MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 62. Donderdag 23 Mei. 1861. V ömnrnlcmöscljc tijïmtgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /S, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertcntien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 22 mei. Herhaaldelijk moesten wij onze lezers in den afgeloopen winter mededeelen dat de telegrafische gemeenschap tusschen deze gemeente en het overige gedeelte des rijks was verstoord. Meerendeels werden die verstoringen veroorzaakt door het breken van den telegraafkabel tusschen Yersekendam en Go- rislioek, en bij de herstellingen moet steeds gebleken zijn dat die kabel in zeer slechten staat verkeerde. Wij vernemen daarom met genoegen dat de regering besloten heeft een nieuwen sterkeren kabel naast den ouden te leggen, zoo dat als de nieuwe breekt, de oude weer dienst kan doen. Zijn wij wel ingelicht, dan is in de fabriek van de heeren Feiten en Guilleaume te Keulen, thans een telegraafkabel be steld welke ongeveer f 6500 kosten zal. Deze kabel, zwaarder en dikker dan de tegenwoordige, is lang 3900 el, zwaar 110,000 ned. ponden en heeft drie koperdraden om den galva- nischen stroom te geleiden; ieder koperdraad bestaat uit een bundel van vier in elkander gedraaide koperdraden. Het vervoer per schip van Keulen herwaarts, het leggen in de Ooster-Schelde en het verrigten van eenige werkzaamheden aan de tegenwoordige telegraaflijn bij Gorishoek is aangeno men door den heer J. Filis te Vlissingen, voor ongeveer f.1350. Het schip moet reeds te Keulen gereed zijn, zoo dat de kabel spoedig op de plaats van zijne bestemming zal aankomen. Hierdoor zal zeker cene belangrijke verbetering worden tot stand gebragt, maar wil men Zeeland geregeld en voldoende genot van een telegrafische verbinding verschaffen, dan zijn er nog meerdere verbeteringen dringend noodig. Reeds gerui- men tijd geleden toonden wij het wenschelijke aan van een reserve-kabel in het Sloe en een tweede verbinding met de overige kantoren door eenelijn naar Zierikzee of Terneuzeu. Het is te hopen dat ook deze billijke wenschen zich met der tijd mogen verwezenlijken. Naar mate de tijd voor het Zesde zeeuwseh muziekfeest nadert, wordt de belangstelling levendiger. Eenige bijzon derheden die er op betrekking hebben deelden wij reeds nu en dau mede, maar wij stellen ons voor binnen kort meer uit voerige beschouwingen en van den afloop een omstandig ver slag te geven. De lezers der Middelburgsche courant die op een juiste waardering der toonkunst prijs stellen, zullen zeker met genoegen vernemen dat de heer R. Hol op onze uitnoo- diging ons daarvoor zijne medewerking heeft toegezegd. De taak van verslaggever, doorhem met welwillendheid aanvaard, kon zeker aan geen meerbevoegde haiul worden toevertrouwd. Door den gemeenteraad is in zijne heden gehoudene zitting benoemd tot gemeente-geneesheer, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer dr. S. Sr.Coronel, de heer H. L. Braam, med. doctor te Rossum. met 12 van de 13 stemmen. Opliet dubbeltal kwam mede voor de heer H. de Brieder, med. doctor te Utrecht. Wij vernemen dat Z. M. de koning-groothertog heeft be noemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer D. Jeras, commies ter provinciale griffie van Zeeland. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtsliof in Zeeland is gisteren de heer mr. Ni- kolaas Hendrik van Nes van Meerkerk beëedigd. als substi tuut-officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Zierikzee, waartoe hij onlangs bij koninklijk besluit werd benoemd. Het Staatsblad no. 26 bevat een koninklijk besluit vau den 5 dezer, betreffende cene wijziging van art. 1 van- en toevoe ging van art. 5 aan liet koninklijk besluit van den 25 October I85S (Staatsblad no. 71) houdende nadere bepalingen ten aanzien van het af te leggen examen door lien, die op eene buitenlandsche akademie een diploma als medicinae doctor hebben verkregen. Bij dat besluit wordt bepaald 1. Het eerste lid van art. 1 van genoemd besluit wordt ge wijzigd en vastgesteld als volgt: „Het nader examen, bedoeld in artt. 8 en 9 der wet van den 12 maart 1818 (Staatsblad no. 16), zal geschieden: 1. in de schei-, plant-en natuurkunde, in zooverre deze een deel uitmaken van den geheelen omvang der geneeskundige wetenschappen; 2. in de ontleedkunde ook door eene ontleedkundige demonstratie, de natuurkunde van denmensch; de ziektekundede geneesmiddelleerde artsenijbereidkunde; 3. in de geneeskundige praktijk, ook door een examen aan het ziekbed, en in de theorie der heel- en verloskunde. De duur van bet examen voor elk der 3 ge noemde onderdeelen wordt bepaald op minstens 2 uren. De kandidaat zal in het voorgaande gedeelte moeten voldaan hebben om tot het volgende toegelaten te worden." 