Bij de Staatscourant van zaturdag is het laatste gedeelte van de lijst der notnraers van de groote loterij ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed, gevoegd, waarop prijzen zijn gevallen. Dit gedeelte (een half vel) loopt van de nos. 197353 tot 217989 en bevat voorts eene errata van verschei dene noramers van loten en prijzen. Volgens de aankondiging der commissie zullen van af 23 dezer de prijzen kunnen worden afgehaald. De eerste kamer der staten generaal zal woensdag namid dag ten twee ure hare werkzaamheden hervatten, zij is sedert 29 december 1860 niet vergaderd geweest. Ten gevolge der benoeming van jhr.inr. W.M. deBrauw, tot officier van justitie bij de arrondissements regtbank te 's Gravenhage, houdt die heer op lid van de tweede kamer der staten generaal te zijn en moet hij zich aan eene herkiezing in het hoofdkiesdistrict Gouda onderwerpen. Na de bevordering te Groningen, honoris causa, van dr. A. Pierson, tot doctor in de letteren en bespiegelende wijsbe geerte,verwacht men aldaar dat den heer Pierson het vacerend professoraat in de philosophic aan de groninger hoogeschool zal worden opgedragen. Utrechtsche courant.) Dezer dagen zal het nieuw gebouwde departement van koloniën door de ambtenaren worden betrokken. De bureaux zijn reeds geheel gereed. Met het doel om eene voor zeevarende volken gemeenschap pelijke taal van seinen te verkrijgen, werden in de laatste ja- reu onderscheidene seinstelsels of zoogenaamde seinboeken voor zeeschepen uitgevonden. Van die, welke in meerdere of mindere mate in gebruik kwamen, is dat van Marryat het oudste. Het is bij de neder- landsche koopvaardij vaart vrij algemeen in gebruik, en nog onlangs is daarvan hier te lande eene nieuwe uitgebreide uit gave in het licht verschenen. Een tweede stelsel is dat van Reynold. Het is door de nederlandsche marine aangenomen en daartoe zijn ook de regeringen van Frankrijk, Rusland, Pruissen, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Hamburg, Oldenburg, Belgie, Sar dinië, Griekenland, Chili en Uraguay toegetreden. Eindelijk komt in aanmerking het nieuwe stelsel van zee- seinen, dat onlangs door den heer Walter F. Larkins werd uitgevonden, in Groot-Brittanje van regeringswege ten sterk ste wordt aangeprezen en ook door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is aaugenomen. Een omtrent dit seinboek, getiteld „Code commercial de signaux a l'usage de toutes les nations par Walter F. Larkins, Londres 1S60," ingesteld onderzoek heeft doen zien, dat het, zoo wel om zijne mc-erdere volledigheid hij behoud der zelfde eenvoudigheid, als om zijne algemeene verstaanbaarheid, de voorkeur verdient hovende bestaande van Marryat en Rey nold. Ofschoon nu niet met zekerheid kan worden uitgemaakt, welk stelsel in de toekomst algemeen door de zeevarende natiën zal worden aangenomen, zoo bestaat er toch groote waarschijnlijkheid dat het stelsel van Larkins, wanneer het niet door nieuwe uitvindingen wordt overtroffen, ten slotte de overhand zal behouden. Uit dien hoofde wordt de aandacht der reeders op dat sein boek gevestigd, onder verdere opmerking dat. blijkens de Mercantile navy list enz. van S. H. Brown, het seinboek van Larkins rqedsop onderscheidene nederlandsche koopvaardij schepen wordt toegepast. {Nederl. staatscourant.) ïScaiocmingcn cei toesluiten. JjEGEk. Benoemd bij het le regement infanterie tot kapi tein 3e klasse de le luitenant C. II. B. Wiederman van het koloniaal werfdepot; tot kolonel bij de artillerie, de luite nant-kolonel J. W. Tichler, kommandant van het 3e rege ment vesting-artillerie. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het leger in Oostlndie, de 2e luitenant-kwartiermeester H. W. G. J. Roebij. Op pensioen gesteld de kapitein J. F. Weegers van het le regement infanterie. Op verzoek op non activiteit gesteld de kapitein P. C. Swaving, van den staf der artillerie. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de officier-machinist bij de nederland sche marine II. Ilardes, gedetacheerd in Japan. Sterk- en scliooïnaeuws. De minister voor de zaken der hervormde en andere eere diensten heeft, naar men ons met zekerheid mededeelt, geen voldoende reden gevonden, om aan het verlangen van ver schillende adressanten uit Arnemuiden, tot kerkelijke vereeni- ging van de gemeente van Kleverskerke met die van Arne muiden te voldoen, en alzoo is er handopening verleend tot voorziening in tic bestaand vacature bij die gemeente te Kleverskerke. Door de synodale commissie der nederduitsche her vormde kerk is vau de benoemde commissie tot den evange- lischen gezangbundel berigt ontvangen, dat zij hoopt in staat te zijn om de vrucht van hare pogingen aan de synode van 1862 te kunnen aanbieden. Het drietal van predikanten bij de hervormde gemeente te Hoorn, bestaat uit de heeren M. E. van der Meulen, te Neede; L. H. Slotemaker, th. dr. te Maartensdijk, en J. M. Vorstman, th. dr., teRenswoude. De tijd, noordhollandsche courant, bevestigt thans een reeds vroeger medegedeeld berigt, dat de lieer G. P. Wilmer, proost van het kapittel van 's llcirtogenbosch, en deken en plebaan van de kathedraal aldaar,benoemd is tot bisschop van Haarlem. Marine cn leger. De luitenant ter zee le klasse J. J. B. de Jonge Oudraat wordt met den I junij e. k. geplaatst aau boord van Zr. Ms. j wachtschip te Vlissingen, als belast met de opleiding der bootsmansleerlingen. Naar men verneemt bedraagt het getal der aspiranten om dit jaar alskadet op de Koninklijke militaire akademie te worden toegelaten, tot dus ver 176, en wel, naar zij bij voor keur wenschen geplaatst te worden; Voor de dienst hier te lande: infanterie2S, kavallerie 17, artillerie31, genie20. Het getal opengestelde plaatsen is 35, 2,15 en 3. Voor de dienst in Oostlndie: infanterie 24, kavallerie 2, artillerie 24,genie 26. Het getal te plaatsen infanteristen is onbepaald voor de overige wapens is het 2, 8, 3. Voor de dienst in West Indie infanterie 1, artillerie 3. De opengestelde plaatsen zijn 2 en 2. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei 1861. Wind. 1 M f 3 Laagste fcj. O O* s ~z p temporat. Aanmer a 2 O gö -.3 .2 -a en verschil kingen. Q fo 2 2 a O met de 2 M S.-a 'SI hoogste. 13 ZO.fc.Z. 2,5 757.6(10.9 0.70 10.89 0.5 helder. 13 N.NW. 4 766.9 9.7 0.89 "o 26] 1.0 dik betrokken. 14 N. t. O. 5 773.5 12.2 0.74 7.93 0.0 buij. bewolkt. 15 ZO.t.O. 3,5 772.6 13.4 0.77 8.S9 0.0 dik bewolkt. 16 Nw.t-W 4 767-0 15.1 0.79 10.26'0.0 heijig. 17 Noord. 3,5 764.9 9.3 0.87 7.82 1.5 buij. betrokk. 18 NO.t.N. 3 768.9 11.9 0.92 9.7810.0 buij. bewolkt. Thcrniomctcrsland. 17 mei. 's av llu. 48 gr. IS 'smorg. 7 u. 55 ,,'smidd. 1 u.56gr. 's av. 11 u.46gr. 19 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 54' 's av. 11 u. 53 20 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 60 gr. Gemeenteraad van Tflissingen. Zitting van 18 mei. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren Uijt- tenhooven en J. P. Smith. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en daavop in behandeling gebragt de bij de le den reeds terinzage rond gezondene ontwerp-verovdening op de inkwartiering binnen deze gemeente. De lieer Ruijsch levert daarop een uitvoerig betoog, waarin hij nagaat hoe velerlei besluiten en arresten van den hoogen raad reeds te dezer zake bestaan, welke in ouderlingen strijd zijn, daar bij het eene de inkwartiering bevolen, bij een ander toegelaten, bij een derde onverpligt wordt genoemd. Spreker acht de inkwartiering in bepaalden strijd met art. 153 der grondwet. Hoe wenschelijk net nu is dat er op dit onderwerp eene volledige wettelijke bepaling kome, gelooft hij zeer te moeten betwijfelen of een gemeenbesïuur bevoegd is zooda nige verordening vast te stellen. Wat het ontwerp zelf betreft, voor het geval dit in behandeling raogt worden genomen, heeft hij er wel eenige aanmerkingen op; het komt hem voor zeer vlugtig opgemaakt; het geeft te onbeperkte magt zonder vol doende controle -, het blijkt niet genoeg op welke grondslagen de regeling plaats heeft. De vele moeijelijkheden in onder scheidene