Bijvoegsel van de Middelburgsche courant. Zaturdag 27 April 18G1 Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 24 april. Voorzitter ile heer Bij leveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van de Graft. Lambrechtsen van Rit- thera, Verbrugge, Snijder. Caland en van Deinse, terwijl de heeren van Uije en Darame eenigen tijd later ter vergadering komen. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en daarop voor kennisgeving aangenomen a. de mededeeling des voorzitters dat de heeren van de Graft, Verbrugge, Snijder, van Deinse en Caland. blijkens van hen ingekomen berigt, zijn verhinderd de zitting btj te wonen, de vier eersten door ambtsbezigheden en de laatste door afwezigheid -, b. eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het kohier voor den hoofdelijken omslag voor dit dienstjaar, hetwelk reeds ter invordering is ge steld in handen van den gemeente-ontvanger. Wordt gelezen eeue missive van burgemeester en. wethou ders der gemeente Utrecht, houdende berigt dat gedeputeerde staten hunner provincie het gevoelen niet deelen van gedepu teerde staten van Zeeland, betrekkelijk de berekening van het bestelloon van adressen hij het beurtveer tusschen beide gemeenten. Thans stelt men voor, met het oog op art. 121, tweede lid der gemeentewet, de beslissing des konings in te roepen. Burgemeester en wethouders worden daartoe ook dezer zijds eenstemmig gemagtigd, nadat door den voorzitter op eene vraag van den heer Fokker was te kennen gegeven dat het verschil zich daarbij bepaalt, dat gedeputeerde staten van Zeeland de heffing van boven bedoeld bestelloon aanmerken als eene belasting, welk gevoelen gedeputeerde staten van Utrecht niet zijn toegedaan. De heer van Uije is inmiddels ter vergadering gekomen. Van de plaatselijke schoolcommissie ingekomen zijnde eene missive, waarbij verklaard wordt dat men geenerlei be zwaar heeft om het door den hulponderwijzer J. de Ivlerck tegen 1 mei gevraagde ontslag eervol te verleenen, wordt diens verzoek thans met algeraeene stemmen ingewilligd. Ter inzage van de leden wordt nedevgelegd een door de kamer van koophandel en fabrieken alhier tot z. exc. den minister van koloniën gerigt adres, (opgenomen in het no. dezer courant van den 2S maart), betrekkelijk de vracht vermindering door de Nederlandsche handelmaatschappij voor het vervoer van producten. Worden gelezen twee adressen, door den heer procureur P. Rekker ingediend, respectievelijk namens jhv.jP. D. van Cit- ters enjhr. mr. D. M. van Dusseldorp de Superville, waarbij teruggave verzocht wordt door'eerstgenoemden van eenbedrag van f 864,521 en door den tweeden van f157,77, wegens door hen onder behoorlijk protest te veel betaalde termijnen van hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag over de dienst jaren 18561859, met vervolgingskosten en renten tegen 5 ten honderd 'sjaars. In der tijd zijn hunne verzoeken om teruggave voor tijdelijk verblijf buiten de gemeente, met het oog op het aanhangig regtsgeding met jhr. mr. J. van Reigers berg Versluijs, gewezen van de hand, en na de eindbeslissing daarvan meenen adressanten met volle regt ook op hunne aanvrage terug te kunnen komen. Op voorstel van den voorzitter worden beide verzoeken gesteld in handen van de commissie ad hoe. Geschiedt voorlezing van een tot burgemeester en wethou ders gerigt vernieuwd adres van C. Broelse, slijter onder Koudekerke, daarbij terug komende op zijn verzoek om restitutie voor betaalde f73,17 gemecnte-accijns voor 256 kan buitenlandsch gedisteleerd. Hij verklaart daarbij geheel on bekend te zijn geweest met de handelingen der bedienden van de stoomboot, zoo dat hij vreemd is aan het gebrek in de for maliteiten bij weder uitvoer, en in ieder geval op grond van billijkheid teruggave verzoekt. