MIDDELBURGSCHE COURANT. N°" 69. Zaturdag 1861, 8 Junij. Jlanlionöigmgen i3mm'nlcmö$cl)È tijötngm. •;.l .WKSS fit Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 85 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN I1ET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. SOIBURGSUBIE JLUIMIRRT. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg brengen ter kennis, dat de Kermis of Jaarmarkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 27 dezer maand zijnde toe stemming verleend om des vrijdags naar de gaai te schieten en des zaturdags naar den ring te rijden. Domburg, den 7 junij 1861. J. J. I. SPRENGER. voorzitter. L. L. WOUTERSEN, fung. secret. Middelburg 7 junij. Uit Vlissingen deelt men ons heden het volgende mede. In den nacht van dingsdag op woensdag was een publiek huis alhier gesloten, omdat men er een huiselijk feest vierde. Eenige matrozen klopten er des avonds aan, en schijnen op de weigering om te openen, te hebben voorgewend dat be ambten van polieie den toegang verlangden. De kastelein ontsloot daarop in persoon de deur en werd op het zelfde oogenblik op verraderlijke wijze aangevallen, waarbij hem met een mes eene gevaarlijke wonde in den onder buik werd toegebragt, aan de gevolgen waarvan de ongeluk kige nu reeds is bezweken. Twee andere personen ontvin gen mede ernstige verwondingen. De daders zijn in hechtenis genomen. Uit het voormalig vierde district dezer provincie meldt men ons De vooruitzigten op den te veld staanden oogst zijn in het algemeen gunstig; van de win tervruchten laten eenige weinige partijen tarwe eu gerst, en van de zomergewassen de paarde- boonen en het vlas hieven daar wat te wenschen over, doch wat vochtig en warm weder schijnt nog vele gebreken te zul len herstellen. Aardappelen, hooi-, wei- en klaverlanden doen zich overal voordeelig voor. Aan de hoogescliool te Leiden is jl. dingsdag bevorderd tot meester in de beide regten jhr. A. R. P. van Kinschot, gebo ren te Gorinchem, ua verdediging van theses juridicae inau- gurales. De regering houdt zich thans bezig met het in gereedheid brengen van hare beantwoording op het voorloopig verslag der tweede kamer, betrekkelijk het wetsontwerp nopens de nationale militie, zoo dat de voordragt, bij de hervatting der werkzaamheden, door de vergadering zal kunnen worden behandeld. II. M. de koningin-moeder is woensdag middag van haar bezoek aan het hof te Weimar te Utrecht aangekomen, en heeft zich van daar naar Soestdijk begeven. LI. dingsdag werd te Amsterdam de algeraeene vergadering der Maatschappij van weldadigheid gehouden. Uif het uitge- bragte verslag bleek, dat de toestand der maatschappij over het algemeen niet ongunstig te achten is, bepaaldelijk met het oog op het mindere te kort in vergelijking niet vroeger. Land bouw en fabriekwezen leverden in I860 gunstige uitkomsten op. De aangebragte wijzigingen, vooral wat het personeel betreft, hebben gunstig gewerkt. De begrooting voor 1861 bedraagt in ontvangsten f 4;20.S 10,47en in uitgaven f 355.419,86, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 65,390,61$. Door den heer C. J. Fodor te Amsterdam is aan de maat schappij een legaat van f 3000 gemaakt, terwijl zij ook nog door anderen is bedacht. Eerstdaags zal de gunstig bekende schrij ver, de heer J. J. Cremer, op verzoek van commissarissen een door hem geschreven verhaal van zijn bezoek in de kolo nie. onder den titel van Wouter Linge in het licht geven, van welks verspreiding men zich een gunstigen invloed voorstelt. De tegenwoordige bezitting dier maatschappij vertegen woordigt eene waarde van f 884,000. Het ledental 176, terwijl als nieuwe afdeelingen zich aansloten Nieuwediep, Sneek, Breda, Gorinchem, Kampen en Maastricht. Eene poging, door het bestuur gedaan om voor rekening van derden te werken, was niet gelukt, dewijl de aanbiedingen daarvoor niet aannemelijk waren. Een voorstel van het bestuur omtrentde vvagenbetrekkelijk de toepassing van het art. 14, laatste alinea, op de contribu tion, giften en legaten, die ip,.1858 geind en in 1859 aan bet bestuur zijn overgemaakt, en een ander voorstel, met betrek king tot die over het dienstjaar 1858, in 1859 geind en in dat jaar aan het tegenwoordig bestuur afgedragen, waarom trent voorstellen van wege de afdeeling Bolsward en Nijme gen waren