öuitmlimïrsrlje tijöiiigcn. irctijöingcn. Op de mededeeling des voorzitters, dat de huur verstreken as van de werf, in gebruik bij de erven Borghmans, wordt be sloten door eene commissie te doen onderzoeken in hoeverre het meest in het belang der gemeente zou zijn, het zij ander maal tot eene openbare verpachting over te gaan. het zij die werf onder eigen beheer der gemeente te houden. Tot leden van die commissie wijst de voorzitter aan de heeren J. P. Smith, Wels en van der Hijden. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen des voorzitters: dat de gemeentebegrooting voor 1S61 door gedeputeerde staten is goedgekeurd, even als het jongste raadsbesluit tot vaststelling van een minimum der verander lijke jaarwedden van de openbare onderwijzers, en voorts dat een jaarverslag van den toestand der gemeente is opgemaakt en aan de leden ter inzage zal worden rondgezonden. Hiermede alle te behandelen onderwerpen afgeloopen zijnde, vraagt de heer Ruysch aan den voorzitter wat er is van een loopend gerucht dat door de ambtenaren der plaatselijke belastingen proces-verbaal zou zijn opgemaakt wegens invoer van enkele beschuiten. De voorzitter zegt dat door een ambtenaar proces-verbaal is opgemaakt tegen 4 of 5 loodsen wegens door hem uit zee terug gebragte en hier ingevoerde 5 ons beschuit. De contro leur heeft zich echter gehaast hem opmerkzaam te maken op het onbillijke dezer zaak, zoo dat het proces-verbaal, dat trouwens in behoorlijken vorm was opgemaakt, buiten vervol ging gebleven is en die opheldering aan den betrokkene is medegedeeld. De heer Ruysch betuigt zijn dank voorde ontvangen in lichtingen. De lieer Uyttenhooven wenscht liet gevoelen der vergade ring te vernemen omtrent de al of niet belastbaarheid van de dezer dagen ingevoerde haring, als gerookte visch, waarvan de verordening spreekt. Hij heeft zich als waarnemend bur gemeester overtuigd, dat die visch slechts in zeer geringe mate is gerookt, naar hij meent alleen om ze voor bederf te bewa ren bij het vervoeren dus niet in de termen valt. De heer Ruysch vermeent dat ook omtrent dit onderwerp had behooren te worden gehoord de commissie voorhetbelas- tingstelsel. Hij voor zich acht de bedoelde visch, zijnde zoo genaamde diepwatersche bokking, wel degelijk aan belasting onderworpen, naar de letter der verordening. De heeren J. A. Schmidt euWinkelman verklaren de ziens wijze van den heer Uyttenhooven, en de lieer van Uije Pieterse die van den heer Ruysch te deelen. Eindelijk wordt, na uitvoerige discussien, met 6 tegen 5 stemmen beslist dat de hier bedoelde vischsoort niet in de ter men der verordening valt. De vijf leden die voorliet belasten stemden, waren de heeren Ruysch, van Uije Pieterse, Wels, van der Os en de voorzitter. De openbare zitting wordt hierop gesloten. Amerika. Volgens de berigten uitNew-York van den 6 dezer werd er bijzonder veel werkzaamheid bij de militaire overheden der Vereenigde Staten opgemerkt. Nabij New-York waren 2G5S man, behoorende tot de land- en zeemagt, gereed om scheep te gaandaaronder was ook rijdende artillerie. Het doel dezer krijgstoebereidselen werd zorgvuldig geheim gehouden, maar de meestcn dachten dat te Washington besloten was dwang maatregelen te nemen om in het zuiden de eedgenootschap- pelijke wetten te doen naleven. Er werd gissender wijze van eene expeditie naar fort Pikens, naar Brazos, naar den mond van den Mississippi en andere punten van het zuiden, en ook van eene expeditie naar St. Domingo gesproken. Eene blok kade van den Mississippi behoorde onder de mogelijkheden waarvoor de new-yorksche kooplieden reeds voorzorgmaat regelen hadden genomen. Doch vevsterking van het fort Sumpter scheen niet in het plan van den president Lincoln te liggen. Engeland. Londen 20 april. Men wil hier thans weten dat een engelsch eskader naar de Adriatische zee zal gezonden worden; de schepen van dit eskader zouden te Triest, Venetië en op de leusten van Albanië .Bosnië en de Ilerzegowina gestationeerd worden. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen met het oog op de onlusten in sommige provinciën van het turksche rijk en de gisting op de ionische eilanden, waar men eene manifestatie van de zijde der bevolking te gemoet ziet, in ver hand met eene beweging in Griekenland. Het geschil tusschen de bouwmeesters en hunne werk lieden, ten gevolge waarvan vele honderden dezer laatstge noemden den arbeid gestaakt hadden en verscheidene weken werkeloos in deze stad rondgeloopen hebben, is nu geheel vereffend. Behalve uit vele plaatsen van Engeland, zijn in den laatsten tijd ook uit Frankrijk een aantal handwerkslie den, vooral metselaars, herwaarts overgekomen. Van Garibaldi's houding in de turynsche kamer zegt The times„Wij hopen dat het betere en edeler deel der na tuur van Garibaldi nog zal zegevieren, dat hij door den hem omhullenden nevel van hartstogt en vooroordeel heen nog duidelijk in zal zien dat hij even weinig in staat is het tegen Cavour op de redenaars-tribune vol te houden als Cavour in staat zou zijn zulks tegen hem op het slagveld te doen, en dat hij het hatelijk werk om de vrijheden, die hij zoo dikwijls met de wapenen verdedigd heeft, door noodelooze heftigheid in gevaar te brengen, staken zal." De pleidooijen in het bekende proces van den keizer van Oostenrijk tegen Kossuth zijn heden gesloten. De vice- kanselier heeft de kwestie in overweging genomen en zal bin nen eenige dagen zijne beslissing bekend maken. Rusland. De de'pcches uit Polen blijven zeer ongunstig luiden, niet ten aanzien van nieuwe ongeregeldheden, maar van de maat regelen der autoriteiten tegen de bevolking. Zoo meldt eene dépêche uit Kralcau van 20 dezer, dat aan de ambtenaren te Warschau zelfs het regt is ontzegd hun ontslag in te dienen, en om dit verbod kracht bij te zetten, worden zij, die zich hieraan niet storen, met gevangenschap in eene vesting be dreigd. Volgens eene andere de'pêche is het den burgers ver boden in de kerken voor het vaderland te bidden, op straffe van tusschenkomst der militaire magt. Buitschland. Weenen 22 april. De duitsche bondsvergadering zou den 18 dezer hare zittingen hervattencn men was verlangend te vernemen wat zij omtrent de holsteinsche zaak zou besluiten, dewijl de door haar aan Denemarken gestelde termijn ver streken is. Doch de zitting heeft niet plaats gehad; daargeene van de commissien der vergadering een rapport gereed had, is de bijeenkomst tot den 2G dezer uitgesteld. Alsdan zal, naar gemeld wordt, waarschijnlijk de holstein sche zaak weder in behandeling komen, alsmede de herziening der verordeningen op het krijgswezen van den bond. Volgens het Journal de Francfort is het deensche gouver nement voornemens eene nieuwe verklaring bij de bondsver gadering in te dienen, en daarbij eenige nadere bewilligingen tot vereffening van het geschil met de holsteinsche stenden aan te bieden. Het regeringsblad behelst de benoemingen der erfelijke leden van het heerenhuis van den rijksraad, voor deniet-hon- gaarsche landen, met voorbehoud van de benoeming der leden voor Hongarye, Croatie, Zevenbergen en Slavonic, nadat de aangelegenheid van de vertegenwoordiging dier landen zal geregeld zijn. Onder de benoemden bevinden zich de drie dichters Gnllparzer, Anastasius Grün en Halm. Met het oog op de concentrering van 45,000 man rus- sische troepen aan den Pruth en de gesteldheid in de Donau- vorstendoramen, worden aanzienlijke troepen-versterkingen door Oostenrijk aan de zuidelijke streken van het Banaat bijeen gebragt. Evenwel wordt ten stelligste verzekerd, dat het geenszins in de bedoelingen van het kabinet alhier ligt, om de oostenrijksch-hongaarsche grenzen door de oostenrijk- sche troepen te doen overschrijden, wat er ook op turksch grondgebied moge voorvallen. Belgie. In de belgische kamer deï vertegenwoordigers is den lOdeu eene discussie gevoerd over art. 245 van het nieuwe strafwet boek, bij welk artikel eene geldboete van 200 tot 1000 francs wordt bedreigd tegen den belg die zich van adellijke titels bedient zonder daartoe geregtigd te zijn. Vóór de paasch- vacantie was dat artikel op nieuw aande commissie gezon den met een amendement van den heer Overloop, strekkende om in plaats van de woorden „den belg" te lezen al wie", ten einde ook vreemdelingen te kunnen straffen die in België ten onregte adellijke titels voeren. De commissie adviseerde tot niet-aanneming van het amendement, doch deheevOrts stelde de weglating van liet artikel voor. Dit artikel 245 is het art. 259 van het burgerlijk wetboek, dat de fransche kamer der afgevaardigden in 1832 deed vervallen, doch