De kanselier van Hongarye, de baron Vay en de lieer Szecen woonden de zitting bij en hadden in den lering der ministers plaats genomen. In de hoofdstad heerschte heden groote opgewondenheid, en des avon ls werd er in de geheele stad en de voorsteden illuminatie ontstoken. De keizer trok in een open rijtuig de voornaamste straten door, en uit de bijzondere toejuichingen van de menigte kan men vrijelijk opmaken dat de populari teit waarin hij en zijne dynastie zich mogen verheugen, niet dan toenemen kunnen bij het bevorderen van het vertegen woordigend stelsel, waartoe Z. M. wijsselijkis overgegaan. De officiële Wiener Zeitung logenstraft de geruchten, als zou de oosten rij ksche regering eenige concessien gedaan hebben aan de pruissische bij de onderhandelingen over de reorganisatie van het bondsleger. Genoemd blad zegt voorts, dat Oostenrijk aan Pruissen de waarborging van Yenetie niet heeft gevraagd. Die waarborging, zoo heette het, moest de prijs zijn van de bedoelde concessien. Ëvritscrland. Het bevestigt zich dat de gevolmagtigde minister van Oos tenrijk te I3ern eene klagte heeft ingediend bij de bondsre gering, over een manifest, hetwelk in sommige kantons is verspreid, waarbij aangedrongen wordt op de vorming van een duitsch legioen, met het oog op de omstandigheden welke kunnen voorvallen bij den duitschen bond. Zoodanig manifest bestaat ook het wenscht niets meer of minder dan de vernietiging van Oostenrijk. Duitschland zou behooren verdeeld te worden in onderscheidene departemen ten, welke tot hoofdsteden zouden hebbenBerlijn, Leipzig, Frankfort, Breslau enz. Verder wordt daarin voorgesteld de vorming van een rijks leger, verdeeld in eene westelijke en zuidelijke armee. De eerste zou voor Duitschland zelf bestemd zijn en de tweede voor Italië, ten einde mede te werken tot het geheel verdrijven van de oostenrijkers uitVenetie. ïtaliaansch Tyrol zou moeten worden ingelijfd bij ItaliëHongarye en de zuidelijke Slavonische staten zouden een onafhankelijk be staan krijgen. De duitsche gewesten van Oostenrijk moeten <le kern van het keizerrijk worden, waarbij het overige van Duitschland achtervolgend zou worden gevoegd. Het manifest draagt tot onderteekening Het generaal directeurschap", en teoordeelen naar een der zinsneden, moet dat bestuur in verband staan met het duitsche centraal revo- lutionnair comité. Het is gerigt tot de werklieden van St.Gal- len, en te Solothurn is men zelfs zoo ver gegaan van het in de straten aan te plakken. De bondsraad heeft de klagte van het oostenrijksche kabi net verzonden naar het departement van justitie en policie. Belgic. Brussel 1 mei. Toen juist vóór twee jaren herdacht werd hoe 25 jaren geleden de wet tot den aanleg van staatsspoor wegen hier te lande werd aangenomen, ontstond reeds dade lijk het plan 0111 den minister Ch. llogier, aan wien men zoo wel dat ontwerp als vele andere nuttige zaken verpligt is, een algemeen blijk van sympathie en erkentelijkheid te geven. Toevallig zou het huis verkocht worden, waarin de minister in deze hoofdstad bijna een vierde eeuw woont. Meu opende eene inschrijving om dat gebouw aan te koopen. te herstellen en meubileren en het den staatsman aan te bieden. Zonder eenigen ophef kwam die inschrijving vol, e& op de 27e ver jaring der spoorwegwet kon de plegtige overhandiging der eigendomsbewijzen plaats hebben. Die stukken zijn vervat in een rood marokijnen album, met gouden opschrift. Nadat reeds in de vorige week onder de werklieden der weverijen te Gent ongeregeldheden hadden plaats gehad, hebben zich dingsdag avond, volgens het Journal de Gand, al de spinners en wevers in de wijk van het Tolhuis vergaderd, waar zich de fabriek van den heer Pannentier bevindt. De Sch aarslij persstraat die naar deze wijk voert. bood. volgens het zelfde blad, omtrent drie uur in den namiddag, een zeer leven dig schouwspel aan. De werklieden begaven zich op wegnaar de poort, waar reeds eene opeen gepakte massa verzameld was. Allen droegen eene soort van opschrift met de woorden „Eendragt maekt magt. De wevers van Gent." De stoet ont moette in de Schaarslij persstraat den lieer Pannentier