2. Aan hetzelve besluit wordt bet volgende artikel toege voegd „Art. 5. Het diploma van medicinae doctor, verkre gen aan eene hoogeschool in een ander rijk moet, om te kun nen dienen voor de toelating tot het nader examen, gelegali seerd zijn door het bevoegd gezag, in dat rijk, door eenen nederlandschen diplomatieken of consulairen ambtenaar aldaar gevestigd en door onze ministers van buiten-en van binnenlandsche zaken, elk voor zooveel de hem bekende handteekening betreft." Uit Nieuwediep wordt aan de Rotterdamsehe courant ge schreven, van den 17 mei Met iederen dag verbetert de toestand der oogzieken van Zr. Ms. fregat Evertseu. Zoowel uit het marine-hospitaal alhier als van de quarantaine-plaats te Wieringen vertrekken dagelijks herstelden met een verlof van twee maandeu naar hunne haardsteden met behoud van hun vol traktement. Volgens De stoompost moeten de beide heeren, die door z. exc. den minister van binnenlandsche zaken naar Parijs zijn gezonden, om de proeven met den letterdruk-telegraaf van Iiughes bij te wonen, zeer voldaan zijn overliet beginsel waarop het stelsel van Hughes berust, doch zal de toestel zelve nog belangrijke wijzigingen moeten ondergaan, voor dat die ter algemeene invoering geschikt zal zijn. Uit Paramaribo wordt aan de Utrechtsche courant van den 20 april jl. o. a. medegedeeld De commissie, belast met de voortzetting der werkzaamhe den voor de bier in te voeren nieuwe wetgeving, is druk bezig; de heer Gefken, procureur-generaal, die de commissie presi deert, zet veel spoed bij het werk, zoodat men de hoop koes teren mag, dat in e'én jaar liet ontwerp dier wetgeving in gereedheid zal zijn, doch dan moet het den ouden weg op raad van state en tweede kamer. Hoe lang dat duren kan, mag aan de beoordeeling overgelaten worden van hen, die uit ondervinding de uitgestrektheid van dien weg kennen. Door de afmatting van het jaren lang bespreken der slaven- emancipatie, is men er thans bij ingesluimerdmen spreekt er niet meer over, zelfs over de maatregelen, die, nu bijna een half dozijn jaren geleden, ter barer voorbereiding zouden ge nomen worden. De bevolking is er intusschen niet opgeruim der door gewordenbet gaat hier alles, onder hangen en verlangen, stil zijn gang. Behalve de duurte is hier bijna gebrek aan alles, door het uitblijven der hollandsche schepen. Gelukkig is er nog voed sel genoeg, zoo als bananen, zoutevisch, zout vleesch en zout spek, om voor honger bewaard te blijven, maar de gevoelige maag van den europeaan sympathiseert slecht met zulke ste vige ingrediënten. Merk- cit schoolnEcuws. Bij besluit van 2S april 11. heeft Z. M. bepaald dat, buiten het laatstelijk vastgestelde aantal predikanten bij de protes- tantsche gemeente in Nederlandsch Indie, voor de dienst bij de protestantsche militairen van het nederlandsch indisch le ger, zullen worden aangesteld twee veldpredikers, ieder eene bezoldiging genietende van f -100 'smaands en eene indemni teit voor fourage van f 40 's raaands. Na het eerste, tweede en derde vijftal dienstjaren wordt telkens eene tractementsver- hooging van f 100'smaands verleend. Na eene in Indie ver vulde dienst van minstens tien jaren hebben de veldpredikers aanspraak op pensioen ten laste van 's lands kas, ten bedrage van f 120 'sjaars, voor elk jaar dienst, behoudens een maxi mum van f 2400 'sjaars bij 20 of meerjaren dienst. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 19 dezerJ. B. Wallagh, weduwn. 52 j. metG. J. llendrix.jd. 26 j. J. Christiaanse.jm. 26 j. met A. Baljeu, jd. 25 j. M. Slootmans, jra. 33j.rnet M. J. van Ilooren, jd. 21 jaar. Vlissingen, van 11 tot 18 mei. Gehuwd: C. G. Leemans, jm. 35 j. met M. Willemse, jd. 29 j. C. J. Tompot, jra. 25 j. met J. P. Krug, jd. 26 j. J. Alberts jm. 26 j. met N. van Loo, jd. 23 j. L. Zinnekeveldt, jm. 32 j. met J. J. Engelberts, jd. 27 jaar. Bevallen S. Sipkes, geb. Bouman, z. C. C. Geij, geb. Sala- croup, z. R. S. S. Everaert, geb. Sesée, d. C. M. Meyer, geb. de Vries, z. W. Aniadlo, geb. Kelle, d. R. van Knaape, geb. Luikenga, d. J. M. Belfrow, geb. Bouverie, z. OverledenC. Voorvoorn, weduwn. van A. Davidse, 4S j. M. Raamsdonk, d. 3 d. D. W. de Kok, z. 10 j. W. de Wolf, man van M. Potappel,60 j. L. Raamsdonk, d. 5 d. L. deLinée jd. 74jaren. Zierikzee, van 11 tot 18 mei. GehuwdJ. de Weert, weduwn. 