MIDDELBURGSCHE C 0 I R A N T. N°' 57. Zaturdag 11 Mei. TlankonDiginjjcn £?innmlanöorl)c tijLiiitc.cn. 1861. C)l» V a Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond ta voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Eüitie van- vrijdag avond 8 ure. VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat het kanaal van Neuzen, ter uitvoering van nood zakelijke werken, zal worden afgetapt van 2125 dezer en van 3S junij daaraanvolgende. Daardoor zal de binnenvaart echter niet worden gestremd. Middelburg, den 10 mei 1861 De commissaris des konings voornoemd, Bij afwezendheid, B E C I U S, lid van gedeputeerde staten. AANBESTEDING. Op zaturdag den 11 mei 1S61, des voormiddagsten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11 de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed 1. Het verbeteren en tot den 1 mei 18G2 onder honden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken, aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 3G pereeelen van aanbesteding; 9. Hot beplanten der duinen langs de westkust van het eiland Schouwen, met het onderhoud der gemaakte werken tot 1 mei 1S62, in vier pereeelen. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, het eerste bestek bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en het tweede bestek bij den ontvanger-griffier van den polder Schou wen, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende voor het eerste werk acht dagen te voren, uitge zonderd den dag vóór de besteding, en voor het tweede werk den 4den en 3den dag vóór de besteding, de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. 11. T. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzce, te Breskens en te Neuzen voor tie werken tot elks arrondisse ment behoorende. 's Gravenhage, 1G april 1861. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. NEB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billctlen in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroepen de woonplaatsen van hen en van kunne borgenliet nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters: Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. MMdelflmrg X© mei. liet depöt-bataiilon van het 2e regemeut infanterie is gis teren namiddag ten een ure per stoomboot van Gouda alhier aangekomen. Bij de aanlegplaats hadden zich de luitenant kolonel, kommandant der dienstdoende schutterij, met heeren officieren en het muziekkorps verecnigd om de binnenkomen den te verwelkomen, terwijl genoemd korps eenige muziek stukken uitvoerde. Hiermede zijn de gamizoensvenvisselingen voor dit jaar in deze provincie afgeloopen, en het 2e regement heeft alsnu de navolgende standplaatsen ingenomen De staf van het regement, kommandant de luitenant-kolo nel van O verstraten de staf van het 2e bataillon met de vier linie-kompagnien. kommandant de majoor Amiot, en de staf van het 3e bataillon mei de vier linie-kompagnien, komman- dunt de majoor de Wiese, te Vlissiugen. De staf van het Ie bataillon met de vier linie-kompagnien, kommandant de majoor Ledel, te Neuzen. Een detachement, sterk 1 luitenant, 1 sergeant, 4 korpo- 1 raals, 1 tamboer en 30 soldal .at van hei le bataillon, detaehe- ments kommandant de le luitenant van Werkhoven, te Bath. De staf van het 4e bataillon met de vier tirailleur-kompag- nien van liet regement, detachements kommandant de majoor Juta, te Veere. De 2e en 3e kompagnie van het 4e bataillon, detachements- kommandant de kapitein Stoltenhoff, te Breskens. De 4e kompagnie van het 4e bataillon, kommandant de kapitein Weyland, te Sluis. De hoofdadministratie en het depót benevens de le kom pagnie van het 4e bataillon, detachements kommandant de luitenant-kolonel van Thielen, te Middelburg. Wij vernemen dat van het 2e regement infanterie zijn aan gewezen om aan de oefeningen van dit jaar in het kamp te Milligen deel te nemen: de luitenant-kolonel van Overstraten, om op te treden als kommandant eener halve brigadehet le bataillon, gekotmnandeerd door den majoor Ledelhet 2e bataillon, door den majoor Amiot, en liet 3e bataillon, door den majoor de Wiese. Niet