MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1861. 2 Mei. Jlankonhitjingm öimu'nlanïisdjc tijdingen. r 53. <;«es 7 Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertcutieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zeB regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN RET IUJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAJSISESTEDOJftr. Op zaturdag den 11 mei 1861, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed 1. Het verbeteren en tot den 1 mei 1862 onder houden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken, aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 36 perceelen van aanbesteding; 2. Het beplanten der duinen langs de westkust van het eiland Schouwen, met het onderhoud der gemaakte werken tot 1 mei 1862, in vier perceelen. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, het eerste bestek bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en het tweede bestek bij tien ontvanger-griffier van den polder Schou wen, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende voor het eerste werk acht dagen te voren, uitge zonderd den dag vóór de besteding, en voor het tweede werk den 4den en Bden dag vóór de besteding, de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen voor de werken tot ellcs arrondisse ment behoorende. 's Gravenhage, 16 april 1861. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. XB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billetten in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroepen de woonplaatsen van hen en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. AAX BESTE G3IXQ. ITet gemeentebestuur van Krabbendijke, Zeeland, is voor nemens om op maandag den 6 mei aanstaande, des namiddags ten 3 ure, in het gemeentehuis aldaar, aan te besteden: Het bouwen van een geheel nieuw school lokaal, met de bij levering van alle de be- noodigde materialen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben een uur vóór de aanbesteding, terwijl het bestek en teekeningen ter lezing en inzage in bet gemeentehuis liggen en bij den ingenieur en architect L. P. de Lanne'e de Betrancourt, te Goes, op franco aanvrage, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Burgemeester en wethouders van Krabbendijke, DOMINICUS. De secretaris, C. C. VAN DEN BRINK. Middelburg 1 mei. Heeren officieren van het 2e bataillon 2e regeraent infan terie, hetwelk heden dit garnizoen heeft verlaten, vereenigden zich maandag avond in de sociëteit De vriendschap in de Noordstraat alhier. Vóór dat gebouw werd eene serenade gebragt door het muziekkorps van het regement. De garnizoensverwisseling zal, voor zoo veel deze provincie betreft, zich dit jaar grootcndeels tot het 2e regement infan terie bepalen. Reeds heden zijn de vier kompagnien van het 2e bataillon van Middelburg naar Vlissingen vertrokken, en voorts van het le bataillon: de le kompagnie van Sluis naar Breskeus, om donderdag per stoomboot naar Neuzen te gaan morgen zal de 5e van Neuzen per stoomboot naar Vlissingen vertrekken, om van daar te marcheren naar Veere, en het de tachement, thans te Neuidn, zal op den 3 mei zich vroegtijdig naar Bath begeven. Voorts zijn heden de le en 2e kompagnie van het 3e ba taillon van Breskens naar Vlissingen vertrokken, en de 5e kompagnie van dat bataillon. benevens de staf en 5e kompag nie van het 4e bataillon van Vlissingen naar Veere. De 2e en 3e kompagnie van het 4e bataillon begeeft zich van Vlissingen naar Breskens en de 4e kompagnie naar Sluis. De eerste kompagnie van dat bataillon komt heden van Vlis singen. naar Middelburg, en het depót van het 2e regement zal den 9 mei van Gouda per stoomboot naar MhWlelburg wor den overgebragt. Eindelijk zal de 4e kompagnie van het 3e bataillon 4e re gement infanterie zich den 8 mei van Bath met de stoomboot Telegraaf naar Rotterdam en verder naar Woerden begeven. De inspectiën over de verlofgangers