fihiiti'nUtn&si'l)e tijhingim. 3iTltjöimu,n. tot in 1853 hier te lande had, daarom niet minder behoudend op koloniaal gebied. De minister kou niet aannemen, dat de kamer het vorige budget van koloniën verworpen had, omdat zij het koloniaal systeem van den heer van Hoe veil was toegedaan, en ten slotte uoodigde hij de kamer uit om bepaaldelijk door haar votum uit te maken, welk stelsel in de koloniën moest boven drijven, want het was der regering geenszins te doen om aan het bewind te blijven. De heer Loudonminister van koloniën, verklaarde zich niet af te scheiden van het programma. Het jegens hem aan den dag gelegde wantrouwen was niet zeer vleijend voor hem, want daar hij geene politieke antecedenten heeft, mogt hij vragen: waarop steunt dat wantrouwen? Men moest zijne daden afwachten. Waren die in strijd met zijne woorden, dan kon men hem te regt veroordeelen. Gaarne wilde hij het ge meen overleg met de kamer bevorderen, want zonder dat overleg was het niet mogelijk iets duurzaams tot stand te brengen. Ook hij wenschte dus, dat de kamer bepaald be sliste of zij al dan niet de rigting der regering goedkeurde. De heer Mijer hield eene door zijne zwakke stem bijna onverstaanbare rede ten betooge van de groote voordeelen van het tot nog toe gevolgde koloniale stelsel. In het alge meen was hij het echter wel eens met de memorie van beant woording, doch hij wachtte eene bepaalde verklaring van den minister van koloniën omtrent het al of niet in stand houden van het consignatiestelsel. In eene uitvoerige rede betoogde de heer van Golistein, dat hier geene sprake moest zijn van een votum van vertrouwen of wantrouwen aan de regering. Zijns inziens, geldt het hier alleen de goedkeuring der bij het aanhangige wetsontwerp aangevraagde uitgaven; daaraan eene goedkeuring van de koloniale staatkunde der regering te willen vastknoopen, was te veel gevergd. Verder oordeelde hij dat men èn hier èn in de koloniën liberaal moet zijn; op beide plaatsen moet een stelsel van verbetering, ontwikkeling en hervorming worden gevolgd, maar in geen van beiden een stelsel van stilstand of behoud. De heer Mackay ondersteunde het denkbeeld van den vo- rigcn spreker, dat de eisch van een votum van vertrouwen te veel gevergd is. Men moet de werken der regering op kolo niaal gebied zien, eer men daartoe kan overgaan. Hij zou, in dien hij geene aanmerkingen had op de bijzondere posten van het wetsontwerp, daar voor stemmen, in verband met de me morie van beantwoording die hiertoe behoort. Op het pro gramma zou hij. in betrekking hiertoe, geen acht slaan, want men moet ruime ontwikkeling aan den toestand van Java schenken dat is een pligt, waarvoor men niet zoo bevreesd moet zijn. Hij verwonderde zich overigens dat de minister van buitenlandsche zaken verklaard had niet homogeen met den heer vanHoevell te zijn,hij had het omgekeerde gemeend, en toen de heer van Zuylen hem uitnoodigdehiervan bewijzen te leveren, beantwoordde de heer Mackay dit, door een tal van voorbeelden aan te haleri, waarbij de minister, als lid der kamer, in gelijken zin had gestemd als de heer van Hoëvell. De heer van Zuylen hernam daarop, dat uit de door hem ge dane mededeelingen bleek, dat hij daaromtrent niet vau ge voelen was veranderd. Ir. den loop der zitting heeft de heer van Heukelom, daartoe door de kamer gemagtigd, den heer van Heemstra, minister van binnenlandsche zaken, geïnterpelleerd over de verbou wing van de loterijzaal te 's Gravenhage niet alleen was dat werk voor f 101-,000 aaugenomen, terwijl er op de begrooting slechts f75,000 voor is toegestaan, maar er wordt beweerd dat het houtwerk van het dak, toen men met het afbreken een aanvang maakte, nog in zeer goeden toestand bevonden werd. De minister zal in eene latere vergadering het antwoord op deze vragen geven. Zitting van maandag 13 mei. De beraadslagingen over de deiinitievejbegrooting voor kolo niën zijn voortgezet, maar nog niet afgeloopen. De heer van Eek deed eene motie, waarbij hij voorstelde om reeds morgen in de sectien het onderzoek aan te vangen van het wetsont werp tot goedkeuring eener dading tusschen den staat en de Ooster-Schelde-maatschappij. Het voorstel vond krachtige ondersteuning bij den minister van binnenlandsche zaken deze drong vooral op eene spoe dige behandeling aan, omdat hij de uitvoering