Ê5uiimlanïrsc!)c tijuingcn. Engeland. Londen 13 april. Gisteren heeft lord Jobn Russell inliet lagerhuis <le mededeeling toegezegd van de met Pruissen en Denemarken gevoerde correspondentie over de holsteinsche aangelegenheid. Al de stukken konden echter niet overge legd worden, vermits de onderhandelingen nog voortduur den. Hij voegde er bij, dat de grootste moeijelijkheid ontstaan was door het streven van politieke genootschappen in Duitsch- land, om de oude vereeniging tusschen Ilolstein en Slees wijk te herstellen, en dat Engeland het herstel van dien vroegeren toestand niet zou gedoogen. De heer Lindsay deed dezer dagen drie voorstellen, welke strekten om alle verdere uitgaven voor den aan- en verbouw van houten oorlogschepen uit te stellen, dit jaar geene andere uitgaven tot vol tooi jing der thans in aanbouw zijnde houten linieschepen te doen, en, buiten onvoorziene om standigheden, de gevraagde uitgaven voor het in staat stellen der rijkswerven tot den aanbouw van ijzeren schepen niet toe te staan. Na langdurige beraadslagingen, waarbij werd aange toond dat de admiraliteit de eischen van's lands eer en belan gen niet zou kunnen vervullen, indien zij door het aannemen van zoodanige voorstellen in hare werkzaamheden belem merd werd, heeft de lieer Lindsay zijne motie ingetrokken. Het zelfde huis heeft in zijne zitting van 10 dezer beraad slaagd over een uit zijn midden voortgekomen wetsvoorstel tot uitbreiding van liet stemregt. De vergadering heeft met 2-1-0 tegen 193 stemmen besloten, dat voorstel als ontijdig niet verder te behandelen. Te Londen zijn de bijdragen voor de noodlijdenden in Indië reeds tot 3S,000 p. st. gestegen, terwijl te Liverpool be reids over de 3000 p. st. en te Dublin over de 1000 p. st. inge zameld is. Gisteren heeft men nagenoeg 20,000 p. st. naar Bombay kunnen overmaken. De dagbladen bevatten het antwoprd van lord John Russell op Sardinies kennisgeving dat Victor Emmanuel voor zich en zijne opvolgers den titel heeft aangenomen van koning van Italië. Lord John Russell zegt in zijn antwoord dat de koningin liem gelast heeft Sardinies vertegenwoordi ger te kennen te geven dat, krachtens het beginsel van den eerbied voor de onafhankelijkheid der volken, hij als gezant van Victor Emirianuel IIkoning van Italië, zal worden ont vangen. The morning post spreekt ten stelligste het berigt van La patrie tegen, volgens hetwelk op Malta toebereidselen voor de uitzending van een expeditionair korps gemaakt en een punt in Syrië door Engeland bezet zou worden. Rusland. Door den vorst stadhouder van Polen is den 9 dezer eene proclamatie uitgevaardigd, hoofdzakelijk van den volgenden inhoud„Bewoners van Warschau. Mijne veelvuldige verma ningen zijn vruchteloos geweest. De dag van gisteren heeft u en mij in vouw gedompeldReeds eergisteren hadden herhaalde demonstratien plaats van vólksinassasdie zelfs aan mijne eigene stem geen gehoor gaven. Gisteren avond verzamelde zich eene aanzienlijke menigte op het slotplein. Om aan de demonstratien een einde te maken werd aan eene compagnie infanterie, met gendarmes op de beide vleugels eu kozakken in reserve, hevel gegeven oin tusschenbeide te komen. Zij werd voorafgegaan door eenen policie-beambte, die onder trommelslag de menigte aanmaande om uiteen te gaan. Die vermaning werd, met tusschenruiinten van 10 minuten, drie maal herhaald. Er was bevel gegeven dat de massa door de gendarmerie te paavd, zonder de wapenen te bezigen, ver strooid moest worden, en dat de infanterie dan alleen werk zaam inogt zijn, wanneer de troepen aangevallen wierden. Twee uitvallen der gendarmes waren voldoende om de massa te verstvooijen, zonder dat eenig ongeluk was voorgevallen. Maar de stoutmoedigsten keerden in grooten getale terug en begonnen de troepen met steenen te werpen. De bevelhebber der troepen liet eenen der belhamels in hechtenis nemen, het geen slechts na een hardnekkigen strijd kon geschieden. Op dit oogenblik verscheen een volkshoop, aangevoerd door eenen man die een kruis droeg; een halve compagnie deed deze lieden uiteengaan zonder de wapenen te gebruiken. Nu verscheen aan den uitgang der senatorenstraat een digtopeen- gedrougen hoop, al zingende. De kozakken die dezen moes ten verstrooijen,hadden uitdrukkelijk bevel geene wapenen te gebruiken. Aanvankelijk ging de hoop zonder eenig ongeval uiteen, maar toen de kozakken