N°' 60. MIDDELBURGSCHE Zaturdag 1801 COURANT. '18 Mei. öinnenlan&srljc tijïiingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voreu ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. Dj inzending van adverteutieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 12 mei. Vervolg van hetoverzigt van liet verslag over den toestand dezer gemeente in 18(50. In het onderhoud van wandelingen en plantsoen werd op de gewone wijze voorzien tegen f 9 (5 'sjaars. De door de commissie Loon voor werk beschikbaar gesteldb geldon werden gebezigd ter voortzetting van de werkzaam heden aan het gedeelte bolwerk aan de Oostpunt, benevens langs de voormalige Veersche poort. l)e toestand der straten laat voortdurend veel te wensclien over. In het geheel werden 16,170 vierk. ellen straat en 1530 vierk. ellen klinkerwerk verlegd. Het schoonhouden en wieden van alle markten, grachten enz. bleef opgedragen aan eenige door het burgerlijk armbe stuur bedeelde personen voor f ll281,02£. De markt onderging eene belangrijke verfraaijing door de nieuwe ijzeren pomp met gaslantaarn, aangenomen door wed. A. Sterkman Zoon, te 's Ilage voor f 692. De vernieuwing der kaaimuren werd weder voor driejaren aanbesteed voorts werd de besehoeijing langs de Keibank geheel vernieuwd. Eerst den 5 julij is met de uitbaggering van liet havenka naal kunnen begonnen worden; de tijd tot het ineenzetten der stoommachine bepaald, bleek te kortgenomen te zijn, en verder had men met allerlei kleine tegenspoeden te worstelen. Burgemeester en wethouders laten op deze mededeeling volgen Al deze bezwaren waren in het begin van julij echter ■zoodanig overwonnen, dat een geregeld begin met de werk zaamheden kon worden gemaakt. Hoewel de machine in den aanvang traag werkte gaf zij toch spoedig de overtui ging, dat liet vermogen, waarop bij haar gerekend was, in allen opzigte aanwezig was. De ondervinding heeft dit ook later bevestigd, daar zoo wel zand als slijk met gemak door haar werd opgebragt en in den regel met beide de noodige schuiten werden gevuld. Waren wij door de inrigting en het daarbij ondervonden oponthoud in den aanvang teleurge steld, ook later bleven de teleurstellingen niet uit, en voor namelijk waren die te wijten aan het ongunstige en storm achtige weder van het gansche saisoen. waardoor op vele «lagen het werk inoest worden gestaakt, of althans grootelijks werd bemoeijelijkt. De slotsom van een en ander was, dat de uitbaggering van liet havenkanaal niet op die doortastende wijze kon plaats hebben als was voorgenomen. De winter werd echter benuttigd om nog eenige verbete ringen aan te brengen en zoo veel doenlijk in alles te voor zien, zoo dat wij onsvleijen in een volgend saizoen met kracht en zonder groote stoornis het werk te zullen kunnen voort zetten. In liet geheel zijn in 1S60 uit de haven en de kaaijen ge baggerd 24,088 kub. el. Daarentegen zijn aan de leidijken gelegd 41,000 vierk. el krammat en 3000 vierk. el puingïooijing, zoo dat wij daarop, vergeleken met hetgeen geprojecteerd was, aanmerkelijk vooruit zijn. Omtrent den algemeenen gezondheidstoestand worden in liet verslag bijzonderheden ontleend aan het rapport der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. Daaruit blijkt dat de nagenoeg onafgebroken wisselvallige gesteldheid van de atmosfeer gedurende liet gansche jaar gelijken tred schijnt gehouden te hebben met cenesleclits weinigafwijkende bestendiging van de gezondheid der menschen. liet getal zieken bleef doorloopend beneden hetgemiddelde en zeer weinig ziekten deden zich voor. In augustus werden uit de gemeente-apotheek 1756 recepten afgeleverd tegen een gemiddeld getal van 2780 over de laatste tien jaren, liet sterftecijfer daalde in september tot 14, terwijl liet gemiddeld getal over de laatste vijfjaren 34 aangeeft. Op2junij deed zich een geval van aziatische cholera voor in haren geducliten paralytischen vorm. De zieke herstelde na eene behandeling van drie weken. Middelburg is verschoond gebleven van de gevaarlijke keelziekte, bekend als angina diphtheritica. Volgens de ingekotnene opgaven, welke van onjuistheid worden verdacht, zouden in 1S60 slechts 277 vaccinatien heb ben plaats gehad, tegen omstreeks 400 in vorige jaren. Het is bekend dat de uitbreiding, aan de voorschriften der policie-verordening gegeven met betrekking tot voorkoming van kinderziekte, uitvoerige adressen tengevolge had van be stuurders eener bijzondere school voor christelijk onderwijs. De raad volhardde echter bij de