der werken, waartoe deze dading de mogelijkheid opent, (het graven van een kanaal door Zuid-13eveland en het afdammen der Ooster- Schelde), in de eerste plaats noodzakelijk acht voor den aan leg van den zeeuwschen spoorweg. Deze motie is evenwel verworpen, en er is bepaald dat het onderzoek eerst later zal plaats hebben. Engclaml. Londen 10 mei. In de zitting van het lagerhuis van heden heeft lord John Russell uit eene vraag van den heer Peacock aanleiding genomen om te zeggen, dat de door den keizer van Oostenrijk verleende constitutie, zijns inziens, eene proefne ming was, die hij hoopte dat welslagen zou, maar die groote moeijelijkheden opleverdedat Hongarye zijne oude instellin gen terug verlangde, waardoor de monarchie met verbrokke ling werd bedreigd; en dat hij Vcnetie als eene bron van zwakheid voor Oostenrijk beschouwde. Op eene vraag van den heer Eergusou antwoordde de minis ter, dat er geenerlei twijfel bestond aan de uitvoering der overeenkomst, volgens welke de fransche troepen voor den 15 junij Syrië moeten ontruimenen dat de ontwerpen betrek kei ijk de toekomstige regeling van het bestuur van Syrië nog een punt van overweging uitmaakten. In het hoogerhuis heeft lord Wodehouse het zelfde mede gedeeld. Deparijscheberigtgever van The morning post verzekert dat Oostenrijk de eenige mogendheid is, welke zich nog aan- kant tegen de vereeuiging van Moldavië en Wallachye onder één en het zelfde bestuur. Duitschland. Het berigt van den dood van graaf Ladislas Teleki heeft in de vergadering van den landdag te Pesth eene groote ver slagenheid te weeg gebragt. Nadat de president de tijding had medegedeeld, werd op voorstel van den graaf Deak, het hoofd der partij welke veelal tegenover die van Teleki staat, besloten de zitting te verdagen. Zij zal eerst heden worden hervat, en aan den heer Deak zal dan het woord worden ver leend tot toelichting van zijn voorstel om aan keizer Frans Jozef een adres te rigten in antwoord op de troonrede. Dat adres zou een aantal wenschen moeten bevatten, welke in het kort hierop neerkomenHongarye zal een grondwettig, zelf standig en onafhankelijk bestaan hebben en door geen ande ren band aan Oostenrijk verbonden blijven dan door dien van een gemeenschappelijk vorstenhuis; het zal in geen geval afgevaardigden naar den rijksraad zendenZevenbergen en Croatie zullen zich op den landdag te Pesth doen vertegen woordigen. Verder verlangt men wederinvoering der wetten van 1848 en der ministeriële,verantwoordelijkheid volkomen gelijkheid voor de wet van stlle burgers, zonder aanzien van godsdienst of nationaliteit; intrekking der besluiten betref fende het heffen der belastingen, terugroeping der verbanne- nen en wedergave hunner goederen en eindelijk eene acte van abdicatie van Ferdinand V, voor zoo veel Hongarye betreft. Vóór dat dit programma vervuld werd zou de landdag geenerlei staatkundig vraagstuk in behandeling nemen, 't al lerminst een dat betrekking heeft op de krooning van Frans Jozef als koning van Hongarye. Men weet dat Teleki het gevoelen voorstond dat men zich niet met een adres tot den keizer moest wenden. De beide partijen staan echter geenszins zoo scherp tegenover elkander als veelal wordt verondersteld. Zij mogen verschillen omtrent de te gebruiken middelen, beide willen zij evenzeer een zelf standig bestaan voor Hongarye. Teleki's dood wordt dan ook algemeen als een zeer groot verlies voor de nationale be langen aangemerkt. Opregt vaderlandslievende gevoelens en opofferenden ijver worden hem door geen zijner tegenstan ders ontzegd. Hoewel sommigen voorwenden dat hij vermoord is, houdt men het er algemeen voor dat hij zich zelf door een pistoolschot het leven heeft benomen, en men meent de oor zaak daarvan te vinden in den toestand van zijn gemoed, dat geen bevrediging kon vinden nadat hij den keizer zijn woord had verpand, om zich van deelneming aan elke staatkundige beweging4e onthouden. Deze verbindtenis achtte hij in strijd met de belangen van zijn vaderland en zijn eigen verleden. Ofschoon nu de nationale zaak in het algemeen door het verlies van Teleki zwaar wordt getroffen, zal de meer gema tigde partij er althans voor het tegenwoordige krachtiger door worden en het voorstel van den heer Deak meer kans krijgen van aangenomen te worden. Het programma is echter