r 55. MIDBELBURGSCHE Dingsdag 1861 COURANT. 7 Mei. ömnculanösdje tijüüpm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avoud Ie voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post /3,4fc). De inzending,van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE 8E8B0EDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, be vattende 1. de lijst der 52 hoogst aangeslagenen in's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland 2. het verslag der tweede kamer omtrent hoofdstuk XI der staatsbegrooting 3. het regeringsverslag omtrent de muntwerkzaamlieden 4. overzigt van het wetsontwerp nopens den raad van state. Middelburg <1 mei. De gemeenteraad alhier zal morgen namiddag ten half twee ure eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld wordenmissive van gede puteerde staten, handhaving verordening op het marktwezen voorstel tot onderhandsche aanbesteding straatkeijenvoor stel van burgemeester en wethouders, af-en overschrijving gemeentebegrooting 1860; adres Van de Kamer comp. stoom-houtzagerijinstructie voor den controleur der plaatse lijke belastingen. De verordening regelende de invordering eenev plaatse lijke belasting op het brandhout alhier hoiult de bepaling in, dat hij die binnen de gemeente brandhout wil inzamelen, daarvan vooraf aan het algemeen kantoor van ontvang aan gifte inoet doen. Reeds een en andermaal schijnt die bepaling tot moeijelijkheid geleid te hebben, en het is welligt niet over bodig haar in herinnering te brengen, daar men zich ligt on willekeurig aan overtreding kan schuldig maken. Zoo is vrijdag een winkelier door de regtbank veroordeeld tot f 5 boete, of subsidiair een dag gevangenis, en de kosten, omdat hij door hem aangekochte kozijnen tot brandhout liet slaan zonder de vereischte aangifte te hebben gedaan. Meenende in zijn regt te zijn, had hij zich daarenboven nog schuldig ge maakt aan bedreigingen tegen de verbaliserende gemeente ambtenaren, voor welk feit hij tot eene boete van f S werd veroordeeld. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen eene bekendmaking der hanoversche regering, waarbij het bedrag bepaald wordt der op de Eems te betalen loodsgelden. liet bestuur der liedertafel Aurora, te Utrecht, bragt jl. woensdag avond me* hare leden, onder geleide van de mu ziek der veld-artillerie, eene serenade aan den heer P. R. Rek ker, als blijk van erkentelijkheid voor zijne steedsbelanglooze medewerking op hare concerten en tevens van hare deelneming sin de onderscheiding, hem ten deel gevallen in de benoeming tot Zr. Ms. hof solo-violoncellist. Bij die gelegenheid werd den heer Bckker het eerelidmaatschap der liedertafel aan geboden. Men schrijft ons uit Doesborgli den 5 mei „Gisteren arriveerden alhier twee kompagnien vesting artillerie, waarbij zes officieren. De meeste huizen waren ge vlagd; schutterij en hoornmuziek zouden den trein inhalen. Iïun plan werd verijdeld, daar het korps de stad binnen trok, toen zij op het punt waren van uit te trekken. Toch heeft ook de enkele poging, als manifestatie van goeden wil tegenover de nieuw aangekomenen, hare waarde. Inderdaad is voor een stadje, dat weinig door handel, grootendeels door het st.il- levende ambtelijke gedeelte zijner bevolking aan het andere deel brood geeft, een garnizoen en vooral hetkominanderende deel er van,een gansch niet onverschillige zaak. Reden waarom jaar op jaar ons gemeentebestuur zich, met verzoek van garni zoen te mogen nebben, tot de regering wendde. Lang vruch teloos, tot eindelijk z. exc. de heer de Casernbroot het verzoek toestond, en we den luitenant met zijn eenige manschappen, die we tot nog toe hadden, door de genoemden zagen ver vangen. Nog een andere zaak. die lang gesukkeld heeft, dreigt thans haar beslag te zullen krijgen. Sedert bijna twee jaar ging men otn met projecten, petitiën van ingezetenen aan gemeen teraad, rekwesten van dezen aan den minister, alles met het doel otn ons gymnasium door een tweede afdeeling meer vol ledig te maken en aan meer behoeften voldoende. Er kwam nul op het rekwest, maar men rekwesteerde van nieuws. Na riog eenig gehaspel volgde een fiat, en bij aanvang van den nieuwen cursus zal de tweede afdeeling nevens de eerste in werking komen. Twee jaren lang, na het overlijden van den mathesis-docent, had men iu afwachting van de dingen die komen zouden, met benoeming van'êen nieuwen gewacht, en werd de mathesis door de andere docenten onderwezen. Thans is een tweetal, bestaande uit de heeren de Vries en Hardeman, ter vervulling der vacature