MÏDDELBURGSCHE COÜ r 66. Zaturdag 1 Junij. Deze courant verschijnt des dings (lags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 3a cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Hij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Verslagen van tie eerste kamer, zitting 29 en 30 (lezer. 2. over verschillende wets ontwerpen. '6. Overzigt van het verslag van den toestand der gemeente Vlissingen. *dinumlaubsd]£ Ujöingcn. middelburg 31 mei. De blij de mare van Ristovi's komst hier te lande is reeds door alle dagbladen aan ons volk medegedeeld. Zelfs zal men in de zen zomer liet voorregt genieten ook den troep van hetOdéon te liooren. Opdat ieder de mate van ons geluk terstond begrij- pe, is het voldoende te herinneren dat het Ode'ou het tweede theater van Parijs en van geheel Frankrijk is. Slechts voor het „theatre francais" behoeft het in waardigheid onder te doen. En toch verontrust onse'e'n ding: Ristori zal nietslechts in de italiaansche. maar ook in de fransche taal spelen. Wij kunnen dat plan onmogelijk goedkeuren. Is het dan niet voldoende de beroemde tragédienne in hare moedertaal te liooren? Het parijsehe publiek, zoo spoedig ook van liet schoonste verzadigd, altijd hakendenaar verandering, wenschte helaas! nog meer. Reeds lang kent het Ristori; ovn zijn aandacht op nieuw te boeijen, zou men met de beroemde vrouw eene pikante proef nemen men zou haar voorstellen in het fransch te spelen. Ongelukkig nam zij dat voorstel aan. "Ongelukkig, zeggen wij immers, wij meenen dateene kuuste- naresse van den eersten rang hare heerlijke gave misbruikt, wanneer zij zich tot zoodanige proeven leent. En welke is nu de uitslag geweest? Het Odéon heeft goede zaken gedaan iederen avond vond men er een ontelbare menigte; ieder parijzenaar wilde Ristori fransch liooren sprekenieder wilde weten hoe zij zich in dat moeijelijke geval gedragen zoude. Uit een geldelijk oogpunt beschouwd, was dus de onderne ming heerlijk. Maar is de kunst er werkelijk door gebaat? Heeft Ristori gelegenheid gevonden ongekende talenten ten toon te spreiden Iïeeft de proeve gestrekt tot veredeling van het schoonheidsgevoel van hare hoorders? Wij vreesden het tegendeel en vinden ons thans in deze verwachting bevestigd door liet getuigenis van den bekenden kunstregter Emile Montégnt. In het laatste nommer van de „Revue des deux mondes" zegt die schrijver het volgende: „Men kan terstond liooren dat Ristori liare moedertaal niet spreekt; nnjn merkt terstond dat zij zich een juk heeft opgelegd. Hare uitspraak is onaangenaam; haar spel is gedwongen en onna tuurlijk. Het yreeuule accent geeft telkens aan haav stem een valscli geluid; het verband, dat tusschen de buigingen dei- stem en de natuur der uitgedrukte gevoelens moet heerschen, wordt telkens verbroken, zoo dat de uitstekende kunstenares, ondanks al de fijnheid van haar gevoel, in de ondankbare en vruclitelooze worsteling tegen eene vreemde uitspraak, op eene verkeerde wijze aandoeningen uitdrukt, welke zij op de regie wijze gevoelt. Nu eens zijn er volzinnen, welke eenigzins sentimenteel, met eene zachte en slepende stem, moesten worden uitgesproken, en die een belagchelijk effect maken, daar de actrice, na de eerste lettergrepen ter naauwernood te hebben doen liooren, op de laatste lettergrepen van ieder woord een bij zonderen klem legt. Dan weder zijn er phrases, bij welke zij eene fijne scherts moest uitdrukken, eu die met een hoog ernstige stem worden uitgesproken, zoo dat zij den schijn krijgt niet te spotten, maar te toornen. Ristori is een tragédienne,maar een tragédienne van den italiaanschen trant; onwillekeurig gehoorzaamt zij aan haren landaard, aan de natuur van hare talenten, en vervalt zonder hetzelve te weten, in de fransche taal, tot eene buitensporige déclamatie." En nu vragen wij den lezer of zoodanige proefneming met een edel talent niet bedroevend is? «Aan wien zullen wij die heiligschennis wij ten Niet in de eerste plaats aan den bestuur der van het Ode'on, want liet is vrij natuurlijk dat deze het onverstand en de verkeerde nieuwsgierigheid van het publiek aanwendt om de onderneming, aan wier hoofd hij staat, te doen bloeijen. Ook niet in de eerste plaats aan Ristori, want het is, helaas! zeer natuurlijk dat een persoon, wiens leven volksgunst is, zelfs ongepaste kunstmiddeltjes aangrijpe om nieuwe laauweren te kunnen oogsten. Maar aan die groote menigte, welke, door gebrek aan kieschbeid en schoonheids gevoel, tot dwaze vertooningen aanleiding geeft en de heer lijkste gaven ten gronde rigt. Wij gevoelen liefde en eerbied voor alles, wat waarlijk schoon verdient te lieetenen daarom juist bedroeft het ons dat Ristori, de groote tragédienne, ook in ons land, in de fransche taal zal spelen. De eerste kamer der staten generaal heeft heden het wets ontwerp tot wijziging der wet op de brievenposterij, verwor pen met 20 tegen 12 stemmen. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Vóór eenigen tijd hebben wij reeds melding gemaakt uat de justitie op het spoor was van een groot aantal diefstallen, onder de gemeente Zoutelande gepleegd en waarbij verschil lende personen waven betrokken. De openbare behandeling dier zaak voor de arrondissements-regtbank alhier had in de afgeloopene week plaats, bij welke gelegenheid een 20tal getuigen werden verhoord. Heden deed de regtbank uitspraak en verklaarde een acht tienjarig jongeling, kleermakersknecht te Zoutelande, ter zake van verschillende feiten schuldig aan diefstal, gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester, en vier andere beklaagden aan strafbare medepligtigheid. door het des bewust helen der goederen, terwijl bij twee dezer het bestaan van verzachtende omstandigheden is aangenomen. De hoofddader werd deswegens veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie jaar, en de medepligtigen respectievelijk tot twee jaar, veertien dagen, vier jaar, en drie maanden, benevens de kosten. In de zitting van heden heeft de hoogeraad der Neder landen uitspraak gedaan, in de veel besproken zaak van het bestuur der domeinen tegen de erfgenamen van wijlen den generaal graaf van Damme, betrekkelijk den duur der concessie van de gronden in den zeearm het Zwin. Over eenkomstig de vroeger genomene conclusion van den lieer procureur-generaal, mr. van Maanen, heeft dat hoogste regtscoUegie uitgemaakt, dat de bedoelde concessie, door Napoleon I aan zijnen voornoemden generaal in der tijd gegund, betrekkelijk al de voormelde landen slechts verleend is voor een termijn van 52 jaren, zoodat die termijn reeds met september 1857 was verstreken. Naar wij vernemen moet bij het ministerie van oorlog het voornemen bestaan om de vesting Veere, die voor de ver dediging ongeschikt schijnt geacht Ie worden, te ontwa penen. Reeds is eene aanzienlijke hoeveelheid artillerie- materieel verzonden naar Willemstad en den Helder, terwijl het overige gedeelte waarschijnlijk in den loop van dit jaar naar verschillende andere plaatsen vervoerd zal worden. Uit Utrecht schrijft men ons 30 dezer: „Wat ik in uiijn vorigen u schreef, is geschied er zijn eer- bewijzingen uitgedeeld, anders bij een gewoon lustrum niet gebruikelijk. Verschillende geleerden zijn honoris causa tot doctoren benoemd, zie hier <le lijst. Tot meester in de beide regten, de beer G. Holtius, oud inspecteur-generaal der regis tratie te 's Gravenhage tot doctoren in de letteren en wijs begeerte, mr. G. Mees Az., oud-hoogleeraar te Deventer, thans vegter iti de arrondissements regtbank te Rotterdam en de heer II. Neubronner van der Tuukafgevaardigde van hetnederlandsch bijbelgenootschap, te Amsterdam. Tot doc tor in de wis- en natuurkunde de heer J. P. Delprat.generaal- majoor der artillerie, lid van de tweede kamer der staten generaal; in de geneeskunde, de heerG. F. Pop, inspecteur- generaal van de geneeskundige dienst bij 'srijks zeemagt te 's Hagein de godgeleerdheid, de heeren C. G. Montyn, predikant te Utrecht, en B. Gl&sius, predikant te Geertrui- denberg. Deze heeven, tloov wier benoeming de utvechtsche akade- mie getoond heeft den ouderdom te eeren, zullen diensvol gens op een der feestdagen plegtig gedecoreerd worden. Opmerkelijk is de keuze der theologische;faculteit. Immers terwijl zij geacht wordt eene bepaalde rigtingiu de hervormde kerk te vertegenwoordigen, heeft ze zich bij het verleeneu van dit eerbewijs tot mannen bepaald, die uitsluitend aan de algemeene verspreiding, het populariseren der kerkgeschiede nis werkzaam zijn, doch geene scherp geteekende kleur dra gen. Men vraagt zich af, of de reden dezer handelwijze in overvloed of in gebrek aan geschikte stof te vinden is. Hoe dit zij, nu ik eenmaal kerkelijke zaken aanroer, nog dit. Zondag 11. nam de predikant bij de remonstrantsche gemeente, na geruimen tijd door ongesteldheid verhinderd te zijn, zijn afscheid van de gemeentezondag aanstaande zal de nieuwe predikant bij de lutliersche gemeente, de heer Lublink Weddik, zijne intreerede houden. Ge ziet, het is hier als overalle roi est