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders, ten einde den raad daaromtrent een voorstel te doen, des noodig na overleg met den controleur der plaatse lijke belastingen. Ter inzage van de leden worden gelegd de door den voor zitter ter tafel gebragte verslagen over 1860, a. van het bur gerlijk armbestuur en b. van de vereeuiging voor genees- en heelkundigen iu Zeeland. Voor kennisgeving worden aangenomen 1. het overgelegde proces-verbaal der driemaandelijksche opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde is bevonden en het saldo in kas bedroeg f 44,635,67 2. de mededeeling dat liet verslag over den toestand der gemeente in I860 ter perse is, en eerlang aau de leden zal worden rondgedeeld. De ter inzage van de leden gelegen hebbende staat van te doene afschrijving opliet kohier van den hoofdelijken omslag voor 1860, wordt gearresteerd tot een bedrag van f 68,38^, in onwaarde te verantwoorden, en f 264,11, te restitueren aan verschillende regthebben den. Volgens art. 15 der wet op de schutterijen moeten twee leden van den gemeenteraad worden aangewezen, om zich te belasten met de werkzaamheden te dier zake. Op verlangen der vergadering wijst de voorzitter daartoe aau de heeren de Jonge en Lambrechtsen van Ritthem, en tot plaatsver vangers de heeren Fokker en van Visvliet. Wordt overgegaan tot de benoeming van hulponderwijzers uit de ter vorige zitting in gekomen e voordragten a. tot tweeden, op de burgerschool C, van den heer van Swers. de heer P. G. de Jager b. tot derden, op de school voor minvermogenden, van den heer Gouka, de heer A. Cense jr. en tot assistent-klokkenist de heer J. F. Kleyn, alle met 9 van de 10 geldig uitgebragte stemmen. De ten uitvoer leg ging dier benoemingen wordt opgedragen aan burgemeester en wethouders. De heer Damme komt ter vergadering. Geschiedt voorlezing van bi j vernieuwing tot den raad ge- rigtc adressen tot het bekomen van grond in erfpacht: a. door de heeren II. Willemse en J. M. van Ditmars, die zich bereid verklaren de door hen aangekochte houtloodsen. vroeger behoord hebbende aan de Nieuwe sociëteit der zaag molens, af te breken en zeven kleinere te dier plaatse, volgens overgelegde teekening, te bouwenen b. door den heer B. A. Fokker, bereid om de vóór- en zijde- beschoeijing van de hoekloods aan het paardenwed voor zijne rekening te herstellen. De gemeente-bouwmeester, wiens advies hieromtrent reeds is ingewonnen, adviseert om conform heide verzoeken voor den tijd van 25 jaren in erfpacht af te staanaan eevstge- noemden 700 vierkante ellen gronds, tegen f 14,28 cijns per jaar, met vergunning tot het bouwen van zeven loodsen en onder verpligting tot omrastering van het overige terrein, en aan den tweeden 329 vierkante ellen, tegen f G,7S, ouder zoo danige bepalingen als gewoonlijk worden bedongen. Verder worden overgelegd advies van den gemeente bouwmeester, op gelijke verzoekenvan W. L. de Gloedt, om in erfpacht te bekomen 2S vierkante ellen gronds, op de Oostpunt, wijk O. no. 20S, en van P. J. Papegaay, van 54 vierkante ellen gronds, tegen het voormalig St. Janshuis, strekkende dat advies om daaraan gevolg te geven, voor den eersten ad 50 centen voor den tweeden, ad f 1 's jaars, voor den tijd van 25 jaren op de gewone voorwaarden en onder ver pligting om het eerste terrein met een haag af te scheiden. De hiertoe betrekkelijke staat wordt, onder nadere goed keuring van gedeputeerde staten, vastgesteld. Voor wat het tweede perceel betreft, onthield de heer Fokker zich van medestemming. Bij resumtie beraadslagende op het rapport vau de com missie ad hoe, wordt dien overeenkomstig het minimum van de veranderlijke jaarwedde der openbare onderwijzers, voor de berekening hunner bijdrage in het pensioenfonds, vast gesteld op f 144 voor dien van de burgerschool A. en op f 135 voor die op de burgerscholen B. en C. in deze gemeente. Door den voorzitter wordt het verslag uitgebragt namens de commissie van tinancien op de iu have handen gestelde mis sive van de commissie van bestuur over de bank van leening alhier. De commissie verklaart die missive met aandacht te hebben overwogen en getoetst aan haar vroeger rapport en het door den raad genomen besluit, en zij deelt als liaar ge voelen mede dat er geene sprake van kan zijn dat zij der com missie van bestuur, van welker ijver en goede zorgen ook zij overtuigd is. magtsoverschrijding of onwettige handeling zou hebben willen te laste leggen. Is besloten in die mededeeling te berusten. Bij concept resolutie wordt mede op rapport van de com missie van financiën, aan welke reeds was verzonden een door het bestuur over de godshuizen ingezonden staat van ba ten en lasten, besloten aan die instelling over het jaar I860 toe te leggen een buitengewoon subsidie van f 