MIDDELRURGSCHE r ei. Dingsdag 1861. COURANT. 21 Mei. ©mncnlim&sflje tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien tan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorto doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ore. Middelbwrg 20 mei. Vervolg van hetoverzigt van liet verslag over tien toestand dezer gemeente in I860. Gesticht no. 3, burgerweeshuis, bevindt zich eveneens in eenen gunstigen toestand. De kosten tot daarstelling van een stoomtoestel tot spijs bereiding zijn dit jaar geheel kunnen worden afbetaald. Hoe zeer dit niet die voordeelen aanbrengt, welke men er zich van had voorgesteld, zoo is het onbetwistbaar, dat de spijzen op den duur er beter op worden toebereid. Het ware te wen- schen, dat het ook koude benuttigd worden voor de waschin- vigting, waartoe voldoend vermogen schijnt aanwezig te zijn, doch de verwijderde ligging van het waschhuis belet dit. De aan het gesticht verbonden apotheek blijft gunstig werken. De bevolking van het weeshuis telde 00 kinderen, waarvan 44 burger- en 26 armen-weezen, benevens 20 weezen voor bijzondere rekening. Buiten het gesticht werden er 2 bij par ticulieren uitbesteed. Het voormalig Werkhuis is tot op den 18 augustus in ge- gebruik gebleven voor de school van kinderen van onvermo gende!), terwijl het, zoo als wij reeds boven aanmerkten, den 1 julij (loor de epileptische lijders was verlaten. Wanneer gevolg wordt gegeven aan de bestaande plannen tot daarstelling van een nieuw gasthuis daar ter plaatse, zal dit gesticht, althans voor een gedeelte, moeten worden afge broken. Als eigendom der artuenweezen is de som, waarop het zal worden gewaardeerd, bestemd om ten dienste van het armweeshuis te worden aangewend. De commissie tot uitdeeling van spijsaan minvermogenden kon over eene som van f 3562 beschikken, zijnde, na aftrek van de kosten voor brandstoffen en bet loon van de koks, voor f3330, in geldswaarde aan levensmiddelen verstrekt. De Vèreeniging tot het bezoeken der armen bleef even als zoo vele instellingen van philantropische strekking nuttig werkzaam. Het verslag behelst daaromtrent geene belang wekkende bijzonderheden; trouwens de belangrijkste dier inrigtingen geven zelve jaarlijks uitvoerige verslagen in het licht. De bedrijvigheid in de bank van leening is weder toege nomen. Op 31 december 1860 bleven onafgelost 13057 panden, ver tegenwoordigende f40,586,75. Er bestond een goed slot van f 442,69 doch er is thans nog aan nadeeligesloten van 1855 1857 in te winnen f2553,48 De toestand der spaarbank over I860 bleef voortdurend gunstig. Volgens het door bestuurders als gewoonlijk uitgebragt jaarrapport bedroeg het kapitaal uit. december f 133,504,94j, zoo aan effecten werkelijke schuld, met de daarop te goed zijnde intressen, als aan schuldbekentenissen ten laste van de hulpbank, en aan kontanten. De lasten, zijnde het aan de gezamenlijke deelhebbers verschuldigde, daar tegenoverstellende, tot een bedrag van f 97,069,50, dan blijkt daaruit, dat er eene meerdere kapitaal- waarde van f36,435,441- bestaat, zijnde iets minder dan in het vorig jaar, doch daar zulks alleen.afhangt van den koers der effecten op het oogenblik dezer berekening, zoo kan dit geenen invloed uitoefenen op de meerdere of mindere solidi teit der inrigting. Het getal deelhebbers bedroeg op het einde van i860 het cijfer van 984, of 11 meer dan op gelijk tijdstip in 1859, ter wijl er 110 nieuwe rekeningen geopend werden. De hulpbank blijft voortdurend, als hulp verschaffend mid del bij de kleine bedrijven, voor deze gemeente hoogst be langrijk te achten. Uit het door haar uitgegeven en aan burgemeester en wet houders medegedeeld jaarverslag blijkt, dat het aantal voor schotten op acten van pensioen weder vermeerderde en klom tot 65, of 28 meer dan in 1859, uitmakende eene som van f1644, ten behoeve van 21 verschillende personen. De voor schotten bij borgstelling namen eveneens toe en bedroegen 402 in getal, verstrekt aan 311 personen, tot eene som van f 20.740. waaronder aan 89 personen tweemaal, aan één drie maal, tenvijl 66 personen zich voor het eerst aanmeldden. Onder deze voorschotten zijn er 12 begrepen die, tot een gel delijk bedrag van f 1000, aan 10 personen, buiten Middelburg wonende, werden verstrekt. Het totaal voorschotten te zamen nemende en die verge lijkende met de cijfers van het voorgaande jaar, dan komt men tot het resultaat, dat in liet geheel een bedrag van f2463 meer is uitgeleend en liet-t£ial der personen mei 11 en dat der voorschotten met 39 is vermeerderd. Er hadden 