Sj)<mïU'lsUrriötfn. 3cctijïnngcn. regering is de beide oevers der rivier niet meer meester. Op twee mijlen afstand, aan de zijde van Virginie, is eene verhe vene linie, van waar het gemakkelijk zou vallen de hoofdstad te bombarderen, in handen van den vijand. Eenige mijlen lager ligt de stad Alexandrie, de voornaamste zetel der sepa ratisten. Men vraagt zich af waarom de president Davis van de zuidelijke confederatie zich nog niet met zijn leger bevindt op den regter oever van den Potomac. De virginiers zijn hem daarin voor, en hebben niet alleen Harpers-ferry in bezit genomenmaar, zoo als wij reeds mededeelden, de officieren der marine van de Yereenigde staten gedwongen om te Nor folk de werven in brand te steken, waarbij elf oorlogschepen werden vernield. Zoo lang het zuiden zich bij de afscheiding bepaalde en niet direct aanvallenderwijze te werk ging, namen de noordelijke staten als het ware zekere onverschilligheid in acht, maar sedert het plegen van zoo vele gewelddadigheden zijn er in de noordelijke staten geen democraten of republiekeinen meer; alle zienswijzen en alle klassen zijn opgelost in één en het zelfde gevoel: de handhaving der unie. Om dat doel te bereiken, leggen de bevolkingen zich groote opofferingen op, het zij in geld, het zij in het leveren van vrijwilligers. Engeland. Londen 7 mei.. In de zitting van het lagerhuis van heden heeft lord. Palmerston, in antwoord op eene interpellatie van den lieer'Griffith, gezegd dat de regering een protest van Haïti tegen de aanhechting van St. Domingo aan Spanje ont vangen, maar te dien aanzien nog geen besluit genomen had. Op eene interpellatie van den heer Maguire heeft de zelfde minister geantwoord, dat Engeland het geluk der Ionische eilanden beoogt; dat eene aaneenhechting aan Griekenland tot hun ongeluk zou strekken, en dat Engeland dus eenen pligt vervult door die aanhechting tegen te gaan. Het berigt van de Army and navy gazette, dat lord Herbert, om redenen van gezondheid, als minister van oorlog zoude aftreden, wordt door The times bepaald tegengespro ken. Lord Herbert geniet volgens laatstgenoemd blad, eene volmaakte gezondheid. Met The persia zijn verschillende agenten uit Amerika aangekomen om voor rekening van de regering der unie ge trokken kanonnen, 200,000 geweren en ander oorlogsmate- riëel ter onmiddellijke verscheping aan te koopen. De verdedigingswerken aan den ingang van de Medway zullen weldra worden aangevangen en dag en nacht voort gezet worden, ten einde in den kortst mogelijken tijd gereed te zijn. De prins van Wallis zal van de zomervacantie gebruik maken, om zich in de krijgskunde te oefenen, en zich te dien einde naar het Curragh-Kildare-kamp begeven. Z. K. H. zal waarschijnlijk geattacheerd worden bij het le bataillon gre nadiers der garde. Rusland. Sedert vele jaren heeft de bevolking van Finland op her vormingen aangedrongen, welke door de russische regering, om verschillende redenen, tot hiertoe uitgesteld waren. Nu echter schijnt er uitzigt op de geheele of gedeeltelijke vervul ling dier wenschen te bestaan, want bij keizerlijke ukase van 29 maart (10 april) is eene vergadering van afgevaardigden uit de vier stenden der provincie zamengerocpen, om over „onderscheidene voor den stoffelijken en zedelijken vooruit gang des lands onontbeerlijke maatregelen" te beraadslagen. Ook in Esthland of Reval, het russische gouvernement aan den golf van Finland en de Oostzee, hebben de inwoners aan gedrongen 0]> de volledige toepassing der regten. hun ver leend bij de ukase, welke keizer Alexander I in 1816 uitvaar digde bij de emancipatie der boeren van die landstreek. Het gouvernement is door den keizer gemagtigd om een -eerbiedig verzoekschrift in dien geest van de bevolking aan te nemen, cn dit stuk moet de blijken dragen van de meest mo gelijke toegenegenheid jegens den keizer. IBioftfschlanri. Weenen 8 mei. Het officiële regeringsblad berigt, dat door den keizer aan de weduwe van den minister van financien von 13ruck een pensioen is verleend, ten bedrage van 3000 