diensten en onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden volgens de bestaande wette lijke verordeningen regt te hebben. leger, Benoemd hij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie tot 2en luitenant de kadetsG. S. K. J. Ruempol, J. C. L. Berg, C. Deykerhoff en S. J. E. J. V. Barthélemy, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie; de sergeanten-titulair J. A. de Visch Eybevgen, M. C. II. Bijlc- veld en de sergeanten M. Sablerolle, C. F. Engelhard en J. C. P. Welffer, allen van het regement grenadiers en jagers; de sergeanten T. J. Schut, A. II. de Bntyn, W. F. N. A. van Loenen, J. G. Meijer, J. E. B. ter Beek en A. J. van Gin kei de fourriers J. Mulder, J. van der Hout en F. II. S. Schultze. en de sergeanten-titulair L. H. de Grijs en C.'A. Gobius, allen van het le regement infanterie; de sergeant-majoor J. Schori en de sergeanten A. A. E. Gewin, D. Schafev, A. Verspijck, L.F. M. Schamper, A. J. E. van Dugteren, T. de CockBuning, J. G. Spanjaard, G. Earners en J. Sirks, allen van het 2e rege ment infanterie de sergeanten C. C. Bakhoven. II. K. Ontijd. P. J. J. S. Hogerwaard, J.R.W.H. Nuss,W. II. Hulswit, F. A. M. J. baron van Voorst tot Voorst, A. C. N. Leers en C. F. Kocli, alsmede de fourrier F. C. L. van Raay. allen van het 3e regement infanterie; de sergeanten J. J. van Poll, J. L. Sonnenberg en B. H. N. van Reyn, alsmede de fourrier J. J. Spoelstra, van het 4e regement infanterie; de sergeanten- uiajoor A. B. C. van de Riviere en J. W. Marckert, de ser geanten C. B. A. Opscholtens, A. Bosch, P. van Evk. E. R. A. van Ellinckhuysen, L. T. van der Upwich, A. II. Furstner en A. F. A. de Mev Mecima, alsmede de fourrier P. P. II. van Ham, allen van het 5e regement infanterie; de sergeanten C. D. J. Strootman, K. N. Reuter, II. Margadant, W. G. van den Bergh, G. J. van Klinkenberg, H. T. F. van Sijll, J. A. G. M. Arentz, W. IC. Staats en A. G. Debart, allen van het Re regement infanterie; de sergeanten H. C. Eenhuizen, J. A. I). C. van lthijn, A. van der Straate, D. J. II. Frcy, C.W. J.T. Nilant. P. C. Gaal en N. A. Weyns, allen van het 7e regement infanterie; de sergeanten P. B. van Staden ten Brink en F. G. N. Broman, de fourrier J. II. van Rijn. alsmede de ser geant-titulair W. F. de Wilde, allen van het Se regement infanterie; de sergeant S. G. Prins, van het instructie- bataillon; de sergeant A. J. Lndwig. van bet koloniaal werfdepot; de wachtmeesters-titulair F. II. W. Fontein, van het Ie, J. C. Bicker, F. A. de Perponcher en J. J. Sandberg, van het 4e. en A. II. Spaan, van het 5e regement dragonders. Bij de landmagt in West-Indie: bij het wapen der infan terie de sergeant L. Stumpf, van het regement grenadiers en jagers; de sergeanten M. C. van Vooren en J. L. B. E. Tei legen van het 3e regement infanterie; de sergeant E. ten Broeke, van het 5e regement infanteriede sergeant-titulair G. J. du Cloux. van het Se regement infanterie, en de ser geant P. A. Bechtold. van het bataillon jagers no. 27 der land^ magt in West-Indiebij het wapen der artilleriede sergean ten F. F. G. Richard, van het regement veld-artillerie, en P. L. Andriessen, van het 2e regement vesting-artillerie. Bij het wapen der infanterie hier te landebij het le rege ment, tot majoor de kapitein van de le klasse J. C. M. baron van Lijnden, van het korps; bij het 3e regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant adjudant W. C. E. de Villeneuve, van het Se regement; bij het 4e regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant C. J. van der Meulen, van het 8e regement. belasting RN. Eervol ontslag verleend met pensioen aan den heer W. W. van Rijsoort, als controleur voor de compta biliteit enz. te Rotterdam. Maa'ijic cbi leger. Zr. Ms. fregat met stooinvermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, is gisteren uit de haven van Ylissingen naar de reede gehaald. Naar wij vernemen, is het vertrek van daar bepaald op den 15 dezer. Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. A. II. Hugenholtz.bestemd naar Suriname, is maandag morgen van Nieuwediep ver trokken. SSiargcrïyke stasad. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 9 dezer: G. L. Verkaart, jtn. 26 j. met S. Blom, jd. 27 j. J. Grootjans, jui. 31 j. met J. IIa!ffman,jd. 2Sj. J.G. vanDonge.jm. 30 j. met J. ICuypers, jd. 39 j. J. Bosselaar, jtn. 39 j. met IC. de Voogd, jd. 24 j. M. G. Sauderse. jtn. 23 j. met A. F. van Schoor, jd. 24. j. J. J. Meurs, jm. 35 j. rnetS. Castelijn, wed. 31 j. Vlissingen, van 1 tot S junij. Gehuwd M. L. Janssens, jm. 2.8 j. met J. II. IClyberg, jd. 25 j. P. G. Koster, jm. 27 j. met C. II. P. Hansen, jd. 26 j. J. Verhoek, jm. 26j. metC. A. de Rooze, jd. 26 j. A.Maque- len, jm. 30 j. met II. Besteling, jd. 22 j. W. Lumerna, jm. 27 j. met A. Dijkstra, jd. IS j. A.N.L. Koops, jm. 36j.metL. Tor ré, jd. 28 j. Bevallen J. ICroon, geb. van Santen, z. A. van der Schra gen, geh. Timmer, z. J. J. Willemse, geb. Roscher, d. E. But, geb. Mallet, d. II. Waterman, geb. van de Sande, d. OverledenC. Louwerse, vrouw van P. D. van der Eyk, 29 j. A. J. Slootmans, z. 10 w. W. J. van Es, man van G. van der Weele, 39 j. R. E. Kampman, z. 9. m. Goes, van 1 tot 8 junij. Bevallen C. M. Borgs, geb. van der Rafelaar, z. D. Kuzee, geb. Verheule, d. M. J. Simons, geb. Bruschetto, d. A.de Blok, geb. van 't Westeinde, d. F. L. F. Wolfers, geb. Goos- sen, z. A. M. Sterk, geb. Verhoeven, d. (levenloos.) Overleden IC.Kloosterman, vrouw vanM. Reijnhout, 4Sj. L. Bliek, man van J. IClaassen, 59 j. L. den Herder, man van C. Bras, 25 j. J. J. Visser, z. 2 m. Zierikzee, van 3 tot 8 junij. BevallenF. van Oss, geb. Frenk, t. J. Peute. geb. Bakker, z. A. C. Juin, geb. Trijzelaar, z. M. Trijselaar, geb. Nijs. d. Overleden: D. Kuypers, weduwn. van II. S. Robisino, 6S j. A. Kok, weduwn. van P. Fuiten, 47 j. TIi er m ome terstand 10 junij's av. 11 u. 56 gr. 11 's morg. 7 u. 58 ,,'smidd.l u. 65 gr. 's av. 11 u. 56 gr. 12 's morg. 7 u. 64 'stnidd. I u. 74 gr. HET ZESDE ZEEUWSCH MUZIEKFEEST le Middelburg, op 6 cii 7 junij 1861. IX. NAWOORD. In bonte rij willen wij nog enkele gedachten mededeelen, die vóór, tij deus en na het feest bij ons opkwamen. De wel willende lezer sclienke ons ook daarvoor nog een oogenblik zijne aandacht. Het zeeuwsche en inzonderheid het middelburgsche pu bliek heeft waarachtigen kunstzin aan den dag gelegd. Altijd volle kerk; immer gespannen aandacht. Uit houding en toilet bleek het den eersten dag dat het goed gevoeld werd, dat een oratorium in eene kerk opgevoerd, iets anders is dan een gewoon concert. Velen ophielden zich daarom wijselijk van de niet zeer stichtelijke uitboezemingen met handen en voe ten, die zelfs na de uitvoering van ernstige verhevene muziek in de concertzaal ons onharmonisch aandoen. Deze uitingen mogen in