in deze provincie zul len in de maand junij plaats hebbente Middelburg den 1, Vlissingen 3, Veere 4, Zierikzee 8, Brouwershaven 10, Tholen 12, Goes 14, Kapelle 15, Sluis 22, Yzendijke 20, Axel 18, Hulst 17, en Kortgene 6 junij. Men schrijft ons den 30 april uit Rotterdam Ous opera-saizoen spoedt ten einde. Dezen avond geeft men de Figaro's Hochzeit en zal er eene ovatie gehouden wor den ter eere van de beide eerste chanteuses, Kainz en Ber tramMayer, waarvan de details u wel door onze beide cou ranten iu het breede zullen worden medegedeeld. Daarna, zegt men, nog eens de Tannbauser en de Martha, en dan is het afgeloopen. De heeren, die de zaak ondernomen hebben, mogen zich inderdaad over een aller gunstigsten uitslag op hun lastig en veel omvattend werk verheugen. Jaren lang is er getobd en geklaagd over de ellendige voorstellingen, die de baagsche troep eens om de S of 14 dagen hier kwam geven, terwijl men den nu geëindigden winter daarentegen geregeld twee maal iedere week de gelegenheid gehad heeft om tegen lagen prijs een opera te hooren opvoeren, bijna doorgaans op voorbeeldig goede wijze. Gebruik is er genoeg van gemaakt; van de vijf representatien waren zeker bij vier alle plaatsen bezet. Beetho ven's overschoone F'delio is elf malen gegeven, en denlaatsten keer was, even als al de voorgaande, geen plaats meer te krij gen dat stuk alleen heeft p. m. f 14,000 gerendeerd. Maar zulke recettes waren ook noodig om de zaak in stand te hou den, want de geheele onderneming geniet op geenerlei wijze eene enkele penning subsidie en moet in tegendeel nog aan de gemeente 3 a 4 duizend gulden belasting betalen. Daarbij komt, dat de honoraren nog al belangrijk waren de bas en de le tenor hadden ieder p. m. f 8,000; en de le en 2e chan teuse genoten te z&men ruim f 1.3,000; waarlijk, waar alleen de vier eerste rollen reeds zoo veel eischen, waar een geheel orchest geformeerd moet worden, waar onder allerlei vorm „geld" gevorderd werd, daar was wel eene algemeene onder steuning noodig en een goed beheer. De eerste, ik zeide het daar straks reeds, is niet te kort geschoten getuige alleen de extra trein, die den ganschen winter iederen vrijdag avond te 12 ure een tal van opera-bezoekers naar Schiedam, Delft en den Haag terugvoerde. En het goede, flinke, wel doordachte beheer wordt door allen, die eenigzins met de zaak bekend zijn, ten zeerste geprezen. Zij zijn het, die geheel belangloos, alleen gedreven door de zucht om iets goeds in de stad tot stand te brengen, alles in deze gedaan hebben. Waar niets was, hebben zij zonder eenige officiële medewerking een rot ter darasch theater" in het leven weten te roepen, dat door voortreffelijke zamenstelling en soliditeit tegenover de acteurs (iets zeldzaams in dit soort van ondernemingen) in het buiten land reeds nu een gunstigen naam verkregen heeft, en op die hoogte gebragt is, dat het sujetten van gevestigde reputatie zonder te buitensporige opofferingen tot zich zal kunnen lokken. Wij hopen van harte, dat het volgende speelsaizoen waar diglijk zal volgen op hetgeen zoo schoon is begonnen, en dat de voortdurende algemeene toevloeijiug van bezoekers zoo van hier als van elders de jonge vereeniging zal sterken en haar een blijvenden bloei zal verzekeren, liet bestuur zal wel niets nalaten om den algemeeuen geest op te wekkenhet heeft, zoo zegt men, reeds nu engagementen gesloten over een nog ontbrekend corps de ballet en daarvoor 20 mille beschik baar gesteld. Dat die uitgave door vermeerderden toeloop ruimschoots zal worden gedekt, trekt geen deskundige in twijfel. Z. M. de koning wordt binnen kort weder op het Loo verwacht. Reeds moeten eenige paarden van de koninklijke stallen aldaar zijn aangekomen. Spoedig verwacht men eene bijeenkomst van de eerste ka mer der staten generaal, tot behandeling van het wetsontwerp op de nieuwe regterlijke inrigting en andere reeds door de tweede kamer