MIDDELBURGSCHE C O U RA N T. N°' 07. Dingsdag 1861. 4 Junij. ffihmrnlfttt&6cl)e tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeenteen Ylissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren tem 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending yan advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE BEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 3 jjunij. De algemeene repetitien voor het Zesde zeeuwsch muziek feest zijn reeds heden aangevangen, nadat gisteren avond en heden een groot deel van de medewerkenden per stoomboot alhier was aangekomen. Het comité tot regeling van het feest had zich gisteren om de feestelingen te verwelkomen, met eene sloep naar het eind der haven doen roeijen, en was daar op de stoomboot overgegaan. Met den meesten spoed is men heden begonnen het orchest te plaatsen en de Koorkerk verder voor het feest in te rigten. Er is grond om te verwachten dat het lokaal uitmuntend zal voldoen. Door de alhier gevestigde rederijkerskamer Concordia is in hare jongste vergadering besloten, het tienjarig bestaan dier kamer, op den 21 October e. k., feestelijk te vieren. Eenige dagen geleden maakten wij melding van de oprig- ting van eenetirauleur-kompagniebij deschutterij te'sHage. Thans wordt ons medegedeeld dat reeds in het vorige jaar, onmiddellijk na de invoering der nieuwe excercitie-reglemen- ten bij de schutterij te Vlissingen, uit slechtsééne kompagnie bestaande, een tirailleur-peloton gevormd is, dat zich gedu rende den zomer, zoo wel in het schijfschieten als in het praktisch tirailleren in de duinen geoefend heeft, welke oefe ningen vermoedelijk ook in dit jaar zullen worden voortgezet. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der'staten generaal in het hoofdkiesdistrict Gouda, uoodig omdat jhr. mr. "W. M. de Brauw de betrekking van officier van justitie te 's Gravenhage heeft aanvaard, is bepaald op IS dezer, en des noodig de herstemming op 2 julij. Z. K. H. de kroonprins der Nederlanden is zaturdag weder in de residentie terug gekeerd, na in zijne betrekking van inspecteur van het wapen der kavallerie de verschillende bezettingen van dat wapen in oogenschouw genomen te hebben. Zaturdag ochtend zijn de rijtuigen en paarden van II. M. de koningin-moeder van 's Gravenhage naar Soestdijk ver trokken. H. M. denkt aldaar een geruimen tijd te vertoeven. In liet 's Gravenhaagsclie bosch heeft men reeds een aan vang gemaakt met de toebereidselen voor eene prachtige illuminatie, welke aldaar, ter gelegenheid van den aanstaan den verjaardag vanH. M. de koningin, van wege de gemeente zal worden ontstoken. Volgens de Amsterdamsche courant zal de eerste voorstel ling van mevrouw Ristori aldaar op donderdag 13 dezer gegeven en alsdan opgevoerd worden Maria Stuarda. De tweede voorstelling is bepaald op dingsdag 18 dezer, en zal bestaan in Giudita. De commissie van beheer voor de tentoonstelling van kunst werken te 's Gravenhage heeft bekend gemaakt dat tot leden der jury van bekrooning zijn benoemd de heerenW. D. A.M. baron van Brienen van de Groote Lindt. mr. C. Vosmaer, J. de Vos Jz., D. Meijer, D. Bles en C. Springer, terwijl de heer burgemeester jhr. mr. F. G. A. Gevers Devnoot als voor zitter is gekozen. De heer A. C. G. Vermeulen te Rotterdam, stichter en alge meene secretaris der Maatschappij tot bevordering der toon kunst, is benoemd tot eerelid van de Muziek-akademie te Stockholm. Donderdag namiddag heeft een zwaar onweder zich boven de stad Arnhem ontlast; de bliksem is op enkele punten inge slagen, doch heeft geen brand veroorzaakt. Eene koe werd aan den klingelbelkschen tol doodgeslagen. Te Huissen werd door den regen de processie wegens den sakramentsdag verkort, en zag men op den Rijn een waterhoos. Op den zelfden dag trok ten 5 ure, zoo meldt men van den Boven Rijn, boven de omstreken van Homburg, Bonames en Kalilbach een onweder te zamen, dat in eene wolkbreuk veranderde, waardoor het plaatsje Kahlbach vier voet diep onder water werd gezet. Utrechtsche courant.') Men schrijft uit Zalt-Bommel van 31 mei aan de Amster damsche courant. „De aardappelen staan hierin denBommelerwaard