oogenblikken van geestvervoering volkomen in de natuur van den mensch geregtvaardigd zijn, zeer dikwijls werken zij storend en wisschen dadelijk allen indruk uit. Wij kunnen het dus alleen aan de kracht der gewoonte of aan opwellingen van dankbaarheid jegens de solisten toeschrij ven, dat men in het oratorium van Hiller na het no. 7„De Heer verstoot niet eeuvviglijk; hij bedroeft wel, maar hij erbarmt zich weder naar zijne groote goedertierenheid," of na het tenor-aria: „Gij zult onzer gedenken, want mijne ziele zegt het mij dit neem ik ter harte, daarom hoop ik nog," in handtastelijke luidruchtigheden ontaardde. Of eene plegtige stilte na ziflken tekst, na zulke hier op dit feest zoo waardige voordragt, niet welsprekender zou geweest zijn wij laten het aan iederen fijnvoelenden lezer ter beslissing over. Het gebruik bij onze duitsche naburen in zwang, om bij het opvoeren van oratorien in de kerk zich van alle leven-makende teekens van goedkeuring te onthouden, vinden wij zeer navolgenswaanl. Zij, die getoond hebben in dezen met ons van opinie te ver schillen, hadden met hunne dankbaavheidsbetuigingen tegen over het koor'minder spaarzaam behoeven te zijn. Het koor is toch de kern van een muziekfeest. Wij herhalen hier nog maals het reeds vroeger uitgesprokene en ons hoe langer hoe duidelijker geblekenedat de provincie Zeeland nu reeds op hare koorkrachten mag trotsch zijn. Te minder behoeven wij het daarom te verzwijgen dat het ons uit de lijsten der mede werkenden aan de laatste vier muziekfeesten is gebleken dat de eendragtelijke zamenwerking nog te wensehen overlaat. De muziekfeesten toch zijn in Zeeland niet plaatselijk, zij zijn gewestelijk. Waar zij ook gevierd mogen worden, het zij te Middelburg, het zij in eene andere door de statuten aange wezene stad, allen hebben gelijk belang bij den goeden uit slag van het feest en behooren zich alleen door zeer geldige redenen te laten terughouden van medewerking. Allen moe ten zich voorbereiden tot een medewerken aan de uitvoe ringen, als of die in hunne woonplaats geschiedde. Zóó is onze gedachte over art. 1 van het reglement, en nu wij uit de bescheiden zien dat Middelburgzoo wel te Goes als te Zierikzee, te zwak was vertegenwoordigd dat Zierikzee, ondanks de krachtige hulp die het in 1S58 ontving, tot het nu pas gevierde feest slechts door elf personen in het koor was vertegenwoordigd; dat Goes tot dit en tot alle vroegere feesten betrekkelijk het grootste contingent leverde, dan zal de bewe ring niet ongegrond bevonden worden, dat het eendragtig zamenwerken, eene hoofdvoorwaarde voor den bloei der Ver- eeniging, nog krachtiger geschieden kan. Die eend ragt moet zich ook, behalve bij de zamenwerking tot muziekfeesten, openbaren in de in stand houding der Vereeniging, zonder welke die feesten onmogelijk zijn. De zeeuwen, die de toon kunst lief hebben en waarderen, die hare beoefening willen bevorderen en aan hunne gewestgenooten den gezegenden invloed willen doen ondervinden, dien de uitvoeringen dei- beste toonwerken uitoefenen,zij moeten zich aaneensluiten en door hunne bijdragen de kas der Vereeniging stijven. Moge het nu in Middelburgs veste gevierde feest velen daartoe op wekken, dan zal de vvensch om iedere twee jaar een muziekfeest te houden vervuld kunnen worden,dan zal hetook blijken dat de geestdrift die zich in deze dagen zoo duidelijk openbaarde, geene opgewondenheid