Hubert, alien van Bordeaux; Leonilda, gez. Mozella, Amor, gez. Toch, Oostzee; John Anne Elisabeth, gez. Beavan, Swansea; Conquest, gez. Wilson, Charleston; Clifton Hall, gez. Ortton. Kate, gez. Cartulovich, beiden van Konstanti- nopel; South Carolina, gez. Kerapton, New Orleans; Genitor Nievlo, gez. Thian, Srairna; Mary, gez. Aladsworth, Lambertus, gez. Freerichs, Malmo. Voor Leuven bestemd Hortense, gez. Denys, Liverpool. En met eene lading gaspij- pen voor Vlissingen besterad: de engelsche sloep Giuna, gez. Morreels, Newcastle. Den 9 dezer is van Veere uitgezeildde engelsche schoe ner Express, gez. J. Richmond, en de hanoversche kof Ala- guncla, gez. J. J. Doijen, beiden van Middelburg naar Newcastle met ballast. tWhbcsdjouromtj. De hypotheekbank, haar wezen en haar waarde, door mr. J. 1'. Buys. Haarlem. A. C. Krusemati. Ons volk verblijdt zich sedert eeuwen in een dubbelen roem die van regtzinnigheid en die van materiele welvaart. In Beide opzigten zijn we, naar men zegt, achteruit gegaande katholiek oordeelt dat de hervorming ons de eerste heeft doen verliezen, terwijl de laatste, volgens anderen, sinds de omwen teling van '95 zwaar heeft geleden. In hoe verre deze beschou wingen waar zijn, zullen we ditmaal onbesproken latende eerste wordt door de meerderheid der natie hardnekkig ont kend en de laatste door de meeste ongegrond geacht. Het moge toch waar zijn. dat er in onze dagen minder opeenhoo- ping van kapitalen bestaat, dan bijv. in de 17e en 18e eeuw, niet minder waar is het dat er grooter omloop van geld plaats grijpt, en er alzoo meerdere gelegenheid wordt aangeboden om den algemeenen rijkdom te vermeerderen. Ons volk is nognietarm. Vele zijn de kapitalen, in hoogeren en lageren stand verspreid. Doch terwijl in vroegere tijden de handel groote voordeelen van den algemeenen rijkdom trok, zoo dat wij raetregt eene handelsnatie, door den handel groot geworden en bestaande, mogtenheeten, onttrekt in onze tijden de groote menigte van groote en kleine kapitalisten aan han del en nij verheid haar magtigen steun. Het is als heeft de op eenvolging van onverwachte en ongunstige lotgevallen de vrees om te wagen onuitroeibaar vastgewortehl. Doch neen wij wagen. Gaat slechts naar de beurs te Am sterdam en ziet eens hoe wij wagen. Onze groote en kleine kapitalisten van eiken vang, van elke rigting. behoudend en liberaal, allen wagen hunne zuur verdiende of overvloedige gelden, om eene onzekere winst te behalen. Ons volk speelt in effecten en verspeelt zijne eer. Het liberale Nederland, dat voor vrijheid van geweten en van denken streed, koopt bij millioenen effecten van Oostenrijk: leent zijne gelden aan een staat, die ze gebruikt om vrijheid van geweten en van denken in ziju eigen gebied, en overal waar het zegeviert, te verstikken. Het welvarend Nederland brengt de spaarpen ningen zijner weduwen, dienstboden enz. ten offer, aan een land, dat ze bezigt om vernielende oorlogen te voeren eu alle bronnen van volkswelvaart, materieel en zedelijk, te dempen. En als met Oostenrijk is het met andere laudendoch Oos tenrijk behoort in de eerste plaats vermeld omdat, dank zij den zedelijken invloed die zoo zedelijk wordt aangewend, de groote meerderheid der oostenrijksche schuldbrieven in neder- landsche handen zijn. Van waar die groote voorliefde van ons volk om zijne kapi talen in effecten te beleggen? De staatsleening wordt door lien, die gelden willen plaatsen of uitleenen, om de volgende oorzaken gekozen„in de eerste plaats komt (zeker) de alge- meene bekendheid van den schuldenaar en van zijne finan ciële hulpmiddelen. In de meeste staten liggen de uitkomsten van het geldelijk beheer open en bloot voor iedereen: men heeft er slechts kennis van te nemen, terwijl ook daar waar die openbaarheid te wensehen overlaat, het publiek althans bekend is