garnizoensplaatsen, leidden er toe passantenhuizen daar te stellen. De heeren van Uije Pieterse, Mestdagh en J. A. Schmidt verklaren mede bezwaar te hebben tegen de uitvaardiging eener dergelijke verordening. De voorzitter doet opmerken dat juist het niet aanwezig zijn van voldoende wettelijke voorschriften totmoeijelijkheid aanleiding zou kunnen geven, waarom men het wenschelijk acht eene plaatselijke verordening daar te stellen. In het midden latende of een gemeentebestuur daartoe bevoegd is, kan hij alleen mededeelen dat door dat van Haarlem een ge lijksoortige verordening is vastgesteld, welke de goedkeuring der regering heeft verworven. Overigens bestaat hier een ge regeld register volgens de wijken, en wordt door den agent met de meeste naauwlettendheid voor de gelijkmatige verdce- ling gezorgd. De heer van Uije Pieterse herinnert dat in het jaar 1S52 bij de wetgevende magt een wetsontwerp is ingediend, hetwelk echter weder schijnt ter zijde gelegd te zijn. Dit pleit zijns inziens voor de stelling, dat men het niet eens is over de be voegdheid om de inkwartiering verpligtend voor te schrijven. Ilij zou echter thans wenschen zich bij adres tot de staten- generaal te wenden, met verzoek dit onderwerp bij de wet te regelen en inmiddels de vaststelling der verordening aan te houden. De heer J. A. Schmidt oudersteuut dit voorstel, het welk aan eene stemming wordt onderworpen en aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Winkelman en Callenfels. Wordt overgelegd het reeds bij deleden ter inzage rond gezondene bestek met begrooting en teekening voorde daar- stelling eener nieuwe ijzeren basculebrug ter plaatse van de zoogenaamde ijzeren brug. Die begrooting bedraagt f 5552,13, terwijl op de gemeentebegrooting slechts bij voorraad f 4500 is uitgetrokken. De heer de Kruijff merkt hierbij op. dat hij gaarne de som van f 1080, uitgetrokken voor metselwerk, meer gespecificeerd zou hebben zien opgegeven,terwijl hij verderde voorkeur zou geven om ook dat werk aan te besteden. Ten anderen wenscht hij de aanbesteding van het ijzer- en gietwerk geheel publiek te doen geschieden, en niet, zoo als door den gemeentebouw meester wordt voorgesteld, daartoe alleen een drietal der ge- renommeerdste firma's uit te noodigen. Men zou altijd zich de bevoegdheid kunnen voorbehouden om de aanbesteding al of niet aan den minsten inschrijver te gunnen.wanneer men mogt vermeenen dat deze niet in staat is tot de uitmuntende oplevering. De heeren J. A. Schmidt, van Uije Pieterse en Wels ver klaren zich daarmede te vereenigen, terwijl de voorzitter en de heer Ruijsch de voordragt verdedigen. Na eenige discussie wordt het door den heer de Kruijff aan- gegevendenkbeeld aan eene stemming onderworpenen goed gekeurd met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Os, Ruijsch, Winkelman en de voorzitter. Op voorstel van den heer Mestdagh wordt besloten de brug ook te doen voorzien van een hek ter afsluiting, wanneer zij wordt opgehaald, om ongelukken te voorkomen. Hierna wordt het geheele bestek met algemeene stemmen goedgekeurd. De h eer Mestdagh verwijdert zich. Eene bij de leden reeds ter inzage rond gezondene ontwerp verordening tot regeling der voorwaarden, waarop vrijdom van accijns, wegens aan plaatselijke belasting onderworpene voorwerpen, kan genoten worden is na korte beraadslaging en bet ondergaan van eenige wijzigingen eenstemmig goed gekeurd Eene andere door burgemeester en wethouders ontworpene verordening op de policie der wegen, zal bij de leden ter in zage worden rond gezonden. De heer Ruijsch maakt den voorzitter bij deze gelegenheid andermaal opmerkzaam op het gevaarlijke en lastige van de groote ringen die zich nog hier en daar te midden der straten voor kelders bevindenwaarop de voorzitter te kennen geeft dat hij den gemeentebouwojeester bepaalde last zal geven om die ringen, voor zoo ver ze niet meer dringend noodig zijn, te doen opruimen. De voorzitter zegt dat de onlangs genomene besluiten tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht, met