1835,72 voor het vermoedelijk kwaad slot dier administratie. De voorzitter voegt daarbij tot toelichting dat de levens middelen duurder zijn aanbesteed dan bij de begrooting was geraamd en door het burgerlijk armbestuur minder personen zijn verpleegd. Dit buitengewoon subsidie kan echter bestre den worden uit een overschot van ruim f2000, dat vermoe delijk van de voor het burgerlijk armbestuur op de begvooting uitgetrokkene gelden zal bestaan. De zitting gaat hierop over in eene met geslotene deuren. Bij de heropening wordt gelezen een adres van H. J. van de Kamer comp. houdende verzoek om in erfpacht te mogen bekomen het terrein bekend als spekrookerijlaagte, groot om streeks 1200 vierkante el, tot daarstelling eener stoomhoutza- gerij, voorts een terrein ter lengte van 100 ned. el aan de wal tot daarstelling van loodsen, en van eene gelijke lengte, ter breedte van lt) el, waters voor het nederleggen van balken. Zullende beide terreinen behoorlijk omrasterd worden en voorts eene sloot worden gegraven om gemeenschap te water te hebben van de gracht naar dc fabriek, welke behoorlijk door een brug zal worden gedekt. Van een en ander zijn behoorlijke teekeningen overgelegd, terwijl daarop reeds het rapport van den gemeentebouwmees ter is ingewonnen. De voorzitter berigt dat de commissie van fabricage zich thans bezig houdt met een onderzoek van deze aanvrage en daarop zaturdag rapport zal uitbrengen, hetwelk alsdan voor de leden ter inzage zal worden gelegd. De beraadslagingen over dit onderwerp worden aangehouden. Bij burgemeester en wethouders is ingekomen eene missive van den heer procureur P. Rekker, aan den procureur der gemeente, den heer P. de Maret Tak, houdende verzoek tot teruggave aan jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys alhier van f 91,42. zijnde het door hem te veel betaalde in den hoofde lijken omslag voor 1856 met de renten daarvan, terwijl de verdere kosten van het regtsgeding tusschen de gemeente en den heer Versluys bedragen volgens verschillende declaratien van partij f 2448,151, en van de practizijns der gemeente f 2293,014, alzoo te zamen f 4741,53. Met algemeene stemmen worden burgemeester en wethou ders gemagtigd, tegen overlegging van specifieke declaratien, die gelden te doen uitbetalen en daartoe aan gedeputeerde staten ter goedkeuring aan te bieden eene suppletoire bcgroo- ting, waarop in ontvang kan worden gebragt de meerdere opbrengst van eenige verbruiksbelastingen. Op voorstel van den voorzitter worden burgemeester en wethouders gemagtigd over eene som van f 200 te beschikken, om bij gelegenheid van het iu junij alhier te houden zesde zeeuwsch muziekfeest, deze aan te wenden tot eenige opluis tering en ten einde het publiek in die feestvreugde te laten deelen. Hiermede de te behandelen punten afgeloopen zijnde, vraagt de heer Lantshcer den voorzitter eene inlichting. On langs heeft een koopvaardijschip in de haven vastgezeten, en hij wenscht te vernemen of dit ook in verband staat met de verbetering van het haven-kanaalvoorts heeft hij vernomen dat de stoombaggermolen nu en dan onbekwaam tot werken was. Gaarne zou hij daaromtrent ingelicht worden en weten of men zich nog altijd volgens het oorspronkelijke plan mag vleijen dat de haven nu over twee jaren weder in behoorlijken toestand zal zijn gebragt. De voorzitter verklaart dat de stoommachine thans weder in alle opzigten voldoet alleen heeft zich twee malen daarbij een niet te voorzien gebrek voorgedaan, hetwelk zoo spoe dig doenlijk is herstelder bestaat dus nog alle grond om te hopen dat in tijds volgens het ontwerp de verbetering zal kunnen worden aangebragt. Eerlang wordt bij burgemeester en wethouders een rapport van den gemeentebouwmeester ingewacht omtrent de plaats gehad hebbende uitdieping. Wat betreft het vastzitten van het schip Minerva, is hem ge rapporteerd dat zulks hoofdzakelijk toe te schrijven is aan het late vertrek van dat vaartuig, terwijl er buitendien wei- nif water en tegen-wind was en de sleepboot niet veel kracht scheen te kunnen uitoefenen. De heer Lantsheer betuigt zijnen, dank voor de ontvangen inlichting. De heer van Uije verklaarde hierop nog, op eene vraag van den heer Fokker, dat hem bij onderzoek is gebleken, dat met de thans gebezigde machine in den regel