MÏDDELRURGSCHE COURANT. r 64. Dingsdag 4861. 28 Mei. ömnmlcmiïsdic tijöiugen. rV 2s'(BAX!>fcV Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Berigten uit Oost-Indie, gisteren met de landmail aan- gebragt. 2. Buitenlandsclic tijdingen. 3. Mengelingen (P. J. Proudhon.) Middelburg 27 mei. Door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland, zijn geëxamineerd en bevor derd: de heer L. Augustijn, tot stedelijk heelmeester, en de heeren T. F. Martin, T. Snoep en J. C. Douw, tot plattelands heelmeesters. Door het openbaar ministerie bij het provinciaal geregtshof in Zeeland is heden voormiddag conclusie genomen in de be kende en op den 13 dezer behandelde zaak van de adminis tratie der directe belastingen, in hooger beroep gekomen van een vonnis der regtbank te Zierikzee, waarbij commissarissen van het muziekgezelschap Uit kunstliefde alhier zijn ontslagen van alle regtsvervolging, ter zake van beweerde verzuimde aangifte voor het regt van patent wegens de wekelijksche oefeningen des winters door dat gezelschap, waarbij ook de honoraire leden toegang hebben. De procureur-generaal ving aan met een onderzoek der vraag, of devegterlijke magt bevoegd is van deze zaak kennis te nemen. Bij de acte van dagvaard wordt alleen gevraagd teregtstelling en veroordeeling wegens overtreding door ver zuim van aangifte voor het regt van patent. Om daarover te oordeelen meent hij dat de regter de eenig bevoegde magt is, krachtens art. 40 der patentwet; doch zijn onderzoek moest zich ten deze uitsluitend bepalen bij de vraagis er verzuim van aangifte gepleegd en geenszins uitstrekken tot de be- oovdeeling of de beslissing van gedeputeerde staten van Zee land, aangevoerd als middel van verdediging, al of niet ge grond is. Spreker ging verder na, dat de beklaagden de geconstateerde feiten volkomen erkennen, doch beweren dat er geen verzuim is gepleegd, alzoo gedeputeerde staten hadden beslist dat zij niet patentpligtig zijn. Het bedoelde besluit van gedeputeerde staten is, volgens den procureur-generaal, niet eene beslissing ten aanzien van een geïsoleerd feit of met betrekking tot een bepaald dienstjaar, maar uit den inhoud blijkt voldingend dat in beginsel is uitgemaakt, op grond van het reglement der vereeniging, dat de bewuste bijeenkomsten van het muziek gezelschap het karakter van patentpligtigheid missen. Zoo lang dus het reglement geene verandering ondergaat noch in strijd daarmede wordt gehandeld, blijft deze beslissing van kracht. De artt. 23 en 2S dèr patentwet laten geen twijfel over, of gedeputeerde staten zijn de eenig bevoegde magt om over de al of niet patentpligtigheid te oordeelen; maar zij doen dat alleen in geval eene reclame bij hen is ingediend. De thans besprokene beslissing van gedeputeerde staten heeft alzoo kracht van wet, meent spreker, bovenal omdat zij niet door den koning langs wettigen weg is vernietigd. Intusschen beeft de regter, alleen voor het geval dat de vraag raauwelijks aan zijn oordeel wordt onderworpen, bij wijze van verdedigingsmiddel, bevoegdheid om te beslissen over al of niet patentpligtigheid. 'De door den heer rijks advocaat aangehaalde arresten zijn te dezen opzigte niet van toepassing, en wel omdat in de daarbij behandelde gevallen door de beklaagden niet vooraf eene beslissing van gedepu teerde staten, zoo als in casu, was verkregen. Uit dien hoofde acht de procureur-generaal dan ook dat de eerste regter volkomen gegrond was. toen hij zich bevoegd verklaarde om van de zaak kennis te nemen en daarop, met aanneming van het middel van verdediging der beklaagden, dezen van alle regtsvervolging ontsloeg. Derhalve conclu deerde hij totalgeheele bevestiging van het vonnis, door de regtbank te Zierikzee op den 2S december 1860 gewezen. De uitspraak is bepaald op heden over 14 dagen. Uit Amsterdam schrijft men ons 24 dezer: Wanneer ik in geruimen tijd niets van mij heb doen hoo- ren, dan ligt de oorzaak uitsluitend daaraan dat er zeer wei nig voorvalt wat stof tot schrijven oplevert. Met de scheep vaart is het bitter gesteld. De vrachten naar Java zijn zeer laag, en de schepen liggen lang aan om nog met wanruimte van de stad te vertrekken. Zoo is het wat de groote vaart be treft, terwijl het met de kleine niet veel beter gaat. Met de kunsten is het waarlijk o ^k^eer stil, trouwens de liaugsche expositie absorbeert op dit oogenblik de beeldende kunsten, en de meeste theaters zijn gesloten. Slechts de Vaude ville francais handhaaft voortdurend haar roem. Les Effïon- tés van Emile Augier, een