MIDDELRURGSCHE JV°- 52. Dingsdag 1861, COURANT. 30 April. ivJctnlioni&iijinflctt <3mnmlonbscl)c tij&ingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Yliwingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 *re. De abonnementsprijs per drie maanden is /3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERjS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort e doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAABESTEJH X G. Op zaturdag den 11 mei 1861, des voormiddags ten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het onderhouden van den rijksdam en bij- behoorende voorwerpen to Bath, vanljulij 1861 tot 31 december 1863. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving voor liet gelieele onderhoud in massa. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van liet provinciaal be stuur vau Zeelaud, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd, worden. Zullende den 4deu en 3den dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. II. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur T. Bleckmann, te Goes. 's Gravenhage, den 10 april 1861. De minister van binnenlandsche «aken, S. VAN HEEMSTRA. VERORDENING tot het aangaan eener geldleening, groot hoogstens negentig «Itaszeml guMen, tot daarstelling eener gasinrigting binnen de gemeente Vlissingen. De raad der gemeente Vlissingen, Overwegende dat door denzelven tot de inrigting eener gas fabriek is besloten, tot het aanbrengen eener betere verlichting in de gemeente en tevens te voldoen aan den wensen der in gezetenen om verlichting met gas algemeen verkrijgbaar te stellen Gezien art. 136 en 194a der gemeentewet, heeft besloten Art. 1. Ten laste der stad Vlissingen wovdt eene aflosbave schuld daargesteld tot een bedrag van hoogstens f 90,000, rentende 5 pet. in het jaar, waarvoor a pari zullen worden uitgegeven obligatien aan toonder in stukken van f 500. De opbrengst dezer geldleening is bestemd voor de daar stelling eener gasinrigting in deze gemeente. Art. 2. Tot waarborg van het te leenen kapitaal en de daarop verschuldigde renten en aflossingen zijn verbonden a.de gebeele gasfabriek met al wat daartoe behoort, buizen leidingen enz. daaronder begrepen; b. de door de gemeente geheven wordende opcenten op de rijks personele belasting; en c. alle de inkomsten der gemeente, zonder onderscheid. Art. 3. De inschrijving zal geschieden bij ronde sommen van f500 of veelvouden van dezen. Ieder heeft de bevoegdheid om in te schrijven. Art. 4. De obligatien worden genummerd van no. 1 tot 180, en voorzien van het zegel der gemeente, namens het dage- lijksch bestuur door den burgemeester en den secretaris geteekend, en zullen dezelve tevens voorzien zijn van cou- ponbewijzen, op gelijke wijze genummerd eirgeteekend. Art. 5. De stortingen der inschrijvingen geschieden: op den I der maandenjjunij, julij, augustus, september en October van dit jaar, telkens een vijfde der ingeschreven som naar den aangegeven koers; des verkiezende wordt ook vrijheid ver leend op den 1 junij aanstaande, de ingeschreven som naar dien koers in eens te voldoen. Art. 6. De renten zullen beginnen te loopen naar gelang van de gedane stortingen, en worden uitbetaald op den eer sten mei 1862; zij die echter het ingeschreven kapitaal in eens hebben afgestort, zullen zich moeten tevreden houden voor het eerste jaar met den verminderden intrest berekend ad 4 pet. 's jaars. Art. 7. De te doene stortingen en de ontvang van renten en aflossing geschiedt ten kantore van den gemeente-ontvan ger, die voor de gedane stortingen voorloopige bewijzen zal afgeven, om later tegen obligatien te worden ingewisseld. Art. 8. Te beginnen met het jaar 1863 zullen jaarlijks op den eersten mei worden afgelost zoo vele aandeden, als het goed slot van de opbrengst der fabriek zal veroorlooven, en door burgemeester en wethouders zal worden bepaald. Art. 9. De aflossing geschiedt a paride nummers der af te lossen obligatien zullen jaarlijks bij loting worden bepaald en de uitslag daarvan door burgemeester en wethouders worden bekend gemaakt. Art. 10. Aan commissionairs