geenszins meer wa ter dan gewoonlijk wordt verkregen. De openbare zitting wordt daarop gesloten. Gemeenteraad van Süierikzee. Zitting van 17 april. "Voorzitter de heer Cau; afwezig met kennisgeving de heeren van Dongen en Nauta van der Grijp. De notulen der zitting van 20 maart zijn na lezing goed gekeurd. Worden gelezen, voor kennisgeving aangenomen en zoo veel noodig de executie aan burgemeester en wethouders op gedragen, drie missiven van gedeputeerde staten der provin cie, houdende goedkeuring van besluiten van de zitting van 20 maart: a. ruiling van grond en verhnring van een kelder; b. tot af- en overschrijving; c. beschikking uit onvoorziene uitgaven. In handen der heeren Fokker, Goemans en Ochtman wor den tot onderzoek gesteld de ingekomen rekeningen van het isra'élietisch armbestuur, met eene geleidende missive -, het evangelisch luthersch armbestuur; de brei- en naaischool; de coramercie-werf, en het pensioen- en weduwenfonds van ge meente-ambtenaren. Tot tiendinganger wordt bij tweede stemming benoemd L. van Gastel, te Noordgouwe-, totopzigter der begraafplaats bij eerste stemming P. J. Harinckx. In gevolge liet in de vorige zitting door burgemeester en wethouders gedane voorstel, wordt het tractement van den directeur der gasfabriek vermeerderd niet f 100, en besloten tot verandering der oude gaskuip en klok. waardoor de knip op 2 el waterstand zal gebragt worden en de klok teleskopisch zal werken, zoo dat meerdere gasberging mogelijk zal zijn. Het kohier van de hondenbelasting wordt naampliatiemet 2 honden, vastgesteld op f 22958 honden van vermaak en 65 honden van beroep. Tot leden der commissie tot onderzoek der reclames tegen het kohier van den hoofdelijken omslag worden benoemd de heeren van der Vliet, Goemans en Muloek Houwer. De heer Goemans verlaat de vergadering, verklarende hij door doofheid verhinderd te zijn de discussien te volgen. Door den heer van der Lek de Clercq wordt gerapporteerd op het voorstel van het burgerlijk armbestuur tot wijziging der be^rooting ad f 15,02,J-, waartegen de commissie, om het geringe van het bedrag, geen bezwaar heeft: zij adviseert daarom tot goedkeuring; het voorstel wordt aldus aangeno men, hebbende de heer Fokker zich van medestemming ont houden. Door den heer Ochtman wordt, namens de commissie ad hoe, rapport uitgebragt op het voorstel tot heffing eener belas ting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijk heden. Overeenkomstig dat rapport wordtdie verordening en de verordening tot heffing goedgekeurd, waarvan inzonding aan het hooeer bestuur zal geschieden. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten tot af- en overschrijving van f 4,724- op het artikel collec- teloon van den waagmeester. De voorzitter berigt dat op 5 april is opgenomen de kas van den gemeente-ontvanger, en in kas bevonden fl 1,576,15£, met de mededeeling, dat van het proces-verbaal afschrift is gezonden aan gedeputeerde staten, hetgeen aangenomen voor kennisgeving. De heer van der Lek de Clercq verlaat de vergadering. De voorzitter deelt mede dat het laatste perceel van de ver hooging van den oosthavendijk is aanbesteed aan J. van der Linden, voor f2189. Door den heer Fokker wordt, namens de commissie ad hoe, gerapporteerd op de rekeningen, ingediend door den ontvan ger der begrafenisregten. strekkende tot goedkeuring van die van het fonds van zerken en lei jeu. in ontvang f 1012.31, uit gaaf f372,goed slot f 100S.59; dieder regten, in ontv. f384,50, uitgaaf f 12,22, goed slot f372,2S, en tot goedkeuring van het voorstel van burgemeester en wethouders, om van het goed slot der rekening van zerken en leijen f S00 terug te brengen in de gemeentekas, als zijnde dit fonds daaruit gesproten, overeenkomstig het advies der commissie wordt besloten. Ten gevolge van het vaststellen der tweede rekening, be- hoort van het zuiver saldo, ad f 228,24, de helft of f114,13 aan de hervormde kerk. krachtens vroeger contract, uitge keerd te wordendaarvoor op dc begvooting slechts f 100 uit getrokken zijnde, wordt besloten tot af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven van f 14,13. Hierna is de zitting gesloten. SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS, UITGEVERS VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 5