üjanöelsbmgten. 3crttjöingm. JlTrngelmgm. Rusland in „behoudenden zin," overal waar de revolutie zich openbaart, en niet het laatst en niet het minst bij de italiaan sclie beweging. De brief schijnt weinig bekend te zijn en op de Tuilerien nog al indruk gemaakt te hebben. De heer Blanqui, een der meest bekende republikeinen die bij de vestiging van het fransche keizerrijk naar Engeland zijn geweken, is onlangs, terwijl hij zich alhier ophield, in hechtenis genomen. Thans is hij naar de zitting der corection- nele regtbank verwezen, wegens de oprigting van een geheim genootschap. Met hem zullen vijfmannen en vrouwen, behoo- reiide tot de arbeidende volksklasse, te regt staan als deel van dat genootschap uitgemaakt hebbende. De openbare behan deling dezer zaak zal op den 7 dezer aanvangen en, naar men denkt, licht verspreiden over de geheime woelingen der repu- blikeinsche partij. De feiten, die aan Mirès en Solar ten laste worden gelegd, en waarvoor zij thans te regt zullen staan, zijn de volgende: 1. Dat zij in april en mei 1S59, met aanwending van be- driegelijke middelen, tot het doen ontstaan der vrees voor eene hersenschimmige gebeurtenis, zich door een zeker aantal clienten van de algeraeene spoorwegkas gelden ter hand heb ben doen stellen, namelijk door Ducros 6867, door Damer 9826, door Martin '1883, door Pinaud 8089, door Tersouly 2879 francs, en dat zij zich door den vicomted'Aure, Courtois, wed. Desprez, Delhaye, Petit-Jean en anderen, hebben doen afgeven kwitantien.décharges en andere geschriften, verbind- tenis of bevrijding van verbindtenis daarstellende, waardoor zij zich het gcheele of gedeeltelijke vermogen van anderen bedriegelijk hebben toegeëigend. 2. Dat zij op het zelfde tijdstip, onder de zelfde omstan digheden, door middel van de zelfde bedriegelijke handelin gen tot het doen ontstaan der vrees voor eene hersenschimmige gebeurtenis, pogingen hebben aangewend om zich gelden, kwitautien of de'charges ter hand te doen stellen door de heeren Beauvais, Dreyfus, Debray, Lefort, Dethierry en andereu en zich daardoor op eene bedriegelijke wijze het geheele of ge deeltelijke vermogen van anderen hebben willen toeeigen en. 3. Dat zij, in 1857 en 1S58, ten nadeele van de algeraeene spoorwegkas en onderscheidene cliënten dezer maatschappij, een aantal bewijzen van aandeel van genoemde kas hebben verduisterd en weerloos gemaakt, welke bewijzen aan hen waren afgegeven opgrond vanmandaat, of in bewaring, onder verpligting van die terug te geven of daarvan een bepaald gebruik te maken. 4. Dat zij in 1860. ten nadeele van de aandeelhouders der maatschappij tot aanleg en exploitatie van den spoorweg van Saragossa naar Pampeluna, eene som van 9,151,750 francs hebben verduisterd, welk bedrag aan hen slechts op grond van volmagt was ter hand gesteld, onder verpligting daarvan een bepaald gebruik te maken. 5. Dat zij, op het zelfde tijdstip geldenhebben verduisterd en weerloos gemaakt, die hun slechts waren afgegeven op grond van volmagt, onder verpligting daarvan een bepaald gebruik te maken, en die terug te geven en op te leveren, en wel dat zij dit hebben gedaan ten nadeele van de inschrijvers op den spoorweg van Pampeluna, namelijk van de heeren Courtier, Flamerant, Blanchet, Le'vis, Groraard, Rozier, Le- gendres, Judctt en Hervieux. 6. Dat zij, nog gcene drie maanden geleden, actiën en obligatien en andere papieren van waarde hebben verduisterd en weerloos gemaakt, die hun slechts waren ter hand gesteld op grond van volmagt en in bewaving, met last die terug te geven en op te leveren, en wel dat zij dit gedaan hebben ten nadeele van een zeker aantal clienten der Algeraeene spoor wegkas, namelijk van mej. Andry, Grandjean, Delclaye,de wed. Bertrand en den heer Ballier. 