vastgestelde voorschriften. Ter zake der bij vernieuwiug oorgekomene verontreini ging van an.nijszaad, dedyn bü^evi-vster en wethouders, op aanschrijving der regering, 101 monsters door de plaatselijke geneeskundige commissie onderzoeken, welke 9 monsters voor besmet of verdacht hield die voorraad werd daarop uit den handel geweerd. Door het vertrek van dr. S. S. Coronel, bedroeg het getal praktiserende geneesheeren 11. Als heel- en vroed meesters vestigden zich de heeren J. Polman Kruseman en J. C. Douw, waardoor hun getal mede tot 11. is geklommen. Het getal apothekers klom tot 26 met 24 winkels. De staat, waarin de werktuigen van de heel- en verloskun digen benevens van de tandmeesters zijn bevonden, was bij 13 goed en bij 5 middelmatig. De apotheken en droogistwin- kels zijn door de commissie onderzocht, met dien uitslag dat de staat der geneesmiddelen of droogerijen bij 9 zeer goed en bij 17 goed werd verklaard. De dienst van dr. S. S. Coronel werd tijdelijk door de beide andere gemeente-geneesheeren waargenomen. Van de 10 te Delft verpleegde krankzinnigen zijn 2 over leden en 2 hersteld, terwijl 2 nieuwe zijn opgenomen. Beliep het getal der in 1859 uit de stads-apotheek afgele verde recepten reeds 3371 minder dan in 1858, dit cijfer onderging in I860 andermaal, ten gevolge van den buitenge woon gunstigen gezondheidstoestand der ingezetenen, de be langrijke vermindering van 6093 stuks. In I860 was het getal der verpleegdagen in het gasthuis, voor rekening der armbesturen: 11,900. te weten: 1853 van armlastigen in gemeenten in, en 908 buiten de provincie, be nevens 9639 van alhier armlastigen. Het getal der particu lieren beliep 1664. als 125 buiten de provincie en 1539 in deze gemeente armlastig. Totaal 13,564. Voor de ligting der nationale militie zijn ingeschreven 17S personen, terwijl er 200 voorwaardelijk vrijgesteld en van vroegere ligtingen waren. liet contingent bedroeg 43 gewoon en 2 buitengewoon. Burgemeester en wethouders rigtten tot den minister van oorlog het verzoek om, behalve de hier garnizoen houdende vier kompagnien van liet 2e regement infanterie, ook het depót alhier te bekomen. Daarop is echter in het afgeloopene jaar nog geen berigt ontvangen(het is bekend dat thans liet depot herwaarts is overgebragt doch met verplaatsing der vier vroe ger hier garnizoen houdende kompagnien, welke slechts door een zijn vervangen). Er zijn 10GS biljetten van inkwartiering afgegeven. De schutterij blijft in goeden staat verkeeren. Met de in voering van den wapenrok is reeds bij het kader van onder officieren begin gemaakt. De sterkte was: actief 324 (25 vrijwillig) reserve 203, waaronder 15 officieren, van welke 7 dienstpligtig. Het getal kerkelijke gemeenten onderging geene verande ring. In de vacature, doorliet vertrek van den heer J. J. L. ten Ivate naar Amsterdam, is voorzien door het beroep van den heer E. J. W. Koch, van Oistervvijk, tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente. Het onderwijs werd verder geregeld overeenkomstig de nieuwe wet. [Wij hebben die regeling, even als de wijziging der school van den heer van Swers tot tusschenschool, in der tijd medegedeeld.] Ten gevolge van het aan de nederlandsch-israelietische godsdienstige school-commissie over het ressort Middelburg niet meer verstrekt subsidie van honderd gulden voor hare bijzondere school, moesten, volgens aanschrijving van den minister, de aldaar onderwijs genietende kinderen van den behoeftigen stand die met het einde des jaars verlaten, om, ten getale van dertig, over te gaan op de openbare gemeente scholen. De plaatselijke schoolcommissie heeft tot haren secretaris benoemd jhr. mr. J. W. M. Schorer. In haar verslag wordt de toestand van het onderwijs voldoende geacht, ook op de openbare scholen. In het aantal openbare scholen is geene verandering geko men, behoudens de splitsing der school voor kinderen van minvermogenden en die van onvermogendeu. De schoollokalen en meubelen waren mede in voldoenden toestand. Het getal scholieren op de openbare scholen be droeg in jan uarij 1163 en in julij 1136; op de bijzondere in januarij 757 in julij 815. Omtrent de overige inrigtingen van onderwijs komt in het verslag niets meldenswaardigs voor. Het getal leerlingen der geneeskundige school is vijf meer dan bij den aanvang der cursus, zijnde 15 heel- en vroedmees- ters, en 13 apothekers. Het laboratorium is door de zorg dei- provinciale geneeskundige commissie met vele nieuwe toe stellen verrijkt. Het gymnasium telde op