38 j. met B. H. Laroj', jd. 42 j. R. van der Valk, jm, 22 j. met W. van den Ende, jd. 29 j. B. de Jonge, jm. 21 j. met J. Moeliker, jd. 23 jaar. Bevallen A. Kloet, geb. van Vliet, z. T. A. van Bezooijen geb. Guinee, z. D. 't Ilart. geb. 't Hart, d. M. C. Sino, geb. Lisoy,d. J. Duson,geb.vanWijk,z. N.vanWijk, geb. Leeuwe z. T. Lokker, geb. Willemse, dochter. Overleden N. Missel, d. 7 m. C. van 'tKlooster, jd. 26 j. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 16 mei. Afwezig de lieeren Hochart, wegens ziekte, enSaaymans Vader. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. Tot lid der schoolcommissie, in plaats van mr. J. Cohen, wordt met algemeene stemmen benoemd jhr. mr. L. F. van Panhuys. Tot hulponderwijzer op de school van den heer Swart, wordt met 7 stemmen benoemd de eerstvoorgedragene D. A. A. de Neyn van Hoogwerf, zijnde twee biljetten in blanco. Tot leden van het stembureau bij de aanstaande verkiezing voor leden van den raad worden lienoemd de heeren P. H. Saaymans Vader en C. P. Soutendam, en tot hunne plaats vervangers de heeren de Knokke van der Meulen en van Kerkwijk. De specificatie der uitgaven voor de gemeente-apotheek overlSGO en de begrooting voor die instelling over 1861, gesteld geweest zijnde in handen der financiële commissie, worden op voorstel van deze gearresteerd. Uit de rekening blijkt dat in I860 zijn voorgeschreven 3153 recepten, gekost hebben f 832,71 A. zoodat ieder recept komt op 26£ cent, terwijl de begrooting wordt vastgesteld met eene uitgaaf van 'f900. Gelijkerwijs in behandeling genomen zijnde de rekening van het fonds der vereeniging van werklieden over 1860, wordt die zonder discussie vastgesteld in ontvangst op f6282,01, uitgaaf op f 6177,38è, waaronder f 5653,174- aan werkloon, zoo dat het goed slot bedraagt f 104,62.j, wordende den heer hoofdcommissaris den dauk der vergadering ge bragt, voor de betere regelmaat der administratie, waardoor het mogelijk geworden is de vereeniging te bestendigen. Op de voordragt van den gemeente ontvanger, keurt de raad goed de staten van oninbare posten op den hoofdelijken omslag over I860 ad fl 13,54, op de hondenbelasting ad f6,50. Nader in behandeling gebragt zijnde, het reeds meermalen aangehouden verzoek van de eigenaren der meestoof de Lief de, tot het rooijen van eenige hoornen, hinderlijk voor die stoof, is besloten, in den aanstaanden winter 4 a 5 boomen die het trekken van liet vuur beletten, te rooijen en van de overige die over het dak hangen de takken te laten afhakken. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad heeren gedeputeerde staten magtiging te vragen, om uit de onvoorziene uitgaven der schutterijbegrooting overlSGO temogen betalen: voor liet maken eencr schijf f4,65, ver- volgkosten f2,50,en voor het afhalen van munitie enz. f27,41. Wordt gelezen een verzoekschrift van J. L. Dingens, om van de gemeente in erfpacht te erlangen 380 vierkante ellen grond, aan het oude hoofd, tot het stichten eener woning, welk verzoek wordt ingewilligd voor 90 jareu, tegen betaling van f5 'sjaars. De voorzitter deelt mede dat over november en december 11.. niet is beschikt over de jaarwedde van den hulponderwijzer op de school van den lieer Swart en stelt namens burgemees ter en wethouders voor, om als bewijs van tevredenheid en tot belooning voor de meerdere diensten, die f 50 uit te betalen aan den hoofdonderwijzer Swart, om daarvan f 10 te betalen aan zijnen kweekeling Scheurveld en de overige f40 voor zich te behouden. De heer van Voorst Vader ziet daartoe geene redenenhet onderwijs toch is slechts gegeven op de bepaalde uren en er zijn dus geene meerdere diensten gepresteerd. De voorzitter zegt, dat dit wel degelijk het geval is geweest, niet alleen door meerdere werkzaamheden gedurende de schooluren, maar ook daar buiten tot het gereed maken van het geen bij het onderwijs vereischt wordt. De heer van de Putte ondersteunt het voorstel, dat in om vraag gebragt, aangenomen wordt met S stemmen. Tegen stemde den heer van Voorst Vader. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomenhet goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag en eenige staatsbladen, die worden gedeponeerd. Daarna is de vergadering gesloten.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1