stuk, vol fijn vernuft en bittere satire, is daar verscheiden keeren met veel bijval gegeven, ter wijl in het geheel wat er in Parijs nieuws van dien aard uit komt, dikwijls eerder opgevoerd wordt, dan in Brussel. Als ik wel onderrigt ben kan Zeelands hoofdplaats niet duurzaam roemen op goede theaters (in waarheid ze zijn in ons geheele vaderland niet dik gezaaid). Gesteld eens men engageerde ons fransche gezelschap om de vacantiemaand (augustus naar ik vermeen) aldaar voorstellingen te geven, dan geloof ik wel dat in alle opzigten zulk eeue onderneming vruchten zou kun nen afwerpen. C'est une idee comme une autre, gij weet wel dat het theater mij niet alleen niet aangaat, maar dat ik ook niet in staat zou zijn er invloed op uit te oefenen, alleen ik gun de middelburgers iets goeds! Veel goeds wordt ook verwacht van eene onderneming voor het toekomende wintersaisoen. De directie van den schouw burg namelijk wil zich verbinden met die van het haagsche theater om met een uitstekend personeel, fransche opera's op te voeren. Zal het gezelschap werkelijk goed zijn, dan zal het succes, althans het eerste jaar, niet achter blijven. De fransche opera is nu weer nieuw geworden. De eerste cantatrice en de premier tenor zullen boucquetten, cadeaux en serenades krij gen, en dat zal de directie een spoorslag zijn om voor het vol gende jaar het zelfde voetspoor te volgen. Wat zal zij dan echter ondervinden? Verflaauwde stemming bij het publiek, een deficit inbaar kas! En dan moet er wat nieuws gezoelit worden, en zoo zullen de duitsche, italiaausche en fransche opera's elkander steeds afwisselen, en de directie onder vloed eu ebbe, misschien nog genoeg overhouden, om hetnederduit- sche personeel (over liet algemeen zou aan de akteurs zooveel niet verloren zijn, maar ze blijven toch menschen) niet van honger te doen omkomen Eindelijk ziet men dan toch werkelijk hier en daar de han den slaan aan verfraaijingen onzer stad. Zoo is de Muider- gracht nu reeds bijna geheel gedempt. Als men de oude vlceschhal omver haalt, en dat zal men toch zeker doen. dan verkrijgt men op een schoon en druk gedeelte der stad, een plein, dat, door de synagogen aan beide zijden, en de Mozes- en Aaronkerk in de verte, zich deftig vertoonen za!. Aan liet uiteinde van dit plein, zal nude Pinotheek, waarover ik u vroeger schreef, moeten komen. Ook de Egelantiersgracht wordt gedempt, en de vereeniging van de oude turfmarkt met het Rokin maakt goede vorderingen. Of dit laatste echter werkelijk eene verfraaijing worden zal wordt door velen be twijfeld. Terwijl men aan den eenen kant zoo veel spreekt over ver fraaijingen en er ook werkelijk wel wat verfraaid wordt, is het zonderling, dat men aan den anderen kant ook weer zoo veel bederft. Elke vreemdeling, die men een goed idee van Am sterdam geven wil, brengt men naar de Hooge sluis, waar hij van beide zijden een prachtig gezigt geniet. Hoe is het nu mogelijk dat de stad voor eenige jaren heeft kunnen toestaan dat men aan de Weesperzijde een groote houten loods (een onbehagelijk badhuis) heeft nedergezet, waardoor dat verge- zigt veel van zijne charmes verloren heeft? liet amstelwater is werkelijk zoo stroomend of helder niet otu de badgasten uit te lokken. Dit echter is van vroeger dagteekening even als de ellendige barak, over de Nederlamlsche bank, waardoor het schilderachtige Rokin bijna geheel bcdoiwen is, doch helaas! men gaat voort met overal, waar een fiksch gebouw staat (b.v. op het Ivadijksplein, tegenover het zeemanshuis, een der wei nige moderne gevels die men met genoegen ziet) of waar men een prachtig gezigt heeft (b. v. op het Nieuwe-Waals eiland, tegen de Oosterdoksdijk aan) houten pothuisjes te maken, welke, zóó ze onmisbaar zijn voor poloeiebeambten als ander zins, zeer goed op eene wijze zouden geplaatst worden, dat ze niemand hinderden Wanneer zal er toch eenige schoon heidszin komen, zelfs bij de beschaafde klassen onzer maat schappij d. b. Men meldt ons het volgende uit 's Gravenhage „Het is u bekend dat er eene commissie benoemd is om onderzoek te doen naar de oorzaak der hevige oogziekte, die aan boord van de Evertsen zoo buitengewoon veel schepelin gen heeft aangetast. Men verzekert mij, dat het algemeene gevoelen dier commissie is (behoudens hare nadere opmerkin gen en de bijkomende omstandigheden), dat in de nieuwheid en vochtigheid van het hout, tot den bouw van dat schip gebezigd, de voorname oorzaak dier ziekte moet gezocht worden, welke echter in het algemeen van een betrekkelijk