alleen in Frankrijk en Duitschland heeft de openbare brief van den hertog van Aumale een tal van tegenschriften uitgelokt, ook hier te lande is dezer dagen eene brochure ver schenen die niet onopgemerkt, zal blijven. Ouder den titel „Henri d'Orleans. due d'Aumale, et l'his- toire de France" hebben „Belinfante frères" een vlugschrift uitgegeven van L. Sehauer, dien zij als „homrae de lettres de Paris" bij het publiek inleiden. Het geschrift bevat de hevigste aanvallen en ergste beschuldigingen tegen de familie Orleans en heeft de strekking de dynastie van Napoleon in het gun stigste daglicht te plaatsen. Treffend is de overeenkomst met het geschrift dezer dagen te E;G:jn verschenen, waarvan we in ons vorig nomuier een overzigt gaven. Mogt het de bedoeling van den schrijver zijn, bij nederlan- ders eenige ingenomenheid met de regering van Napoleon III te verwekken, hij zal zich zeker zeer te leur gesteld vinden. „Gelijk in de meeste sterk bevolkte landen, zoo zijn ook in ons land, op sommige plaatsen, meer arbeiders dan vereischt wordt voor den benoodigden arbeid, waaruit hier en daar, zelfs voor bekwame ambachtslieden, en vooral voor vrouwen en meisjes, onevenredigheid ontstaat tusschen het loon en den prijs der levensbehoeften. Dien ten gevolge zijn soms vele eerlijke en trouwe menschen aan gebrek blootgesteld, vooral in den winter. Daarentegen zijn erin Amerika, Zuid-Afrika en Australië, vele plaatsen, waar groote behoefte is aan arbeiders, niet het minst aan vrouwen en meisjes, zoo dat dan ook telken jare een niet on beduidend getal nederlanders derwaarts vertrek. Dit getal zou veel grooter zijn. wanneer de kosten der ver plaatsing gemakkelijker door de arbeiders konden gevonden worden, en zij meer en beter werden ingelicht omtrent de behoeften aan arbeiders in andere landen." Ziedaar de redenen, welke aan mevr. de wed. Koeken, geb. Nieuwenhuis, te 's Hage, jonkvr. M.van Rappard, te Arnhem en jonkvr. MJe E. S. de Haan, te Haarlem, aanleiding hebben gegeven tot liet oprigten van eene weldadigheids-maat schappij, genoemd: „Vrouwen-vereeniging tot bevordering der landverhuizing." Het hoofdbestuur, bestaande uit drie bovengenoemde da mes, zal zich met achtenswaardige personen in Amerika, Zuid-Afvika en Australië in betrekking stellen, opdat het in staat zij voldoende inlichtingen te verschaften aan hen, bij wie het plan tot landverhuizing mogt opkomen. Verder zal het trachten geldelijke hulp te verleenen aan huisgezinnen, die door de onkosten, aan de overtogt ver bonden, buiten staat zijn zich naar elders te verplaatsen doch op deze voorwaarde (welke wij niet genoeg kunnen goedkeuren) dat het uitbetaalde geld nimmer geheel als ge schonken worde beschouwd, en men zich verbindeom, zoodra de omstandigheden zulks gedoogen, het, al zij het slechts voor een klein gedeelte, terug te geven. Door deze maatregel kan zorgeloosheid gekeerd en het gevoel van zelfstandigheid ge handhaafd worden. Niemand wordt vernederd, daar dehulpe geen aalmoes, doch een tijdelijk toevertrouwd onderpand is. De Vrouwen-vereeniging zal bestaan uit werkende en con tribuerende leden. De laatsten zullen jaarlijks ten minste een gulden bijdragen. Mildere giften zullen met dankbaar heid worden aangenomen. „De werkende leden," zegt het programma, „belijden te gelooven in Jezus Christus, als onzen God en Zaligmaker." Verder lezen wij„Geen persoon wordt geholpen, die door ligchaams- of zielsgebreken tot den arbeid onbekwaam is en aan de zich meldenden wordt zoo veel mo gelijk gelegenheid verschaft om met de christelijke waarheid bekend te worden, terwijl aan de vertrekkenden, bijbels en goede christelijke geschriften worden medegegeven." Dit alles doe*- vermoeden dat de werkzaamheid dp Vrou wen-vereeniging den tint zal dragen van eene bijzondere rigting op godsdienstig gebied. Welligt zal zij zich beijveren de landverhuizers tevens als het ware tot eene soort van zen delingen te maken. Doch, hoe men daar ook over oordeele, het plan, in zijn geheel genomen, schijnt ous uitstekend en der vermelding waardig te zijn: want het doel van ware en