van het oogenblik is, maar een ver schijnsel, rijk in de gevolgen, en dan zal ook hier Orpheus' harp niet te vergeefs hare wonderkracht hebben uitgeoefend. Deze toenemende bloei der vereeniging, waaraan het nu gehoudene muziekfeest de krachtigste impulsie moge geven, zal gewis de eenige gewenschte belooning zijn voor het feest- commité, dat gedurende maanden zoo vele moeiten zich getroost heeft tot het tot stand brengen eener schoone en goede zaak. Dat zij ook de aangename zelfvoldoening voor Middelburgs bekwamen muziekdirecteur den heer Ceulen, die zoo wel voor deze Vereeniging als voor den muziekalen toestand zijner woonplaats zoo onvermoeid werkzaam is. En als ik nu ten slotte opregten dank breng aan het feest- commité met zijnen waardigen president, den heer mr. G. A. Fokker, en aan allen die door hunnegulle vriendschapsbewij zen en hunne ongedwongene hartelijkheid, zoo veel hebben bijgedragen tot het genoegen dezer dagen, tot.den regt har- monischen geest die bij alles en bij allen heerschte, dan spreek ik niet alleen uit eigene overtuiging, maar geloof den tolk te zijn van alle feestgenooten, van alle vreemden, voor wie het zesde zeeuwscli muziekfeest immer onvergetelijk blijven zal. RICHARD HOL. <Buitmlcmïisf!je lijötn^frr. Amerika. Volgens bij Reuters agentschap te Londen ontvangen berigten uit New-York van den 30 mei hebben deseparatiste alle denkbeeld van eenen aanval op het fort Pickins late varen. De bondstroepen versterkten hunnestellingen aan de Potomac. De generaal Butler verwachtte versterkingen in lie fort Monroe, om daarna de stad Norfolk aan te tasten. De new-yprksche dagbladen beschouwen de proclamati der koningin van Engeland als eene ingewikkelde erkennin; van de eonfoederatie der zuidelijke staten. De mexicanen bereiden zich voor om eenen inval in Tcxa te doen. Bij Richmond was een groot aantal troepen .de confederatie vereenigd. In de Acyid-Creek was een rege ment bondstroepen ontscheept zonder tegenstand tc ontmoe ten. Het gerucht zeide dat er bondstroepen tegen Harpers Ferry in aantogt waren. Uit New-York werden aanhoudent versterkingen naar fort Monroe gezonden. De bondstroepen hadden Grafton in westelijk Virginie bezet. New-Orleans werd geblokkeerd. Engeland. Londen 10 junij. The times deelt mede dat het gouverne ment besloteir'heeft oin drie règementen infanterie, benevens ecu voldoenden voorraad artillerie en krijgsbehoeften af te zenden, ter versterking der garnizoenen in noordelijk Britseh- Amerika. Die bezettingen zijn in de laaiste jaren teru°-ge- bragt tot een zóó klein getal dat zij te naauwernood schild wachten genoeg hebben om de belangrijkste posten le bezetten, en daar die zwakheid als het ware een aanval schijnt uit te tarten, heeft men het noodig geacht het garnizoen althans in een toestand te brengen dat het ontzag kan eischen van elk ongeregeld korps, hetwelk zich somseensmogt te huiten gaan. Blondin heeft zijne tweede zoogenaamde luchtreis over het transept van het kristallen paleis te Sydenham met het beste gevolg volbragt. Ilct aantal der toeschouwers, ofschoon aanzienlijk, was echter niet zoo groot als men verwacht had, maar zal denkelijk bij eene volgende gelegenheid, wanneer de toegangprijs op slechts één shilling gesteld wordt, verbazend zijn. Op een gespannen koord verscheen Blondin met eene volledige keukenbatterij op den rug, zette dieneder en beves tigde haar aan hetkoord, maakte