MIDBELRURGSCHE COURANT. 1861 N°- 68. Donderdag «OKH J'r>fiK«wi>*i, 6 Junij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. 2tankottöt<jwgeu VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAAISESTEIPIAG. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bekend, dat op vrijdag den 21 junij 18GIdes namiddags ten 2 ure, ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar zal wor den aanbesteed liet leveren en daar stellen eener ijzeren bas- culerende brugaan het eind der Bierkade aldaar. Van welke aanbesteding de voorwaarden met de teekening ter inzage liggen ter gemeente secretarie en bij den gemeente bouwmeester, bij wien alle nadere inlichtingen te bekomen zijn; zijnde deze voorwaarden in afschrift ter secretarie ver krijgbaar, tegen betaling der kosten. Vlissingen, den 1 junij 1801. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öinitmlanösclje tij&ingen. Middelburg 5 junij. Door het bestuur over de brandweer alhier is beden aan den heer Jacob Ehrlicb, brandmeester van spuit D, bij gele- I genheid dat deze zijne vijftigjarige dienst bij de brandweer i! herdacht, waarvan juist de laatste helft als beambte, uit naam jl van alle beambten bij die instelling een geschenk aangeboden, bestaande in een gouden bril met zilveren étui, als een bewijs hunner vriendschap en tot belooning voor getrouwe diensten. Met de verdediging van A. Polderman, die, zoo als wij vroeger mededeelden, oj» den 27 dezer maand voor het pro- 1 vinciaal geregtshof in Zeeland zal te regt staan ter zake van moedwillige nederlage. gepleegd met voorbedachten rade op zijne wettige huisvrouw, is thans door den waarnemenden i voorzitter van dat hof ambtshalve belast de heer mr. Ph. van den Broecke, rijks-advocaat alhier. Heden heeft te Tholen de opening plaats gehad van de I stembiljetten ter verkiezing van een lid der provinciale staten j in dat hoofdkiesdistrict, in de plaats van den heer W. J. van j Voorst Catshoek, die zijn ontslag heeft genomen. I Daarbij werden ingeleverd 226 biljetten, waarvan 2 van onwaarde, zoo dat de volstrekte meerderheid 113 bedroeg. Daarvan werden uitgebragtop de heeren M. W. J. de Vis ser, gemeente-ontvanger, 105, C. J. de Vulder van Noorden, i burgemeester, 67, mr. C. J. Picke', kantonregter, allen teTho- i len, 41, W. F. del Campo genaamd Camp, te St. Philipsland, S, benevens op verschillende personen 3 stemmen. Tusschen de heeren M. W. J. de Visser en C. J. de Vulder van Noorden moet alzoo eene herstemming plaats hebben, die reeds voorloopig was bepaald op 18 dezer. Bij gelegenheid der in de volgende week te Tholen te hou- dene vergaderingen tentoonstelling van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, zal de reize zeer gemakkelijk gemaakt worden, doordien op woensdag eene stoomboot van Veere derwaarts varen en den volgenden j dag terugkeeren zal. Den 1 der volgende maand zullen de miliciens der ligting van 1859, die tot aanvulling van het in gestadige dienst blij vend gedeelte bij de infanteriekorpsen ouder de wapenen zijn gehouden, met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Gemelde miliciens zijn alsdan 15 maanden in activiteit geweest. Volgens het Dagblad van Zuid-IIolland en 'sGravenhage is bij een dezer dagen door den koning genomen besluit bepaald, dat gedurende het verblijf in de legerplaatsen in dit jaar, ter vervanging van de campagne-vivres, de navermelde maaiidelijksche toelagen genoten zullen wordendoor een luitenant-generaal of genevaal-majoor, bevelhebber van bet kamp f200; door een generaal-majoor of kolonel, komrnan- dant eener brigade f100; door een kolonel of luitenant kolonel, regements-kommandant f 50; door een 1 uitenant- kolonel of een majoor f40; door een kapitein, lenof2cn luitenant f30. De officieren van de militaire administratie en van de geneeskundige dienst zullen die toelagen genieten volgens den rang waaraan zij zijn gelijkgesteld. De soldij zal ter tegemoetkoming, gedurende verblijf als voren, voor iederen onder-officier en militair met 10 cents per dag verhoogd worden. De Nederlandsche stoorapost meldt, dat doorz. exc. den minister van oorlog