het einde des jaars slechts 10 leer lingen. F S Het Zeeuwscli genootschap der wetenschapp& hield gere geld zijne maandclijksche bijeenkomsten. Eene gouden me daille werd toegekend aan eene van dr. A. A. Fokker alhier ingekomene beantwoording eener prijsvraag, zijnde eene ver handeling betrekkelijk de vroeger in Zeeland geheerscht hebbende epidemische en besmettelijke ziekten en hare ge neeswijzen. Het natuurkundig gezelschap telde 5 leden meer dan het vorig jaar en verkeert in bloei jenden toestand. Van de overige genootschappen en afdeelingen van maat schappijen, alhier gevestigd, staan geene belangrijke bijzon derheden opgeteekend. De toestand van het armwezen in deze gemeente ma°\ bij vergelijking met het vorig jaar, weder iets gunstiger genoemd werden, grootendeels, doordien 1S60 zich gunstiger onder scheiden heeftin mindere ziekten-en weezen verpleging, beide behoorende tot de meest belangrijke zorgen van het burger lijk armbestuur. Met dit al heeft de bij circulaire van den minister van bin- nenlandsche zaken gedane opwekking tot getrouwe naleving van de in de wet op het armbestuur nedergelegöc beginselen, voor wat de kerkelijke instellingen van liefdadigheid betreft, nog weinig vruchten opgeleverd. Met het jaar 1860 is thans gevolg gegeven aan het reeds lang bestaan hebbende en meermalen besproken plan, om de begrootingen der godshuizen naar de wezenlijke behoeften te doen opmaken en de tarieven der alime.ntatiegelden in de ge stichten tot. die hoogte te brengen, als noodig geacht wordt, om verder geen naileelig slot b:j het bestuur der godshuizen, gelijk in de laatste jaren het geval is geweest, te weeg te brengen. Ofschoon door laatstgemeld bestuur eenige bezuinigingen in zijne begrooting voor 1SG0 warden gebragt, moesten de tarieven niettemin verhoogd worden, en wel in het gasthuis van f 0.374 tot f 0,40 daags, in het ziekenhuis van f 0,35 tot f 0,37è idem, in het weeshuis van f90 tot f 110 'sjaars. In liet getal en de soort der verschillende in deze gemeente bestaande instellingen van weldadigheid is geene verandering voorgevallen. Het gezamenlijk cijfer van uitgaaf der verschillende in stellingen van weldadigheid bedroeg f 93396,36, waarvan f 21-356,761 voor kosten van beheer, onderhoud enz. afgaat. Voegt men bij de resterende f 68839.59^ de jaarwedden van geneeskundigen enz., de kosten van verpleging van krank zinnigen en bedelaars. dan verkrijgt men voor de hier arm lastigen eene uitgaaf van f74463,39 j, zijnde fS62,88£ minder dan in 1S59. De door de gemeente uit hare fondsen verstrekte of nog te verstrekken subsidien bepalen zich tot de som van f 36975,33 zijnde f 751,88.1 minder dan over 1859. De heer mr. J. II. van Sanden Prins, overleden in deze ge meente, bemaakte bij uiterste wilsbeschikking aan de alge- meenc armen, nu het burgerlijk armbestuur, een legaat van f2000 vrij van eenige korting, en heeft bovendien, in de laatste dagen voor zijn dood, zijn verlangen te kennen gegeven, dat de voornoemde som tot f 5000 zoude worden verhoogd, waar aan door de erfgenamen onvoorwaardelijk is voldaan. Bij koninklijk besluit van den IS september 1S60, no. 124, is gemeld armbestuur tot de aanvaarding dier gelden geniag- tigd, waarna ten name van de algemeene armen te Middel burg eene inschrijving ad f 8000 op het grootboek der 2£ pet. nationale schuld is aangekocht. Omtrent de godshuizen behelst het verslag het volgende Gesticht no. 1. Gasthuis. Betrekkelijk den algemeenen toestand van dit. gesticht behoeft, na al hetgeen daarover in de laatste verslagen gezegd is, niet in bijzonderheden te wor den getreden. De ondoelmatigheid der inrigting. vooral met het oog op hetgeen thans voor ziekenverpleging wordt ver langd, is sedert lang erkend. Reeds in 1S57 werd tot de verplaatsing van het gasthuis naar het noordplein besloten, ten welken einde het gesticht no. 4, (het voormalig werkhuis) vooraf de noodige verbouwing zou ondergaan, van welk een en ander toen eene begrooting werd opgemaakt, terwijl de vereischte gelden voor dit werk aan het bestuur der godshuizen waren toegezegd. Het schijnt echter, dat de bestaande plannen langzamer hand en ongevoelig eene aanmerkelijke uitbreiding hebben ondergaan; eene specifieke begrooting toch, later van dit werk opgemaakt, verschilde zoodanig van het oorspronkelijk cijfer en de beschikbare middelen, dat eene geheele omwer king werd noodzakelijk geacht. Deze is thans nog onderhanden, doch het bestuur over de

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1