125 aflossingen plaats; de aanmaningen bedroe gen 94 voor den eersten en 22 voor den tweeden keer, alzoo niet meer dan in 1S595 opvorderingen van kapitaal en rente geschiedden van de leeners en 13 van de borgen, door welke laatsten eene som van f 417,32.j-werd betaald, tegen f 512,25 in het vorig jaar, waarin alzoo vooruitgang zigtbaar is. Het in 1821 opgerigte Algemeen weduwen- en weezen- fonds voor gemeente-ambtenaren en bedienden onderging eene wijziging. De bezittingen van het fonds, behalve de voor I860 tot aankoop van effecten bestemde geldenzijn geklommen tot f 71,700 2j- pet. en f 1250 3 pet. inschrijving nationale schuld, terwijl de uit te keeren toelagen, behalve uit de renten dezer gelden, uitsluitend uit de verpligtend gestelde contribution bestreden worden en alzoo geen vast cijfer bedragen. Op het einde des jaars telde het 144 deelhebbers en 36 trek- kenden, aan welke laatsten aan toelage f2938,91 is uitgekeerd. Omtrent de begrafenis- en ziekenbussen is niets bijzonders vermeld. De openbare rust en veiligheid binnen deze gemeente wer den op geenerlei wijze verstoord, terwijl voor de naleving der policie-verordeningen met zorg gewaakt werd. De in november gehouden schouwing der vloedplanken, waarhij het gebleken is, dat niet aan alle vereischten werd voldaan, heeft eene herschouwing ten gevolge gehad, zoo dat thans alle woningen langs de kaden, waar zulks noodigis.van goed ingerigte en doelmatige vloedplanken voorzien zijn. Het vroeger bestaan hebbende plan om. met het oog op de verordening op het loslpoptn en schutten van vee. eene schuts- kooi te plaatsen aan het einde van den Win terstraat, is ver vallen door het afbreken van de bouwvallige kalkloods naast het huis van arrest, uit welker afbraak aldaar bij het quaran taine stal een gebouwtje ingerigt is, om tot schutskooi te dienen. De brandbluschraiddelen zijn en worden in voldoenden staat gehouden. Men heeft daarvan dit jaar geen gebruik be hoeven te maken, alzoo de gemeente voor brand gespaard bleef. De met 1858 ingevoerde nieuwe verordening op de brand weer geeft tot geene bezwaren aanleiding. Voor I860 werden 85 personen voor de loting ingeschreven. Het gewoon contin gent bedroeg 35, het buitengewoon 32. Van de ligting 1SG0 zijn de nommers 45 tot 85 tijdelijk van de dienst bij de spui ten vrijgesteld. Daarentegen werden 33 bedienden der lig ting van 1809 wegens vijftigjarigen ouderdom ontslagen. Omtrent de gasverlichting behelst het verslaghet volgende; De straatverlichting met gas laat voortdurend veel te wen- schen over. Scheen in de zomermaanden, ten gevolge van minder gasverbruik, de voorraad gas voldoende om in de be hoefte op eene eenigzins behoorlijke wijze te voorzien, in het voor- en najaar werden verscheidene lantarens op sommige punten der stad. hoofdzakelijk aan hare uiteinden, niet bran dende bevondenbij anderen was de vlam zoo zwak, dat het bijna met niet branden kon worden gelijkgesteld, of minstens slechts eene halve verlichting daarstelde. Nu en dan gingen enkelen vóór den bepaalden tijd van zelf uit, of werden an deren eerst na dien tijd aangestoken bevonden, hetgeen ons noodzaakte, overeenkomstig art. 18 van het contract, achter eenvolgens f 839 aan boeten op te leggen. Daar het ons uit een herhaaldelijk ingesteld onderzoek was gebleken, dat in onderscheidene hoofdpunten geheel van het contract werd afgeweken en de concessionarissen zich berie pen, wel niet op de uitdrukkelijke goedkeuring van den ge meenteraad, maar toch op diens medeweten en oogluikende toelating, zoo hebben wij deze aangelegenheid bij die ver gadering gemeend ter sprake te moeten brengen. Hiertoe werden wij te eerder genoopt door een bij ons ingekomen adres van 49 gasverbruikers in deze gemeente, houdende klagten zoo over de kwaliteit van het gas, als over den door hen betaald wordenden prijs, welke hun in vergelijking met dien in zoo vele andere steden te hoog voorkwam. Op het einde des jaars was ten deze nog geene nadere be schikking genomen. Gedurende 1860 zijn in het huis van bewaring opgenomen 164 personen, te weten 136 mannen en 28 vrouwen. Den laatsten december waren aldaar aanwezig 74 personen, name lijk 57 van hetmannelijk en 17 van het vrouwelijk geslacht. De toestand van den landbouw over 1S60 kan, in het alge meen, niet zeer gunstig genoemd worden. Aangezien hij in deze gemeente van weinig omvang is, bepalen burgemeester en wethouders zich slechts tot eenige statistieke opgaven. Even als de aan Middelburg toebchoorende jagt is ook de visscherij in de stads-vesten, Mannezee