ingekomen, respectievelijk strekkende, om de contributien over 1858, in dit jaar aan het vorig bestuur over gemaakt, en om het saldo van 1858, in 1859 aan het vorige bestuur verantwoord, in hetcrediet der rekening van plaatsing te brengen, worden in den geest van het bestuur aangenomen, waardoor de voorstellen van Bolsward en Nijmegen worden verworpen. Van de afdeeling Zierikzee was een voorstel ingekomen, om uiterlijk drie maanden na den dag, waarop de algemeene vergadering is gehouden, aan de afdeelingen kennis te geven, van de in die vergadering genomen besluiten. Dit voorstel, een punt van uitvoering betreffende, wordt aan de commissie gerenvoijeerd, welke te kennen gaf aan het verzoek van de afdeeling Zierikzee te zullen voldoen. Omtrent den proeftuin te Deventer berigt de Boeren goudmijn het volgende, van het einde van april jl.: Hethoofd- bestuur heeft in het nieuwe gebouw op het terrein eene verga dering gehouden in het begin van maart 11. Na dien tijd is de tuin, die geheel isafgerikten met heggen (beuken en ligusters) is omringd, aangelegd gedeeltelijk met slinger-, gedeeltelijk en wel het meest met regte paden en besteld. Er zijn o. a. gezaaid 25 haver- en 25 garstsoorten, 22 soorten van kool rapen, knollen enz., ruim 40 soorten van peulvruchten (klavers enz.), G soorten mangelvvortelen, enz.; gepoot circa 50 soorten aardappelen, waarvan 4 soorten meer in het groot; bovendien zijn er circa 130 verschillende grassen, granen enz. (behalve vele andere landbouwgewassen) en 25 soorten maïs gezaaid, enz.; van den hortus te Leiden zijn ruim 60, van dien te Groningen ruim 60 en van dien te Antwerpen circa 130 verschillende zaden ontvangen, die alle zijn uitge zaaid of uitgezaaid zullen worden. Daarenboven moet nog de moezerij vermeld worden, waarin op bedden van tamelijke grootte de voornaamste tuinbouwgewassen in verschillende soorten zijn uitgezaaid. Ter vergelijking van verschillende soorten van mest (5), worden 4 soorten van kool verbouwd, elk op bedden van 200 el. Ook zijn de mangelwortelen en de aardappelen (4 soorten) verschillend gemest, en wordt 1 bunder rogge gebouwd (reeds sints het najaar van 1860) niet 3 soorten van mest toegemaakt. Volgens de Nieuwe rotterdainsche courant bestaat de com missie. belast met het afnemen van het examen der kandidaten naar de betrekking van leerling-telegrafist, uit de heeren W. A. C. Staring, voorzitter, A. H. van Thiel. J. J. van Kerk wijk, H. C. van der Kuylen en J. G. Frederiks, leden. Men meldt uit Groningen dd. 3 junijNaar wij vernemen heeft het voorstel tot wetsverandering, door de hoofddirectie van het doofstommen-instituut alhier aan de leden gedaan, bij deze geen bezwaar ontmoet en is het algemeen goedge keurd. Ten gevolge daarvan kunnen nu voortaan, te begin nen reeds met den nieuwen cursus, die in augustus eerstk. aanvangt, de kinderen opgenomen worden zoodra zij den vollen ouderdom van zes jaren bereikt hebben. Kerk- en schoolnieuws. Ter voorziening in de vacature, welke ontstaan zal door het verleend emeritaat aan den heer P. J. Zijnen, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, is door den kerkeraad dier gemeente gisteren het navolgende twaalftal opgemaakt, de heeren: N. A. de Graaf, te Apel doorn N. Osti, te Delfshaven D. Chantepie de la Saussaye, te Leiden (waalsch predikant): H. E.Fanre theol. doet., te Kaapstad; II. C. Bervoets, te HengeloG. A. Fijnvandraat, te Zwartsluis; J.W.Felix, te Nieuwe Tonge; L.G.T.Creutz- berg, te Zeyst; P. A.van Toorenenbergen, teBarneveld; L. J. van llhijn, te Wassenaar; J. J. Richard, te Zeyst, en A. Dek kers te Sluis. lülarinc en leger. Wij vernemen dat van de schepen die gereed worden ge maakt om binnen kort naar de West-Indien te vertrekken, alleen Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn naar Suriname zal gaan en daar aanvankelijk zal gestationeerd blijven. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, aan boord hebbende de adelborsten der tweede afdeeling van het koninklijk instituut voor de marine, is dingsdag van het Nieuwediep naar de Zuiderzee vertrokken. Na eenige manoeuvres en exercitien te hebben uitgevoerd, is de bestemming om te Hoorn binnen te loopen. Bij het onlangs te Hellevoetsluis plaats gehad hebbende examen, om als machinist-leerling te worden toegelaten, zijn geweest 68 aspiranten en 16 plaatsen. Thermometerstand. 