MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 56. Donderdag 1861. 9 Mei. THanhortïrigingrn t3innrntanÖ5cS)c tijbingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat het kanaal van Neuzen, ter uitvoering van nood zakelijke werken, zal worden afgetapt van 2125 dezer en van 138 junij daaraanvolgende. Middelburg, den 8 mei 18G1. De commissaris des konings voornoemd, Bij afwezendheid, B E C I U S, lid van gedeputeerde staten. Middelburg 8 mei. In de gisteren gehoudene zitting van den gemeenteraad (waarvan hier achter een meer uitvoerig verslag voorkomt) is tot lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd de heer dr. J. C. de Man. Verder is, op voorstel van burgemeester en wethouders, met algemeene stemmen besloten aan den heer mr. J. II. de Stop pelaar alhier den titel toe le kennen van gemeente-archivaris, als een blijk van erkentelijkheid voor de vele moeiten, welke die heer zich geeft om het oud archief der gemeente te catalo giseren en in orde te rangschikken. Door gedeputeerde staten dezer provincie is bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofd kiesdistrict Tholen, ter vervanging van den heer W. J. van Voorst Catslioek, die zijn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op dingsdag 4 junij, en de herstemming, zoo noodig, op den IS daaraanvolgende. Te Vlissingen bestaat het voornemen om op vrijdag den 10 dezer eene soire'e musicale te geven in den Prinsentuin, waarvan de opbrengst bestemd is tot leniging der rampen, door overstrooming en aardstorting op Java veroorzaakt. De maandag aldaar gehoudene collecte heeft voor het zelfde doel omstreeks f390 opgebragt. Te Neuzen is den 1 dezer de voorjaars paarden-en vee markt gehouden. Er waren aangevoerd 40 stuks rundvee, 9 paarden, 10 schapenden 29 varkens. De premiën werden uitge reikt aan A. de Feijter te Neuzen, voor hetschoonste paard, G. Dees te Neuzen, voor het grootste getal paarden. E. J. Levi te Neuzen, voor de schoonste koc: J. van Boven teEllewouts- dijk, voor de meeste runderen, de llop te Axel, voor het verst aangebragte vee, J. Immese te Gent, voor de schapen, en Oli vier van Öamme te Neuzen, voor de varkens. Uit 's Gravenhage meldt men ons van 7 mei Gisteren avond heeft de koning in particuliere audiëntie ontvangen den baron vonBaumbach gezant van Hessen, die de eer heeft gehad zijne brieven van terugroeping als zooda nig aan Z. M. te overhandigen. De baron begeeft zich van hier naar Berlijn,alwaar hij als buitengewoon gezant geaccre diteerd is. „Z. M. heeft ook den baron vou Langenau, minister van Oostenrijk, in audiëntie ontvangen. „De Djambi wordt uitgerust, om een togt naar de west- indische eilanden te ondernemen en vervolgens de neder- landsche vlag te gaan vertoonen in de amerikaansche wateren, met het oog op den tusschen de noordelijke en de zuidelijke staten der unie uitgebarsten burgeroorlog, waarbij welligt nederlandsche belangen op het spel kunnen staan. „Gisteren moet in den ministerraad de memorie van beant woording op het verslag der tweede kamer aangaande de definitieve begrooling voor hoofdstuk XI (koloniën) der staatshegrooting, zijn vastgesteld, zoo dat men binnen kort de openbaarmaking van dat stuk en de behandeling van het wetsontwerp in de kauier mag verwachten. „De koning heeft mr. C. M. Wintgens, president van het provinciaal geregtshof in Limburg en eerste kandidaat op de nominatie der tweede kamer, benoemd tot lid van den hoo- gen raad.'' Door de provinciale staten van Groningen is in hunne bui tengewone vergadering op dingsdag, tot lid van de eerste kamer der staten generaal herbenoemd de heer mr. W. J. Tonckens. De minister van marine brengt in de Staatscourant van den 7 dezer ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat, krachtens bepaling des konings, in dit jaar 35 jongelingen als adelborst der 3e klasse voor zeedienst (na behoorlijk afge legd examen) op'het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1 october aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen daartoe in, vóór of uiterlijk op den