florijnen. De Oesterreichische Zeitung behelst een schrijven van den tegenvvoordigen minister van financien, den heer von Plener, waarin aan wijlen den heer von Bruck het getuigenis van regtschapenheid en trouwe ambtsvervulling wordt gegeven. De congregatie van Fiume heeft eenstemmig besloten af wijzend te antwoorden op de derde uit Agram ontvangen uitnoodiging oin afgevaardigden naar den landdag van Croatie te zenden. t Volgens een telegram uit Pesth heeft de bekende graaf Teleki zich in de afgeloopene nacht door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij was een der waardigste vertegen woordigers van den magyaarschen adel, erfgenaam van een grooten naam, leerling en opvolger der mannen die omstreeks 1820 door de wedergeboorte der hoogere standen de weder geboorte van hun land aanvingen. Zijn leven was gewijd aan de studie der wetten van zijn land en der nieuwe behoeften die er zich openbaren. In Hongarye vertoont zich de adel nog in twee merkbaar verschillende toestanden. Aan den eenen kant staat de oude adel, gevormd naar de gebruiken van het hof te Weenen; deze heeft geen andere ijverzucht dan met uniformen in de salons te schitteren; zij betoont de meeste minachting voor de nationale taal en zeden, maar is ongeschikt voor eene ernstige gedachte, een nuttigen arbeid. Even zeer verlaagd door werkeloosheid als door onedele ge voelens, bezoekt zij van tijd tot tijd hare landgoederen om er zich aan de kinderachtigste buitensporigheden over te geven. Daar tegenover trad de jongere adel te voorschijnwerk zaam, bedrijvig, hartstogtelijk gehecht aan den geboorte grond, waarvan zij de hulpbronnen naspoort evenzeer als zij op de ontwikkeling der denkbeelden achtslaat. Deze rigtte haar blik naar het licht dat eldersin Europa werd ontstoken en deed haar best de nieuwe denkbeelden bij het volk in gang te doen vinden. Elk middel greep zij ter hand om de intellectuele en zedelijke herrijzing van het vaderland voor te bereiden.Onder deze jeugdige en edele bend bekleedde Teleki eene waardige plaats, toen de gebeurtenissen van 1848 hem meer op den voorgrond deden treden. Aan hem werd de last opgedragen de nieuwe regering van Hongarye bij de fransche republiek te vertegenwoordigen. Onder het presidentschap van den generaal Cavaignac en in de eerste maanden onder dat van Louis Napoleon, had Teleki menige gelegenheid de zaak van zijn vaderland te bepleiten, en zoo hij er al niet in slaagde zijne inzigten door de fransche staatslieden te doen deelen, boezemde hij hen steeds eerbied in door het verhevene van zijn karakter en de gematigdheid van zijnen geest. Nadat Hongarye in 1849 was ten onder gebragt, vertoefde de graaf Teleki bij afwisseling te Parijs en te Geneve, in ernstige stu diën verdiept, maar steeds de oogen naar zijn dierbaar vader land gewend. Eenigen tijd geleden hield hij zich te Dresden op, met een valsch paspoort waarop hij als engelsch onderdaan werd aan gewezen, en de saxische regering vond in eene overeenkomst, den 28 november 1854 met Oostenrijk gesloten wegens de uitlevering van misdadigera, v-fcjheid om den hougaarschen uitgewekene gevangen te nemen en aan het oostenrijksche gouvernement uit te leveren. Men zal zich herinneren hoe in verschillende landen de verontwaardiging over deze handel wijze zich heeft lucht gegeven. De Augsburgsche allgemeine Zeitung behelst onder scheidene bijzonderheden, met betrekking tot de onlusten welke laatstelijk te Zante en op andere plaatsen der Ionische eilanden hebben plaats gehad. Men weet dat lord John Rus sell dezer dagen in het lagerhuis heeft verklaard dat hij daar omtrent geenerlei officiële mededeeling ontvangen had. De omstandigheden, door het beijersche blad met zooveel naauw- keurigheid uiteen gezet, zullen echter toch niet geheel uit de lucht zijn gegrepen, en als het waar is dat er een twintigtal dooden is gevallen, dan kan de engelsche regering zich niet meer onthouden van het geven van inlichtingen. Het vermogen des graven Montemolin en van zijn broe der den infant don Fernando, dat op ruimS