MIDDELBÜRGSCHE COüTTANT. N°' 72. Zaturdag 1861, 15 Junij. öimtmlimitecljc tijiimgett. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te» 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,410. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 14 juuij. Volgens tie voorschriften der gemeentewet moet op den derden dingsdag der maand julij, zijnde dit jaar den 16, voorzien worden in de vervulling van plaatsen der leden van gemeenteraden, die met den volgenden eersten dingsdag van september volgens den opgemaakten rooster aftreden. Voor zoo veel deze gemeente betreft, zijn met dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren mr. J. F. Byleveld van Serooskerke, H. ltekker, mr. A. F. Siffle', A. Galand, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem en A. II. G. Fokker. Te Vlissingen treden af de heeren H. P. Winkelman, M. Wels, J. P. Smith en J. A. Schmidt. Met betrekking tot de dingsdag en woensdag teTholen gehoudene algemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, meldt men ons dat de tentoonstelling zeer druk bezocht en door fraai weder begunstigd werd. Het aantal aan- gebragt vee was niet zeer groot, maar de hoedanigheid was meestal voortreffelijk en getuigde van merkbaren vooruitgang; van paarden was'daarentegen meer de kwantiteit dan de kwaliteit te roemen. Door den heer Stout teTiel waren een aantal werktuigen aangebragt, waaronder meer bijzonder de aandacht trok eene dorschmachine voor twee paarden, welke reeds bij meer dan een landbouwer ook in deze provincie in gebruik moet zijn. Volgens opgave van den vervaardiger had deze er reeds 227 soortgelijke gemaakt en verkocht. De woensdag gehoudene maaltijd was aeer druk bezocht; meer dan honderd gasten namen daaraan deel. In liet ruime schoollokaal was de tafel zeer keurig aangerigt. Voor het overige verkeerde de geheele gemeente in feestelijke stemming en roemen de bezoekers zeer de gastvrijheid, die niets onbe proefd liet om het verblijf in Tholen aangenaam te maken. Des woensdags werden de feesten besloten met eene druk bezochte vauxhal in de sociëteit Non sempre. Het muziekgezelschap Apollo, hetwelk van hier de feesten bijwoonde, is gisteren avond alhier teruggekeerd en trok onder het spelen van eenige muziekstukken door de straten, waarbij men een oogenblik halt hield voor de woningen van den burgemeester en van den voorzitter van het hoofd bestuur der maatschappij. De uitslag der bekrooningen was, dat werden toegekend aaneen ^jarigen zeemvsche» stier van H. Mol le Tholen, de tweede prijs, zilveren medaille; eene koe van J. L. Christi- i aanse eerste prijs f30, en eene van I. Joppe beide te Tholen, tweede prijs, zilveren medaille; een 3jarige vaars van B. G. Frederiks te Oud Vossemeer, eerste prijs f20, en een van J. Stols te Tholen, tweede prijs zilveren medaille; een 2jarige vaars van J. L. Christiaanse, eerste prijs f 15, en een van J. van Gorsel, mede teTholen, tweede prijs zilveren medaille; twee éjarige vaarsen van P. Dame aldaar de eerste prijs van f 25 en de tweede, zilveren medaille. Voorts aan een Sjarigen ruin van J. Ilermes te Tholen eer volle vermelding 3jarige merrie van P. van der Bel te Poort vliet, de eerste prijs f 30, en eene van J. van Gorsel te Tholen, tweede prijs, zilveren medaille; 2jarige merrie van J. L. Christiaanse, eerste prijs f 20, en eene van J. van Gorsel, allen inlandsch, tweede prijs bronzen medaille; een span 7 en 8jarige merrien, gecroiseerd ras, van A. van Gorsel te Tholen, eerste prijs f30. Voor schapen werd toegekend de eerste prijs van f 15 aan een ljarigen ram van J. Mol te St. Maartensdijk, en de tweede prijs, zilveren medaille aan D. Polderman te Scherpenisse voor drie hamels de eerste prijs van f10 aan J. Smidts te Nieuw Vossemeer, en voor vijf ooijen de tweede prijs, bron zen medaille aan D. van den Stel te Poortvliet. Eindelijk werden nog toegekend voor varkens: eene zilveren tnedailleaan een eenjarigen beer van J. van der Jagt te St. Maartensdijk, en eene bronzen aan een van L. de Geep te Bergen op Zoomvoor zeugen, de eerste prijs van f 10, en de tweede, bronzen medaille, benevens voor zes biggen de tweede prijs, bronzen medaille, aan B. G. Frederiks te Oud Vossemeer. Voor de volgende werktuigen enz. vielen verder onder scheidingen ten deel: aan den heer A. de Wilde, te Poort vliet, voor een gewonen zeeuwsehen voetploeg de derde prijs van f 10, en voor een vijfbals ijzeren