goedaardig karakter is, daar bij verreweg de meeste lijders niet de oogappel aangetast, maar alleen de omgeving van het oog aangedaan is. Bij de schutterij in deze residentie is eene tirailleur-com pagnie op'gerigt, uit manschappen die zich daartoe hebben aangeboden; zij zullen met minié-geweren gewapend worden, en wanneer de gewone zomer-exercitien der schutterij aan vangen die anders in de Koekamp worden gehouden, zich in het duin in het schieten gaan oefenen. Ik heb gemeend dit als eene bijzonderheid te moeten vermeldendaar 's Graven- liao-e de eerste stad is welke eene dergelijke tirailleur-com pagnie aan hare schutterij toevoegt." Het 's Gravenhaagsche weekblad meldt dat HH. MM. de koning en koningin tegen de helft der volgende maand op het Loo zullen aankomen, Z.M. uit de residentie en H.M. uit Stuttgart, en dat de verjaardag der koningin op 17 junij, door het koninklijk gezin op het Loo zal worden gevierd. De laatste berigten. welke bij het departement van binnen - landsche zaken van den staatsraad commissaris des konings in Gelderland ontvangen zijn omtrent den gezondheidstoe stand der inwoners van de overstroomde gemeenten, luiden o-unstig. Te Driel en te Ammerzoden nam het typheuse ziek tekarakter en het aantal zieken langzaam af. Te Driel had men het schoollokaal kunnen ontruimen. De te Zalt-Bommel verpleegden waren allen in gunstigen gezondheidstoestand naar hunne gemeenten terug gekeerd. Men leest in de Nederlandsche staatscourant: „Volgens berigt van Zr. Ms. gezant te Washington, van den 5 dezer, is de lilokkade van de havens der zuidelijke gewesten van de Unie, waartoe betrekking hebben de beide hieronder volgende proclaraatiën van den president der Vereenigde Staten, wer kelijk daargesteldechter is aan de vreemde schepen, welke zich in de geblokkeerde havens bevinden, een tijdsbestek van veertien dagen vergund om met hunne ladingen uit teloopen. Hierop volgen de twee proclaraatiën van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, (ld. 19 en 27 april jl. Met betrekking tot de kunstreis |die mevr. Ristori weder door ons vaderland doen zal, otn voorstellingen in de italiaan- sche en fransche talen te geven, vernemen wij nader dat het tooneelgezelschap van hetThéatre de l'Odéon te Parijs, waar mede zij hare fransche voorstellingen aldaar geeft en dat on derscheidene kunstenaars van den eersten rang telt, vermoe delijk op de tussehendagen afzonderlijke representatiën geven zal. zoo dat de komst van mevr. Ristori in Nederland ditmaal voor het kunstminnend publiek een dubbel genoegen belooft. Hare komst alhier blijft tusschen 10 en 15 der volgende maand bepaald. Amslerdcourant.) Te Texel zal. volgens de Arnhemsclie courant, op een der eijerlandsche duinen een kustlichtof vuurtoren worden opge- rigt, ter voorkoming zooveel mogelijk van de talrijke strandin gen die op die hoogte altijd gebeuren. De eijerlandsche gronden toch hebben bij de zeelieden eene treurige vermaard heid. Reeds moeten daar opmetingen zijn gedaan. Omtrent de zaak der noorder staats-spoorwegen meldt men aan de Utrechtsche courant dat de minister van bumen- laudsche zaken heeft goedgekeurd de voorgestelde rigting des spoorwegs van Harlingen naar Leeuwarden, ten zuiden der Harlinger trekvaart. De algemeene vergadering van de maatschappij der Neder lamlsche letterkunde te Leiden zal op den 20 der volgende maand gehouden worden. Bij den beschrijvingsbrief daartoe, wordt aan de leden deze prijsvraag ter uitschrijving voorge steld eene historisch en kritisch bearbeide uitgave van het Wilhelmuslied. De Groninger courant spreekt het berigt tegen, volgens het welk de heer A. Pierson, predikant bij de waalschegemeente te Rotterdam, den heer deGreuve, hoogleeraar in de oude letterkunde aan de hoogeschool te Groningen zou vervangen, eu wel omdat de laatste niet verlangt af te treden. Het provinciaal geregtshof in Zuid Holland heeft, met ver nietiging van het vonnis der regtbank te Brielle, den griek- schen matroos Chvisteo veroordeeld tot drie jaren gevange nisstraf, wegens het afbijten van den neus van een ander matroos; met bevel tot teruggave van den neus aan den eigenaar. (Men herinnere zich dat de afgebeten neus, op spiritus, als corpus delicti, ten processe aanwezig was.) Benoemingen en besluiten. leger. Op pensioen gesteld de kapitein A. A. J. P.van Al phen, van de artillerie, thans non-actief, ad f 1020,en de ma joor der infanterie II. J. van Nouhuijs. mede non-actief, ad f1300.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1