en zijn klerk. Alsnu had een gewelddadig voorval plaats, waarvan men zich naauwelijks een denkbeeld kan maken. Deze twee weerlooze mannen werden door die woedende menigte aange vallen en hadden hun behoud slechts te danken aan eenige hun gunstig gezinde personen, die hen bij den heer Casier bragten. De harde behandeling waaraan zij ten doel stonden, brengt ons de ergste dagen van de omwenteling weder te bin nen. Nadat de heer Pannentier en zijn klerk zich aan de ver volgingen hunner aanvallers hadden kunnen onttrekken, gingen deze laatsten naar de fabriek bij het Tolhuis. Eene be zetting policie-agenten was binnen de inrigting, waarvan uit voorzorg het hek gesloten was. Hevig opgewonden wierp zich de menigte hier op. en met behulp van een balk gelukte het hun het te verbrijzelen. Niet vóór dat de werklieden tot uitersten waren gekomen, ja zelfs reeds ernstige slagen aan eenige commissarissen en agenten hadden toegebragt, heeft de policie gebruik harer wapenen gemaakt. Onder de gewonde commissarissen noemt men de 'neeren Ghuys, Laquet, van Tuyl en Lombard. Eene vrouw heeft een der agenten den sabel ontrukt en, naar men zegt, licm een slag op het hoofd er mede toegebragt. Een der pompiers werd op gelijke wijze ontwapend. De vrouwen waren zoo mogelijk nog woedender en meer opgewonden dan de mannen, en eene van haar verweet een der vreedzame werklieden, dat hij te laf was om zijne broe ders te helpen in het werk van opstand en verwoesting, dat zij ondernomen hadden. Het juiste aantal gekwetsten bij deze wanorde is onbekend. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om het getal policie- agenten aldaar te vermeerderen. De burgerwacht is in allerijl opgeroepen, de hulp van de gendarmes en de troepen van het garnizoen is aangevraagd. Door eene zeer wijze bepa ling, die men niet genoeg kan toejuichen, zijn de koffijhuizen in de omstreken, waar de werklieden elkander opwonden, dadelijk gesloten. Zoodra de eerste wanordelijkheden waren aangevangen, hebben de burgemeester en vier schepenen zich naar de fabriek begeven. Talrijke inhechtenisnemingen heb ben er plaats gehad. Eene eerste bezending van 35 gevan genen is naar het huis van verzekeringgebragt tusschen eene rij burgerwachten, voorafgegaan en gevolgd door eene afdee- ling policie-agenten en gendarmes. Eene andere bezending van 48 gevangenen is de eerste gevolgd en men verzekert, dat de policie gedurende den nacht er in geslaagd is, de hoofd leiders, die zich verborgen hadden, te vatten. Dingsdag morgen is het werk ook gestaakt bij den heer Hooreman-Canibier, bij den heer Delis en nog anderen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven. aldus besluit het blad bevinden de policie en de gendarmerie zich voor de fabrieken, die door de werk lieden bedreigd worden, terwijl de vrouwen en meisjes al zingende de straten doorkruisen. De werklieden van verschillende fabrieken hebben zich, naar wij vernemen, maandag vereenigd en wel onder on bekende aanvoerders en dat, naar het schijnt, om de onge lukkige manifestatie,waarvan wij de voornaamste feiten deden kennen, tot stand te brengen. Deze lieden hebben gisteren de steeneu uit den grond gehaald en die in de vensters der fabriek van den heer Pannentier geworpen. Tegen fi uur des avonds werd de burgerwacht opgeroepen, die eeugrooten ijver heeft aan den dag gelegd. Van af 7 uur waren voorliet grootste gedeelte van den nacht troepen op de plaats aanwe zig, die zich op loffelijke wijze hebben gedragen. De instructie dezer betreurenswaardige zaak is op de plaats zelve begonnen door den regter Fiers. Dingsdag ten half twaalf uur was de stad rustig. Men be weerde echter dat op verschillende verwijderde punten de werklieden zich vereenigen. Eene door den burgemeester van Gent onderteekende pro clamatie, gerigt aan de werklieden en burgers der stad, is af gekondigd. Daarbij worden zij op zachte wijze tot rust aan gemaand zoo wel in hun eigen belang als in dat van het algemeen. Volgens eene particuliere depêche, duurde de opstand der werklieden voort en vreesde men tegen woensdag avond nieuwe ongeregeldheden, oji grond van de weigering der overheid