MÏDDELRURGSCHE COURANT. N0- 59. Donderdag /^^SK^ 16 Mei. 3ftnliimibtgingcn öinncnlanösdjc tijbingen. «lOKS \1 JtoïKIlAS»^ Deze courant verschijnt des Ü'mgaiags, donderdag-s en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertenticu kan geschieden tot tien ure des morgeus. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zrgelregt Yoor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN IIET RIJK, PROVINCIALE EN' GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat het kanaal van Neuzen, ter uitvoering van noodzakelijke werken, gedeeltelijk zal worden afgetapt van 2125 dezer en van 3Sjunij daaraanvolgende. Daardoor zal de binnenvaart echter niet worden gestremd. Middelburg, den 10 mei 1S61 De commissaris des konings voornoemd, Bij afwezendheid, B E C I U S, lid van gedeputeerde staten. Middelburg 15 mei. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene ge drukte opgaaf betreffende den handel en scheepvaart van Grooü-Brittanje en Ierland, over de niaand en de driemaanden geëindigd 31 maart 11. Uit 'sGravenhage schrijft men ons het volgende, onder dagteekening van 12 dezer. De onderhandelingen tusschen Hannover en Nederland gevoerd, met betrekking tot den Stader-lol zijn ten einde ge- bragt. en onze regering heeftde voorstellen welke te gelijker tijd door Hannover en Engeland hieromtrent gedaan zijn, aangenomen. Door Engeland wordt een derde der afkoopsom en door Hannover een ander derde betaald het laatste derde gedeelte der geheele som wordt over al de andere zeevarende mogendheden omgeslagen, en van daar komt het dat het aan deel van Nederland op slechts 139,000 thaler bepaald is, het geen zeer matig is te achten in evenredigheid lot de bij den Stader-tol betrokkene nederlandsehe scheepvaart. De neder- landsclie regering heeft dan ook geene bedenking tegen de bepaling dier som gemaakt, doch zich, gelijk van zelf spreekt, de goedkeuring der staten generaal voorbehouden. Reeds is in het nommev uwer courant van 7 dezer melding gemaakt van het aan de Amsterdamsche courant uit Berlijn geschrevene, betrekkelijk een onderzoek van de strategische wegen van Nederland en Belgie, en van de wederlegging daar omtrent door het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage gegeven, volgens welke het geheele plan zich zou oplossen in eene doov de russische regering beraamde groote opmeting van den afstand tusschen de Caspisch® zee en den Atlanti sche» oceaan. Ik geloof laatst bedoelde opheldering geheel te kunnen beamen, en ten blijke dat men geheel vreemd is aan strategische oogmerken, kan ik er nog bijvoegen dat zelfs ook der frausche regering is aangeboden om deel te nemen aan die wetenschappelijke onderneming. De nederlandsehe regering heeft tot nog toe geen besluit genomen nopens de uitnoodiging van het kabinet van Turvn, om liet koningrijk Italië te erkennenzoo als ik u vroeger ge meld heb, was „De tijd" omtrent dat punt beter ingelicht dan „L'indépendance." Het was dan ook niet te verwachten dat eene mogendheid van den tweeden rang vóór zou gaan bij eene zaak, die men nog geen fait accompli kan noemen zoo lang llome en Venetië nog niet tot het nieuwe koningrijk Italië behooren. Er komt nog meer bij. Eigenlijk zal de er kenning van het nieuwe koningrijk eene algeheele omverwer ping zijn van het volkenregt, zoo als dit in 1S15 door het \Veeoer congres is vastgesteld. De groote mogendheden, zelfs Engeland, willen nu de kleine mogendheden gebruiken, om deze verandering in het volkenregt te bewerkstelligen. Geen dier kleinere mogendheden beeft zich daartoe echter tot nog toe laten vinden. Zelfs heeft de belgische regering, hoe libe raal die overigens ook in andere opzigten zij, in een kabinets raad met eenparigheid van stemmen besloten, niet tot de erkenning over te gaan. Ja, meer nog, tot voorkoming van onaangenaamheden beeft die regering zelfs het kabinet van Turvn verzocht, Belgie van dat verzoek om erkenning te ver- sehoonen. Wat echter van veel invloed op de definitieve besluiten der mogendheden omtrent deze zaak kan zijn, is, zoo als ik ver neem, dat men van Frankrijks zijde de erkenning van het koningrijk Italië eerstdaags bepaaldelijk te gemoet kan zien. De letterkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen hield jl. maandag te Amsterdam hare gewone vergadering. Daarop werd o. a. medegedeeld dat de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsehe kunst weder