7. Dat zijnog geene drie maanden geleden, als directeuren van de commanditaire vennootschap, onder de firma J. Mirès co.,en bekend onder den naam van Algeraeene spoorwegkas, door middel van frauduleuse inventarissen, zijn overgegaan tot de uitdceling, onder aandeelhouders, van dividenden die niet werkelijk door genoemde maatschappij waren verkregen. De graaf Simeon, lid van den senaat, de graaf de Poret, de baron de Pontalba eu de graaf de Chassepot zijn geciteerd als mede verantwoordelijk, als hebbende, in kwaliteit van leden van den raad van toezigt der Algemeene spoorwegkas, met kennis der feiten, toegestemd in de uitdeeling van dividenden die niet door deugdelijke en geregelde inventarissen waren geregtvaardigd, en als hebbende met voor-wetenschap, in de inventarissen groote en voor de maatschappij of voor derden nadeelige onnaauwkeurigheden laten begaan. Italic. liet geheele italiaansclie leger zal op voet van vrede gebragt worden. In dien maatregel ziet het half officiële dagblad Opinione een ernstig bewijs van het onbeperkt vertrouwen dat 'skonings regering heeft in het handhaven van den vrede. Het laat er echter op volgen, dat het niet durft voorzeggen wat binnen een jaar kan gebeuren, omdat het bij den tegen- woordigen stand der staatkundige aangelegenheden onmo gelijk is te verzekeren dat er geene verwikkelingen zullen ontstaan. Maar de toestand van het oogenblik levert de beste uitzigten op; de tijd is gekomen voor de italiaansclie regering om van de herstelling van den vrede alle voordeelen te trekken die er uit voortvloeijen. De verschillende ministers zullen zich dus haasten met de organisatie van den staat, de voor ziening van de publieke dienst en de verligting der financiële lasten, welke de ontwikkeling van het crediet belemmeren en de vorderingen van den handel benadeelen. Eene gisteren avond ontvangene depêche deelde ons mede dat graaf di Cavour dien dag des morgens ten zeven ure was overleden. Sedert eenige dagen baarde zijn toestand veel zorg. De rustelooze en ingespannen arbeid had in de laatste vier maauden reeds driemaal verontrustende verschijn selen in het leven geroepen, zoo dat de graaf herhaaldelijk werd gelaten. "Woensdag avond ten zes ure kreeg men reeds het berigt dat de koorts steeds aanhieldeenigen tijd later ver- zamelde zich langzamerhand eene zeer groote volksmenigte voor het door den minister bewoonde hotel, en eene hevige en algemeene aandoening werd opgemerkt toen de stoet van geestelijken binnentrok, met het doel om den stervende de laatste troostmiddelen der roomsche kerk toe te dienen. Bij koninklijke decreten waren de heeren Minghetti en generaal Fanti reeds ad interim belast met het beheer der portefeuilles van buitenlandsche zaken en marine. Spanje. H.M. de koningin is dingsdag avond voorspoedig bevallen van eene dochter. Graan markten. Amsterdam 7 junij. Raapolie op zes weken f 40£. Lijnolie op zes weken f 32$ Oostburg 5 junij. Aanvoer zoo wel als kooplust waren heden gering. Alleen de beste monsters kwamen in aanmerking en bragten vorigen prijs op. Haver werd iets hooger gedaan, gelijk ook paarde boonen. Men betaalde tarwe f9,50, f 10, f 10,25, f 10,50, f10,75 en f 11, enkele f 11,25. Rogge f G,30 a f 6,90 naar kwaliteit. Wintergerst f 6,25 a f 6.80; zomer dito f 6 a f 6,10. Haver f3,40 a f 4. Paardeboonen f7, f7.25, f7,50 en f7,75. Middelburg 6 junij. Het gepasseerde in den handel was van weinig beteekenis, daar de consumtie alleen kocht voor hare behoefte, en ofschoon er uit Walcheren nogal wat tarwe werd geveild, zoo werd er echter regtaf goede weinig aangeboden, die dan ook ten volle vorigen weekprijs haalde. In zeeuwsche tarwe was heden geen handel daar men die te hoog hield en de kwali teit nog al veel te wenschen over liet. Puike zeeuwsche rogge was gevraagd, de beste bragt f 7,30 de mud op, mindere f 7, gelaten zonder koopers. Wintergerst de beste soort f6,80, mindere f 6,50 geringe onverkoopelijk. Puike zomergerst f 6,30, f 6,10 a f 5,90. Walchersche paardeboonen hield men op f 7,50. In witteboonen ging weinig om, bruineboonen zonder handel. Koolzaad niet ter veil. In de prijzen van den olie noch van de koeken is ons eenige verandering bekend. Gemiddelde marktprijzen. per ned. mud. Tarwe f a f Dito - 9,—a-11,75 Rogge oude - 7.a - 7,30 Gerst wint - 6,25 a.