5 junij "s av. 11 u. 50 gr. 6 's morg. 7 u. 56 'smidd. 1 u. 59 gr. 's av. 11 u. 56 gr. 7 's morg. 7 u. 59 'smidd. 1 u. 65 gr. HET ZESDE ZEEUWSCH MUZIEKFEEST te Middelburg, op G en 7 junij 1861. DE UITVOERING VAN IIET ORATORIUM DIE ZERSTÖ14UNG JERUSAL.EMS. De belangstelling in de muziekale feestviering, die zoo veler lang gekoesterden wensch zou bevredigen, klom in de laatste dagen steeds hooger en hooger. Niet alleen bleek dit uit de vele vreemden die Walcherens bodem betraden en uit de geestdrift, die zich zoo onverholen openbaarde; maar vooral beschouwen wij het als een opmerkelijk bewijs van ingeno menheid met dit feest, dat aan de laatste repetitie zulk een druk bezoek ten deel viel, dat vele laat aankomenden den toegang tot de Koorkerk versperd vonden door anderen, die reeds vroeger de beschikbare ruimte van bet gebouw hadden ingenomen. De sympathie voor de uitvoeringen blijkt niet minder groot te zijn; moeijelijk zou er toch een ledige plaats te vinden zijn geweest bij de uitvoering van het oratorium op den avond van gisteren. Is een gewigtig deel van de groote taak der medewerken den met gunstigen uitslag volbragt, voor ons neemt het moei- jelijkste gedeelte thans een aanvang. Wetende dat het soms noodzakelijk is waarheden te zeggen, die hoe schoon inge kleed, toch zoo ligt de gevoeligste plaats van het menschelijk hart raken, zou ik er voor terugdeinzen, ware het niet dat hier krachtige en flinke kunstzin zich duidelijk openbaart en openhartigheid wordt op prijs gesteld. Precies ten half zeven ure betrad de feestdirecteur, de heer W. R.Ceulen, met fanfaren en handgeklap begroet, het orchest en weldra klonk het plegtige inleidingskoor„Wie heilig und hehr sind deine Hallen, o Israel!" door de hooge tempelge welven. Om den gewilligen lezer niet eene toonlooze en daardoor langwijlige wandeling door het geheel oratorium te doen maken, willen wij de verrigtingen van het koor, de hoofd kracht in zulk een werk, liet eerst bespreken. Als het flink attakeren van allen bij de zelfde partij een hoofdvereisebte is b j het uitvoeren vooral van gefigureerde ensemble-stukken, dan zou ik al dadelijk moeten beginnen met eene berisping tot diegenen die bescheidelijk schijnen te meenen dat deze of gene van hunne makkers moeten voor gaan, en dus een voorzangers-systeem willen invoeren. ITet is waar dat dit systeem bij vele zangvereenigingen sterkin zwang is, zoo dat men het misschien onaardig vinden zal dat ik er over durf spreken, te meer daar het volkomen gelijk invallen een hoogst moeijelijke eisch is, waarop echter niet sterk genoeg kan worden aangedrongen. De klankwerking van het koor was doorgaande goed, soms zeer fraai. De schakeringen werden zeer goed in achtgenomen. De krachtige plaatsen hadden echter hier en daar sterker kunnen worden aangegrepen. Zoo als reeds vroeger is aangemerkt, waren de alten ook nu het zwakst. Op de zuiverheid viel alleen in enkele kooreD, en wel in de nommers 15 en 44, en bepaald bij de tenors, soms aan te merken. Over het algemeen werden de muziekstukken van weeken aard beter voorgedragen dan die van meer ener- giesch gehalte, hoewel wij het Chor Babylonischer Krieger in no. 40 hiervan nadrukkelijk uitsluiten. Als wij nu nog het no. 22 „Verrather! er ist ein Freund vonBabylon," als zeer zwak uitgevoerd aanstippen, dan haasten wij ons alle deze kleine schaduwen te doen verdwijnen door het heldere zon nelicht, door den glans die de overige uitstekende kooruit voeringen op ons tafereel moeten werpen. In het bijzonder moeten wij de zeer diepgevoelde voordragt van het no. 8: „Eine Seele tief gebeuget," en het schoone no. 15: „Wir zittern ob des Sellers draun," en van het slotkoor in het eerste deel no. 26 roemen. Het zoo schoone karakteristieke koor no. 27: „Schon brau- sen sie daher," werd prachtig uitgevoerd, en van dit nornmer af wies de vastheid en zekerheid bij alle stemmen zoodanig, dat bet geheele tweede deel eene luisterrijke overwinning te noemen is over de vele moeijelijkheden, die de componist in deze partituur heeft gelegd. Het voortreffelijk gezongen „Heil Nebuchadnezar, Heil dem Herrn des Kriegs!" is reeds her dacht, waarom wij het te meer bejammeren dat het mannen-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1