egge, de vierde prijs van f 5aan den heer Stout te Tiel, voor een amerikaanschen arendploeg en een dorschvverktuig, beide de eerste prijs f 20 voor een wortelsnijder, tweede prijs f 15, een stel ameri- kaansch gereedschap, vierde prijs f 5, en een wan- of kaf- molen, bronzen medaille: aan den heer J. IT. L. Vader, te Wissenkerke, voor eenig wit vlas, eene bekrooning van f 15 aan den heer Ambt, te Vossemeer. voor eenig blaauw vlas, en den heer Klaassen, te Tholen, voor touwwerk, ieder eene eervolle vermelding. Uit Doesborgh schrijft men ons van 11 dezer. In den Gelderschen achterhoek ziet het er ten gevolge van de zware regens der laatste weken op sommige plaatsen treu rig uit. Hier en daar is men genoodzaakt geworden het vee weder op stal ie zetten; elders steekt een hoogcr liggende punt nog boven het opgezwollen water uit en strekt het vee tot eene bekrompen weide en plaats. Bij Bredevoort is door het wassen der Aaltensche beek een 16 voet lange brug weg gedreven, zoo dat reeds sedert drie dagen het direct verkeer tusschen Terborgh en Winterswijk is afgebroken. Volgt nu nog spoedig en aanhoudend droog weêr, dan herstelt zich het land wel. Te erger zou liet thans den landman teleurstellen, zoo hij door het regenwater ernstige schade aan vee en gewas leed. omdat in den laatsten tijd gras- en bouwveld haast won derbaarlijk van aanzien veranderd waven, en een goede oogst nu even veilig mag verwacht worden als hij een poos geleden onder de vrome wenschen werd geteld. Trouwens het hooger liggende bouwveld heeft van den gerezen waterstand nog niet veel te vreezen. De Nieuwe rotterdamsche courant meldt dat de neder- landsche handel-maatschappij heeft bekend gemaakt, dat de som die van het gouvernement op de haar toebehoorende ladingen oost-indische producten voor zeegevaar loopt, weder met f lQ/m. is verhoogd en dus thans f 130/m. bedraagt. De minister van binnenlamlsche zaken, zegt de Amster- damsche courant, is met de commissie voor de staatsspoorwe gen te Zaandam aangekomen, om het plan voor den aanleg van de noord-hollandsche spoorlijn naar 't Nieuwediep nader te onderzoeken. In den namiddag van dingsdag is de minister aan den Helder aangekomen, om over Schagen en Hoorn terug te keeren. Met veel ijver wordt, volgens de 'sGravenhaagsche nieuws bode, de arbeid tot aanleg van den zijtak Scheveningen- Leyden-Woerden voortgezet. Op vele punten is men reeds met de onteigening gereed, en daar waar minnelijke schikking niet scheen tot stand te kunnen komen, heeft de regering be sloten. de medewerking der wetgevende magt in tc roepen. Dien ten gevolge zal dan ook bij de hervatting der werkzaam heden van de tweede kamer of in de volgende maand eene onteigeningswet ten behoeve van bedoelden spoorweg worden ingediend. Aan de hoogeschool te Utrecht werd jl. maandag tot doctor in de beide regten bevorderd de heer P. J. G. van Diggelen, van Zwolle, na verdediging eener verhandeling over het regt op schorren en anderen aanwas van gronden. De geprojecteerde staatsspoorweg van Arnhem naar Zut- phen is thans geheel opgemeten en in kaart gebragt, ter breedte van 100 ellen wederzijds de as. Deze belangrijke en veel omvattende werkzaamheden zijn verrigt door de heeren landmeters bij het kadaster te Arnhem. [Arnh. courant.) De heer Wilmer, benoemd tot bisschop van Haarlem," in stede van wijlen den heer van Vree, heeft zich dezer dagen derwaarts begeven, en den 6 dezer in bet vergaderde ka pittel, met de gebruikelijke plegtigheden, in de hoofdkerk daar ter stede bezit genomen van het bisschoppelijk gezag. Jl. dingsdag avond ten ure is in de nieuwe waalsclie kerk op de Keizersgracht te Amsterdam, waarschijnlijk door onvoorzigtigheid van werkvolk, brand ontstaan. Ten 11^ ure was men den brand meester en ten 3 ure was bij geheel gebluscht. De kap is geheel verbrand en naar binnen gestort, waardoor de in het ruim staande meubelen beschadigd zijn. De belendende perceelen hebben niet door het vuur, maar wel door het water geledeu. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Keizerlijke aka- demie der beeldende kunsten in het najaar eene tentoonstel ling van schilderijen, beeldhouwwerken enz. zal houden, tot deelneming waarvan zoo wel vreemde als inlandsche artisten zijn uitgenoodigd. Den 13 september e. k. zal deze tentoon stelling worden geopend. Van wege het bestuur van het 16de Nederlandschelandhuis- houdkundig congres is het programma uitgevaardigd van de feesten, welke te Dordrecht zullen plaatshebben, bij gelegen heid van dit congres. Deze feesten zullen een aanvang nemen op dingsdag den 18 junij aanstaande en eindigen op zaturdag den 22 daaraanvolgende. De feesten zullen achtervolgeus bestaan in concerten, soirée musicale, concert van de rotter damsche kapel, concerten in de sociëteiten De vrijheid en De vriendschap, en zullen worden besloten door muziek aan het gebouw aan het veer van Papend recht; eene reünie der con gres-leden, illuminatie en bal op het terrein van de Harmonie, en een schitterend vuurwerk op de rivier. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dingsdag, zonder hoofdelijke stemming, besloten, door middel van eene af te vaardigen commissie bij Z. M. den koning en den minister van binnenlandsche zaken aan te dringen, dat het aanhan gige ontwerp van wet voor de doorgraving van Holland op zijn smalst zóó worde gewijzigd, dat daaruit blijke het voor nemen der regering om de droogmaking, inpoldering en afdamming van het IJ in verband te brengen met de bedoelde doorgraving. Voorts heeft de vergadering, overeenkomstig de voordragt van burgemeester en wethouders, met 23 tegen 8 stemmen, besloten om de gedane inschrijvingen voor de leening van 18 millioen, ten bedrage van f 5,093,400, aan te nemen, en burgemeester en wethouders te raagtigen om de overige aandeel en in deze leening uit te geven, mits niet bene den S5 pet. der nominale waarde. Benoemingen en besluiten. notariaat. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. J van Voorst Catshoek. als notaris ter standplaats Oud-Vossemeer. marine. Tijdelijk opgedragen de betrekking van com missaris der loodsen te Brielle, aan den opperstuurman in het vaste korps dek- en onder-officieren B. Snoek. Kerk- en sehoolnieuws. Uit het vroeger opgemaakte twaalftal van predikanten, is gisteren avond door den kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen het volgende viertal gekozen de heeren N. II. de Graaf, te Apeldoorn, N. Osti. te Delfsha- ven, J. W. Felix, te Nieuwe Tonge, en IT. E. Bervoets, te Hengelo. Door den kerkeraad der evangelisch-luthersche gemeente te Zutphen is ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Lublink Weddik naar Utrecht, het vol gende zestal gemaakt: de heeren Statius Muller te Schiedam, Schouwenburg te Wildervank, Westhoft' te Middelburg. Plaat te ITarlingen. Beudeker te Edam en Martens te den Helder. Hieruit zal woensdag de beroeping van eenen predikant geschieden. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse J. A. II. ITugenholtz, is, ter opvol ging zijner bestemming naar de West-Indien, in den morgen van 13 dezer, van de reede van Texel naar zee vertrokken. Zr. Ms. schroefstoomschip De Vecht, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse H. A. Modderman, is den 16 meijl., op zijne reize naar Oost-Indie, ter reede Sauta-Cruz (Teneriffe) aangekomen. Aanboord was alles wel. Koloniën. Het heden avond ontvangen Bataviaaseh handelsblad van 2 mei bevat liet volgend algemeen overzigt Er valt ditmaal zeer weinig nieuws te melden van alge meen belang. De officiëele berigten van de buitenbezittingen ontvangen zijn bevredigend, ook van Banjermassing. Particuliere brieven van laatstgeinelde plaats luiden minder geruststellend; er zijn geruchten in omloop van een nieuwen en algemeenen aanval dien de vijandige bevolking op onze versterkingen zoude voornemens zijn te ondernemen. Doch het ware dwaasheid zich over die geruchten zeer bevreesd te maken bij de goede voorzorgsmaatregelen die overal genomen zijn en het staat zelfs te bezien of zulk eeu laatste krachtsinspanning des vijands, wier verijdeling zeer waarschijnlijk is, niet haar nuttige zijde hebben, en door een algemeene onderwerping gevolgd wor den zoude. Onze dappere troepen althans zullen voorzeker aan een harden, maar beslissenden strijd de voorkeur geven boven de afmattende en bijna altijd vruchtelooze expeditiën waarin zij sinds lang hun krachten uitputten, en die toch nood zakelijk worden geacht zoo lang de vijand zich tot zijn tegen woordige wijze van verzet blijft bepalen. Op Java is in het geheel niets voorgevallen, waarop de bijzondere aandacht ouzerlezers verdient te worden gevestigd. De stand van het rijstgewas is, blijkens de opgaven in de Javasche courant, bijzonder gunstig, en alle noodige maatre-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1