mort, vive le roi denis van de loterij zaal. wier aangevangen herstellinggestaak is, na de onlangs door de tweede kamer, op voorstel van den heer van Heukeïom, aangenomen motie van orde. strekkende om de werkzaamheden voorloopig te doen ophouden en ondertusschen het advies van deskundigen omtrent de ver bouwing in te winnen. Op last van den minister van binnenlandsche zaken, hebben de commissarissen des konings in de verschillende provinciën de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de betere inzigten. die de wetenschap van den tcgenwoordigen tijd omtrent het zoogenaamd schadelijk gedierte heeft doen kennen. In vele gemeenten bestaan verordeningen op het uitdelgen van musschen, eksters, kraaijen, mollen enz., dieven, welke, in stede van den landbouw tot schade te verstrekken, in tegendeel als groote vrienden van den landman kunnen beschouwd worden. De minister verlangt, dat de besturen der gemeenten, (lie dergelijke verordeningen hebben vastgesteld, daarop terug komen en de bestaande aan eene naamvgezette herziening onderwerpen. De minister van buitenlandsche zaken heeft bet publiek verwittigd, dat, ten gevolge van liet uitwisselen eener daartoe strekkende verklaring tusschen Nederland en Pruissen, te rekenen van den 5 junij aanstaande, de nederlandsche pas poorten in Pruissenen de pvuissischepaspoorten in Nederland zullen worden aangemerkt als voldoende voor de toelating. De gemeenteraad van Amsterdam lieeft woensdag avond met 1-4 tegen 13 stemmen artikel 1 van het ontwerp-regle- ment voor eene gemeentelijke universiteit a Ui aar verworpen, en mitsdien beslist dat hij de nu voorgestelde wijze van uitbreiding en verbetering van het athenaeum illustre niet goedkeurt. In de eerste helft van junij zal in den Haarlemmernieer- poldev bij Haarlem, door de Hollandsche maatschappij van landbouw een algemeene wedstrijd worden gehouden van grasmaaiwerktuigen, hooischudders. paardenliarken, wagens of andere voertuigen en haudgereedschappen voor den hooi oogst. De literarische faculteit der hoogeschool te Leiden zal admissie-axamen houden, behalve in de maand september, op maandag den 24 junij eerstkomende. Zij. die in de laatstge noemde maand dat examen wenschen af te leggen, worden uitgenoocligd zich vóór den LG junij daartoe aan te melden. Men verneemt dat zich 90 personen als leerling-telegrafist bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aange meld. Nog nooit was het getal van hen. die zich daartoe aan gemeld hebben, zoo groot. Het vergelijkend onderzoek zal op maandag 10 junij aanstaande worden gehouden. Het ligt nog in veler geheugen, hoe onlangs de leden der loge Les amis philantropcs te Brussel, een concert gaven ten voorrleele der noodlijdenden door den watervloed in Neder land, waarvan de opbrengst naar 's Hage werd overgebragt door eene deputatie, van welke de lieer Verhaegen. groot meester-nationaal. deel uitmaakte. Bij die gelegenheid wer den de belgische broeders in de loge L'union royale met Z. K. H. prins Frederik aan liet hoofd, feestelijk onthaald, en voorts bepaald dat laatstgenoemde loge om de goede verstand houding levendig te houden, zich zou doen vertegenwoor digen bij de jaarlijksche feestviering van St. Jan van de loge Les amis pliilantropes. welke op den 22 junij bepaald is. Dit feest zal met origewonen luister worden gevierd alle belgische loges zullen er zich door drie afgevaardigden op doen vertegenwoordigen, terwijl de hollandsche vrij metselaren die zich vóór den 1U junij aanmelden, op de zelfde voor waarden als de belgische zullen worden ontvangen. Oji het rijks archief te 's Gravenhage houdt men zich thans ij verig bezig met het opsporen van alle oude rekeningen en bescheiden, sedert de helft der dertiende eeuw, die licht kunnen verspreiden over den bouw, de kosteu eu de geschie In de zaak van (leu heer Douwes Dekker, eisclier, tegen den heer mr. J. van Lennep, gedaagde, heeft de arrondissements regtbank te Amsterdam, woensdag uitspraak gedaan. De regtbank heeft den eisclier den door hem ingestelden eisch ontzegd, met veroordeeling in de kosten, op grond dat de door den eisclier beweerde lastgeving niet bewezen was, en uit de stukken veeleer koop en verkoop van het handschrift bleek. De akademische bibliotheek te Leiden mag zich in eene belangrijke aanwinst verheugen. De kostbare verzameling handschriften van den beroemden philoloog L. C. Valcke- naer is, ingevolge den wensch van wijlen den heer mr. L. C.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1