- 6,80 Dito zom. - 6,a - 6,40 Boekweit - a Haver a Witteboon - S,a - 10, per ned. mud. Bruineboon. f a f Paardeboonenh Gr. erwten a Witte erwtena Kool enraapz.a Aardappelen. - 3,75 a- 4,25 per ned. pond. Verscheboter f ,70 af,80 Middelprijzen van bakbare tarwe f 11,50 en rogge f 7,25. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 junij. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito A and. Handelmaatschappij Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg Leening 1860 Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsclie dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe Grenada, dito Venezuela, dito Illinois. dito Mexico. dito Londen, 6 junij ten 12 ure. Consols 91^. Weenen, 5 junij. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 69,30. Darijs, 6junij. (slotpr.) 4^ pet. compt.3pet.68.90 Nederland, Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk. 2^ pet. 034- 3 751 4 98| 135 5 4 77 5 95§ 6 55f 194 4* 89* 4 ii n 43 3 v 481 5} 5 46H 5 m 5 54^ 2* 24| 3 659 2i 53! 3 461 3 46 i 15* 2* 7 S7i 3 Sedert 6 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen: Mercur, gez. Kassens, Montag, gez. Strorastrig, Angeliena, gez. Bliedekker, Flora, gez. Schulte, Hermanna Bass, gez. Dass, Burgem. Stiire, gez. Hinrichs, allen van lliga; Carl of Schaf tsburygez. Milned, Silvio, gez. Bozzo, beiden van Odessa Adler, gez. Bluhin, Marie Soghia, gez. Milson, beiden van MemelAnne Margrethe, gez. Dardesen, Margrelhe, gez. Larsen, Anne Cathrine, gez. Nielse, allen van NykjÖbing; Malhilde, gez. Harvey, Ibrail; Reine Blanche gez. Jean, Requejade; Jan Albert, gez. Wieringa, Buenos AyresIda Cornelia, gez. Schenk, WindauAr go, gez. Chris- tense, OostzeeBeodata, gez. Mörck, MalmoHeinrich Sören- sen, gez. Möller, Libau; Samson, gez. Robinson, Mantanzas Fenesegez. Yorich, gez. Soulen, CallaoBép'èche, gez. Ort, Stettin. Voor Gent bestemd: Aegir, gez. Bauer, Windau; Salem, gez. Dindale, Pillau; Nannetle, gez. Ontjes, Riga; Caledona, gez. Bay, Libau. En voor Brussel bestemd Brandsoe, gez. Schmidt, Rostock; Noordster, gez. Goedkoop, Riga. De landdag In Tirol. De jongste hervormingen in Oostenrijk hebben ook aan Ti- rol, gelijk aan andere deelen van het groote keizerrijk, den. landdag teruggeschonken, die gedurende 13 jaren niet te za- men gekomen was. Het beloont de moeite een oog te slaan op eene enkele dier volksvergaderingen, wier gezindheid van zoo beslissend gewigt voor de toekomst des lands moet zijn. Im mers, van den geest die de verschillende landdagen in het oostenrijksche gebied bezielt, hangt het grootendeels af, of de partij, die den vooruitgang des lands door de opheffing der tal- looze misbruiken en onregtvaardigheden wil bevorderen, zal zegevieren, dan of de voorstanders der oude misbruiken Oos tenrijk ten val zullen brengen. Den 5 april kwam de tirolsche landdag bijeen en hield zich den eersten tijd met zuiver provinciale belangen bezig. Doch van algemeen belang, ook buiten Oostenrijk, was de volgende zaak. Door het keizerlijk patent van S april werd den protestan ten in het geheele oostenrijksche gebied vrijheid van godsdienst toegestaan. Niettemin waagde de bisschop van Brixen het volgende voorstel bij den landdag in te dienen 1. Alleen de katholieke kerk bezit in Tirol het regt van vrije godsdienstoefening. 2. De vorming van niet katholieke gemeenten wordt niet vergund. 