uitmun tend. Heden heeft zelfs een landbouwer gerooid en verzon den. In den Tielerwaard beloven _/le kersen een zeer grooten pluk, terwijl er reeds kooperszijn aangekomen om ze naar Engeland uit te voeren." Daar de leden der kamer van koophandel te Leeuwarden niet van hun besluit willen terugkomen, waarbij zij wegens verschil met den raad hun ontslag hebben genomen, en de verkiezing eerst in november kan plaats hebben, zal er tot dien tijd een secretaris van de kamer van koophandel wezen, zonder dat er eene kamer is. Het geschil dat de raad ook met het collegie van brandmeesters had (zegt de Nieuwe rotter- damsche courant) is uit den weggeruimd, en men hoopt dat collegie te behouden. Benoemingen en besluiten. i.eger. Benoemd bij de landmagt tot apotheker 3e klasse de heer II. Feenstra te Leeuwarden. Op verzoek eervol ont slag verleend aan den eersten luitenant der artillerie A. F. J. A. baron van der Duyn, thans non-actief. marine. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse de heer J. Myers, genees- en heelkundige. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer dr. W. F. P. Kiehl, president der provinciale geneeskundige commissie te 's Gravenhage, en mr. II. O. Éeith, archivaris der provincie Groningen. Tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer C. M. Over- gaauw, sedert 25 jaren voorzitter van hoofdlieden over de brandweer te Rotterdam. Tot officier dier orde de kapitein II. A. A. van Ryssen van den staf der artillerie. houtvesterij. Pensioen verleend aan W. J. P. baron Sloet van Toutenburg, gewezen opperhoutvester, ad f2413. notariaat. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Goes, ter standplaats de gemeente Sas van Gent, S. A. de Smidt, kandidaat-notaris en gemeente-ontvanger te Schoondijke. K.erk- en schooHiineuws. De algemeene synodale commissie der nederduitsch her vormde kerk, wier voorjaars-vergadering den 27 mei laatstl. gesloten is, heeft van den minister voor de zaken der hervormde eeredienst mededeeling ontvangen van eenen algemeenen maatregel, door hein genomen, om de gemeenten waar koste rijgoederen bestaan, bij het ongeschonden bezit van deze goederen te handhaven. Ook is bij haar ingekomen het ver slag van gecommitteerden tot de bijbelvertaling (N.T.) waar door zij vernam dat de onderscheidene sectien der vertalers hunne taak óf reeds volbragt hadden óf nog in den loop dezes jaars zouden hebben afgewerkt, en dat in de onlangs gehoudene zamenkomst van het moderamen en vier verta lers besloten was om nog eene commissie van twee leden met de eindredactie te belasten. De synodale commissie vond hierin het bewijs, dat gecommitteerden niets wilden doen ontbreken aan de degelijkheid van het belangrijke werk, en werd door verdere mededeelingen in hare overtuiging ver sterkt, dat de kerk zich eens over dezen arbeid zal verblijden en geenszins klagen dat men zich niet meer tot de uitgave haast. Mariiic eni leger. De Nieuwe courant van den Helder, Nieuwe Diep,Willems oord. enz. meldt dat Zr. Ms. instructiebrik Urania, aan boord hebbende de adelborsten 2e klasse van het Koninklijk instituut voor de marine, heden naar den Kuil van Marken zal vertrek ken voor een instructietogt. De état-major bestaat uit den luitenant ter zee le klasse J. J. Boelen, kominaudant, luite nant ter zee 2e klasse J. Spanjaard, eerste officier, officier van gezondheid 3e klasse A. M. Grondhout, en adjunct-adminis trateur II. L. F. Pisuisse. Door den minister van oorlog is bepaalddat aan de troepen die dit jaar in de verschillende kampen zullen veree- nigd worden, even als ten vorigen jare heeft plaatsgehad, geen jenever, maar in stede daarvan des morgens vóór den aanvang der exercitien een warme drankuit melk en koffij bestaande, zal moeten verstrekt worden. Volgens de Utrechtsche courant, heeft zich in het nieuwe machine-gebouw te Nieuwediep. bestemd om de beide dok ken droog te malen, eene verzakking geopenbaard. Burgerlijke stand. Vlissingen, van 25 mei tot 1 junij. Gehuwd: E. Nobels, jm. 30j. metM. W. van Holthuijsen» jd. 29j.A. van Wijck, weduvvn. van M. de Winde, 26 j. met P.Verheijke, jd. 29 j. P. J. Gilbers, jm. 