verstandige liefdadigheid is niet slechts oo^enblikkelijke rampen te verzachten, maar tevens toekomstige rampen te verhoedenzij geeft niet slechts, doch tracht zoo te geven dat de beweldadigde voortaan alle giften ontberen en op eigen krachten bouwen kan. Het jaarverslag van den toestand dezer gemeente over I860, hetwelk door burgemeester en wethouders aan den raad is uitgebragt naar het voorschrift van art. 182 der gemeente wet, is thans verkrijgbaar gesteld. Wij ontleenen daaraan het volgende Ten gevolge der voorschriften bij de 4e algemeene volks telling is o. a. vervallen de onderscheiding tusschen wettig gedomicilieerde en feitelijke bevolking. De officiële uitkom sten dier telling zijn echter nog niet bekenddaarom is alleen medegedeeld de wettige bevolking op 31 december 1860. als 7550 mannen, S6S1 vrouwen, totaal 16231, tegen 7224 man nen. 8641 vrouwen.totaal 15865 op het zelfde tijdstip van 1859. In de koloniën der Maatschappij van weldadigheid werden verpleegd 1 wees en 20 bedelaars; in het krankzinnigen ge sticht te Delft S. Drie tweelinggeboorten zijn aangegeven, dus 8 minder dan het vorig jaar, 33 kinderen in onecht, zijnde 5 minder. De sterfte was, buiten de levenloos geborenen, waarvan liet cijfer 75 lager dan in 1859 w,as, 1SS.mannen, 171 vrouwen totaal 359. Het getal huwelijken bedroeg 128, zijnde 30 minder dan in 1859, waarvan 18 met bewijzen van onvermogen. Gedurende 1S6Ö zijn van hier geene landverhuizers ver trokken. De bevolkingregisters worden geregeld bijgehouden; doch zij vereischen eene geheel vernieuwde inrigting. Het getal kiezers bedroeg voor de staten generaal en de provinciale staten 472,en voor den gemeenteraad 759. Slechts ééne verkiezing had plaats, van den heer mr. D. van Eek tot lid van de tweede kamer, waarbij 239 van de 472 kiezers hier opkwamen. In het personeel van den gemeenteraad kwam gëene ver andering. Omtrent de afkondiging van verordeningen behelst het verslag het volgende: „In de wijze van afkondiging en publiek maken van de verordeningen is in zoo verre eene wijziging gekomen, dat die stukken niet meer in eenig dag blad geplaatst worden, en zulks ten gevolge van de 1 Octo ber jl. plaats gehad hebbende opheffing der Provinciale zeeuwsche en middelburgsche stadscourant, welke, bij raads besluit van den 21 februarij 1855. aangewezen was tot de opneming van alle officiële stukken van het plaatselijk bestuur. Dien ten gevolge is aan de wij ze van aanplakking eene meer dere uitbreiding gegeven, door het getal der daartoe bestemde borden met twee te vermeerderen, zijnde een aan het turf- tonsters huisje op de Turfkaai en een aan de Punt, waardoor er thans 21 plakborden aanwezig zijn. De beide borden naast de gewone aankondigingen van den burgerlijken stand, aan de voorzi jde van het raadhuis, zijn thans uitsluitend bestemd voor stukken van het gemeentebe stuur. waarop, door een daarboven geplaatst opschrift, de aandacht der ingezetenen, zoo veel mogelijk, gevestigd is geworden. Bij het einde des jaars bestond het voornemen, om met 1 januarij 1861 van wege de gemeente uit te geven, en tegen eene geringe geldelijke opoffering;^oor een ieder verkrijgbaar te stellen alle van het gemeentebestuur uitgaande en voor het publiek belangrijke aankondigingen, verordeningen en dergelijken. een en ander te vervatten in een op verschillende tijdstippen uit te geven gemeenteblad. Er bestaan allezins redenen om te mogen veronderstellen, dat dergelijke maatregelen in het belang der ingezetenen, en waardoor de publiciteit zeer zal bevorderd worden, gunstige uitkomsten zullen opleveren." De gemeente-archieven, zoo oude als nieuwe, verkeeren in denzelfden voldoenden toestand. De heer mr. J. IT. de Stop pelaar heeft de gemeente weder zeer aan zich verpligt door voort te gaan met de voorbereiding van al wat strekken kan tot het zamenstellen van een volledigen inventaris. Reeds zijn door dien heer nu te zamen ruim 1700 verschillende oor konden, allen uit de jaren 1217 tot 1581 onderzocht, beschre ven en op den catalogus gebragt.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1