opgemaakt en den minister aangeboden. Of een tweede afdeeling hier meer levenskracht zal openbaren dan bijna overal eldersthat is the question. Dit pleit voor de waarschijnlijkheid van tarae- lijken levensduur dat haar niet, zoo als elders, een nieuw modisch dril-instituut, ik zeg een fransch instituut als concurrent ter zijde staat. "Waar geen-boterhammen- vrees en andere vreezen en plagen den jongen zwee- pen en aanzetten, daar heeft hij meer, veel meer kans om na de worsteling den palm der overwinning, toelating te Breda enz., te verkrijgen, dan waar de controle uit deu aard der zaak beperkt is en niet buiten de schooluren met de roede mag slaan of met den prikkel aandrijven, waar dus aan eigen lust en vlijt veel wordt overgelaten. 't Lagere schoolwezen is hier eindelijk georganiseerd, en het organisme is sedert den aanvang van 61 de levensadem ingeblazen. Voorloopig loopt het goed, na zijn lang toeven in staat van embryo, maar toch niet goed genoeg naar den zin van sommigen, die daarom bezig zijn een locaal voor een bijzondere school, meer positief christelijk, te laten inrigten. Ieder wat wils! Deachterhoeksche boeren, om even van den hak op den tak te springen vóór ik mijn berigt sluit, zijn niet voldaan over den staat hunner winterrogge. Meestal wordt ze voor voeder gemaaid en, zoo als hun term luidt, overgedaan." Het Handels- en effectenblad zegt uit zeer goede bron mededceling van bet volgende schrijven uit Padang, van 20 januarij jl., ontvangen te hebben „De bovenlanders komen niet meer af met hunne producten-, ook komen er geene orders meer van daar tot inkoop van lijnwaden, enz. Desniettemin realiseren de passer kooplie den hunnen voorraad met verlies tegen zilvergeld, dat alles naar de binnenlanden gaat, alwaar de maleijers het opleggen tegen den dag des kwaads,die welligt niet ver meer af is, want de vrome bedevaartgangers, die van Mecca komen, spreken van een heiligen oorlog. Dit zijn slechte voorteekenen, en des niettemin blijft onze gouverneur nog steeds gerust te Padang. Seder 2^ jaar is hij nog niet verder geweest dan Doekoe. Zijne voorgangers gingen ten minste éénmaal 's jaars eene rondreis doen door lietgeiieele gouvernement, enz." Wij achten dit berigt voegt het Handels- en effecten blad er bij vooral met het oog op de gebeurtenissen op Borneo, en bij de voorhanden zijnde verkiezing van een gou verneur-generaal voor Nederlandsch Irnlie, van het uiterste gewigt, en zouden daarom geoordeeld hebben onzen pligt te verzaken,bijaldien wij verzuimden er de autoriteiten opmerk zaam op te maken. Ofschoon het moeijelijk is om eene juiste begrooting te ma ken van de schade, welke door den jongsteu watersnood in Gelderland is te weeg gebragt, meent de Nieuwe rotlerdamsche courant echter op eenigzins goede gronden, dat het bedrag daarvan op f 6,000.000 mag worden geschat. Wij lezen in het Dagblad van Zuid-IIolland en 's Graven- hage„De Amsterdamsche courant behelsde dezer dagen het uit een particulier schrijven uit Berlijn overgenomen, en ook door ons medegedeeld berigt, dat tusschen Pruissen en Enge land eenerzijds, en Nederland anderzijds, eene overeenkomst was gesloten, tot het onderzoeken der strategische wegen van Nederland en Belgie, en het ontwerpen van plannen der voornaamste wegen van gemeenschap, waartoe reeds, voor zoo ver Engeland en Pruissen betrof, de officieren der militaire genie waren benoemd. „Men verneemt van goederbanddat gemeld berigt op eene dwaling berust, en vermoedelijk zal zijn toe te schrijven aan het voornemen der russische regering om eene groote meting te doen plaats hebben, ter bepaling van de lengte tus schen de Caspische zee en den Atlantischen oceaan,in verband met welk plan, aan den in het berigt uit Berlijn vernielden pruissischen generaal von Bayer is opgedragen, zich, onder medewerking van belgische officieren, onledig te houden met liet herstel der verbinding van het pruissische enhetbelgisch- nederlandsche stelsel van driehoeksmeting, bij welke opera tien zij zich zullen hebben te bedienen van eenige torens in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. De nederlandsche rege ring heeft tot het verrigten dier werkzaamheden hare toe stemming verleend, en voor zoo veel noodig de hulp der autoriteiten toegezegd. „Van de toevoeging aan die commissie van nederlandsche officieren, waarvan liet schrijven uit Berlijn mede gewaagt, is echter niets bekend. Blijkbaar heeft men hier verward de liiervoren bedoelde zending van generaal von Bayer met de commissie van officieren, welke"van