30 j. met C. M. Der mijn, jd.lSjaren. BevallenW. Hooze, geb. Ellefrinck, z. C. E. Loesberg, geb. Donsen, z. L. A. Tant, geb."de Kindes, d. J. C. van der Harst, geb. Fenijn, d. N. A. Sohier, geb. Herman, dochter. Overleden: A. Vogel, z. 6 m. M. van Houten, z. 3 j. G. van der Harst, d. 3 d. C. Tieleman. jm. 4S j. J. M. Vink, weduwe van J. Borghstijn, S3 jaren'. Goes, van 25 mei tot 1 junij. Gehuwd: P. P. Mulder, jm. 22 j. met J. de Jonge, jd. 28 j. M. Plokker,jm. 34 j. met J. A. Brandt, jd. 30 j. P. Johannis- sen, jm. 55 j. met A. Sterk, jd. 34 j. Bevallen C. Bak, geb. Danielse, z. A. Hubregtse, geb. lteijnhout, d. J. Oosterdag, geb. Remie, z. J. de Jongegeb» Steutel. z. J. Dekker, geb. de Jonge. z. M. Walker, geb. Eversdijk, d. P. van Lier. geb. Molhoek, d. Overleden F. Sanderse, d. 13. j. J. Kopmels, d. 17j. A. D. C. de Witte, d. 3 m. H. van der Wart. d. 3 m. C. Otte, z. 20 m. J. P. Boddingius, vrouw van J. G. Dobbelaere, 29 j. Zierikzeevan 25 mei tot 1 junij. Bevallen: N. van Sas, geb. Quist, d. C. Broeksmit, geb. Voorbeijtel Cannenburg z. A. E. Paulus, geb. Mauritsz Ganderheijden, d. M. E. Timmersman, geb. Franse, z. A. Enzlin, geb. Costandre, d. levenloos. Overleden: J. Baskelau, d. 9m. E. C. Vungmans, d. 9. m. I-Iulst. van 1 tot 31 mei. GehuwdJ. A. Meerschaert. jm. 30 j. met M. S. de Vilder, jd. 30 jaren. Bevallen: T. Picavet, geb. Lagey, tl. J.Lafeber,geb. van. Sikkeleris, z. P. deBruijn, geb. Platjouw, z. A. Blommaert, geb. de Kok, zoon. Overleden E. F. Pierssens, jm. 37 j. M. T. Freiser, weduwn. van R. Vonk, 62 j. D. de Kort, 16 maanden. Verkoopicigen en aanbesterilingen. Den 1 dezer is ter verkoop te Arnemuiden aangeboden een huis en erve, staande en gelegen in de Weststraat, wijk A no.37: verkocht voor f651. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei junij 1861. Wind. S Ü3' Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Datum. te S Kracht. lo id ÉH la j x.0 a c "o 1 a e o 1 2 4J 60 Ico" 1 Aanmer kingen. 26 West. 2,5 762.2 15.8 0.65 S.6910.0 27 W.t.N. 4 764.9 15.6 3.78 10.35 0.0 28 NO.t.O. 8 763.7 17.4 0.66 9.60 0.0 29 NOost. 2 759.8 18.6 3.80 12.05,0.5 30 N. t. O. 2 760.5 15 3.S8 11.23 0.0 51 W.NW. 0,5 762.1 14.6 0.74 9.16 0-0 1 Z. ZW. 3 759.4 14.9 0.S7 ,11.02 0.0 Staten generaal. eerste kamer. Zitting van vrijdag 31 mei. De beraadslagingen liepen heden over het wetsontwerp tot nadere wijziging der postwet, inzonderheid tot invoering van het uniform port. De verschillende sprekers waren onuitputtelijk in klagten over de leemten die nog in het postwezen bestonden, en legden eene zoo teedere zorg voor de schatkist aan den dag, dat zij maar niet besluiten konden het offer van vier ton te brengen, hetgeen de aanneming van het uniformport in de eerste jaren welligt eischenzou. De discussien waren van dien aard. dat men er aan moest twijfelen of de leden der kamer zich wel wilden laten overtuigen, en of er niet een parti pris bestond om deze wet, men mogt zeggen wat men wilde, af te stemmen. De heer van Tets van Goudriaan, minister van financien, nam het eerst het woord en begon met zich te beklagen over de zeer zonderlinge handelwijze der kamer, die haar verslag over de postwet niet, als volgens gebruik, aan hem minister, had gezonden en hem dus als het ware had willen beletten de door haar opgeworpen bedenkingen te beantwoorden en te wederleggen. Het grootste bezwaar, dat men had weten aan te voeren, was het verlies dat de schatkist zou lijden. Doch dat verlies kon men rekenen, dat binnen zes of acht jaren hersteld zou zijn, daar de opbrengst der posterijen jaarlijks met f75,000 vermeerderde. Zoo ongunstig was de toestand der financien niet, of dat verlies kan zeer wel gedragen worden, met het vooruitzigt dat het binnen eenige jaren door grooter voordeel zou worden opgewogen. Het verslag sprak van de wenschelijkheid om liever eene der vele bestaande drukkende belastingen op te heffen, doch had ongelukkig vergeten te vermelden welke belasting men daarbij op het oog had. Dat deed er echter ook niet toe. want de opheffing van eene belasting zou een duurzaam verlies

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1