lijnregt in strijd met de beginselen in de troonrede ontvouwd, en zoo het door den landdag mügt wtfvfien goedgekeurd zal wel elke schikking onmogelijk zijn. ten ware het kabinet te Weenen het denkbeeld liet varen om Hongarye in de op 26 februarij geoctroijeerde constitutie te begrijpen. Weenen 11 mei. In de ontwerp-adressen der beide kamers wordt ten opzigte der handhaving van de constitutie de weusch geuit dat Hongarye zijne afgevaardigden naar den rijksdag zenden zal en dat de vrede bewaard moge blijven. In tijd van nood betoonen de huizen zich tot alle opofferingen voor de handhaving van het ondeelbaar keizerrijk bereid. De minister van staat heeft heden aan de beide kamers veertien voorstellen van wet aangeboden. Daaronder behoort er een op de drukpers, een op het huwelijk en een op de on schendbaarheid en onverantwoordelijkheid van de afgevaar digden van den rijksraad en den landdag. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is heden door de kamer van afgevaardigden aangenomen. De beraad slagingen hebben omstreeks acht uren geduurd en waren soms zeer hevig. De tscheken, polen en voorstanders der feodale regten hebben amendementen ingediend ten gunste van het bondstelsel, doch hunne voorstellen zijn door de meerder heid verwovpen. Berlijn 7 mei. Het heerenhuis heeftin zijne zitting van den 7 dezer met eene meerderheid van 29 stemmen de door de regering voorgedragen wetten tot betere en gelijkmatige ver deeling der grondbelasting aangenomen. Men herinnert zich dat soortgelijke voordragten reeds herhaaldelijk door het heerenhuis waven verworpen gewordende aanneming daar van wordt thans ten deele toegeschreven aan de vrees dat de kamer van afgevaardigden de vermeerderde uitgaven voor het leger niet zou bewilligen, indien niet vooraf door de goedkeu ring der grondbelastingwetten het bewijs gegeven was, dat de adel van den vrijdom van grondlasten, dien hij in sommige provinciën genoot, afstand doen en daardoor even als de overige burgers tot de verhoogde staatsbelioeften bijdragen wilde. Frankrijk. Parijs II mei. De hoop. dat de wetgeving op de drukpers in vrijzinnigen geest zal worden gevestigd, wordt verwezenlijkt. Men zegt zelfs, dat het outwerp op deze aangelegenheid aan staanden dingsdag bij den raad van state zal inkomen. Onder andere verbeteringen zou daarbij de bepaling worden afge schaft, dat een dagblad na twee geregtelijke vonnissen kan worden opgeheven. De Moniteur zal vermoedelijk morgeu het berigt mede deelen van de ontruiming van Syrië door de fransche troepen. Een gerucht wil, dat het gouvernement, buiten het wetsontwerp tot uitgifte van 104 millioen aan obligatien, in dertig jaren aflosbaar, het plan heeft eene leeuing van 4 a 500 millioen aan te gaan, welke hoofdzakelijk tot verfraaijing der hoofdstad en de oprigting van twee nieuwe kasernes bestemd is. Die zaak wordt echter nog geheim gehouden, wijl het oogenblik daartoe nog niet gekomen schijnt te zijn, nu de j sardinische regering binnen kort eveneens eene leening zal uitschrijven en omdat men door dien nieuwen financiëlen maatregel van ons gouvernement geen nadeelingen in vloed op de beslissing van het wetgevende ligchaam nopens deevengenoemde uitgifte van obligatien wil uitoefenen. Den 6 dezer is Kossuth Parijs doorgereisd naar Genua en heeft hij eene korte conferentie gehad met de alhier wo nende hoofden der hongaarsche partij. De vereeniging der hongaarsche, poolsche en italiaansche patriotten, waarbij ook Garibaldi tegenwoordig zal zijn, zal, naar men zegt, in de vol gende week te Turyn plaats hebben. De Moniteur laat zich hoogst voorzigtig uit ten aanzien van het kanaal van Suez en de woorden van lord Wodehouse. „Men weet dat het in Engeland, zegt hetblad, een voor vast aangenomen denkbeeld is dat de uitvoering van het kanaal van Suez onmogelijk is, en de lords die achtereenvolgens het woord hebben gevoerd, hebben zich beijverd te betoogen dat de aandeelhouders der onderneming eene slechte zaak hadden gemaakt. De kwestie van het welslagen gaat echter alleen de geïnteresseerden aan,en lord Wodehouse, nadat hij zijne klag- ten had lucht gegeven over het lot van den onderkoning, die ontwijfelbaar al het geld moet verliezen dat hij in deze onder neming heeft gestokenis er toe moeten komen dat dit onmo gelijke kanaal toch nog wel eens tot stand