MIDDELBURGSCHE N- 63. Zaturdag 25 Mei. 2t«nkonï)igmgm fihntu'nlftnöscljc tijömgcn. Deze courant verscliijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel, be vattende: 1. de lijst der 52 hoogst annge&lagciien in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland 2. overzigt van het verslag nopens den toestand der ge meenten Middelburg en Goes, over I860. VAN I1ET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Maken bekend dat dc Kermis of Jaarmarkt binnen die gemeente zal aanvangen op Maandag den 15 Julij en eindigen op zaturdag daaraanvolgende: zullende geenebede laars, horoscooptrekkers, loterijspelers, houders van draaibor den of kwakzalvers, op gezegde kermis worden toegelaten, noch zulke personen als. voor zoo ver gevorderd, van geen patent zijn voorzien. Wordende de kooplieden enz. uitgenoodigd, om tot het be komen van plaatsen, zich tijdig en wel uiterlijk binnen vier dagen vóór den aanvang, in persoon of met vrach vrije brieven en met opgaaf der grootte hunner tenten of kramen, in neder- landsche maat, aan te melden bij den marktmeester. Vlissingen, den 23 mei 1S61. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. OPENBARE VERPACHTING. Burgemeester en wethouders van Goes zullenop Za turdag den Ssten Junij 1861, des namiddags ten één lire, ten raadhuize dezer gemeente, in het openbaar aan de meestbiedenden trachten te verpachten 1. de vuilnis en haardasch dezer gemeente; 2. het nachtwerk binnen deze gemeente; beide voor den tijd van zeven jarenaanvangende den lsten Julij 1S61 en zullende eindigen den laatsten Junij 1868. De voorwaardenwaarop deze verpachtingen zullen plaats hebben zijn ter lezing gelegd ter secretarie dezer gemeente, iederen werkdag, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 ure. Gedaan te Goes, den 18 Mei 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, TI. C. PILAAR. Rlcldellmrg 24 mei. Naar wij vernemen is dezer dagen door de arrondissements regtbank alhier eene lijst van aanbeveling van drie kandida ten opgemaakt, ter voorziening in de vacature van kanton- regter te Sluis. Op die lijst komen voor: deheeren mr. J. A. M. van der Hardt Aberson, griflier bij het kantongeregt te Medemblikjhr. mr. W. E. van Pankuvs, ad vokaat te Middel burg, en S. A. de Smidt, kandidaat-notaris te Schoondijke. Sedert wij de namen hebben medegedeeld van de verschil lende solisten, die zich tot medewerking op het aanstaande Zesde zeeuwsch muziekfeest hadden verbonden ontving het comité het teleurstellend berigt dat de heer mr. G. L. Ilerckenrath te Rotterdam door van zijnen wil onafhankelijke omstandigheden verhinderd werd. Tiet comité is er echter nu in geslaagd die plaats op waardige wijze te doen vervangen doorden heerCh. Bergsteinte Aken. Voorts zal jhr. W. M. TI. de Jonge van Zierikzee. die zich ook ophet vijfde muziekfeest aldaar en eenige jaren geleden bij de uitvoering van het oratorium Die SchÖpfung alhier, deed hooren, mede in een der nommers een bas-solo op zich nemen. Bij het wegnemen van een stelling op 's rijks werf te Vlissingen, is een der daaraan bezig zijnde werklieden door een nedervallende schoor zoodanig getroffen dat hij ernstig bezeerd naar zijne woning vervoerd is moeten worden. Uit Utrecht schrijft men ons 23 dezer De rij der wintervermaken is gesloten en die der zomer feesten begint. Doch de laatste zijn zelden vele in onze rustige akademiestad. Het gemis van een goed lokaal voor zomer- concerten doet ons tevreden zijn met het lokaal in Tivoli. dat echter verleden jaar meer regenbuijen dan bezoekers heeft ontvangen. Doch in de volgende maand zal Utrecht werkelijk een groot feest vierende utrechtsche akaderaie viert haar gewone lustrum, ditmaal nog grooter dan gewoonlijk, omdat het het 225jarig bestaan der hoogesehool geldt. Er zijn tal van geruchten in omloop verzekeren dat de feestviering ditmaal bijzonder luisterrijk zal zijn; men spreekt zelfs van eerbewijzingen, anders niet bij een gewoon lustrum gebruikelijk. Doch wat me van een goed onderrigte hand wordt verzekerd, wil ik u mededeelen en gij zult de eerste zijn, die het vermeldt. Sedert jaren waren de klagten over den slechten toestand van het academiegebouw, of beter