onttrekking aan de publieke dienst, voor ingezetenen die eenig terrein voor zekeren tijd wenschen in te nemen, de goedkeuring van gede puteerde staten niet kunnen weg dragen. Bij nader inzien zou deze wijze van regeling dan ook tot moeijelijkheden leiden, en is daarin veel gemakkelijker te voor zien door de verordening op de heffing van een markt- en staanregt aan te vullen, met de bepaling dat burgemeester en wethouders kunnen overeenkomen met diegenen dieeenig perceel gemeentegrond voor langer dan eene maand wenschen in gebruik te nemen. Een daartoe strekkend voorstel wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen goedgekeurd. Wordt overgelegd eene voordragt tot'benoeming eener hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs, waarbij de voorzitter mededeelt dat het onmogelijk is geweest een drietal te vormen, aangezien, zich binnen den gestelden tijd slechts eene sollicitante heeft opgedaan, namelijk de thans voorgedragene mejufvrouw G. C. Schimmel te Barneveld, omtrent welke alle officieel en officieux ingewonnen information zeer gunstig luiden. Met algemeene stemmen wordt die sollicitante als zoodanig benoemd. Geschiedt voorlezing van een adres van de directie der ko ninklijke handboogschutterij Willem 111 alhier, om eene bij drage uit de gemeentekas ter bestrijding der kosten vau het feest dat zij op den 27 junij e. k. denkt te vieren, ter herinne ring aan het tienjarig bestaan, voor welk doel van wege Z. M. den koning mede f 150 is geschonken. De voorzitter brengt daaromtrent een gunstig preadvies uit, terwijl daarop met algemeene stemmen, ter uitzondering van den heer van der Os, wordt besloten die bijdrage op f 100 te bej)alen. De heer van der Os achtte dat bedrag te gering en wenschte het op f 14-0 te verhoogen. Tot leden van het stembureau voor de op handen zijnde verkieziug van een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer J. C. Dutilh, worden benoemd de heeren Wels en Winkelman, en tot plaatsvervangers de heeren vau Uije Pieterse en Mestdagh. Voor kennisgeving worden genomen de mededeelingen van den voorzitter a. dat volgens heden van den gemeente-ontvanger inge komen berigt de geldleening teil behoeve van de gasfabriek is volgeteekend b. dat door gedeputeerde staten dezer provincie zijn goed gekeurd de dezerzijds gearresteerde 1. verordening op het verkoopen van melk in gesloten emmers euz., en 2. hetbesluit tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan J. Guedon. De oj>enbare zitting wordt hierop gesloten. '©uitcnlauLisd)c ttjïnntjm. Engeland. Londen 18 mei. Den 11 dezer is door het hoofdbestuur der brieven posterij officieel bekend gemaakt, dat de tweede maan- delijksche brievenverzending naar Singapore, Penang en China met het begin der maand julij eerstkomende zou worden gestaakt. Deze maatregel, welke vermindering der kosten ten doel heeft, vindt in Engeland bij den handelstand veel afkeu ring en wordt er, bij het thans bestaande vooruitzigt op aan merkelijke toeneming van het verkeer met China en op ern stige mededinging der fransche handelsvlag in de wateren van Indie en China, voor eene dwaze zuiuigheid gehouden. Inde zitting van het lagerhuis van jl. dingsdag dienaan gaande geinterpclleerd zijnde, gaf de kanselier der schatkist een antwoord, waaruit opgemaakt wordt dat die maatregel welligt niet in uitvoering zal komen. Hij kon niet zeggen, antwoordde hij, of de bedoelde gelegenheid tot briefwisseling zou worden ingetrokken of niethet gold hier alleen de kos ten, daar de zaak met den korteren of langeren duur vau het verblijf der engelsche troepen in China niet in verband stond. Verder wees hij aan het lid, hetwelk dit onderwerp ter sprake had gebragt. den weg aan, om nadere inlichtingen van het gouvernement daaromtrent te verkrijgen. Duitscldand. Weenen 15 mei. De beraadslaging over de,.voe«ii^gt van den heer Deak, betreffende het den keizer aan tb bfetfêiiïi^res, welke ter zake van het overlijden van graaf Teleky verdaagd

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3