met de mate van welvaart van den zedelijken borg. namelijk het volk. Het voordeel dat uit die kennis voortvloeit is tweeledig: vooreerst stelt zij den geldschieter in staat om zonder omslagtig onderzoek, dat zelfs bij hypotheken niet vermeden kan worden, tot het sluiten der leening over te gaan, en in de tweede plaats waarborgt'zij hem tegen de vrees, dat wanneer hij zijne schuldvordering mogt willen verkoopen, anderen, op grond van onbekendheid met den schuldenaar, den aankoop zouden weigeren. Aan dit voordeel verbindt zich eeu ander, dat weinig minder groot is, te weten de be voegdheid van den scbuldeischer om het geschoten geld terug te erlangen op welken dag hij maargoed vindt. Niet dat de staat altijd tot betalen bereid is: in tegendeel, de staat leent onder de stilzwijgende voorwaarde van nooit het geleende terug te gevenmaar dit is den schuldeischer-ook onverschil lig, als hij maar weet, dat het nooit aan menschen zal ont breken die genegen zijn zijne schuldvordering over te nemen, en die wetenschap is volkomen zeker, 't Is waar, dat voordeel heeft ook zijne keerzijde, want al weet de geldschieter dat hij zijne schuldvordering altijd zal kunnen verkoopen, hij is geheel ouzeker van den pri js waarmede hij zich dari zal moeten tevreden stellen; maar nog daar gelaten dat tegenover het gevaar van bij denverkoop verlies te zullen lijden, ook de altijd zoo aanlokkelijke kans staat van winst te zullen behalen, zoo is in het ongunstigste geval een verkoop met verlies toch nog altijd te verkiezen boven de onmogelijkheid van te ver koopen. Tallooze gevallen kunnen zich voordoen, waarin de geldschieter dringend behoefte heeft aan zijn kapitaal, en daarom eischt de voorzigtigheid bij het uitleenen nooit af te zien van de bevoegdheid om het dadelijk terug te vorderen, zij het dan ook dat die terugvordering met offers gepaard moet gaan. Trouwens, daar waar het gevaar van met groot verlies te moeten verkoopen aanwezig is, behoeft de geldschieter zich ook niet met eene rente van 4 percent tevreden te stellen. De kapitalist, die geldschietaan den staat, leent dus aan een algemeen bekenden schuldeischer,bijna zonder omslag en kos ten, op den dag dat het hem het meest geschikt voorkomt, en tot zoo lang als hij zelf goedvindt. Maar er is nog een ander voordeel waarop hij prijs stelt, namelijk de bevoegdheid om juist zoo veel te leenen als hij wil, en ook op dat punt bevre digt de staat alle billijke eischen. Zijne schulden zijn zeer groot en elk een kan er dus zoo veel van overnemen als hij zelf wil; maar ook zoo weinig, want de aandeelen der staatsle ningen zijn in den regel in kleine sommen gesplitst. Wat kan de geldschieter nog meer verlangen Nog éëne zaak, en wel eene, welke hem boven alles ter harte gaat, te weten waar borgen voor de stipte rentebetaling. Welnu, vooral op dit punt voorkomt de staat al zijne wensehenwant hij geeft hem te gelijk met het certificaat van de gesloten leeuing de rente bewijzen, onder bepaling dat op den dag zeiven waarop de halfjaarlijksche rente vervalt, de betrekkelijke coupon in be taling zal worden aangenomen, terwijl die coupon, tot dat de betaling heeft plaatsgehad, dank zij het crediet van den staat, overal als geld zal kunnen omloopen. Op zulke aannemelijke conditiën aangeboden, is het niet te verwonderen dat de staatsleeningen bijkans altijd volgetee- kend worden. Het eigenbelang van den kapitalist wijst deze geldbelegging als de zekerst^envoordeeligste aan. Doch zij heeft tallooze nadeelen. De kapitalen aan staten als Oosten rijk geleend, worden meestal gebruikt om oorlogen te voeren enz.deze kapitaleu worden niet voortbrengend aangewend, maar in tegendeel vernietigend. Wat degevolgen hiervan zijn moeten, ligt voor de hand. Voortdurende en toenemende geldbehoefte der staten om den schuldenlast te kunnen dra gen: een steeds vernieuwd beroep op het algemeen crediet. „Men moet nimmer een oog geslagen hebben in de breede lijsten, welke ons bekend maken met den schuldenlast der europesche staten op verschilleude tijden, om niettedeelen in de overtuiging, dat met rassche schreden het oogenblik na dert waarop die nu reeds zoo drukkende last voor vele staten volstrekt ondragelijk zal worden; men moge zich dan nog zoo'n hoog denkbeeld maken van het vermogen der volken. Kan het openbaar gezag in de tweede helft van deze eeuw over even veel crediet beschikken als in de eerste, en maakt het daarvan een even gretig en roekeloos gebruikmet andere woorden, nemen de staatschulden in de eerst volgende vijftig jaren even snel toe als in de laatst voorgaande, clan moet de nieuwe eeuw onfeilbaar lichten overeen tal van bankbreukige staten, en over zeer vele andere die op de noodlottige grens van het staatsbankroet zijn aangekomen. Al kwamen geen andere reden deze eerste overweging versterken, zij alleen reeds zou ons moeten overtuigen, dat men zich met hetstaats- cvediet op een hellend vlak bevindt, dat noodzakelijk tot on- metelijke rampen leiden zal, indien niet spoedig deze of gene oorzaak de kapitalen der burgers in veel gvootev overvloed dan tot nog toe naar de bijzondere nijverheid kouit heen lei den. en ze zoo doende van de openbare kassen aftrekt." Wanneer ondanks zulk een vooruitzigt, welks droeve ze kerheid ieder effectenhovuler, ook zonder de wetenschappe lijke kennis van mr. Buys, kan beoordeelen; wanueerondanks zulk een vooruitzigt ieder kapitalist voortgaat zijn vertrou- yven te schenken aan staatsieegingen, die hij zelf weet dat geen vertrouwen verdienen, dan moet hiervoor urgente oor zaak bestaan. Zij bestaatde onmogelijkheid voor den (groo ter of kleiner) kapitalist om zijne geleien even zeker eu even voordeelig te beleggen. Gelden te steken in gewone nijverheids ondernemingen is zeker zeer goed en aanbevelenswaardig, maar door degeringe ontwikkeling der nijverheid in ons vaderland is het zeer on zeker. Talloozen verloren hunne zorgvuldig bespaarde gel den, door het ondoordacht ondersteunen van ondernemingen waarvan zij geen kennis bezaten, waartoe zij alleen op het persoonlijk vertrouwen in dezen of genen door hen gesteld overgingen. Hypotheken zijn moeijelijk te bekomen, en de notarissen zoo duur! Niettemin er moet tegen het dreigend gevaar gehandeld worden. Gelukkig dat er kans op eene goede redding be staat. en wel zulk eene, waardoor ter zelfder tijd aan eene an dere behoefte der maatschappij wordt voldaan. De hypo theekbank biedt den kapitalist de gelegenheid tot eene zekere geldbelegging aan en hem, die geld behoeft om den kring zijner werkzaamheid uit te breiden, de gelegenheid om hetnoodige kapitaal gemakkelijk te verkrijgen. Doch van den laatsten spraken we niet; en alleen den eer sten wilden we nieuwsgierig maken naar „de hypotheekbank" van mr. J. T. Buys. Doch beide mogen het wel lezen, en als ze het helder geschreven werkje ten einde hebben gebragt, raden wij ze, zoo ze geheel op de hoogte willen zijn, in het februarij nommer van De economist het daar ter plaatse me degedeelde „Rapport van n»4 comité' ter voorbereiding eener hypotheekbank voor Nederland" op te slaan, te overpeinzen en lot hun voordeel aan te wenden. Ons volk zal er geen schade door lijden, naar mate het zich meer genezen laat van zijne groote financiële goedgeloovigheid. 2löuertcnttm. RMücïtUöfjriö. Voor den Watersnood op Java kunnen de ondergeteekenden wederom vermelden de navol gende giften te hebben ontvangen, als: uit de collecte in de Nieuwe kerk, den 5 dezer .voormiddag, ouder de letter S f2,50, namiddag, onder letter T f 2,50; uit de collecte in de Koor kerk. van Q. f 5 van een inwoner der gemeente Ritthem f2,10; voor de noodlijdenden door watersnood op Java, een bankbiljet no. 942, groot f 25, en onder de letter V. f 1 Middelburg. 