om de gevangenen, ten getale van honderd, op vrije voeten te stellen. De troepen waren op iedere gebeurtenis voorbereid. Het schijnt echter dat die vreeze gelukkig nog niet is beves tigd. Wel hebben er woensdag avond bij vernieuwing arres- tatien plaats gehad, naar men zegt van 26 personen, die zich in het estaminet St. Jaques bevonden, hetwelk op last van het gemeentebestuur is gesloten. Frankrijk. Parijs 1 mei. Men deelt eenige bijzonderheden mede no pens de reizen, welke IIH. MM. zullen doen, nadat de groote staatsligchameu huiswaarts zullen zijn gekeerd. Het eerste bezoek des keizers zal het kamp van Chalons gelden. Vervol gens zullen verschillende departementen worden bezocht, om met die van het zuiden te eindigen. Te Biarritz zullen HH. MM. welligt de koningin van Spanje ontmoeten. Men wil in dit vooraf bepalen van eene vrij langdurige reis een gelukkig verschijnsel tot behoud van den vrede zien, zoo dat althans dezen zomer geen oorlog te vreezen is. De drukker en uitgever der bekende brochure van den hertog van Auniale zijn voor de correctionele regtbank van Parijs gedaagd, als hebbende door het uitgeven van het ge melde geschrift zich schuldig gemaakt aan het misdrijf van aanzetting tot haat en verachting jegens het gouvernement. De zaak zal den 4 dezer in openbare behandeling komen. De aangeklaagden zullen door twee beroemde advokaten, de lieeren Dufaure en Ilebert, beide politieke tegenstanders van het keizerlijke gouvernement, worden verdedigd. Het fransch-belgische handelsverdrag is zondag aan het ministerie vau buitenlandsche zaken onderteekend. - Naar men verneemt, zal eerstdaags bij den senaat eene petitie inkomen, door verschillende inwoners van Frankrijk onderteekend en waarin der regering dank betuigd wordt voor ile openbaarheid, door haar aan de bekende redevoering van prins Napoleon gegeven en voor den maatregel door haar omtrent het werkje van den hertog van Aumale genomen. Het blijkt voorts dat de prins slechts op het inkomen vau dat document bij den senaat wacht, om tie voornaamste bewerin gen der in beslag genomen brochure in eene nieuwe redevoe ring tegen te spreken. Jl. maandag heeft alhier de verkooping plaats gehad van de onvoltooide schilderstukken en schetsen, waaruit het atelier van den schilder Decamps bestond. Voor twee en der tig stuks werd het ontzettend hooge cijfer van 219,700 francs bedongen. Ontegenzeggelijk is Decamps een der eerste mees ters van de nieuwere schoolgetuige de gretigheid waarmede de liefhebbers elkander het doek hebben betwist, waarop de groote kunstenaar zijne ontwerpen ter neder stelde, zonder dat hem de tijd gelaten werd om ze geheel te voltooijen. Heden is de tentoonstelling van fraaije kunsten geopend. Het aantal voortbrengselen van schilder-beeldhouw-gra veer- en bouwkunst bedraagt 4,097. Rosa Bonheur en de beeren Ingres, Eugene Delacroix, Horace Vernet en Cabat hebben niets ingezonden. «De aartsbisschop van Tours heeft, bij wijze van brief aan den minister van justitie, geantwoord op de circulaire van dien hoofdambtenaar betrekkelijk de toepassing der strafwet op zoodanige geestelijken, die den kansel en de herderlijke brieven misbruiken om het gouvernement aan te vallen. Daavbij verklaart de schrijver dat de bedreigingen van den minister geenerlei invloed kunnen uitoefenen op de stemming der geestelijkheidgeen bisschop zal zich door menschelijke consideratien laten terug houden, en het is niet goed van het gouvernement, zich in te laten met de overtuiging van het ge l weten. Vervolgens doet hij de voorwaarden kennen, op welke de geestelijkheid zal afstand doen van haren strijd met de 1 wereldlijke magt. Als de regering zich wil onhouden van toe passing der wetten, waarbij geringe overtredingen der geeste lijken worden strafbaar gesteld als zij tegenover Rome eene juist afgebakende houding wil aannemen en de onrust der katholieken doen verdwijnen door bepaalde verklaringen die vrij van alle dubbelzinnigheid zijnals zij den paus wil her stellen in zijne aavdsche bezittingen, dan zal zij den wede bereiken. Maar als de regering durft volharden op den thans bewan delden w-eg, dan worden