millioen florijnen wordt begroot, is bij testament door beide erflaters vermaakt aan de hertogin van Berryzij heeft daarvan echter afstand gedaan ten behoeve van den graaf van Trapani, die ten ge volge van de gebeurtenissen in Napels zijn gansche vermogen heeft verloren. Frankrijk. Parijs 7 mei. In den senaat is rapport uitgebragt op eene petitie waarbij wordt aangedrongen op het nemen van maat regelen ter voorkoming van nieuwe moordtooneelen in Syrië. De commissie heeft voorgesteld tot de orde van den dag over te gaan; de beraadslaging is bepaald op aanstaanden maandag. Te Limoges is gisteren een ontzettende brand uitge barsten, waardoor eene geheele wijk der stad vernield is. De prefect is door een nederstortênden balk zwaar gekwetst. Heden op den middag duurde de brand nog voort. Le constitutionnel van heden berigt dat er eerlang alhier of tc Konstantinopel. op uitnoodiging der porte, eene conferentie van gemagtigden der europesche mogendheden zal worden gehouden, om de zamenstelling van het bestuur van Moldavië en Wallachye vast te stellen. Bij dit belangrijk berigt voegt het genoemde orgaan van het gouvernement den wensch, dat de porte voortaan even vrijgevig moge handelen jegens de andere gewesten, welke onder het oppergezag des sultans staan. De generaal de Beaufort dTIautpoul, de opperbevelheb ber der fransche expeditie in Syrië, heeft onlangs uit Beyrout eenen togt door een gedeelte van den Libanon gedaan, en aan zijn gouvernement berigt, in welken staat hij er de zaken had gevonden. Volgens berigten van L'indépendance beige luidt dat rapport ongunstig. Er zou daarin een donker tafereel van Syrie's gesteldheid geschetst worden; en tevens zou de gene raal verklaren, dat het met Frankrijks invloed in de Levant zou gedaan zijn indien de fransche troepen in de tegenwoor dige omstandigheden Syrië ontruimden. Dit rapport moet te Parijs diepen indruk hebben gemaakt. Evenwel is het nog niet gebleken, dat het vertrek der fransche troepen zal wor den uitgesteld. Eerstdaags verwacht men de uitgave van eene brochure van Louis Veuiilot, getiteldWaterloo. Den 20 dezer zal het kamp bij Chalons door den maar schalk Mae-Malion worden ingewijd. Den 15 dezer zullen daar alle troepen zijn aangekomen. De kerkdienst ter nagedachtenis aan de polen is met veel plegtigheid in de kerk Saint Roch gevierd. Een rijk katafalk was in het midden van het koor geplaatst. De toe vloed der menigte was groot; men merkte er alle te Parijs aanwezige polen, de hongaarsche gecmigreerden, italianen. vertegenwoordigers der clericale en liberale pers en eenige soldaten van het eerste keizerrijk in uniform op. De dienst werd verrigt door den tweeden vicaris der kerk Saint Roch en de preek werd gehouden door den dominikaner monnik, pater Minjard. De spreker ontwikkelde het denkbeeld dat Jezus Christus de eenige redder der volkeren is. Een groot aantal menschen zeide hij worden redders genoemd, omdat zij een ge lukkigen greep deden of een kachtigen degen hanteerden. Dat woord wordt tegenwoordig evenzeer misbruikt als vroe ger het woord godheid. Tiberius, die geheel met menschen- bloed bezoedeld was, noemde men een god Caligula, het levend beeld der wreedheid, werd een god genoemdNero, die zijne eigene moeder vermoord had, is tot god verheven. Vervolgens sloeg pater Minjard eensklaps over tot verach ting, door uit te roepen Wat mij aangaat, om u mijn gevoelen te schetsen ten opzigte dier redders der volkeren, geen schepsel verdient dien naam beter dan de ganzen van het kapitool. Hij trok vervolgens hevig te velde tegen het despo- tismus, waaronder de wereld gebukt gaat, door middel van groote staande legers van soldaten, van even groote legers van I spionnen en van de ontzaggelijke staatkundige centralisatie, die, bijgestaan door de electriciteit en den stoom, aan eenen dictator de middelen in handen geven om alle vrijheden van een volk te verdrukken, het geweten en de ziel van dut volk naar zijnen wil te verdraaijen, en het te versmoren tusschen de magt en de slavernij. Er loopen in de