dat in het belgische wetboek behouden bleef. De heer Orten zeide bij deze gelegenheid, dat Lodewijk Napoleon, die destijds, vol gens genoemden afgevaardigde, een geestig en verstandig dagbladschrijver was, in hooge mate het misbruik af keurde door Lodewijk Ellips gemaakt van de bevoegdheid om adel lijke titels te verleeneu, en het toen even belagchelijk vond aan den president Pasquier den titel van hertog als dien van kardinaal te geven. Nu zijn wel vóór drie jaren door keizer Napoleon III de titels van adeldom hersteld en heeft hij zelf reeds verscheidene verleend, doch de heer Orts bleef het ge voelen van prins Lodewijk Napoleon den dagbladschrijver toegedaan, en beweerde dat de belgische kamer in 1SG1 zeer goed zou kunnen doen wat de fransche in 1S32 had gedaan, en de dwazen, die zich als edellieden uitgeven laten uitlag- chen door ieder die weet dat zij zicli zeiven tot markies, graaf en baron verheven hebben. Óndanks de welsprekende rede van den heer Orts en de krachtige ondersteuning welke zijn voorstel vond, besloot de kamer met 3G tegen 31 stemmen tot behoud van het artikel. Onder de tegenstemmers bevinden zich verscheidene echte edellieden. Wat het amendement van Overloop betreft, dit werd verworpen met G1 tegen 5 stemmen. Het museum te Brussel is dezer dagen aanmerkelijk verrijkt door den aankoop van eenige schilderijen die hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden gaan beliooren. Daar onder bevinden zich een prachtig portret van Bernard van Orley, twee portretten van Ilemling, voorts stukken van Jan Steen, Teniers en Ostaöe. De twee schilderijen vanTbirry Steurbout, die vroeger bet stadhuis te Leuven versierden, en van daar in de verzameling van den koning der Nederlan den waven overgegaan, zijn onlangs mede door het gouverne ment voor dat museum aangekocht. De belangrijkste aanwinst bestaat echter in het verkrijgen van twee paneelen van Jan van Eyck, welke de raad der kerkfabriek van den Sint-Bavo te Gend uit ver gedrevene kieschheid gemeend heeft daaraan de oogen van het publiek te moeten onttrekken. Frankrijk. Parijs 20 april. Men zegt dat de heer Chaix d'Est-Ange de betrekking, welke hij bekleedt, zal nederleggen. Met baar verlies zou hij de achteloosheid mofcten boeten, waarmede hij, slechts afgaande op den titel, vergunning heeft gegeven tot het verschijnen der brochure van den hertog van Aumale. De minister is ten deze uiterst gestreng. La patrie verzekert dat de italiaansche, hongaarsche en poolsche revolutionnairen de Herzegowina hebben gekozen tot het centrum hunner operatien, of beter gezegd tot het punt van vereeniging. Binnen kort zullen, naar men zegt, eenige afdeelingen uitgewekenen tusschen Budnaen Antivari bij een- komen. Blijkens de staatsbegrooting voor 18G2 bedragen de renten der geconsolideerde schuld en de amortisatie 459,550.923 fr., en beloopen de civiele lijst des keizers, de dota- tiën van de keizerlijke prinsen en prinsessen en van den senaat, de kosten voor de beide kamers enz. te zamen 43,645,640 fr. Mirès heeft uit zijne gevangenis protest ingediend tegen de benoeming van regeringswege van een bewindvoerder over de grootendeels hem toebehoorende bladen Leeonstitutionnel en Le pays. Jl. vrijdag diende de zaak voor de civiele kamer der regtbank, doch de verdere behandeling werd acht dagen uitgesteld. Parijs 23 april. De Moniteur bevat heden een artikel, waarin gezegd wordt dat de gebeurtenissen te Warschau al gemeen door de fransche dagbladpers worden beschouwd met de traditionele sympathie welke voor Polen bestaan blijft in westelijk Europa. Intusschen zou die belangstelling eene slechte dienst bewijzen aan het poolsche vraagstuk wan neer zij ten doel heeft om de publieke opinie van bet spoor te brengen door de onderstelling voedsel te verschaffen, dat de keizerlijke regering verlangens aanmoedigt welke zij nietkan vervullen. De edelmoedige denkbeelden welke, keizer Alex ander sedert zijne komst op den troon toont te bezitten en het reeds door hem genomene belangrijke besluit van de vrij verklaring der boeren, zijn een zekeren waarborg van zijne zucht om ook in Polen zoodanige verbeteringen aan te bren gen als de toestand vereischt. Het is te wenschen dat Z. M. daarin niet verhinderd worde door manifestatien, welke de waardigheid en de