Ürctijöingen. CjimMsbcvigtcn. $ocklïfscl)cumnng. Een nader telegram meldt dat het geheele betreurens waardige incident gelukkig met eene totale verzoening is ge ëindigd. De oud-dictator der Beide Sicilien heeft eene za- menkomst met graaf di Cavour en daarna met generaal Cialdini gehad, en alle verdeeldheid is ten eenenmale opgeheven. Tot zoodanige verzoening zal zeker hebben medegewerkt dat de brief van Cialdini vrij algemeen werd afgekeurd. Het is te hopen dat zij ook gunstigen invloed moge uitoefenen op de manifestation, waarvan de telegraaf reeds hier en daar gewag maakt ten gunste van Garibaldi. Onder anderen heb ben de ontslagen vrijwilligers van dien dictator te Milaan en te Mondovi door de straten geloopen onder de kretenleve Garibaldi. In laatstgenoemde plaats werd openlijk geprotes teerd tegen den brief van Cialdini aan Garibaldi, en daar ging het zoo heftig toe dat eenige personen moesten gearresteerd worden. In het parlement is woensdag door den heer Mamiani een dagorder voorgesteld, strekkende om te verklaren dat de na tionale garde in de zuidelijke provinciën zich tijdens dejongste gebeurtenissen verdienstelijk voor het vaderland heeft gedra gen. Na eenige beraadslaging is die motie genoegzaam met eenparige stemmen aangenomen. De heer Minghetti verklaarde, in antwoord op eenetothem gerigte vraag, dat de regering de volledige vereeniging van de zuidelijke met de noordelijke provinciën zal ten uitvoer leggen. Inzonderheid houdt het gouvernement zich bezig met de organisatie van de nationale garde, en de generaal Cosenz zal naar Napels gezonden worden als inspecteur-generaal van dat wapen. 72,000 geweren zijn uitgereikt, en er worden 30,000 anderen, die nog te Gaëta zijn, gereed gemaakt. De heer Liberio Romano verbeterde eerstgenoemd cijfer nog, hetwelk volgens hem 93,000 moet zijn. In het regeringsblad komt een brief van den generaal Sir- tori voor, die zich beklaagt over de wijze, waarop de generaal Cialdini partij heeft zoeken te trekken van de aan het parle ment gegeven uitlegging van eenige door hem (Sirtori) ge sproken woorden, en tot eendragt vermaant, onder verklaring dat, naar zijne overtuiging, Italië in het parlement en den ko ning verpersoonlijkt is. De Opinione spreekt een te Turyn verspreid gerucht tegen, volgens hetwelk de duitsche bondsvergadering aan den bij haar geaccrediteerden gezant van koning Victor Emmanuel zijne paspoortenzougezondeu hebben. Hetzelfde blad deelt uittreksels mede uit twee vertrouwelijke de'pêches van den graaf von Rechberg aan den oostenrijkschen bonds- gezant, betvekkelijk het koningrijk Italic en zijn vertegen woordiger, waarin wordt aangedrongen op het niet erkennen van dat koningrijk en van zijnen gezant te Frankfurt. Terwijl graaf von Rechberg bij den duitschen bond nog de erkenning van het nieuwe koningrijk Italië bestrijdt,verze kert men dat koning Otto van Griekenland den thans heer- schenden staat van zaken in Italië als wettig heeft erkend. Dit feit is te opmerkelijker omdat die koning behoort tot het huis van Beijeren, welks vijandige gezindheid ten opzigte van Victor Emmanuel bekend is. Spanje. Terwijl in Europa de zucht naar onafhankelijkheid in den laatsten tijd algemeen toegenomen is, ziet men aan gene zijde van den Allantischen oceaan een tegenovergesteld verschijn sel. Plotseling althans vernam men, dat de bevolking op het eiland St. Domingo, weleer eene spaansche bezitting, den wensch heeft geopenbaard tot eene inlijving bij het voorma lige moederland. Natuurlijk gaf deze tijding, zoodra ze alge meen bekend werd, aan de spaansche bladen aanleiding tot polemiek. Wat het gevoelen der spaansche regering over deze. aangelegenheid is, weet men natuurlijk niet met volledige zekerheid. Men mag het er echter voor houden, dat die be sproken inlijving, die, volgens sommige berigten, zich tot een protectoraat, hoewel met veel gezag, zou bepalen, haar niet ongevallig is. De half officiële Correspondencia autografa heeft althans verklaard, dat zij de inlijving