teekeningen, berigien Qn metu-dfeeiingen had ontvangen van verschillende personen, waaronder wij opmerken den heer A. C. Bon, op Schouwen. Enkele oorspronkelijke voorwer pen, ter beschikking van de commissie gesteld, zijn door haar aan het Koninklijk oudheidkundig genootschap te Amster dam, liet Koninklijk penningkabinet te 's Gravenbage en het Zceuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg overgegeven. Te Amsterdam heeft zich eene sub-commissie gevormd voor de groote verloting, welke meute Delft voorbereidt ten be hoeve der inlandsche bevolking die bij de overstroomingen en aardstortingen op Java heeft geleden. Het provinciaal geregtsliof in Zuid-Holland heeft maandag uitspraak gedaau in de zaak van den heer dr. J. W. E. de Man, lid van den gemeenteraad te Oud-Beijerland, door de regtbank te Dordrecht veroordeeld tot 15 dagen eenzame op sluiting, wegens beleediging van den burgemeester van ge noemde gemeente. Het hof heeft het vonnis der regtbank bevestigd, voor zoover de kwalificatie betreft, doch. met aan neming van verzachtende omstandigheden, de opgelegde straf verminderd tot eene eenzame opsluiting van 5 dagen. Het berigt dat de gi-oote schilderij van Verboeckhoven van de watersnoodverloting getrokken is op een lot te Zaandam, is volgens de Utrechtsche courant onjuist. No. 195S34, waarop die prijs is gevallen, is volgens getneld blad in liet bezit der kinderen van den heer II. J. Molsbergen, broodbakker te Utrecht. Maandag nacht is in de Koediefstvaatte 'sGravenhage eene ernstige vechtpartij voorgevallen, tusschen studenten en en- gelsubeu, die vau .we^-szijitot- v.yu hunne uvssv.n hebben gebruik gemaakt, waarvan ernstige verwondingen en bloed stortingen de gevolgen geweest zijn. „Het werkverbond behelst eenige belangrijke ophelde ringen omtrent de oorzaak der onlusten te Gent. Volgens dat blad, het orgaan der veveenigingen van werklieden was liet huis Pannentier co. door de arbeiders bemind, maar niet gezien bij de kleinere fabriekanten, en de geschillen, tus schen dat huis en zijne werklieden gerezen, waren gemakke lijk bij te leggen geweest, wanneer op de laatsten geen invloed ware uitgeoefend, die hen tot strafbare uitersten aanzette. Door sommige personen werd namelijk ijverig verspreid dat, als den werklieden van de heeren Parmentier het verlangde hoogere loon niet werd gegeven, de andere fabriekanten liet loon nog zouden verminderen. Bij gevolg stelde de geheele arbeidende klasse belang in het verschil. Men voegde er bij dat reeds 150 ieren door het huis Parmentier aangenomen en onder weg waren om de gentsche werklieden te vervangen en hun het brood als 'tware te ontnemen, en dit een en ander deed de gisting zoodanig toenemen dat er aan geen bedwin gen meer te denken viel. Het blad zegt verder dat op den dag toen de onlusten uit braken. door de patroons geenerlei hinderpaal werd opge worpen tegen het staken van den arbeiddat de werklieden, die anders slechts met moeite een uur vrij kunnen krijgen en die zelfs veroordeeld zijn omdat zij geweigerd hadden des zondags te werken, schier in massa verlof kregen om de werk plaatsen te verlaten „ten einde hunne broeders ter hulp te snellen;" dat eenige fabriekanten zich zeiven onder de mui telingen hebben begeven, bedaard eene cigaar rookende en met zekere voldoeuing den verderen loop van het drama gade slaande, zoo dat de werklieden konden zeggen „wij hebben de patroons aan onze zijde." Het huis Parmentier had zich drievoudige aanspraken ver worven op de achting der werklieden het deed de industrie voorwaarts strevenhet was niet toegetreden tot de vereeni- ging van patroons tegen de werklieden, en het heeft bij zijne inrigting eene school opgerigt, waar de kinderen kosteloos onderwijs genieten. Er was zegt Het werkverbond niet meer noodig om dit huis in een slechten reuk te brengen bij de vereeniging van fabriekanten. De wanordelijkheden konden een tweeledig resultaat heb ben, zoo dit al niet het doel was: zij konden het huis Parmen tier hetwelk even zeer gevreesd werd door zijne gentsche concurrenten als het magtig is op de vreemde markten, waar het reeds der engelsche concurrentie het hoofd biedt een gevoeligen slag toebrengenen voorts konden zij het verbond der gentsche werklieden den bodem in slaan. Het vlaamsche blad verklaart voorts dat dit verbond zich niet heeft laten verleiden door al die manoeuvres, en geheel vreemd is geble ven aan de beweging. Moge de justitie de waarlijk schuldigen, de bewerkers van al het kwaad, kunnen ontdekken, die alleen eene gestrenge kastijding verdienen, en op hen dewettcn worden toegepast, welke ook hun maatschappelijke toestand moge zijn. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd lot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Sas van Gent c. a., P. graaf van Hogendorp. thans te Wernhout. departement van kinancien. Benoemd tot adjunct- cominies,de heer J. Bartstra. leger. Pensioen verleend op verzoek ad f 1500, aan den luitenant-kolonel P. G. Callenfels van bet le rcg. vesting artillerie. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein J. J. E. Paravicinidi Capelli. magazijnmeester der artillerie van de le klasse te Nijmegen; bij hetreg. veld-artillevie, tot majoor, de kapitein der Ie klasse jhr. A. W. A. Gevers Deynoot, van het korps bij het le reg. vesting-artillerie, tot luitenant-kolonel, de majoor A. J. J. Dijckmeester, van het reg. veld-avtilleriebij het 2e reg. vesting-artillerie, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de Ie luitenant C. G. C. F. Ising. van het reg. veld-artilleriebij bet 3e reg. vesting artillerie, tot majoor, de kapitein der le klasse TI. T. van Lidth de Jeude, van het Ie reg.tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de Ie luitenant C. W. Musque- tier, van het korps. Kerk- en schoolnicuws. Jl. maandag namiddag ten 4 ure vereenigden zich te Wolfaartsdijk lieeren kerkmeesters, notabelen, den predikant en een aantal ingezetenen, om de plegtigheid te vieren van bet leggen van den eersten steen vooreen nieuw kerkgebouw. Na toepasselijke aanspraken van den heer Ivluever, den inge nieur met de uitvoering belast en een der heeren aannemers, werd de eerste steen gelegd door den jongeheer E. P. Lens hoek, de zelfde 2$ jar.igc knaap, die onlangs mede in zijne ge boorteplaats den eersten steen heeft gelegd voor een nieuw schoolgebouw. Daarna werden de ambachtslieden, die het terrein met een aantal vlaggen hadden versierd, onthaald en door hen een toepasselijk lied gezongen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 12 dezer: J. H. Corné, jm. 26 j. met C.Keur, wed. 47 j. P. M. van der Weel, jm. 24 j. metE. P. Nustelijn, jd. 27 j- C. Wezepoel, jm. 28 j. met A. J. Bommelaar. jd. 28 j. F. 11. J. Peeters. weduwn. 35 j. met Al. Schrijver, jd. 29 j. J. C. Wage. jm. 24 j. met C. van Gouds waard, jd. 26 j. Ylissingen van 4 tot 11 mei. Gehuwd: A. Groen. wedn. van J. Melze, 35 jmet C. C. Guillautne, jd. 35 j. J. F. Fleurbaay. jm. 28 j.. met S. van der Eyk, jd. 23 j. G. van Es, jm. 36 j., met II. P. Huijsdens. jd, 23 jaar. Bevallen M. van Sleemven. geb. van Hoorn, z. I. G. La- port, geb. Vetten, d. S. J. Hector, geb. van de Sande. z. J. C. Vernieuwe, geb. de Coninck. z. II. van Audenaarde, geb. Tanis. z. M. Raamsdonke, geb. Lodewijk, 2 d. (tvveel.) OverledenIT. de Bic, z. 3 m. A. G. Brasser, z. 15 d. A. de Plaa.jm. 24j. J. A. Hofman, man van M. de Vries. 30 j. J. de Wever, man van E. Bestelink, 64 j. A. P. Vollée. jd. 75 j. M. Dekker, d. 5 m. T. Lang, wedn. van C. J. Raff, 73 j. Goes, van 4 tot 11 mei. Gehuwd A. Blaas, jm. 25 j.. met W. Bonze, jd. 27 j. Bevallen: R. J. van Paassen, geb. van den Boogaert, d. K. Luijks, geb. Moerland, z. A. Boltersdorf, geb. deITond, d. C. van den Ende. geb. Beekman, z. M. Wessel, geb. van Riet, d. J. Sierevogel, geb. Katsman, d. E. van der ITucht, geb. Gruijs z. (levenl.) Zievikzee, van 4 tot 11 mei. Gehuwd J. Willemse. jm. 20 jmet M. van der Nood jd. 20 j. M. Smit. jm. 2S j„ met R. Priester, jd. 26 j. y Bevallen: J. Daane. geb. de Vos, z. A. van der Linde, geb. Storm. z. M. de Graaft', geb. van Sas, d. A. Kamminga, geb. Klaassens Kater. d. M. Vogelzang geb. van Westen, d. B. de Bie, geb. Bax. z. C. Reynhoudt, geb. van Gastel, d. Overleden L. de Bruine, d. 7 maand. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van maandag 13 mei. Bij de heden voortgezette beraadslagingen over hoofdstuk XI der staatsbegrooting voerde de heer Mijer het woord, om den heer van Bosse te beantwoorden en te betoogen dat de beginselen van den minister van koloniën bleken overeen te stemmen met die, door vorige ministers, en daaronder ook door hem, voorgestaan. De minister van koloniën verduidelijkte sommige punten in de memorie van beantwoording voorkomende, ten einde den

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1