laatsten jnnij aanstaande, aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift. Z. K. H. prins Julius van Holstein Glücksburg, dieeenigen tijd in de residentie heeft doorgebragt en ten wiens eere door de vorstelijke familie onderscheidene feesten zijn gegeven, is maandag weder, van zijnen adjudant vergezeld, naar Dus- seldorp vertrokken. Gedurende den aanstaanden zomer zal Z. K. IT., naar men wil, andermaal een bezoek aan het hof brengen. Yolgenshet Dagblad van Zuid-IIolland en 's Gravenhage is de toestand der ooglijders van Zr. Ms. fregat met stoomver- mogen Evertsen gunstig, aangezien drie officieren, acht adel borsten en een veertigtal mindere schepelingen reeds als her steld te beschouwen zijn. Wat den loop der ziekte bij de nog overige manschappen aangaat zegt genoemd dagblad zoo levert ook deze ruime stof tot tevredenheid op. Yoor het provinciaal geregtshof in Zuid-ITolland isgisteren het hooger beroep behandeld, ingesteld door den heer dr. J. W. E. de Man tegen een vonnis van de regtbank te Dord recht, waarbij hij tot 14 dagen cellulaire gevangenis is ver oordeeld, wegens beleediging van den burgemeester van Oud- Beijerland in eene geheime raadsvergadering. Door den advocaat-generaal is geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis, terwijl de uitspraak is bepaald op den 13 dezer. De Nederlandsche handelmaatschappij stelt een onderzoek in naar beschikbare scheepsruimte, voor hare gewone beurt bevrachting, tot de gewone vracht en bekende voorwaarden. Dit onderzoek strekt zich uit over de schepen, laatstelijk vóór of op ultimo februari) 1861, in gewone beurtbevrachting aan de maatschappij beladen, hier te lande teruggekomen; en over de nieuw gebouwde schepen, die vóór of op ultimo maart 11. zijn te water gebragt. De schepen, die regtstreeks uit eene der nederlandsche havens naar Java zullen vertrekken, moeten vóór ofomstreeks den 10 junij aanstaande, in de zeehaven tot vertrek kunnen zeilklaar liggen. De schepen op vooruitreis moeten vóór of op den 10 Octo ber 1861 ter beschikking van de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij, te Batavia zijn. Aanbiedingen worden vóór of op den 13 mei eerstkomende ten kantore van de Nederlandsche handelmaatschappij in gewacht, en bij agenten alhier vóór of opzaturdag 11 mei. Betreffende de oprigting van een gebouw te Delft tot huis vesting van jongelieden voor indische dienst bestemd, aan de akademie aldaar opgeleid wordende, verneemt men uit het rapport der commissie van den gemeenteraad, belast met het uitbrengen van advies omtrent den brief van den minister van binnenlandsche zaken aan het gemeentebestuur welke commissie zich daartoe in betrekking had gesteld met den directeur der akademie het volgende Dit gebouw, „Indisch hotel" genaamd, zou voorloopig voor 50 jongelieden moeten worden ingerigt, die daarin de twee eerste studiejaren, tot dat zij tot kandidaat-ambtenaar wor den bevorderd, zouden behooren te verblijven, en bestuurd worden door een bekwamen directeur. Het denkbeeld van kasernering acht de directeur der akademie daaraan geheel vreemd. De huisvesting zou zich alleen bepalen tot dat toe- zigt, hetwelk ook in de ouderlijke woning wordt gehouden. Betamelijke vrijheid zou in de ruimste mate worden verleend, en het is volstrekt niet de bedoeling, dezen maatregel met den tijd tot de overige studenten uit te strekkeu. Overigens schijnt een en ander in direct verband te staan met eene orga nisatie en uitbreiding der akademie. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal het voorstel tot oprigting van zoodanig gebouw voor rekening der gemeente, hetwelk ongeveer tusschen de f 50,000 en f 80,000 zal kosten, in behandeling worden genomen. In de laatste zitting der centrale Rijnvaart-commissie is be sloten dat door eene commissie van deskundigen de Rijn met een technisch doel zal bevaren worden van Bazel tot aan de uitmonding dezer rivier in zee. De Darmstad ter Zeitung meldt dat tot de uitvoering van het besluit aaugewezen zijn de heeren Sauerbeck (Baden), Laval (Beijeren), Coumes(Frank rijk), Grimm (Hessen), Boos (Nassau), Nobiling (Pruissen) en Ort van Schonauen (Nederland). Men verneemt dat die heeren hunne reis reeds hebben aangevangen. (Amstercl. courant.) Uit het verslag van den toestand der gemeente Rotterdam over het jaar 1860. door burgemeester en wethouders uitge- bragt aan den gemeenteraad, blijkt onder anderen dat de wettig gedomicilieerde bevolking, welke op 1 januarij 1860 bedroeg 106,458 zielen, op" 31 december 11. was geklommen tot 107,929 zielen. Het oorspronkelijke handschrift van het vijfde en laatste deel van Macaulay's geschiedenis van Engeland (vol. 9 en 10 der Tauchn. ed.) is geplaatst onder de manuscripten in het britsch museum. Een gedeelte er van ligt onder eene stolp zigtbaar voor het publiek. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der ge meente Sluis.de heer J. H. ITennequin. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Vessera, als burgemeester der ge meente Zaamslag, met 15 junij e. k. lïenTi- en schoolnicuws. Bij den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Goes is thans het berigt ontvangen, dat het uitgebragt be roep op den heer J. Drost te Rhenen, als predikant, door het provinciaal kerkbestuur is goedgekeurd. Marine en leger. Uit Helvoetsluis wordt van den 5 dezer aan het Handels blad geschreven Zr. Ms. kanonneerboot no. 29, onder bevel van den luite nant ter zee le klasse P. Rood zant, vertrekt morgen van hier naar Rotterdam, om aldaar tijdelijk dienst te doen als kost- schip. De brik De arend, thans kostschip te Rotterdam, komt daarna naar huis, ten einde de ekwipage over te doen gaan op Zr. Ms. brik De lynx, en daarmede weder naar Rotterdam te vertrekken en als kostschip dienst te doen, waarna de kanonneerboot weder naar hier retourneert. Tot het in gereedheid brengen van het kamp voor de kadetten der beide hoogste studiejaren van de koninklijke militaire akademie te Breda, dat den 1 der volgende maand zal worden betrokken, zijn aldaar aangekomen een detache ment van het bataillon mineurs en sappeurs uit Utrecht, als mede een bereden detachement van het regement rijdende artillerie. Burgerlijke siand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 5 mei, L. Braat, jm. 21j., met J. R. Poleij, jd. 22 j., J. Aerts, jin. 89 j., met M. E. Goe- ree, jd. 42 j., A. Langejan, weduwn. 3S j., met J. van Kadsant, jd. 34 jaar. Vlissingenvan 27 april tot 4 mei. GehuwdA. M. Luitwieler. jm. 24 j., met A. J. Hamakers, jd. 2S jaar. Bevallen H. M. Nobels geb. Gillissen, d. J. Heukeshoven geb. Kuipers, d. M. Jansen geb. van Simmeren, z. M. Florusse geb. Koppejan, d. II. Stahl geb. van Linden, d. E. J. Tiel- rooij geb. van der Meer, z. C. J. Vader geb. Kasteele, d. E. P. van den Abeele geb. Hondius, zoon. Overleden: J. L. Taut. z. 19 m. G. J. Becker, d. IS m. S. Quite, z. 18 j. W. J. IToeben, wed. van W. Klaassen, 72 j. J. den Dekker, vrouw van J. Prince, 55 jaar. Goes, van 27 april tot 4 mei. Gehuwd: H. J. van Gemert, jm. 34j.. met K. Apers, jd. 24 j. J. Paassen, jm. 31 j.. met N. de Wilde, jd. 27 j. J. D. Ramoudt, jm. 23 j., met K. D. Robijn, jd. 23 j. A. de Lange, weduwn. 31 j.. met M. E. Merison jd. 27 jaar. Bevallen: G. Frank geb. Booin. z. N. M.Snoodijkgeb. van Lie, d. D. de Kok geb. van Oosten, z. A. J. Snoep geb. van Appeldoorn, z. M. Schrijver geb. de Jager, d. A. C. van Aken geb. van der Jagt, dochter. Overleden: IT. Dirkse, z. 3 j. J.de Buck, z. 3m. J. Wage naar. wed. van B. de Munck, 63 j. Tappi Tissen, jm. 31 jaar. Zierikzee, van 27 april tot 4 mei. Gehuwd: J. A. Theewis, jm. 25 j.,metS.lIeyeriks, jd. 21 j. H. Tindsom, jm. 23 j.. met J. Vercyke, jd. 25 jaar. Bevallen: M. J. Klaasse geb. Wiltenburg, d. E. J. van Oorschot geb. Douw. d. W. Ochtman geb. Dockheer. d. J. Schoenmaker geb. Schoufelenberger, z. C. van Trooijen geb. van der Monde, d. P. J. Verkaart geb. Vingerhoed, d. C. J. van Woerkens geb. Lansraans, z. M. L. Gudde geb. van Tig- chelhoven, zoon. OverledenH. II. van Vliet, jm. 41 j. E. J. Pino, d. 2 m.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1