zal aanvaarden, indien het blijken mogt dat de bevolking op net eiland ervóór is en de europesche mogendheden er niet tegen zijnen in een later artikel heeft het blad zich gehaast, formeel een berigtte logenstraffen, volgens hetwelk de spaansche regering de inlij ving niet zou ratificeren. En eristemeergrondomte gelooven dat zij met de zaak gediend is. daar de spaansche bladen thans een document mededeelen, waaruit men mag opmaken, dat de beweging op St. Domingo het gevolg is van de voorberei dende onderhandelingen, ten aanzien dezer zaak, gevoerd tusschen de kleine spaansche kolonie op het eiland en Spanje. Dit document is eene proclamatie van Santana, president van de republiek, aan de bevolking, waarin hij zich voor gezegde inlijving verklaart, onder bijvoeging dat het voormalige moe derland thans de armen uitstrekt om de republiek te ontvan gen. Verder wijst hij op de voordeelen. die laatstgemelde van de hereeniging te wachten heeft, zoo als de burgerlijke vrij heid, waarborging van alle regten, belooning van verdiensten aan den lande bewezen, de verzekering van den eigendom en alle uitzigt op een duurzamen vrede, en met dien vrede de daaruit voortspruitende gelukkige gevolgen. Onder Spanje's protectie, zegt hij ten slotte, zullen wij, even als vroeger, slechts e'e'n volk, slechts e'éne familie uitmaken. En om het ontwerp reeds dadelijk zoo veel mogelijk tot uitvoering te brengen, heeft Santana altijd volgens de spaansche bladen reeds verscheidene decreten uitgevaardigd, die hij niet, zoo als vroe ger, geteekend heeft als president der republiek, maar als gouverneur van het eiland, uit naam van koningin Isabella. De lading van het barkschip Burgemeester van, Middelburg, gez. K. Hoek, bestaat uit: 2210 kranjangs suiker; 5100 balen koffij850 schuitjes tin, en 2311 bossen bindrotting. Sedert 21 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor AntwerpenSophia Cathrine, gez. Bang, Oost zee; Suomi, gez. Nordberg, Alexandrie; Er indexing, gez. Gibse, I JsstadPhilotaze, gez. L. A. Weysen. AkyabCatha rine Hermanna, gez. D. Visser, Johanna Christiana, gez. W. P. de Jonge, beiden van Buenos Ayres Assompliongez. Vidud, Charleston; Carl, gez. Pagels, Memelgez, Peterson, CetteLady Cecilia, gez. Lindsay, Den 25 dezer is te Veere binnen gekomen de hanover- sche kof Alagunda, gez. J. J. Doyer, van Londen met 1500 balen ongepelde rijst naar Middelburg bestemd. Graanmarkten. Amsterdam 26 april. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 40]Lijnolie op zes weken f31-]. Oostburg 24 april. De aanvoer van granen was heden niet groot en de koop lust beperkt tot de beste kwaliteiten; afwijkende soorten waren niet dan lager te plaatsen. Puike en goede tarwe is verkocht f 10.50 a f 10,25 enkele nog f 10,75, afwijkende f 9,50 a f 10. Rogge bijna uitsluitend voor dadelijke behoefte gekocht. Gerst in wigtige soorten f 6,50 a f 6,40, voor ligte was niet meer dan f 6,25 a f 6 te bedingen. Zomer dito f 6 a f 5,50. Haver f2,50 f3 f 3,50 en f 4,25 naar deugd. Kanarie zaad f 6,75. Paardeboonen f 6,50 a f 7; enkel f7,25. Middelburg 25 april. De aanvoer onzer naburige eilanden was heden onbedui dend en op voortdurende hooge eischen, voor de beste tarwe ging daarin ook weinig omhoog benoodigden alleen koch ten om zich voor de consumtie te voorzien en moesten vorige weekpvijs betalen. Voor handel werd niets gedaan. Rogge bleef met weinig handel prijshoudend de beste bragt f7,30 op. Gerst, zoo winter als zomer, bleef in e'ën doen. Naar erwten of boonen was bijna geen vraag, enkele monsters zijn aan vorige weekprijs-notering gekocht. Koolzaad meer ge vraagd doch niet aangeboden, Raapolie f 40.50; patentolie f42,75; lijnolie f34,25 per vat op 6 weken, op contant f 1 per vat lager. Raapkoeken f 84 per 1040 stukslijnkoeken f 13 per 104 stuks. Gemiddelde marktprijzen. per ned. mud. Tarwe oude f a f Dito nieuwe - 9,75 k -11,50 Rogge oude Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver a Witteboon - a 7,a - 7,30 5,75 a - 6,30 5,25 a - 5,SO per ned. mud. Bruineboon. faflS, Paardeboonen - 6,75 a - 7,10 Gr. erwten -10,a -11 Witte erwten a Kool en raapz.a Aardappelen. - 3,25 a- 3,75 per ned. pond. Versche boter f 1,a f 1,10 Middelprijzen van bakbare tarwe f 11,35 en rogge f 7,25. Prijzen van effecten. Amsterdam 26 april. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, 6de serie dito Aand. spoorweg Leening 1860 Polen. Schatkistobligatien Spanje. Obligatien dito binnenland sch Certific. coupons bewijzen Crcdiet instelling Oostenrijk. Obligatien Wecner metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Londen, 25 aprilten 12 ure. Consols 92. Weenen, 25 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 64,90. Parijs, 25 april, (slotpr.) 4] pet. compt.3pet. 68.35 2] pet. 68* 3 7b| 4 973- H v 133| 5 1UU 4 5 6 55 181 H 89 4 413 4 y+ H 5 40 5 64! 5 48 81* 3 n 53* 3 45! 3 45'! 14 2J- V 934 3 223 Intimis: medcdeelingen door dr. A. Pier son TJtrecht, bij Kemink Sf zoon, 1861. Intimis is een latijnsch woord. Het wil zeggen„aan mijne vrienden." Onder dezen vertrouwelijken titel leidt dr. Pier- son bij ons een ouden bekende in, doch in een gansch nieuw kleed gestoken. Intimis toch is eene tweede uitgave, maar eene geheel omgewerkte, eene schoonere en betere uitgave van De pastorie in den vreemde. De eerste leed vooral, gelijk de schrijver zelf thans erkent, onder eene soort van anonymiteit, die den lezer vaak belette zich naar behooren in de verhalen van het boek te oriënteren. Thans is die fout weg genomen. Sënévan, predikant van Watlain. is verdwenen; Pierson. pre dikant te Leuven, is opliet tooneel getreden. Toch blijft het boek waarheid en verdichting dooreen gemengd. Doch de verdichting is van de edelste soort, zij is de waarheid, zoo als zij leeft in de ziel van den kunstenaar en in het hart van den menschenkenner. Wij durven zonder aarzelen de lezing van Intimis aan bevelen. Een heerlijk dagje hebben wij met dat boek in han den doorgebragt. Wil men weten waarom? omdat het meer geeft dan een boek, meer dan eenige vellen met schoone woor den en goede gedachten voorzien, het doet ons leven in gezel schap van een mensch. Indien wij ooit het voorregt mogen genieten, lezer, met u in een diligence of op een stoomboot plaats te nemen voor een ouderwetsche reis van zes of zeven uren, indien gij het dan niet al te onfatsoenlijk, niet al te weinig naar de mode vindt om op reis te praten met een vreemdeling, indien wij dus met elkander kennis maken wij verzoeken het u vooraf, want op het oogenblik zelf zouden wij het waarschijnlijk niet meer durven o, val ons dan toch in 's hemels naain niet lastig met uwe wetenschap van de politiek of van de geografie of van de litteratuurTracht dan toch niet den rijkdom van uwe kenuis en uw vernuft te doen schitteren, want gij zoudt ons haast verleiden u voor verwaand en vervelend te houden Wees dan liever eenvoudig menschwees met ons de zelfde die gij zijt in uw dagelijksch levenspreek met ons over huis en wouw en kind, over uw hopen en vreezen, over uwe vreugde en smart; spreek met ons zoo als gij gevoelt, natuurlijk voor zoo ver de kieschheid het toelaat; en dan, dan kunt ge ze ker op onze belangstelling rekenen, we zullen naar u luisteren met open oor en met een warm hart, ook wanneer gij zijt een eenvoudig man en slechts een tiende gedeelte bezit van de gaven vau Pierson. Laat ons nu nog eens herhalen wat ons genoegen deed sma ken bij de lezing van Intimis. Het is meer dan een boek, zeiden wijhet geeft meer dan den schrijver, dat wil zeggen, het onnatuurlijke wezen, dat met een geplooid gezigt en in het zondagskleed gehuld, zich aan de onbescheiden blikken van het publiek blootstelt: het geeft den mensch zelf, den wa ren, den geheelen mensch. Intimis gelijkt op een fraai gepolijsten spiegelnet weer kaatst de persoonlijkheid van dr. Pierson. I-Iij zelf spreekt tot ons door zijn boek; hij vertoont zich aan ons als herder en leeraar, als echtgenoot en vader, hij doet ons deelen in de engelen vreugd, waarmede hij het