bevelen zijn gegeven tot het ter beschik king van de commissie voor de staatsspoorwegen stellen van 1. den len luitenant-ingenieur A. J. von Prehn, voor het maken van een spoorweg van Helder naar Alkmaar2. den len luitenant-ingenieur J. Kalft'naar Zutphen, voor de werk zaamheden van den spoorweg van Arnhem door Zutphen naar Deventer, en 3. den len luitenant-ingenieur N. II. Nierstrasz naar Venlo, voor de werkzaamheden betrekkelijk een spoor weg van Nederland over Venlo naar Pruissen. De eerstaanwezende ingenieur N. T. Michaelis wordt, vol gens hetzelfde blad, belast met bet maken van den spoorweg tusschen Rotterdam en Willemsdorp. en zal zijn dienst over geven aan den len luitenant-ingenieur A. J. von Prehn. Het examen voor de betrekking van opzigter van den wa terstaat is zaturdag jl. te 's Hage begonnen. Er zijn 62 aspi ranten de commissie bestaat uit de heeren Conrad, inspecteur, van Reede van Oudsboovn. hoofdingenieur, Galanden Mazel ingenieurs van den waterstaai. Bij circulaire van den 1 dezer (Provinciaal blad no. 62) heeft de commissaris des konings in deze provincie heeren burgemeester en wethouders kennis gegeven dat door het op den 31 januarij jl. plaatsgehad hebbende overlijden van den lieer F. J. van Vvee, bisschop van Haarlem, hetkevkelijk bestuur van dat bisdom, overeenkomstig de bpstaande veror deningen, tijdelijk en tot zoo lang de openstaande zetel door de benoeming van een opvolgenden bisschop zal zijn vervuld, is overgegaan op het kathedraal kapittel van Haarlem, zóó nogthans dat de uitoefening van dat bestuur moet geschieden door een daartoe door dat kapittel verkozen geestelijke, die als zoodanig den ambtstitel van vicavis-kapitulaar draagt. Deze verkiezing heeft op den 2 der maand februarij jl. plaats gehad, en dien ten gevolge is de heer J. Brinkman, in hoedanigheid van vicaris-kapitulaar van het bisdom van Haarlem, met het kerkelijk bestuur dier diocees belast. In voornoemde hoedanigheid is die kerkvoogd thans uit sluitend bevoegd tot het afgeven van de certificaten, ter ver- krijging van vrijstelling van de dienst onder meer bij de schutterijen, volgens de bestaande wetsbepalingen, aan de studenten in de godgeleerdheid en de geestelijken tever- leenen. Bij besluit van 31 meijl. (Provinciaal blad no. 61) is door den commissaris des konings in deze provincie nader bepaald dat de vergunningen tot het vervoeren van rundvee te lande uit Belgie, voor zoo veel betreft het vee, dat langs de kantoren Eede en St. Kruis (Brakke) wordt ingevoerd, zullen worden afgegeven door den burgemeester van Aardenburg. Ten bewijze van de gehechtheid die de Kaap de Goede hoop steeds voor Nederland gevoelt, moge dienen, dat in het weinig bevolkte Kaapland dadelijk voor de overstrooming hier te lande f 19,000 is verzameld. De kadetten aan de Koninklijke militaire akademie te Breda, van het 3e en 4e studiejaar, hebben den 1 dezer het nabij die stad gelegen kamp betrokken en zullen er tot den 15 julij verblijven, ten einde aan de practische oefeningen deel te nemen, waarvoor een detachement van de le en 2e eskadrons van het 4e regeinent dragonders uit 's Bosch, sterk 1 officier en 56 dragonders, aldaar is gedetacheerd. Door het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen kruis is aan de afdeelingen dier vereeniging eene circulaire gerigt, waarbij de leden worden aangespoord, tegenwoordig te zijn bij de reünie der strijdmakkers van 1S30/31, te Utrecht te houden den 27, 28 en 29 augustus aanstaande. Den 27en augustus zal de vereeniging bijeen komen in den schouwburg, den 2Sen onder anderen deelnemen aan een eenvoudige» vriendschappelijke» maaltijdde 29ste zal gewijd zijn aan een kameraadschappelijk zamenzijn. De feestcommissie bestaat voorloopig uit de heeren: graafNahuys, president van het hoofdbestuur, mr. N. P. J. Kien en mr. A. G. J. baron Taets van Amerongen. M.erk- en schoolmieuws. Na zondag in de vorige week afscheid genomen te hebben vau de hervormde gemeente te Ellewoutsdijk, naar aanleiding van Hand II23£, aanvaardde de beer J.A.van der Scheer, jl. zondag in het namiddaguur zijn dienstwerk in de gemeente Kortgene, met de woorden uit 2 Koi. XIII9b, vooraf in de morgen godsdienstoefening daartoe bevestigd zijnde door den consulent de heer Slotemaker te Cats, die tot tekst had 1 Tess. II; 4. In de vacature te Ellewoutsdijk zal door een eandidaat in de heilige dienst worden voorzien. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 2 junij: II. Sijpestein, weduwn. 53 j. metP. A. de Raven, jd. 33 j. C. Dockheer, jm. 25 j. met M. C. Will, jd. 22 j. J. Fak Brouwer, jm. 23 j. met A. M. Salm, jd. 24 jaar. Thermometerstaml 3 junij 's av. 11 u. 52 gr. 4 'sniovg. 7 u. 57 ,,'smidd. 1 u.5Sgv. 's av. 11 u. 54gr. 5 's movg. 7 u. 55 'smidd. 1 u. 06 gr. HET ZESDE ZEEÜWSCH MUZIEKFEEST te Middelburg, op G en 7 juuij 1SGI DE REPETITIENT Behalve dat de toonkunst ieder mensch als individu genot verschaffen kan, zoo is zij vooral bij een muziekfeest in staat om het: „Alle menschen werden Brüder," van den grooten gevmaansclien bard in. zijne ware beteekenis te doen gevoelen. Alle ruwe dissouanten oplossende, alle scherpe hoeken afron dende, is geene kunst meer geschikt om ons in die stemming te brengen welke noodig is, om als kinderen van den zelfden schepper in goede harmonie op dit ondermaansche te leven. De reize naar een muziekfeest geeft ligt aanleiding tot dergelijke bespiegelingen. Niet zelden vindt men toch reeds op het eerste station geestverwanten, die met den zelfden, wensch bezield zijn, het zelfde doel voor oogen hebben. Het mogt mij al spoedig blijken, dat gulle hartelijkheid en warme liefde voor de kunst de kenmerkende eigenschappen zijn zoo wel van hen, die zich met de leiding van het zesde muziekfeest belast hebben, als van alle medewerkenden, zoo dat men ook hier wederom gevoelt, dat de kunst niet alleen veredelt en beschaaft, maav ook verbroedert. Er kan natuurlijk geen sprake zijn. om hier eene kronijk te maken van al hetgeen op de voorbereidende oefeningen is voorgevallen. Menig valsch nootje, menige ongelijkheid, menige niet opgemerkte nuance verraadt zelfs aan den leek, dat het heel wat inspanning vereischt eer men tot een goede zamenwerking komt van dat veelstemmige organisme, dat uit zoo vele vau verschillende oorden vereeuigde personen is zamengesteld, Dat sommige repetitien ook door het publiek kunnen wor den bijgewoond, is bij alle muziekfeesten gebruikelijk en heeft een tweeledig doel: eerstens geven zij den waren beminnaar der toonkunst gelegenheid, om door herhaald aanhooren. de niet altijd dadelijk te vatten schoonheden van degelijke muziekwerken beter te leeren kennen en daardoor bij de uit voering grooter genot te smakenten anderen stellen zij ook diegenen in staat om van de verhevene schoonheid der toon kunst eenig begrip te erlangen, die anders om financiële of andere gronden daarvan verstoken zouden zijn. Dat eene repe titie echter nimmer met eene uitvoering gelijk te stellen is, behoeft naauwelijks betoog. Bij alle voortreffelijkheid der uit voerende krachten moet toch de goede harmonie tusschen directeur en medewerkenden eerst op de repetitie worden tot stand gebragt; bovendien zijn de solisten dikwerf verpligt met hunne krachten spaarzaam om te gaan. Alleen met een paar woorden willen wij den indruk weergeven, dien de repetitie van het oratorium Die Zerstorung gisteren avond op ons gemaakt heeft. De koorkerk, die hoewel niet zeer groot, toch voor dit doel bij zonder geschikt is,was met een groot aan tal hoorders gevuld. De tribune, opgerigt tegenover de gaanderij, tegen het orgel aanleunende, was met ongeveer twee honderd uitvoerenden in koor en orehest bezet, en maakte, vooral van de gaanderij gezien, een schoonen indruk. De aanvankelijke kennismaking met de koorkrachten, die hoofdzakelijk uit Zeeland ziju bijeengekomen, gaf mij de over tuiging dat de vereeniging voer de feesten in deze provincie niet te vergeefs gearbeid heeft, en dat kde stad Middelburg, die toch zeker het grootste contingent voor het koor geleverd heeft, in den heer W. R. Ceulen. den feestdirecteur, een man van talenten bezit, die met volhardenden ij ver werkzaam is n F J V

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1