vuur aan.bakte rustig eenige eijerkoeken, cn deed die met groote behendigheid aan zijne beneden staande vrienden toekomen. Even als de eerste keet- waren de 'noogere standen der maatschappij sterk vertegen woordigd eenige jonge dames omringden Blondin, toen hij weder op vasten grond wasi in menigte, en vergezelden hem onder gelukwenschingen tot aan het station van den spoorweg. Een brief in The morningpost zegt, dat de turynsche geneesheeren den graaf di Cavour vermoord hebben met hunne aderlatingen. Zijne ziekte was, volgens den briefschrijver, geen typhus, maar slechts eene gastrische koorts, die hem iederen zomer aantastte en die in Engeland elk oogenbiik voorkomt en spoedig genezen wordt door de aanwending van een paar bloedzuigers, warme omslagen met terpentijn, een zweetdrank, enz., doch nimmer met aderlatingen aan den arm. IDaïitscMaad. Frankfort S junij. Het nederlandsche gouvernement heeft de regeringen van de duitsch-oostenrijksclie telegrafen - vereeniging uitgenoodigd om gevolmagtigden te zenden naai de conferentie, over zaken de telegrafie betreffende, welke op 1 augustus te 's Hage zal gehouden worden. Ook zijn die regeringen uitgenoodigd voorstellen in te dienen. - De echiverbindlenis van den graaf van Trani met prin ses Mathilde, hertogin van Beijeren. heeft den 5 dezer te Munchen in de hofkerk plaats gehad. De jonggehuwden zullen zich over Zwitserland naar Rome begeven. Uit Stuttgart wordt berigt dat de koning van Wurtem- berg den 15 dezer zich met zijne dochter, de koningin dei- Nederlanden, naar de badplaats Ragaz begeeft. Verdei- loopt in Stuttgart het gerucht dat het comité van financien besloten heeft aan de tweede kamer het voorstel te doen, om de som, voorde uitbetaling der toelage aan de katholieke geestelijk heid aangevraagd, niet toe te staan vóór het concordaat met Rome is opgeheven. Frankrijk. Parijs II junij. De Moniteur behelst eene officiële mede- deeling, volgens welke de keizer, met het oog op den vrede die tusschen Frankrijk en de Vereenigde staten heerscht, is besloten om eene strikte neutraliteit in acht te nemen gedu rende den strijd tusschen de regering der unie en de andere staten die eene afzonderlijke confederatie wensehen uit te maken. Men wil dat de heer Edraond About zóó gebelgd is over de ongunstige wijze waarop zijn naam in de jongste beraad slagingen van het wetgevend ligchaam is gemengd door den klerikalen redenaar, den heer Keiler, dat hij dien heer eene uitdaging heeft doen toekomen. De laatste berigten uit Konstantinopel melden dat de onderhandelingen niet betrekking tot de regeling dersyrische aangelegenheden in zoover beëindigd zijn, dat men zich alge meen heeft verklaard voor de instelling van een enkel chris telijk opperhoofd voor den Libanon, die voor slechts driejaar zal benoemd worden, na verloop van welk tijdperk de porte zich weder met de mogendheden zal behooren te verstaan. In de laatste gevechten, welke in de Herzegewina op de grenzen van Montenegro hebben plaats gehad, hebben de turken dc nederlaag geleden. Dervisch-pacha, die aan het hoofd van 4000 man tegen de insurgenten optrok, werd ver slagen zoo dat zijne troepen den moed verloren. Het wetgevend ligchaam heeft gisteren de begrootingen voor de ministevien van binnenlandsche zaken en financiën aangenomen. Een door den heer Darimon voorgesteld amen-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2