verdoolde en berouwheb bende kind terug voert in het vaderlijke huis in de teleur stelling, waarmede hij optreedt als predikant voor ledige banken en ledige stoelen in den ijver, waarmede hij in het katholieke Leuven eenige weinige protestanten en afstamme lingen van protestanten tracht zamen te lezen hij kruipt in ons bijzijn op handen en voeten, met zijn oudstenjongen op den rug, door het woonvertrek hij ontvangt ons in zijn stu deerkamer, en chambercloak en op pantoffels; hij wandelt met ons en wij werpen ons neder in het hooge gras, tegen de helling van een heuvel, met een heerlijk landschap voor oogen, en in die houding vertelt hij ons wat hij als christen denkt en gevoelt. Ja, waarlijk dit boek mag Intimis hee- ten. Open het op welke bladzijde gij wilt, gij vindt er in een welwillende» vriend, die u op de hoogte stelt van zijne lotge vallen en u beminnelijke mededeelingen doet aangaande al de dingen, welke zijn hart vervullen en hem doen gevoelen dat hij leeft. Vrees echter niet dat Pierson door deze groote vertrouwelijkheid tot platte gemeenzaamheid en trivialiteit vervalle; een beschaafd man is immers altijd beschaafdal zijne woorden, al zijne manieren doen hem kennen als zoo danig, zelfs wanneer gij hem begluurt alleen, te raidden van de zijnen, in het heiligdom zijner woning, in de eenvoudige huiskamer. Pierson nu is in den waren zin des woords een beschaafd man. Een tweede reden, welke ons met Intimis zeer ingenomen doet zijn, is de onpartijdigheid van den schrijver tegenover het katholicisme. Voor zoo ver wij, nederlanders, protestan ten zijn, verdienen wij over het algemeen den lof niet, het katholicisme naar waarheid en billijkheid te beoordeelen. Vele romanschrijvers maken zich aan eene groote overdrij ving schuldig; zij denken zich de tegenstellingen, welke men oj) zedelijk terrein ontmoet, zoo scherp en onbepaald moge lijk al hunne helden zijn öf engelen, öf duivels. Deze scherpe tegenstellingen mogen zeer dichterlijk zijn en aanleiding schenken tot het gebruik van een schitterend koloriet; waar zijn zij evenwel niet. In de werkelijkheid doordringen en be perken elkander het goede en het booze,de waarheid en de leu gen,de wijsheid en de dwaasheid. Ook in het hart van den meest verstokten booswicht vindt men nog sporen van zielenadel ook in het meest reine gemoed werpt de zonde eenige scha duw. Niemand heeft aanspraak op onze onbepaalde vereering; niemand verdient eene grenzenlooze verachting. En wat van de menschcn geldt, moet evenzeer op de verschillende gods dienstvormen worden toegepast. Vele onder onze protestan ten huiveren reeds, wanneer men spreekt van mis en wijwa ter; hun afgrijzen kent geen perken, wanneer zij denken aan den biechtstoel. Zij beschouwen het katholicisme als eene uit vinding van priesterbedrog en priesterlist; zij kunnen niet begrijpen dat een verstandig mensch van harte roomsch kan zijn. Billijkheid dringt evenwel ons te erkennen dat in katho lieke landen het protestantisme met gelijke munt betaald wordt. De hervorming wordt er door beschaafde en veelzins verlichte mannen als het werk van een ijverzuchtige» en los- bandigen monnik voorgesteld; men verwacht er steeds den spoedigen en volkomen ondergang van het groote gewrocht der zestiende eeuw. Wil een protestant het katholicisme, wil een katholiek het protestantisme overeenkomstig zijn juiste waarde leeren schatten, hij moet zijne haardstede verlaten en zich ter woning vestigen gedurende eenigen tijd te midden van de vijanden van zijn geloof. Ware verdraagzaamheid, ruime menschenliefde kan slechts de vrucht zijn van veelzij dige kennis enfmdervinding. Dr. Pierson heeft gewoond en gewerkt in het katholieke Leuvenhij is met vrome jezuiten en edele roomschen in veelvuldige aanraking geweest. Zijn oog is niet, gelijk dat van zoo velen onzer, verblind door pro- testantsche vooroordeelenhij gevoelt, de kracht, de schoon heid, de waarheid, maar ook het gebrekkige en het verkeerde

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3