en makelaars in effecten wordt toegekend j percent over het nominaal bedrag der door hunne tusschenkomst geplaatste obligatien. Art. 11. De aflosbaar gestelde kapitalen en de vervallen intressen verjaren ten voordeele der gemeente, overeenkom stig de bepalingen van art. 22S der wet van 29 junij 1851. Art. 12. Bij het vermissen van obligatien of coupons zullen van toepassing zijn de bepalingen die voor de rijks schuld zullen zijn vastgesteld. Art. 13. Voor elke obligatie met 10 jarig stel coupons en talon wordt aan de inschrijvers in rekening gebragt f 1, en voor elk later stel coupons, hetwelk tegen inwisseling van het talon wordt afgegeven, 50 cents. Art. 14. De inschrijving wordt opengesteld van heden af tot den 20 mei aanstaande, ten kantore van den gemeente ontvanger, dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, van des voormiddags 10 tot des middags, en des namiddags van 2 tot 4 uren. Dadelijk bij het voltallig zijn van het kapitaal der leening, wordt deze gesloten en geene inschrijvingen meer aangeno men terwijl zij die vóór de sluiting zich aanmelden tot aan vulling van een hooger bedrag dan opgegeven, ponds- en pondsgelijke, de te doene inschrijving zullen moeten vermin deren tot de som welke bij de opening op dien dag nog aan het kapitaal ontbrak. Ingeval niet voor het volle bedrag van f90,000 is ingeschre ven, beslist de gemeenteraad binnen 8 dagen na den laatsten dag der inschrijving, of de gedane inschrijvingen al dan niet worden aangenomen. Van een en ander wordtzoo spoedig mogelijk berigt aan de inschrijvers gegeven. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 22 April 1861. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. NB. Bij ile vorige aankondiging was eene misstelling in art. 1. De uitgifte der obligatien geschiedt, als boven staat uitgedrukt, alleen a pari tegen 5 pet. rente. Middelburg 29 april. Vrijdag middag hield eene commissie uit de kerkeraden der nederduitsehe. waalsche en engelsche hervormde gemeen- teu alhier de jaarlijkscbe collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De opbrengst daar van was met inbegrip van de dusver nader iugekomene gif ten f 429,71. Wij hebben in het nomuier dezer courant van den 18 dezer gemeld dat de justitie weder op het spoor meende te zijn van eene misdaad, en een schotel met aardappelen en viscli was in beslag genomen en aan een geregtelijk onderzoek onder worpen, ten einde te constateren of daarmede werkelijk eene poging tot vergiftiging naar men vermoedde door middel van luciferskoppen zou kunnen zijn aangewend. Thans vernemen wij dat het onderzoek, door de daartoe benoemde deskundigen ingesteld, tot resultaat heeft opgeleverd dut iu de spijze geen sporen van phosphorus als zoodanig zijn ontdekt, terwijl het lichtend vermogen, hetwelk zich daarbij voordeed, moet worden toegeschreven aan den staat van ontbinding waarin zij verkeerde. Jl. zaturdag avond is doorliet korps officieren bij de dienst doende schutterij alhier op de bovenzaal der sociëteit St. Joris een souper aangeboden aan den heer A. A. F. Lansing, len luitenant-adjudant bij het 2e bataillon 2e regement infante rie, als een bewijs van erkentelijkheid voor de door dien offi cier bewezene diensten bij de oefeningen van heeren officieren dier schutterij. Genoemd bataillon zal met 1 mei dit garni zoen. zoo als vroeger vermeld is, verlaten en door het depot vervangen worden. Uit Vlissingen ineldt men ons heden Gisteren middag is alhier een treurig ongeluk voorgevallen. Een kind van ongeveer 2i jaar binnenshuis alleen loopemie, viel in een regen- of welbak welke men onvoovzigtig had laten openstaan. Spoedig was uien gereed om hulp te bieden, doch daar de toegang te klein was om een volwasseu persoon door te laten, moest men daartoe eerst den deksteen ligten, zoo dat het kind reeds verdronken was eer men hiermede gereed was. en men dus slechts het lijkje aan de bedroefde moeder kon teruggeven. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer, is aan den heer A. B. Carpreau te Yzendijke, vergunning verleend tot het maken van eenen grindweg van het dorp Schoondijke naar het gehucht Sasput, aansluitende aan den grindweg van daar naar Hoofdplaat. LI. donderdag werd te Kadzand eene algemeene vergade- ring gehouden der stemhebbende ingelanden van de watering Kadzand. Daarin werd op voorstel van twee dier ingelanden, de directie met algemeene stemmen (88) gemagtigd, om zich onmiddellijk met de belanghebbende gemeente-en andere besturen binnen en in den omtrek dezer watering in aanraking te stellen en onder toezegging eener krachtdadige geldelijke ondersteuning van de zijde dier watering, bij die belangheb bende gemeentebesturen enz., de verbetering door bestrating of begrinding voor te stellen van eene verkorte communicatie lijn, uitgaande van Nieuwvliet laugsofover den Mariaweg naar het sluissche veer, en tot de spoedige uitvoering daarvan, in de volgende gewone of eene te beleggen buitengewone ver gadering van ingelanden, denoodige voorstellen enz. te doen. Ook zijn bij den Prins-Willems-polder en de watering van Groede, in de jongste vergadering der stemhebbende ingelan den, voor de begrinding van den weg van Oostburg langs Scherpbier naar Groede, belangrijke geldelijke bijdragen toe gestaan. Bij voldoende medewerking bestaat er alzoo alle hoop, dat deze streek eerlang twee nieuwe en belangrijke communicatie-wegen zal erlangen. Het heeft Z. M. behaagd de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 september 1855,toe te kenuen aan den heer L. F. Seelking, adjunct-administrateur aan boord van Zr. Ms. stoomschip Prinses Amelia als blijk van goedkeuring voor het met levensgevaar redden van een schepeling op de reede van Padang, op 20januarij 1861. Volgens delaatste berigten, ingezonden door den staatsraad commissaris des konings in Gelderland, liet de gezondheids toestand dev overstroomden iu de gemeenten Ammerzoden en Driel nog al te weuschen over. Het typheus ziekte-karakter was daar uiet verminderd, en het getaldev lijders toegenomen. De sterfte is, in verhouding tot het aantal zieken, gering. De geneesheeven ziju door de gemeentebesturen in staat gesteld om in alles te voorzien wat tot verpleging der zieken en tot versterking der herstellenden noodig is. Te Driel wordt de school ingerigt voor de zieken, en dagelijks nog voor 400 per sonen middageten gekookt. Te ITedel is de gezondheidstoe stand aanmerkelijk verbeterd. Zoo ook onder de kinderen te Bommel. Van alle andere gemeenten zijn de berigten gunstig. De verpleegden te Bommel zijn, behalve eenige zieken, naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. Die te Ticl en te Nijme gen zullen dit ook eerstdaags doen. (Necl. staatscourant.) Volgens de Nieuwe ïotterdamsche courant is in plaats van wijlen den heer van Vree, bisschop van Haarlem, benoemd de pastoor aan de kathedrale kerk te 's Hertogenbosch, Wilmer. Van den lusschen Parijs en Lyon werkenden telegraaf, naar de uitvinding van den heer Hughes, is zoo veel goeds en loffelijks medegedeeld, dat zijne exc. de minister van bin nenlandsche zaken heeft besloten om den heer Goudriaan, ingenieur der rijks-telegrafen, den last op te dragen om de werking van dezen telegraaf op de plaats zelve te onderzoe ken, en deswegens te berigten. Naar men verneemt, zal in de maand augustus aanstaande te 's Gravenhage eene conferentie plaats hebben van afge vaardigden uit de verschillende staten, welke tot de duitsch- oostenrijksche telegraaf-vereeniging behooren. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam tot het aangaan eener leening van f18,000,000 tegen eene rente van 3J pct„ ten einde de 5 pets. stedelijke gevestigde schuld en de nog in om loop zijnde losrenten van 1S45 af te lossen, goedgekeurd. Voor de noodlijdenden door den watervloed op Java heeft H. M. de koningin f 500 gegevende prins van Oranje f 1000 prins Frederik f1000. De algemeene collecte heeft f 16,178 opgebvagt, weshalve, met inbegrip der giften van het konink lijk gezin f 25000 in 's Gravenhage is ontvangen. Naar wij vernemen zal voor de arrondissements regtbank te Amsterdam weldra bepleit moeten worden eene vordering

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1