achter de infanterie terugge trokken waren, werd deze met steenworpen en knuppels aan gevallen. Gelijktijdig begon men de uitgangen van twee stra ten met omvergeworpen rijtuigen te versperren en zich achter de versperringen te verzamelen, zoo dat de bevelhebber, nadat een nieuwe aanval met steenen had plaatsgehad, genoodzaakt was te laten vuren. Dit geschiedde, daar de menigte niet tot wijken te brengen was, drie maal. Volgens de tot nog toe in gewonnen berigten zijn van de inwoners 10 gedood en 108 gewond, van de troepen 2 gedood en 10gewond terwijl70 onruststokers in hechtenis genomen zijn." Aan het slot wordt de bevolking herhaaldelijk tot rust vermaand, onder kennis geving dat bij verdere stoornis der orde de stad in staat van beleg verklaard zou worden. Uit St. Petersburg zijn te Warschau drie generaals aan gekomen om den vorst Gortsehakoff ter zijde te staan. Er komen voortdurend nieuwe troepen aan. De generaal Chru- levv is met eene afdeeling naar Lublin getrokken, alwaar, vol gens geruchten, eene bedenkelijke gisting moet heerschen. Men verzekert dat een groot aantal sluikers aan de poolsche grenzen is gevat, dewijl beproefd werd ruim 1000 pond buskruid in Polen binnen te voeren. Volgens eene depêche van de poolsche grenzen, zijn in den nacht van 10 op 11 dezer te Warschau een aantal perso nen in hechtenis genomen. De gemeenteraad is voorts ont bonden, Alles schijnt dus aan te duiden clat de russische regering meer doortastend in hare maatregelen tegen de polen wil te werk gaan. Hiermede komt het berigt overeen, dat thans bekend geworden is, namelijk, dat de keizer van Oos tenrijk en de koning van Pruissen aan keizer Alexander schriftelijk de gevaren onder het oog gebragt zouden hebben, die de poolsche beweging voor hun gezag kan na zich slepen in die provincie, welke hun ten deel gevallen is ten gevolge der verdeeling van Polen. Die gevaren zouden vooral te duchten zijn, indien Rusland tegenover die beweging eene zekere lijdzaamheid in acht nam, of door concessien den schijn aannam daarvoor te zwichten. Na ontvangst van deze brieven zou de keizer bevel hebben gegeven geene enkele con cessie meer te doen, voorts om de landbouwkundige vereeni ging te ontbinden en elke manifestatie, uit die ontbinding voortvloeiende, met nadruk te keer te gaan. Duitschland. Weeneu 11 april. Omtrent de werkzaamheden der land dagen wordt gemeld, dat in dien voor Boheme eene petitie is ingediend, ten gunste der wegens staatkundige misdrij ven ver oordeelde personen. Het voorstel, dat de keizer zou worden verzocht om zich ook als koning van Boheme te laten kroo- nen. is van den aartsbisschop afkomstig. De heer ltieger, van de dusgenaamde partij der czechen, of uitsluitende bohe- mers, heeft een voorstel ingediend, houdende, dat de leden van den landdag als onschendbaar voor hunne personen zul len worden verklaard. In den landdag voor Moravie is een voorstel, ter erkenning van de regten der slavische nationaliteit, ter zijde gelegd. In Salzburg en te Troppan (Silezie) zijn de afgevaardigden voor den rijksraad benoemd. Al de joodanig benoemde personen hebben zich bepaaldelijk voor het behoud der rijks-eenheid verklaard. Zoodra de afgevaardigden zullen zijn verkozen, zullen de werkzaamheden der landdagen in de duitsch-sla- vische kroonlanden worden geschorst, tot na den afloop der eerste beraadslagingen van den rijksraad, en commissien wov- den benoemd om inmiddels in het bestuur derloopeude zaken te voorzien. De Wiener Zeitung dcelteene correspondentie mede uit Portsmouth, volgens welke het stoomjagt Victoria en Albert van II. M. de koningin van Engeland, den l-l dezer met het jagt Osborne naar Madera zal vertrekken om II. M. de keize rin van Oostenrijk af te halen. Zij moet geheel hersteld zijn. Berlijn 11 april. Gisteren is het huis der afgevaardigden vergaderd geweest. In die vergadering zijn verscheidene voor dragten der regering, bij welke belemmeringen voor de uitoefening der bedrijven worden opgeheven,en ook eene ver mindering van de belasting op het middel van patent is voor gedragen, door het huis aangenomen. Toen het echter op eene eindstemming wegens deze laatste voordragt zoude aankomen heeft de heer Wachter voorgesteld daarmede nog 11 dagen te wachten, ten einde inmiddels te vernemen, welk besluit het heerenlmis, nopens de aangelegenheid der grondbelasting, zoude nemen. De heer von