MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 50. Donderdag 25 April. *3innml(mö$cl)c ttjïringra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen enz. van écn tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 24 april. Door den gemeenteraad zijn heden benoemd tot tweeden hulponderwijzer op de burgerschool c. van den heer van Swer3, de heer P. G. de Jagertot 3den hulponderwijzer op de school voor minvermogenden van den heer Gouka. de heer A. Censejr.tot assistent klokkenist de heer J. F. Kleyn. Voorts is aan burgemeester en wethouders een crediet geo pend van f200, om daarvan bij gelegenheid van het in juuij alhier te houden zesde zeeuwsch muziekfeest gebruik te ma ken tot eenige opluisteringen ten einde het publiek in die feestvreugde te laten deelen. Te Zwolle en te Roermond hebben heden de overstemmin gen plaats gehad voorleden van de tweede kamer der staten generaal. In eerstgenoemd hoofdkiesdistrict is gekozen rar. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt met 710 stemmen. Te Roermond bekwamen de heer rar. K. L. J. Cornells S57 en de heer mr. J. B. Hengst 467 van de 1324 uitgebragte stemmen-, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. Het provinciaal blad no. 39 behelst een besluit van gede puteerde staten dezer provincie van 19 dezer, waarbij tijde lijke uitzondering is toegestaan op eenige bepalingen van het reglement tot voorkoming der verspreiding van de longziekte onder het rundvee, bij gelegenheid der op 11 en 12 junij e. k. te Tholen gehouden wordende tentoonstelling van de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt. Jl. maandag avond had in de concertzaal alhier eene alge- meene vergadering plaats van de Vereeniging tot het bezoe ken der armen. In die bijeenkomst, welke door 42 leden werd bijgewoond, werden verschillende onderwerpen met betrek king tot het armwezen en hetgeen de ondervinding te dier zake weder in den nfgeloopen winter geleerd had, ter sprake gebragt. Eene daartoe in de jongste najaarsvergadering aan gewezene commissie bragt verslag uit omtrent de statistieke tabellen, welke jaarlijks door de wijkbezoekers worden inge vuld als bouwstof voor het algemeen verslag. Voorts werd nog de oprigting van eene ambachtsschool ter sprake gebragt. Wij vernemen dat het Z. M. behaagd heeft tot hof solo violoncellist te benoemen den heer P. 11. Bekker, thans te Utrecht. Uit Vlissiugen meldt men ons heden Met het oog op de bestaande of te ontstane vacaturen in den gemeenteraad, hebben zich jl. maandag avond eenige kiezers vereenigd onder de leuze„Eendragt maakt magt", met het doel, om tegen de eerlang uit te schrijven verkiezing van een lid of leden voor dien gemeenteraad, elkander ten dien aanzien voor te lichten en zamen te werken ooi de be langen der gemeente bevorderlijk te zijn. Tot leden van het bestuur dezer vereeniging zijn verkozen de heeren A. L. Thierens, K. Blonk, J. G. Hector en J. Hazenberg. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten dezer provincie, beslo ten aldaar voortaan weder eene jaavmarkt te houden, en wel op maandag en dingsdag van de pinksterweek. De koning heeft met bijzonder welgevallen gezien, dat ter stond na het vernemen van de ontzettende rampen, waardoor een gedeelte van Java in februarij jl. is getroffen, zich hier te lande verschillende commissien hebben gevormd tot het op wekken der liefdadigheid van Nederlands ingezetenen ten behoeve der slagtoffer» van die rampen en tot het inzamelen van de vruchten dier edele pogingen, tot welk einde ook nog andere gelegenheden zijn opengesteld. Wenschende de overmaking der aldus bijeen te brengen gelden zooveel mogelijk te vergemakkelijken, heeft Z. M. den minister van koloniën gemagtigd om die gelden in ontvang te nemen, ten einde in Nederlandsch Indie onverwijld gulden voor gulden te worden uitgekeerd aan wien het behoort. (Ned. staatscourant.) De berigten in de dagbladen, dat de rigting van den spoor weg in Noord-Holland is vastgesteld, zijn volgens de Neder- landsche stoompost onjuist; daarover is nog geene beslissing genomen. Aan alle van het buitenland komende