10 mei 1801. Jhr, W. R. BODDAERT. DIRK DRONKERS. W. J. MULLER. J. M. BOONE. Jhr. II. VAN REIGERSBERG VERSLUYS. Voorspoedig bevallen van een' Zoon L. J. KASTEEL Echtgenoot van Middelburg. J. P. GOTZKE. den 10 Mei 1801. Voor de vele bewijzen van deelneming, mij betoond bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot ADRIANA JA- COBA LOOIS, betuig ik, ook namens mijne wederzijdsche Betrekkingen, mijnen hartelijken dank. Middelburg, M. P. DRONKERS. den 10 Mei 1801. BA1VH voor de zeer vele en welmeenende bewijzen van deelne ming en hoogachting, bij de viering van ons 25jarig Hu welijksfeest. Vrouw Beliabij TholenA. GELUK J.A.z. den 12 Mei 1801. MARIA MARIS. Bij Acte, gepasseerd voor het Kantongeregt te Vlissingen, denTden Mei l&Gl, is aan PIETER HERMAN US BOS, Scheepmaker bij de Marinewerf te VlissingenJiaad- ligtiiig verleend, speciaal tot geheele ontvangst en uitgave vanen beschikking over zijne inkomsten, het sluiten van Verhuringen en van alle zoodanige ver- bindtenissen als deswegens zullen worden vereischt. Geschiedende hiervan aankondiging in gevolge de wet. De Griffier bij het Kantongeregt voornoemd, Mr. J. W. A. SCHNEIDERS VAN GREYFFENSWERTH. VERPACHTING VAN ARMENGOEDEREN. Op Woensdag den 22 Mei 1861, des namiddags ten 2 urezalten overstaan van den Notaris D. UYTTEN- HOOVENresiderende te Vlissingen, in de Herberg be woond bij P. HEERES te I&itlheoii, in het openbaar worden gepresenteerd te pachten, voor den tijd van zeven, achtereenvolgende jaren, in te gaan: voor het Bouwland na het roovcn van den Oogst, en voor het Weiland met Sinte-Catharina van dit jaar, XEVJEIV JPERCEEEEJV BOUW- EN WEILAND, gelegen onder de Gemeenten Ritthem en Oost en West Souburg, toebeboorende aan het Diaconie-Armbestuur te Ritthem. VerBuiisd. uit de Ileerenstraat naar de Lange Noonl- straat letter L no. 129 J. SCHWARTEN, Stads Vroedvrouw. IN LOSSING Schipper I. LUTEYNmet KOEENf van Brussel, voor H. J. DRONKERS. Een extra gedresseerde Tijger «JACiTHONiW, zacht in 't Veldstaat en draagt, bij A. DE WAARD, te Colijnsplaat. Eene Burger Jöaciustmeici henoodigd tegen half Mei, bij Mejufvr. VAN DEN BROECKEin den Langendelft. Terstond eene Burger BMenstfmcM benoodigd. Adres bij den Boekverkooper IIOUPT. oost- E\ WEST-IMHE. Onbekendheid met de uitgave van eene Ë«Uiie voor en West-Indie der NIEUWE ROTTERDAM- SCHE COURANT, in klein-folio formaat en gedrukt in twee kolommen is voorzeker de oorzaak dat Fabriekanten en Handelaars in artikelen, geschikt voor Oost- en West- Indietot dusver niet ineer gebruik hebben gemaakt van dat Blad tot Bact plaaisei» vaaa Advertenties waarmede zij zich, zoo als van zelf spreekt, zeer zouden kunnen bevoordeelen. Met de volste overtuiging kan de ondergeteekende daartoe thans dat Blad aanbevelen, vermits een aanzienlijk getal exemplaren daarvan inlndie wordt verspreiden het Blad op alle Bezittingenwaar zich Nederlanders bevinden, wordt aangetroffen. De Prijs per Regel is 25 cent en bovendien 35 cent Ze- gelrcgt voor iedere Advertentie. Op franco aanvrage kan. men gratis een exemplaar bekomen van het Nommer dat per laatste Mail naar Indie is verzonden. De Uitgever, H NIJGII. STOOM BB OOTISIENi§T TUSSCIIEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Mei. van rotterdam Zaturdag 11 'smorg. S,30 Zondag van middelburg Zaturdag II 's midd. 12 ure. Zondag 12 Maandag 13 Dingsdag 14 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaturdag 1S Zondag 19 Maandag 20 Dingsdag 21 Donderdag 23 Vrijdag 24 smorg. 12,30 6 6 6 6 6 6,30 7.30 8,30 10,30 11 Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Vrijdag 12 9,45 13 10,30 14 10,30 15 10,30 17 10.30 18 10,30 19'smidd. 12 ure. 20 12 21 'smorg. 6 22 6 24 7 SNELPERS DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 4