3. Zij die niet tot de katholieke kerk belmoren, kunnen, geene vaste goederen bezitten, zonder bijzondere vergunning van den landdag en van den keizer. Zulk een voorstel lokte, gelijk te verwachten is, eene scherpe discussie uit. Een der heftigste voorstanders van de bisschop pelijke artikels beweerde, dathet keizerlijk decreet niet voor Tirol kon gelden, omdat het daar niet afgekondigd was. De bisschop zelf hield eenelange redevoering, die een groot ana chronisme was. Zie hier enkele trekken het zou een onbere kenbaar ongelijk zijn, wanneer in Tirol een vreemde gods dienst werd ingevoerd. Onze vaderlandsliefde is geworteld in ons katholiek geloof, want de tiroler kan zich zijn land niet anders dan als een katholiek land denken. Op het oogenblik, waarop het eerste onkatholieke bedenhuis nevens de dorpskerk staan zal, zal «le genius der vaderlandsliefde zich het aange- zigt bedekken en weenend van ons wijken. Daarom, mijne heeren, wijst den eisch van onbepaalde verdraagzaamheid af. Slechts wanneer het onvermijdbaar noodzakelijk is, kan hij geregtvaardigd worden; doch dit is niet het geval. Men zegt ons: de openbare meening vordert vrijheid van godsdienst. M. IIDe openbare meening wordt juister de hoorbare mee ning genoemd want zij spreekt slechts luid en hoorbaar de meening van enkelen uit. Laten wij maar voor het welzijn van het land zorgen en de couranten laten praten. „Doch"' zegt men, „die wetten van onverdraagzaamheid zijn in strijd met den geest des tij ds, met de echte humaniteit." Laat mij, mijne heerenover dit punt een woord zeggen. De katholieke kerk is niet onverdraagzaam, al verwijt men het haar dikwerf. Ik heb 30jaren de katholieke en protestantsche theologie bestu-. deerd en mag dus medespreken. Naar mijn inzien zegt de katholiek tot den protestant„mijn vriend, het spij t me. maar gij zijt in dwaling. Gij dwaalt, omdat gij de waarheid zoekt langs een weg, waarop ze niet gevonden wordt; omdat gij bovendien de waarheid nogzoekt, die reeds gegeven is, als eene zedelijke onzigtbare wereld, in wier wonderen de mensch zich verdiepen en door welke hij leven moet." Dit zegt de ka tholiek van den protestant, maar wat zegt deze van den eerste „Mijnheer, gij zij teen domkop, vol van vooroordeelengij ziet menschelijke stellingen voor goddelijke waarheden aan." Nu vraag ik u, wie van hen beide is verdraagzaam, wie onver draagzaam? Dat wij de waarheid, die van God gegeven is, behoeden en bewaren, is waarmaar daarvoor hebben wij het gezag van een grooten meestervan liera, die gesproken heeft: „ik ben in de wereld gekomen, om der waarheid getuigenis te geven." Het verwijt van onverdraagzaamheid, dat men aan de katholieke kerk doet, is dus ongegrond. En het is even onwaar, als men ons tirolers daarvan beschuldigt. Neen, Tirol is niet intolerant; ga slechts naar onze gasthuizen, waar geen onderscheid tusschen katholieken en onkatholieken is ga naar onze ijsbergen, waarop het dik wijls in een jaar gebeurt, dat een onzer landgenooten zijn leven waagt, om een onkatholiek te redden. Met zulke aantijgingen en sophismen werd het openlijk verzet tegen het keizerlijk decreet verdedigd. Wanneervroeg men ooit in protestantsche landen of een zieke tiroler protes- tantscli of roomscli was? Of is het voor de katholieke tirolers zulk een lof, dat zij de zieke andersdenkenden niet als wilde indianen opeten? Doch de schoonste bewijzen voor de nut tigheid van de voorgestelde wet leverden de afgevaardigden uit den boerenstand. Zij lieten in hunne redenen de vrees door schemeren, door hunne protestantsche schuldeischers in het Engadin een smalle streek gronds in het zuiden van Unter- walden uit huis en hof te worden verjaagd. Als of een vrije zwitser er zoo bijzonder veel heil in zag, onderdaan van Oos tenrijk te worden! Krachtig hebben de liberale leden van den landdag derge lijke gronden ontzenuwd, doch al hun pogen was te vergeefsch. Zij mogten op het gewigt van het oogenblik wijzen, dat het vermijden van nieuwe moeijelijkheden voor de regering ten pligt maakte, of op de onmisbaarheid van Duitschlauds onder steuning en den verkeerden indruk, dien het voorstel van den bisschop, zoo het tot wet werd, zou makenzij raogtcn strijden met alle wapenen, die staatsbelang en vaderlandsliefde in de hand geven, het baatte niet.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3