gezegd, over het volstrekt gemis van een goed akademiegebouw tal loos en vruchteloos. Thans wordt een gebouw met grooten haast in orde gemaakt. Waarschijnlijk zal het bij gelegenheid van het feest aan de akademie ten gebruike worden aange boden. ITet programma der feestelijkheden circuleert, doch het officiële kan ik u niet geven. Dit is zeker, dat Utrecht een ge- heele week op de meest verschillende wijze zal feestvieren. Een der réunie's van oud-studenten is bij gebrek aan deel nemers in duigen gevalleneen der naween der vroegere scheiding. Gelijk gewoonlijk zal ook ditmaal een plaatwerk ter herin nering aan de maskerade het licht zien. De proefplaat is ver schenen en keurig van uitvoering. In verschillende groepen zal de maskerade de ontwikkelingsgeschiedenis der euro- pesche volken tot de hervorming voorstellen. De reeds verschenen plaat stelt het hof van de Medicis voor. Zij getuigt in zuiverheid van bewerking zeer gunstig voor den heer Ver meulen, die de photographic heeft vervaardigd. Het eenige nadeel, dat de vorm van groepering, door de maskerade-commissie en den uitgever gekozen, heeft, is dit de deelnemers aan den optogt vinden in later jaren in deze platen geen hulpmiddel voor hunne herinnering, en vinden er ook geen portretten op terug, doch tegenover dit geringe nadeel staat het grootere voordeel, dat ditmaal de maskerade platen eenige kunstwaarde/uilen bezitten, wat van de vroe- geren juist niet altijd kon gezegd worden. Op den IS dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen sir Andrew Buchanan, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van hare groot-bvitannische maje steit bij het nederlandsche hof. Z. K. II. prins Hendrik zal zich in deze maand of in den aanvang der volgende naar Luxemburg begeven. II. M. de koningin is dingsdag morgen per extra-spoortrein van 'sGravenhageover Rotterdam naar Stuttgardt vertrokken. Zijne exc. de minister van staat, Rocliussen, heeft de resi dentie verlaten tot het doen eeuer buitenlandsche reis. Gisteren zijn de miliciens der ligting van 1S60, die zich nog van de onderscheidene korpsen van liet leger in reserve bevonden, in werkelijke dienst opgetreden en uit de onder scheidene hoofdplaatsen der provincie, naar hunne respectieve korpsen vertrokken, om aldaar gekleed en in den wapenhan del geoefend te worden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren het voor stel tot afschaffing der belasting op tooneel voorstellingen en andere openbare vermakelijkheden, verworpen met 23 tegen 10 stemmen. De Utrechtsche courant meldt dat bij de in verschillende plaatsen van liet land gevestigde afdeelingen der vereeniging ITet metalen kruis, het voornemen bestaat om in de laatste dagen der maand augustus eene algemeene bijeenkomst te houden te Utrecht, welke drie dagen zal duren. De Hollandsche maatschappij der wetenschappen heeft zaturdag den 18 dezer te Haarlem, hare jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. Op die vergadering is onder anderen besloten tot het opnemen in de werken der maat schappij van eene verhandeling van den heer Winkler, te Haarlem, over de fossile visschen van Solenhofenen eene van den heer Bierens de Haan, over eene bijzondere methode om de waarde te vinden van eenige bepaalde zeer algemeene integralen. Van drie verhandelingen, als antwoorden op prijs vragen ingezonden, zijn twee met goud bekroond, als eene van den hoogleeraar Oswald TIeer, te Zurich, over de insecten van Oeningen, en eene over de ijsperiode, van den hoog leeraar Sartorius Freyherr von Waltershausen, te Göttingen. De commissie, benoemd door burgemeester en wethouders der stad Haarlem, tot regeling der te houden feesten bij gele genheid van de algemeene nationale tentoonstelling van nij verheid, aldaar, heeft bekend gemaakt, dat zij voornemens is van 7 tot 12 julij J 861 in de Hertenkamp, in den Haarlem merhout, in de open lucht en voor zoo ver zulks noodig is onder tenten en in een afgesloten lokaal, te houden eene ten toonstelling van bloemen, levende planten en verdere voort brengselen van den tuinbouw. Zij heeft bloemliefhebbers en bloemisten hier te lande, zoo wel als in net buitenland, uitge- noodigd aan deze tentoonstelling