en Katmansboogaard voortdurend verpacht. Daarbij is thans nog gekomen hetregt van bevisschcn van dc zoogenaamde borrasloot, loopende van de heul aan den nieuwlandschen straatweg regt langs de nieuwe haven, tot aan het einde van Middelburgs grondge bied bij Kleverskerke, thans voor het eerst verpacht, en wel voor f 10 's jaars. (Wordt vervolgd.) Gisteren voormiddag heeft hier een treurig voorval plaats gehad. Een lüjarig meisje, met have ouders op het Molenwa ter alhier wonende, werd naar de zoogenaamde Nieuwehuizen gezonden om water en vuur te halen. Daarmede naar hare woning terug keerende, vatte haar kleedje plotseling vlam, en vóór dat haar eenige doeltreffende hulp kon verleend worden, waszij in zoo hevige mate gebrand dat zij. naar bet gasthuis overgebragt zijnde, reeds aan de ge volgen is overleden. Bij de zaturdag te Vcere plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad, in plaats van den heer P. R. van Visvliet, naar elders vertrokken, bleek dat de heer rar. J. Snijder, burge meester dier gemeente, als zoodanig is verkozen met 22 van de 24 uitgebragte steramen. Jl. donderdag is aau de hoogesehool te Utrecht bevorderd tot meester in de beide regten, jhr. L. van Citters, geboren te Middelburg, na verdediging van thesesjuridicae inauguralis. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluiten; idem nopens de regeling van het armwezen in deze gemeente; idem burgerlijk armbestuur, voordragt gemeente-geneesheeradres van S. M. Jekeling, om eene gratificatie; voorstel burgemees ter en wethouders, wijziging uitgifte in erfpacht van gemeen tegrond voorde stoomhoutzagerij. Met opzigt tot de tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken, die te 's Gravenhage geopend is. schrijft men ons van daar het volgende De schoone en de leelijke kunsten zijn thans te gelijkertijd in onze stad vertegenwoordigd de eerste door de tentoon stelling, de laatste door de kermis. Ik zal de ruimte uwer ko lommen niet ia beslag nemen voor de kermis, die niet alleen u weinig belangstelling zal inboezemen, maar zich ook door niets bijzonders onderscheidt, dat eenige vermelding zou ver dienen. Ik bepaal mij dus uitsluitend tot de tentoonstelling, die eene der schoonste is welke wij tot nog toe hebben gehad. De meestestukken zijn verre boven het middelmatigemen treft vele meesterstukken aan, en zoo ik bepaald slechte moest aanwijzen, zou ik er slechts een paar kunnen aandui den, uie ik echter bescheidenheidshal ve maar nietzal noemen. De geheele tentoonstelling bevat 564 nommers. Die alle te beschrijven en te beoordeelen, zou nutteloos en bij het be stek, dat uw blad daarvoor kan afzonderen, onmogelijk zijn. Ik zal dus eene keus moeten doen. Vooraf wil ik meer bijzonder een woord spreken over het aandeel uwer stadgenooten aan de tentoonstelling. De heer C. Kimmel te Middelburg leverde onder no. 247 een geldersch landschap aan de grenzen, bij winter en middagzon. Hoezeer ik de zalen verscheidene malen doorloopen heb, moet ik tot mijn leedwezen bekennen, dat ik dit stuk nergens heb kun nen vinden; vermoedelijk hangt het zoo hoog, dat mijn blik het niet heeft kunnen bereiken. Die plaatsing van de schil derijen is een altijddurend kruis van de schilders en de com- missienhangt de een goed, dan hangt de andarenoodwendig slecht, en geeft men dien laatsten eene goede plaats, dan heeft de eerste zich weder te beklagen. In de laatstejaren heeft men daarop uitgevonden, de schilderijen met tusschen- ruimten van eenige dagen telkens van plaats te doen verwis selen, zoo dat aldus de rekening weder min of meer vereffend wordt. De dorpstoren, geldersch landschap (346), door den heer J. Pelgrom, leeraar aan de teekenakademie te Middel burg, is een zeer verdienstelijk stuk, waarin een pittoreske, harmonische toon heerscht, terwijl de luchten het gebladerte uitmuntend bewerkt zijn, en de lichteffecten over het koren veld en den grond alleu lof verdienen. De dorpstoren echter, die zijn naam aan het stuk heeft moeten geven, beslaat daar op slechts eene zeer ondergeschikte plaats, daar men hem al leen flaauwelijk in het verschiet ziet, en veeleer de goed ge schilderde jager met zijne honden op den voorgrond de aan dacht trekt. Dit evenwel ontneemt aan de verdienste van het stuk niets. Ook van den heer J. F. Schutz, te Middelburg, die twee stukken inzond, konden wij no. 453, schipbreukelingen bij ondergaande zon, nergens vindenno. 452, een zeegezigt, heeft daarentegen eene vrij goede plaats bekomen en verdient

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1