staatkundige belangen van het russische rijk in strijd brengen met de gezindheid van den vorst. Bij voortduring wordt gesproken over de leening welke graaf di Cavour wenscht te sluiten. liet schijnt dat de onder handelingen daarover meteen der eerste huizen aangeknoopt, schipbreuk lijden op eene kleine raoeijelijkheid, namelijk dezedat bedoeld huis (naar men wil van Rothschildt) gezind is eene leening, des noods van 300 millioen, te sluiten doch alleen met den minister van Victor Emmanuel, koning van Sardinië en Jeruzalem, en geenszins met den gemagtig.de van den „koning van Italië bij de gratie Gods en door den wil des volks." Men wil dat de oplossing daarvan gelegen is in het feit dat, wanneer het sardinische gouvernement de regering van Italië wordt, zijne verpligtingen slechts vermeerderen, terwijl de waarborgen welke het koningrijk Italië aanbiedt belangrijk zouden kunnen verminderen, wanneer men we der tot een stand van zaken kwam, meer in overeenstem ming met het tractaat van Villafranca. Italië. Maandag heeft het italiaansche parlement zich bezig ge houden met het wetsontwerp van Garibaldi betrekkelijk de volkswapening. Graaf di Cavour heeft volgens zijne toezeg ging gesterad voor het in behandeling nemen, waartoe dan ook zonder oppositie besloten is. Garibaldi zelf heeft de zitting niet bijgewoond. Men zeide dat hij Turyn dacht te verlaten, doch dit berigt vond weder tegenspraak en daarop is het volgende incident welligt van invloed. Een zijner oude vrienden, generaal Cialdini, die in 1S59 de tusschenpersoon was tusschen hem en graaf di Cavour bij de onderhandelingen over het opperbevel der vrijwilligers, heeft den ex-dictator een brief doen toekomen,waarin hij hem hevig laakt over de houding welke hij tegenover de regering heeft aaugenomen. Cialdini verklaart van vriend en bewon deraar, Garibaldis politieken tegenstander te zijn geworden hij verwijt hem, zich te hebben willen stellen boven de rege ring en het parlement; zich meester te hebben willen maken van het land en het leger, met bedreiging van een burger oorlog als hij zijn doel niet bereikt. Verder worden ten opzigte van de overheersching van zuidelijk Italië zoo velerlei feiten opgehaald dat de klove tusschen het korps vrijwilligers en de geregelde krijgsmagt, die men zich vleide dat door den tijd zou worden aangevuld, er slechts wijder door worden zal. Dubbel jammer is dit incident, omdat de officieven van Ga ribaldi zich inmiddels alle moeite gaven hun ouden chef met graaf di Cavour te verzoenen. Aan den heer Vimercati moeten door Frankrijk de onderhandelingen te Turyn zijn opgedragen omtrent de voor waarden waarop de poorten van Rome eerlang voor de itali- auen zouden kunnen worden opengesteld. Volgens L'indé- pendance beige zou keizer Napoleon toestemmen in het ver vangen van de fransche bezetting te Rome door italiaansche troepen, mits alles onveranderd van aard blij ve. Koning Vic tor Emmanuel zou zich daartoe moeten verbinden om het tegenwoordig grondgebied en de souvereiniteit van den paus te eerbiedigen en tegen iederen aanval te beschermen, en de bezetting niet van natuur te doen veranderen zonder toestem ming van Pius IX. Men wil dat de fransche en italiaansche regering het omtrent dit punt reeds volkomen eens gewor den zijn. Volgens berigten uit Rome heeft de paus voor eenige maanden alle beschikkingen genomen voor het geval dat hij komt te overlijden of vervallen verklaard mogt worden van zijn wereldlijk gezag, of wel vrijwillig afstand doet. Vooral heeft hij in die beschikkingen in het geval van zijn overlijden voorzien. In eene vergadering van kardinalen, is namelijk door 21 kardinalen goedgekeurd dat na den dood des pausen, tot de benoeming van een nieuw opperhoofd der kerk, de kardinaal Wiseman, primaat van Engeland, het pauselijk ge zag voorloopig zal uitoefenen met al de daaraan verbonden functien en dus ook bevoegd zal zijn te Londen een oecume nisch concilie te houden. Men voegt er bij dat dit besluit weldra in de kerken zal worden afgekondigd. Voorts zou, volgens een gerucht, de paus niet ongeneigd zijn af te treden en zich in een klooster terug te trekken. Het barkschip Burgemeester van Middelburg, gez. K. Hoek, is heden ter reede van Vlissingen gearriveerd.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3