wege de duitsehe bonds vergadering is belast geworden met het doen eener inspectie - reize op de spoorwegen van den duitschen bond, tot welker ontvangst, en om haar bij bare aankomst in Limburg te ver gezellen, dezerzijds een nederlandsch hoofdofficier is aan gewezen." De heer James Lenox, te New-York, heeft dezer dagen een boekgeschenk aan de koninklijke bibliotheek te's Graven- liage gezonden, 't welk in wetenschappelijke en geldelijke waarde hoog staat aangeschreven. Hij schonk namelijk een volledig exemplaar van S. Purchas „Hakluytus posthumus or Purchas his Pilgrimis and Pilgrimages. London, 162526," bestaande uit vijf deelen in folio, welke door den beroemdsten der levende boekbinders in Engeland, Bedford, in rood maro kijn zijn gebonden; dit exemplaar kost hem 75 p. st. (f900). Te Zalt-Bommel werden den 1 dezer eenige weilanden, de stad toebehoorende en in den Tielerwaanl gelegen, verpacht voor f16,000 tegen f 12,000 in het vorige jaar. Reeds vroeger hebben wij de aandacht gevestigd op het voornemen, dat er bij het collegie voor de zeevisscherijen. in overleg met de Vereeniging voor volksvlijt bestond om in de maand september 1861 in het lokaal der laatstgenoemde ver- eeniging eene tentoonstelling te houden van visscherij -gereed- schappen. Thans js daarvan het programma verschenen; daaruit blijkt dat men zich ten doel stelt, onze landgenooten bekend te maken met al wat te (lezer zake in verschillende landen be staat of wordt uitgeoefend. De tentoonstelling zal omvatten 1.allc visscherqen in den oceaan en in groote zeeën, van de walviscli- en robbevangst tot aan de kleinste vissche rij en langs de stranden 2. alle visseherijen in binnenzeen, zeeboezems, baaijen en riviermonden 3. alle visseherijen in groote en kleine rivieren, meeren, plassen, kanalen en binnenwateren 4. de kunstmatige voortplanting van zee- en rivierviscli. Van de verschillende hierboven genoemde visseherijen wenscht men vertegenwoordigd te zien a. modellen van de schepen waarmede de visscherij wordt uitgeoefend, behoor lijk opgetuigd, als ook van de verschillende gedeelten van dat tuig afzonderlijkb. de artikelen eigenaardig beboerende tot de uitrusting van een visschersschip: bunnen,tonnen, bakken, voorwerpen ter bewaring van visch en aas, enz.c. de gereed schappen die tot het vangen van den visch gebezigd worden in den ruimsten omvang, benevens de grondstoffen waaruit die gereedschappen vervaardigd worden en de stoffen voor het tanen der netten of het op andere wijzen onderhouden der gereedschappen in gebruik; d. het kunstmatig vischaas, be nevens dat gene wat voor de bereiding of bewaring van het natuurlijk aas noodig is; e. de verschillende soorten van zout en pekel bij de visscherij in gebruikf. bet materieel dat bij de bewerking van den visch, het kaken, zouten, inmaken, rooken of droogen gebezigd wordt, als ook monsters van de bereide vischsoorten zoo als die in den handel voorkomen g. het materieel dat voor de verzending van den visch gebezigd wordt: vaat- en mandenwerk.enz.h. alle aan den visch ont leende artikelen, bij den landbouw, de fabriek-of handwerks- nijverheid in gebruik; i. alle populaire geschriften, opgesteld met het doel om den visscher in de uitoefening van zijn be drijf voor te lichten of om uitvindingen en verbeteringen, met dat bedrijf in verband staande, algemeen bekend te maken. De regeling en plaatsing der voorwerpen en het toekennen der bekrooningen is met behulp van daartoe te verkiezen des kundigen opgedragen aan eene commissie, welke zich even als de overige leden van het collegie voor de zeevisscherijen tot het geven van alle verdere inlichtingen heeft bereid ver klaarden alle reedersen visscliers, fabrikanten en handelaren, zoo binnen-als buitenlands, die belangrijke bij dragen kunnen leveren tot de bovengenoemde tentoonstelling, dringend heeft uigenoodigd zich daartoe vóór den 15 juli) aanstaande, met opgave van den aard der in te leveren voorwerpen schriftelijk aan te melden onder het adres„Aan de Vereeniging voor volksvlijt te Amsterdam." Bij de ten toon te stellen voorwerpen wordt zooveel moge lijk de prijs vermeld, waarvoor zij kunnen worden aange kocht en tevens eene beknopte beschrijving geleverd van hun karakter, doel en nut. Alle kosten, op de verzending der voor de tentoonstelling bestemde goederen vallende, worden door de commissie ge kweten. Even als de dames Kainz en B. Mayer, heeft ook elke der dames Engelman en Kleine van de rotterdamsclie schouw-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1