goederen, besterad voor de te Dordrecht te houden tentoonstelling, bij gelegen heid van het 16e laudhuishoudkiindig congres, is vrijdom van invoerregten toegekend, terwijl doOr de directie van het vrije entrepot te dier plaatste vrijdom van pakhuishuur is verleend. Door welwillende tusschenkomst van het ministerie van koloniën is het munt- en penningkabinet der hoogeschool te Leiden dezer dagen verrijkt met een volledig stel der 12 gouden en zilveren munten van hetkoningrijk Siam, vertegen woordigende eene waarde van ongeveer f 57. Deze munten hebben alle eene bijna kogelvormige gedaante en zijn met stempels voorzien. Verder ontving het kabinet de zilveren en bronzen medailles voor moed en trouw in Nederlandsch Indie, met maleische en javaansche opschriften; de dusgenaamde St. Helena-medailleden met het jaartal 1861 voorzienen brood penning der hervormde diakonie te Amsterdam in ver schillende metalen; eindelijk de tot dus verre verschenen nieuwe munten van Kavel XV van Zweden. Eene bijzonder heid, die hierbij vermeld moet worden, is dat de keurig ge graveerde stempels dezer munten het werk eener vrouw zijn eene zeldzaamheid in de numismatiek. Ook wijlen keizerin Maria van Rusland heeftin der tijd medailles gegraveerd. Leidsche courant.) Het Weekblad van bet regt bevat een vonnis van de avron- dissements-regtbank te Breda, van 26 maart 11., waarbij de vraag: „zijn buiten 'slands opgerigte naamlooze vennoot schappen, die de bewilliging van den koning der Nederlanden niet hebben bekomen, bevoegd, hier te lande in regten op te treden bevestigend wordt beantwoord. Als zeldzaamheid wordt van Beemster het volgende aan het Algemeen handelsblad medegedeeld In het voorjaar van 1S60 wierp een schaap van den landman A. Scheringa Rz. al daar vier lammeren van het vrouwelijk geslacht, welke lam meren in dit voorjaar elk twee jongen wierpen, terwijl hunne moeder gelijktijdig weder vier lammeren ter wereld bragt, zoo dat een schaap zijne nakomelingschap in ruim een jaar met zestien leden heeft zien vermeerderen. Benoemingen en Desluiten. jiegteulijke magt. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Zierikzee, mr. N. H. van Nes van Meerkerk, thans kantonregter te Cortgene. i'Oldehbestuken. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. F. N. van der Bilt, te Goes, en P. Verschraage te Iloe- dekenskerke, als gezworen van de Breede watering bewesten Yerseke en van den polder Hoedekenskerke. Benoemd tot dijkgraaf van den Vloorwijkpolder J. de Feyter Wz., en tot beheerder van den Valkenissepolder A. Blok Jz. Necrologie. Den 20 dezer is te Soeterwoude, na eene langdurige onge steldheid, in den ouderdom van 79 jaren, overleden de heer E. S. van der Hagen, roomsch katholiek priester eu pastoor te Soeterwoude, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, buitengewoon kamerheer van Z. H. paus Pius IX enz. Hij was vroeger aartspriester van Holland en Zeeland, welke waardigheid met de oprigting van het diocees Haarlem ver viel; nogtans bleef liij met den zelfden ijver vele kerkelijke zaken voor het bisdom behartigen. Kerk- en schoolnieuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Serooskerke, klassis Middelburg, is met algeraeene stemmen tot predikant beroepen de heer G. J. Gobius du Sart, thans te St. Jausga en Delstrahuizen, provincie Friesland. De heer J. H. Gunning jr., predikant bij de nederduit sche hervormde gemeente te Hilversum, heeft liet beroep naar 'sGravenhage aangenomen. Marine en leger. Gisteren avond is ter reede van Vlissingen aangekomen Zr. Ms. korvet met stoomvevmogen Medusa, onder bevel vau den kapitein-luitenant ter zee J. Vos, van Oost-Iudie, laatst vau Plymouth. Men leest in de Nederlandsche staatscourant Met genoegen kunnen wij berigten, dat, blijkens bij het departement van marine ontvangen officiële rapporten, de ooglijders aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Evevtsen, ofschoon aanzienlijk in getal, voor verreweg bet grootste gedeelte in eeuen ligteren graad zijn aangetastdat slechts bij eenige weinigen de toestand iets meer ernstig is, en op dit oogenbhk bij niet ëén gevaar voor verlies van het ge- zigtsvermogen bestaat. Volgens de laatst ontvangen berigten kan het zelfde gezegd worden omtrent die, welke te Port- Mahon zijn achtergebleven. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging op 21 dezer: U. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlandsberg, jm. 37 j., met jonkvr. A. J. van Teijlingen, jd. 30 j. J. van der Kaaij, wedn. van M. Pappo, 30 j., met N. Adatnse, jd. 32 j. J. M. Adriaanse, jm. 24 j., met J. Bostelaar, jd. 25 j. L. C. van Erken Calandt, jm. 27 j„ metM. Roeting, jd. 27 j. Vlissingenvan 13 tot 20 april. Gehuwd: J. C. Hamilton of Silvertonhill, jm. 45 j., met S. den Baas, jd. 36 j. G. Angenent.jm. 34j.,uiet J. deBruyne, jd. 24 j. J. L. Baljeu, jm. 27 j.; met S. J. Levinson. jd. 23 j. A. Levering, jm. 28 j., met M. Poppe, wed. van M. Garcia, 47 jaar. Bevallen: J. Calje', geb. de Rycke, z. M. E. van Breen, geb. de Bruijn, z. J. Meijer, geb. Bastiaansen,z. A. deRijeke, geb. Plage, d. (levenloos.) Overleden: M. Ratelband, vrouw van W. M. ten Hacken, 65 j. M. de Kok, vrouw van J. F. J. Termijn. 52 j. H. F. Molleman, z. 14 dag. P. J. Roelofs, d. 5 w. P. II. IJpelaar, wedn. van C. Wijuants, 73 j. J. J. Collet, vrouw van J. van Don, 56 j. J. J. Fasseur, z. 6 w. W. Consenheim, z. 4 m. Goes, van 13 tot 20 april. Gehuwd: P. PI. PI. Herman, jm. 24 j., met L. F. Warrens, jd. 22 jaar. Bevallen: J. M. Bak, geb. Leenpoel, d. A. de Wijs, geb. de Vlieger, cl. OverledenM. A. Magners, wed. van P. van Rossum, 86 j. J. Schuiling, 3 maanden. Zierikzee, van 13 tot 20 april. GehuwdA. Molegraaf. jm. 27 j., met N. van der Poel, jd. 21 j. D. van der Aar, jin. 37 j., met E. de Martij, wed. van J. Toeternel, 46 jaar. Bevallen: J. J. de Vos, geb. Framboise, z. N. Paret, geb. Kapelle, z. L. Baasze, geb. van Zaaien, d. M. van Dijke, geb. Schot, d. J. Beye, geb. Rotte, z. P. Slegt, geb. Taberné, d. C. Tokweest, geb. de Vlieger, d. Overleden: M. E. Svvarts, d.llj. M. C. Schikker, d. 2 j. W. Thiele, z. 6 maanden. Veikoojsingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ter verkoop aangebodeu drie percee- len, als: I. Ëen huis en erve, in de gemeente Serooskerke, verkocht voor f 1032. 11. 81 roed. 90 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 997,SO. III. 95 roed. 40 ellen wei land, gelegen in de gemeente Vrouwepolder, verkocht voor f 720. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van dingsdag 23 april. Bij deze hervatting van de werkzaamheden der kamer werd kennis gegeven, dat de regering het ontwerp tot herziening van het tarief introk en dat tot nadere wijziging van het wets ontwerp op de brievenpostevij handhaafde, ofschoon nader gewijzigd. De hoogeraad heeft de volgende aanbevelingslijst ingezon den, om in aanmerking te worden genomen bij de in zijn boezem ontstane vacature door het overlijden van mr. W. C. B. Wintgeus: 1. W. C. M. Wintgens, president van het hof in Limburg, 2. A. van der Laan, griffier der provinciale staten van Fries land; 3. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, vice-president der regtbank te Rotterdam; 4. J. H. de Sitter, regter in de regtbank te Groningen: 5. A. de Vries, regter in de regtbank te Amster dam; en 6. A. W. Wichers, president van de regtbank te Utrecht. Daarna verkreeg de minister van buitenlandsche zaken, J. P. P. van Zuylen van Nyevelt, het woovd, en legde liet pro gramma van het kabinet bloot en hield eene vrij uitvoerige rede, die hoofdzakelijk hierop neder kwam Plet kabinet had met verlangen de gelegenheid te gemoet gezien om aan de kamer eenige mededeelingen te doen, om trent den geest waarin het is zamengesteld en de voornemens waarmede het is opgetreden. Hadden noodzakelijke werk zaamheden niet tijd gevorderd, het kabinet zou dadelijk na zijne vorming die inlichtingen hebben willen geven, welke de mate van vertrouwen zullen bepalen, waarop dit ministerie aanspraak zal kuunen maken. De ministers doen die mededeeling uit eigen beweging en zonder te wachten dat zij daartoe worden uitgenp tuigd dat het in het belang des vaderlands is; dat er

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1