door ruime en uitmuntende inzendingen luister bij te zetten. Aan de beste verzamelin gen zullen onderscheidingen toegekend worden. Te dien einde zijn er voor een bedrag van f2300 prijzen uitgeloofd. Bij eiken prijs zal een getuigschrift worden uitgereikt. Tiet bestuur der maatschappij Arti et amicitiae heeft dezer dagen het programma uitgevaardigd voor hare jaarlijksche tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters. Die tentoonstelling zal geopend worden op maandag 2 september. Een nieuw bewijs van den ijver, waarmede het belgisch gouvernement alles te baat neemt wat tot bevordering der volkswelvaart kan bijdragen, vindt men in het koninklijk be sluit van 20 dezer. Daarbij wordt een prijs van fr. 5,000 uit geloofd voor het geschrift, waarin op de meest volledige wijze de geschikte middelen worden aangetoond om de nijverheid, landbouw en koophandel van Belgie meerdere ontwikkeling te geven, voornamelijk met betrekking tot de markten van verbruik buiten Europa. In de school van de Willemstraat te Amsterdam is een por tret van Z. M. opgehangen, dat van Z. M. in geschenk ont vangen, en door den koning eigenhandig is onderteekend, met de woordenherinnering aan den 8 april 1861. Willem. Door den gemeenteraad te Amsterdam is op een adres van A. J. Onstee, die verlangde in eene openbare raadsvergade ring te worden toegelaten, tot bet geven van ophelderingen betreffende hetgeen onlangs met en over hem ter beurze voor viel, afwijzend beschikt. Uit Texel wordt van 19 dezer aan de Amsterdamsche cou rant geschreven Tiet zeegras, dat tnenigen minvermogende ar beid en brood verschaft, neemt al meer en meer in belangrijk heid toe, door het gebruik tot verschillende einden. Zoo is men thans op het denkbeeld gekomen van dit artikel kanon- proppen te slaan, die beter dan proppen van andere bestand- deelen voldoen en zich bovendien door goedkooper te zijn, aanbevelen. Men raelot van het Kralingsche veer 20 mei. De vangst van zalm blijft voortdurend gunstig; heden waren op beide markten alhier 300 stuks aangevoerd. Hebbende prijzen al eenige verlaging ondergaan, des niettegenstaande blijft men hooge besteden. De handelaren, die naar het buitenland ver zenden, kochten de zalmen gretig op dagelijk worden dan ook een aantal zalmen, behoorlijk in manden gepakt en ruim van ijs voorzien, naar Engeland en Frankrijk verzonden. De vangst van elft, die dit jaar allerongunstigst was, is als afge daan te beschouwen. Slechts enkele worden nog aangevoerd. Zij zijn nu vervangen door kleine soorten (zoogenaamde vinten) waarvan de vangst zich gunstiger laat aanzien. Benoemingen en besluiten. folderbesturen. Benoemd tot gezworen hij den polder Oud-Noordbeveland, de heerT. Maat. marine. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lui tenant ter zee 2e klasse J. van Assen, dienende in Oost-lndie. ridderorden. Vergund aan den minister van staat J. J. Rocliussen, het dragen der versierselen van ridder grootkruis der Christus orde van Portugal; en aan den heer C. B. H. Rosenberg, tijdelijk belast met het civiel bestuur in deElpa- poeti baai der ridderorde le klasse van Philippus den Groot moedigen van Hessen. statistiek. Op verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging aan mr. O. W. Stavenisse de Brauw, alslidder rijkscommissie voor statistiek, en als zoodanig benoemd den kapitein van den staf der infanterie L. Mulder. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kolonel C. G. van Dentzsch, chef van het wapen der artillerie in Nederlandsch Indie. en aan den hoofdambtenaar J. II. Vemer, laatstelijk directeur van financien in Nederlandsch Indie, beide met verlof hier te lande, onder aanspraak op pensioen. Kerk- cn sclioolnieuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Hoorn, is uit het vroeger medegedeelde drietal tot predi kant beroepen, de heer L. H. Slotemaker, theol. doctor, thans te Maartensdijk (Utrecht). Woensdag is te 'sGravenhage de drie en veertigste verga dering der evangelisch-luthersche synode geopend. Deleden dezer synode zijn. de heeren J. C. Schnltz Jacobi, te Rotter dam, president; A. J. Schroder, te Arnhem, vice-president

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1