Vhicke heeft dit voorstel zeer ern stig ondersteund, eu den toestand, in welken het heerenhuis tie wetgeving heeft gebragt, doen voorkomen als eene consti tutionele crisis. Het voorstel is niettemin met 135 tegen 128 stemmen aangenomen, en de belastingschuldigden zijn der halve, wat hun bedrijf aangaat, eenigermate ontlast. Zijne exc.de minister van justitie heeft in het heerenhuis het ontwerp vaneen algemeen voor geheel Duitschland ver bindend handelsregt voorgesteld. Bclgic. De senaat heeft gedurende drie zittingen beraadslaagd over het uit de kamer van volksvertegenwoordigers voortgekomen wetsontwerp, strekkende om het fransche goudgeld tot het volle bedrag zijner nominale waarde voor wettig betaalmiddel te verklaren. Het is door den senaat vrijdag met 33 tegen 17 stemmen aangenomen, ofschoon de terugkeer tot den dubbe len muntstandaard door den minister van financiën tot het laatste toe krachtig bestreden en nadrukkelijk ontraden is. Of die minister na deze nederlaag zal aftreden, is nog niet gebleken. De kamer van vertegenwoordigers beraadslaagt nog over de hervorming der artillerie. De regering heeft eene som van omstreeks vijftien millioen francs aangevraagd om gegroefd geschut naar het pruissische stelsel te doen vervaardigen; maar de deugdelijkheid van dit stelsel wordt door velen zoo in als buiten de kamer ontkend of betwijfeld. Vrijdag en zatur- dag is de voordragt door den minister van oorlog verdedigd. Frankrijk. Parijs 11 april. De senaat en het wetgevend ligchaam waren heden vergaderd. De eerste behandelde o. a. een adres van den heer Galis, gewezen lid van den gemeenteraad, be trekking hebbende op den omslag der belasting op het perso neel en mobilair. De tweede der genoemde vergaderingen houdt zich slechts met onderwerpen van plaatselijk belang bezig. Tot dat de begrooting zal worden behandeld, zullen de zittingen niet veel bijzonders voor het buitenland opleveren. De som tot afkoop van de militaire dienst, dit jaar door den minister van oorlog op 2500 fr. per loteling vastgesteld, was ten vorigen jare 2Ü00 fr. In deze vermeerdering zien sommigen een voorteeken van oorlog, een maatregel om een grooter aantal jonge soldaten in dienst te houden. Men hoort alweder spreken van eene op handen zijnde reis van prins Napoleon en prinses Clotihle naar Italië. Dit gerucht onstaat zeker uit eene verkeerde opvatting van het berigt, dat de prins binnen kort met zijne gemalin naar Tou lon vertrekt en eerst na eenige dagen zal terugkomen.Volgens de gegeven hevelen schijnt de pvins althans slechts voorne mens te zijn, acht dagen aldaar te vertoeven, om er de mari tieme werken te inspecteren en alsdan dadelijk naar Parijs terug te keeren. Overigens is het blijkbaar dat de reis naar Italië in allen gevalle blijft uitgesteld tot het italiaansch koningrijk door Frankrijk zal erkend zijn. Men leest in Le pays: „Wij vernemen dat de europe- sclie commissie in Syrië zich naar Konstantinopel zal begeven om de laatste hand te leggen aan hare voorbereidende werk zaamheden. Dit berigt heeft dadelijk aanleiding gegeven tot het denkbeeld, dat derhalve daar ter stede de werkzaamheden tot reorganisatie van den Libanon, tusschen het turksche ministerie en de vertegenwoordigers der mogendheden zouden afgedaan worden. Doch volgens andere berigten, waarvan wij reden hebben om te gelooven dat zij naauwkeuriger zijn, was de syrische commissie voornemens het resultaat barer werkzaamheden mede te deelen aan de conferentie te Parijs, die alzoo deze kwestie weder in behandeling zal moeten nemen." Men zegt dat het gouvernement voornemens is de natio nale gardes op eene runne schaal te reconstitueren. Volgens den Courrier de Nantes zou de maarschalk Canrobert tot opperbevelhebber over de korpsen benoemd worden. Voorts moet het in het plan der regering liggen, om in ieder depar tement een legioen en in ieder arrondissement een batailloa zaraen te stellen, terwijl de kaders, even als vroeger, ook kavallerie en artillerie zouden bevatten. Er heeft zich te Parijs eene theatrale reactie gevormd. Een aantal tooneellief hebbers zi jn namelijk overeengekomen eene demonstratie te wagen ten gunste van Wagners Tann- lüiuser, en wel door de noodige gelden bijeen te brengen tot eene nieuwe opvoering dezer opera, waarbij men tegen ieder kabaal gewaarborgd zal zijn. liet behoeft naauwelijks gezegd te worden, dat de be