laatste dagen geruchten die niet van belang ontbloot zijn; daaronder behoort dat de regering zou voornemens zijn het decreet van 24 november I860 aan te vullen door een tal van maatregelen, waardoor de wetgeving op de drukpers in liberalen zin zou gewijzigd worden. Een ander gerucht, dat intusschen evenzeer met alle voor behoud moet worden aangenomen, bestaat daarin dat Oosten rijk zou hebben besloten om afstand van Veuetie te doen en graaf Vimercati, die met eene zending van het turvnsche hof te Parijs vertoeft, zou, bij gebreke van een gunstigen uitslag zijner pogingen met betrekking tot Rome, ook belast zijn om onze regering het sluiten van een of-en defensief verbond met Italië voor te stellen, waardoor dus de diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen zeer spoedig zouden hersteld worden. Italic. Er zijn berigten uit Napels van den 4 dezer ontvangen. Het berigt van eene republikeinsche beweging te Palermo wordt tegengesproken. Er hadden den 29 april demonstratien ten voordeele van Garibaldi plaats gehad, maar de rust was hersteld. Op het vaste land werden de benden opstandelin gen in de provincie Basilicata gestadig vervolgd. De aartsbisschop van Sant-Andea en drie groote landeige naars waren in hechtenis genomen. Te Carbonara hadden de opstandelingen een pieinonteesch detachement vermoord, waarna die plaats door eene afdeeling troepen en nationale garde uitgemoord was. Berigten uit Rome van den 4 dezer meiden-dat de rege ring den graaf Christen en twee andere fransche officieren, ter zake van het gebeurde in de Abruzzen. verbannen had. Het Giornale di Roma, het oftieiele dagblad van het pauselijke gouvernement, berigt in zijn nommer van 30 april, dat de inzameling van den Sint-Pieterspenning tot nog toe bijkans drie millioen romeinsche scudi (dat is omstreeks f7,500,000 nederlandsch geld) heeft opgebragt, en zegt dat de roomsche stoel vooral daardoor in staat is gesteld om de jaarwedden der burgelijke ambtenaren, de soldij der militai ren, de renten der staatsschuld en de andere uitgaven stipt te betalen. Men begint aan de opregtheid der verzoening van Gari baldi met graaf di Cavour te twijfelen immers, wanneer het waar is dat eerstgenoemde een brief aan de dagbladenheeft gerigt waarin hij in zeer weinig woorden verklaart den graaf geenszins de hand gedrukt, maar alleen toegestemd te heb ben, om zijne verlangens, in te willigen. &raanm ar kt e n Amsterdam 10 mei. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 40;j. Lijnolie op zes weken f314. Oostburg S mei. In den graanhandel ging heden bijzonder weinig om. daar bij vrij grooten aanvoer weinig kooplust bestond en houders meestal te hoog waren gestemd, in enkele gevallen is voor tarwe f 10,75 besteed, voorts f 10,50, f 10,25, f 10 en f9 naar kwaliteit. Rogge alleen voor dadelijk gebruik tot f6,75. Win- tergerst f 6 a f 6,50, Zomer dito f 5,50 a f 6. Haver f2,50 a f 4. Paardeboonen f 7 a f 7,75. Zaden en erwten niet aan. Prijken van eÊFectfea. Amsterdam 10 mei. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2 pet. 63 dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4^ 133J Rusland. Oblig. 1798/1816 5 102^ Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 941 dito6 55 Aand. spoorweg182J Leening 18604$- S9£ Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien 1£ 41 dito binnenlandsch3 48 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 43 J dito amsterdamsclie5 67 dito nationale 5 50^ dito 1847/1852 2i Bank actiën 3 600 Belgie. Certificaten bij Rothschild 53 Portugal. Obligatien 3 46 J dito nieuwe3 45 Grenada, dito14'iV Venezuela, dito2^ 1S& Illinois. dito7 Mexico. dito3 21§ Londen, Smei, ten 12 ure. Consols 91$. Weenen, 8 mei. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 66,30. Parijs, 8 mei. (slotpr.) 41 pc.t. cornpt. 3pet.69,15 Sedert 6 dezer zijn ter reede van Viissingen gepasseerd, be sterad voor AntwerpenAlly, gez. Horrocks, GooleNouvcaie 3freres, gez. P.Jules Mariegez. Raoult, Primeoeregez.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3