gebragt zou kunnen worden, en in dit geval heeft hij verklaard, hetwelk trouwens niet te betwisten valt, dat er waarborgen zouden behooren gesteld te worden voorde veiligheid van het turksche rijk en om te beletten dat niet eene van de mogendheden, die belang hebben bij dezen gemeenschapsweg, in geval van oorlog, ver stoken zou blijven van de voordeelen, welke door de andere staten werden genoten." Van Marseille worden thans belangrijke hoeveelheden wapenen en ammunitie naar Italië gezondeno. a. zijn dezer dagen 100,000 geweren en aantal een gegroefde kanonnen aldaar ingescheept. Glaris in Zwitserland, een net gebouwd stadje met zes duizend inwoners, is grooteudeels doorbrand verwoest. Bij het afzenden van het laatste berigt (vrijdag avondj waren reeds 150 huizen verbrand. Italic. Het nieuwe koningrijk Italië wordt gaandeweg door meerdere mogendheden erkend. Pruissen is in zoo verre daar toe overgegaan.dat het zijnen gezant te Turyn last heeft gege ven de paspoorten der italianente viseren als van onderdanen van het koningrijk Italië en niet meer als sardiniers. Volgens Le nord, zou ook Rusland besloten hebben op de zelfde wijze het fait-accompli te erkennen. De Opinione wijt aan de erkenning een artikel, waarin de redenen worden ontwikkeld, die Frankrijk tot nog toe van eene officiële erkenning weerhouden hebben, en betoogt dat eene zedelijke auhaesie niet voldoende is, maar dat het tijd wordt dat Frankrijk uitdrukkelijk en officïëel de nieuwe orde van zaken erkenne. „Door dien maatregel zouden aan de vijanden van hetnieuwekoningrijk alle voorwendsels wor den ontnomen om hetzelve te bestrijden, terwijl Frankrijk niet langer aan het verwijt zijner vijanden zou bloot staan van eene dubbelzinnige staatkunde te volgen." Het schijnt echter dat Frankrijk liever dat verwijt dragen wil, dan de gevolgen die eene opregte ondubbelzinnige handelwijze zou na zich slepen. Langs omwegen zal Napo leon ook in deze zaak zijn plan trachten te volvoeren, zonder zijne eigenlijke bedoeling bloot te leggen. Eene officiële er kenning van Italië zou eene bepaalde beslissing ten opzigte der fransche bezetting van llome ten gevolge hebben, en men wil liever van de zijde van den paus eene handeling uitlokken waardoor het terugtrekken der troepen als het ware geregt- vaardigd zou zijn. Als eene dergelijke provocatie kan men we)ligt aanmerken de overeenkomst om het bezetten van Rome met de italiaansche troepen te deelen eene overeen komst welker bestaan thans door sommige dagbladen wordt verzekerd. Wel zou daarbij bepaald zijn dat het gezag van den paus op het erfgoed van St. Peter geëerbiedigd moet wor den, maar het is toch zeer waarschijnlijk dat de paus zich tegen deze gemengde bezetting zal verzetten en dat er dan voor Frankrijk eene aanleiding zal gevonden zijn om zich van elke verdere bescherming te onthouden. Men weet dat sedert eenigen tijd te Nola, nabij Napels, eene menigte hongaarsche vrijwilligers, ouder den naam van het hongaarsche legioen, zonder de bekende bestemming ver- eenigd was, en dat dit gewapende korps in de laatste maanden aanmerkelijke versterkingen uit Hongarye over Konstan tino- pel heeft ontvangen. Thans verneemt men uit Turyn dat het door eene beschikking van koning Victor Emanuel vereenigd is met het korps van den generaal Turr, hetwelk deel van de italiaansche legermagt uitmaakt, en dat die generaal den 5 dezer Turyn heeft verlaten om de hongaarsche vrijwilligers te Nola in oogenschouvv te gaan nemen. Het officiëel orgaan der regering van koning Victor Emmanuel bevat de benoeming van Cosenz, Bixio, Medici, Türr, Sirtorien Secchi totgeneraals van het italiaansche leger. Dit is de eerste stap tot erkenning van de officiersrangen, door Garibaldi aan zijne vrijwilligers verleend. Spanje. Ten gevolge der handelskrisis te Havanna wordt door het gouvernement door het toezenden van geld hulp verleend. Den 10 dezer zijn tien millioen van Cadix afgezonden. De krisis zal vermoedelijk het sluiten eener geldleeningin Spanje ten gevolge hebben. Den 12 dezer is te Liverpool aangekomen het schooner- schip Maria Louisa: gez. T. D. de Ruiter. Alles wel aan boord. Den 13 dezer is van Middelburg"vertrokken, het schoouer- schip Catharina Elisabeth, gez. J. Pander, bestemd naar Engeland.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3