rigten nopens het voorgevallene te Warschau oj» S april een diepen indruk hebben gemaakt in de kringen van de pool sche uitgewekenen, die zich hier ter stede hebben gevestigd. Eenige hunner, o.a. de prins ACzartorizki, bij den keizer ten gehoore toegelaten, hebben Z. M. verzocht, bij den czaar aan te dringen op de spoedige invoering der hervormingen, welke aan Polen zijn toegezegd. Keizer Napoleon moet hen, naar men zegt, zeer welwillend hebben ontvangen. Keizer Napoleon is, naar men zegt, voornemens zich naar Brussel te begeven, om een tegen-bezoek af te leggen bij koning Leopold, voor het bezoek, hetn door dien vorst te Biaritz gebragt. Parijs 14 april. Door den Moniteur wordt heden een rap port van graaf dePersigny medegedeeld, hetwelk achtervolgd wordt door een keizerlijk decreet over de administratieve de centralisatie. Aan de prefeeten en onder-prefecten wordt voortaan de beslissing opgedragen over sommige provinciale en gemeentelijke aangelegenheden, en verschillende andere onderwerpen welke tot nu toe onderworpen waren aan de- uitspraak der verschillende ministerieu. ItfaMe. Volgens berigten uit Tuvyn van den 9 dezer beeft Gari baldi zich door de bewilligingen en beloften van koning Victor Emmanuel en van den lieer di Cavour latea tevreden stellen, en afgezien van het voornemen om het ministerie in <le kamer van afgevaardigden aan te vallen. Garibaldi heeft, naar ge meld wordt, de toezegging verworven dat de reguliere land- magt vóór het einde van dit jaar tot de sterkte van drie maal honderd duizend man zou worden gebragt; verder moet be paald zijn. dat er een afzonderlijk legerkorps uit vrijwilligers zal worden zaïnengesteld. hetwelk onder zijn uitsluitend op perbevel zal staan, en waarin de gewezen officieren van zijne vrijscharen met hunnen vroegeren rang opgenomen zouden worden. Garibaldi vleit zich met de gedachte, dat dit legerkorps, naar gelang van den loop der omstandigheden, voor meerdere of mindere uitbreiding vatbaar zou zijn, en desnoods de kaders voor eene algemeene volkswapening zou kunnen opleveren. Zaturdag is in de kamer van volksvertegenwoordigers een brief van Garibaldi voorgelezen, die in zijn geheel wordt medegedeeld door het dagblad Italia en waarbij de generaal, onder verzekering vau zijne gehechtheid aan koning Victor Emmanuel, opkomt tegen de uitlegging, door sommigen gege ven aan de woorden welke hij sprak. ïlij besluit met het aan raden van een wetsontwerp tot eene uitgebreide nationale wapening. Generaal Fanti heeft een wetsontwerp ter tafel gebragt, waarbij eene ligting van IS,000 man in de napelsche provin ciën wordt voorgeschreven. Donderdag heeft de miuistervan openbare werken in. de kamer van afgevaardigden ter beantwoording van eene interpellatie verklaard, dat de stand der werkzaamheden aan de romeinsche spoorwegen in allen deelc bevredigend was. Volgens eene met het gouvernement gesloten overeenkomst moest de lijn van Bologna naar Ancona in 1861 geopend worden. De val van het huis Mirès had den gang der werk zaamheden niet benadeeld, en de minister meende dat de voortzetting daarvan door gepaste maatregelen zou kuuneu verzekerd worden. De verkiezingen tot vervulliug van een tachtigtal nog open staande plaatsen in de sardinische kamer van afgevaar digden, zijn afgeloopen. In de napelsche zijn verscheiden tegenstanders van het ministerie gekozen, doch over het alge meen is de verhouding der partijen in de kamer de zelfde gebleven. Ook nu weder heeft een groot aantal kiezers zich van de uitoefening van het stemregt onthouden. Terwijl L'inde'pendance beige mededeelt dat de lig- chaamsstevktevanden paus dagelijks afneemt, berigten L'ami de la religion en andere katholijke dagbladen, dat de paus van hethem dezer dagen overkomen toeval volkomen hersteld is, ea den 21 dezer de wijding van den nieuwen bisschop der katho lieke buigaren, eene vermoeijende plegtigheid, zelf wil verrig- ten. Pius IX stelt daarop grooten prijs, en beschouwt de her- eeniging van het meerendeel der bulgaarsche natie met do katholijke kerk en met den roomschen stoel, als eene van da roemrijke gebeurtenissen van zijn hoogepriesterschap. Naar luid van berigten uit Rome, gedagteekend van den 9 dezer, heeft de stedelijke overheid van Siuigaglia, gelegen in de legatie Urbino, bij de ïegtbank eene aanklagt ingeleverd

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3