alle mannen die tot hare staatkunde hebben medegewerkt „vorsten, ministers, veldheeren, diplo maten, schrijvers" niet alleen bedreigd met het oordeel Gods maar ook met het oordeel der menschen, als schuldig aan de misdaad van schennis der regten van het meuschdom. Het is niet waarschijnlijk dat de keizerlijke regering lust zal gevoelen om den vrede te koopen tot den prijs, die in het ultimatum van den bisschop van Tours staat aangegeven. De aandeelhouders in de dagbladen Le constitutionnel en Le pays hebben eene onstuimige bijeenkomst gehouden. De procureur Petit-Bergonce heeft zich daarbij aangemeld om uit naam van den heer Mirès te protesteren tegen die ver gadering hij heeft zich echter moeten verwijderen. Men heeft een raad van toezigt benoemd, doch namens den heer Mirès is dadelijk eene vordering bij de regtbank van koophandel ingesteld tegen de zelfde aandeelhouders, tot voldoening eener schadevergoeding van 50,000 francs met de renten daarvan, ter zake van de eigendunkelijke vervanging van hem als gezant. Nadat reeds eenigen tijd geleden tot eene volledige wapening van Cherbourg was besloten, zijn de daartoe noo- dige toebereidselen in de laatste veertien dagen meteen bui tengewonen ijver voortgezet, tengevolge waarvan thans reeds 200 stukken geschut op de wallen zijn geplaatst. De maritime prefect aldaar heeft tevens bij den minister van oorlog aan vraag gedaan om nog eenige compagniën artillerie en vooral een goed korps officieren van dit wapen. Italië. In de zitting der sardinische kamer van afgevaardigden van 26 april is door clen minister van openbare werken mede gedeeld, dat de nieuwe werktuigen tot doorboring van den Mont Cenis in volle werking waren, datzij aan de beide zijden elk uur drie meters verder in den berg drongen, en dat er al- zoo in zes jaren tijds een tunnel zou zijn voorde voorgenomen spoorwegcomimmicatie door de Alpen. Garibaldi is den 30 april te Genua aangekomen, alwaar zijne eenige dochter in het huwelijk treedt met Canzio, een zijner hoofdofficieren. Na de bruiloft zal het geheele gezin zich naar Caprera inschepen. Volgens de turynsche Opiuione, verleent de pauselijke regering aan de aanhangers vau koning Frans, die zich naar Napels willen begeven, om aldaar ten zijnen gunste werkzaam te zijn. vrijen vervoer over den spoorweg van Frascati of van Civita Veecliia. De kardinaal Antonelli heeft een weigerend antwoord gegeven op de sardinische nota, waarbij de verwijdering des konings van Napels uit Rome verlangd werd. 3cctijöin<jcit. Den 2 dezer is van de reede van Vlissingen naar zee ge zeild: het sehoonerschip Maria Louisa, gez. T. D. de Ruiter, van Middelburg naar Liverpool, en te Middelburg aangeko men: het sehoonerschip Catharina Elizabeth, gez. J. Pander, met steenkolen van Seaham. Sedert 1 dezer zijn ter reede van Vlissiugen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen: Rose, gez. Rhodes, FoweyOno- rato, gez. Chiozza, Zwarte zee; Hilda, gez. Lund, Nykjobing; William 11. Whorton. gez. Smith, Galveston; Geziena, gez. Bekkering, Livorno; No'èlDésiré, gez. Lucot, NantesLyman, gez. Humphries, New Orleans; Giusta, gez. Debrillovich, Falmouth. Voor Brussel bestemdWilli amand Lucy, gez. W. Ellis, Start stgez. French, beiden van LondenFranz, gez. Pilagen, Ijanüclsbrriglen. Rotterdam I mei. De verkoopen gedurende april hebben bestaan in Koffijveiling der Nedevlandsche handel vn. 5 april: 847 vaten en 1570 balen Ceylon koffij. der Nedevlandsche handelmaat. 1/ april: 462300 balen Java koffij. Voorts in ELoffij. G00 balen Java, geel a bruin42 a 52 ct, 1700 dito blank a geelachtig38 n 4lt£ n 800 a dito groen a mooi groen en blaauw 38 43 8700 dito. ord. agoedord. bl. engr. acht. 37 3Sj- GOO a dito Triage35| 3G 300 Macassar35 1900 Padaug37£ 39 900 Brasil32 «36 n 15500 balen. Rijst. 250 vaten Carolina12a 14 gl. 4100 balen Java Carga 3000 ii dito blank9 9£ 250 vaten 7100 balen. Peper, 200 balen23J a ct. Veiling 4 april. Thee. S031/4, 4347/12 kisten Congo85 a 155 ct. 122S/-, 750/— Souchon95 162 n 1329/-. - Pccco140 347 •/-, 108/Japan thee91 94 10588/4, 5105/12 kistcu.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3