aangenomen wetten. Uit Zalt-Bommel schrijft men dat de aldaar nog verpleegde personen, die allen volgens verklaring van den geneesheer genoegzaam hersteld zijn, terugkeerden naar hunne woon plaatsen, welke zij ten gevolge van den watervloed hebben moeten ontruimen. Men schijnt er aan te denken, om de noodige lokaliteit ten dienste van de kweekscholen voor onderwijzers te Haarlem, Groningen en 's Hertogenbosch in te rigten of nieuw te bou wen; althans te Groningen zijn daartoe de opnemingen door een bouwkundige, op last van den minister van binnenland sche zaken, gedaan. Het terrein te's Hertogenbosch schijnt groote bezwaren op te leveren, en zoo zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat die school, in tegenspraak met de berigten in sommige bladen, het laatste van de drie gereed kon zijn. Bin nen de eerste twee jaren zal er in allen gevalle niet veel komen van de opening der kweekscholen. {Arnh. courant.) Te Delft hebben, volgens het Handels- en effectenblad, een 20tal werklieden van 's rijks geweerwinkel den arbeid ge staakt. wegens vermindering van loon. Vroeger konden zij drie a vier gulden daags verdienen, thans nog altijd een be trekkelijk hoog daggeld, maar niet zoo veel dat zij slechts vier dagen in de week behoeven te werken. Van 18 tot en met 22 junij e. k. zal te Dordrecht worden gehouden het XVie nederlandsche landhuishoudkundig con gres. Bij het programma zijn 158 punten ter. behandeling gesteld. Daaraan zullen verbonden zijn tentoonstellingen van landbouw, tuinbouw en nijverheid. De bewijzen van deelne ming aan het congres zijn a f2 verkrijgbaar. Voor de uitste- kendste voorwerpen, op de tentoonstelling in te zenden, zijn onderscheidene prijzen zoo in gouden, zilveren of bronzen medailles, als in geld, uitgeloofd. De pruissische en russische regeringen hebben besloten eene groote meting te laten doen ter bepaling van de lengte tus- schen de Caspische zee en den Atlantiscbeu oceaan. Die werk zaamheden zijn door de gemelde regeringen opgedragen aan den luitenant-generaal Bayer en twee hem toegevoegde offi cieren. Tot verbinding van het pruissische en belgisch-neder- landsche stelsel van driehoeksmeting zullen de operatien zich langs de zuidelijke grens van ons rijk uitstrekken, waartoe men over geheel nederlandseh Limburg de gelegenheid wenscht te hebben, meer bepaald de plaatsen en torens Nederweert, Sittard en Roermond. Van de zijde van Belgie zijn de werk zaamheden opgedragen aan de nagemelde officieren: den majoor Diedenhoven, den kapitein Fetrier en den luitenant Grousse, allen van den staf, onder de leiding van den gene- raal-majoor Nerenburger. In de maand mei zullen de opera tien plaats hebben en zijn de betrokken gemeentebesturen in Limburg van wege den minister van buitenlandsche zaken verzocht, de taak te vergemakkelijken en vrijen toegang te verleenen. {Maas- en. Roerbode.) Uit de door den minister van binnenlandsche zaken daar omtrent van de provinciale geneeskundige corarnissien ge vraagde inlichtingen is gebleken, dat tot in het begin van dit jaar, in ons vaderland door de in sommige provinciën zeer hevig geheerscht hebbende, doch in andere in het geheel niet voorgekomen, hoogst kwaadaardige keelziekte (angina diph theritica) zijn aangetast geworden 908 lijders, waarvan 213 zijn gestorven. De cijfers zijn echter beneden de waarheid. {Algemeen handelsblad.) Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd tot leden der commissie tot het doen eener inspectie van het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord voor dit jaar's konings adjudant in buitenge wone dienst den vice-admiraal D. Bijl de Vroe, directeur en kommandant der marine te Willemsoord, als voorzitterden hoogleeraar C. van Heynsbergenden kapitein ter zee J. C. Baak, en de kapitein-luitenants ter zee M. Cazaux van Stap horst en O. A. Uhlenbeck, als leden.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1