marine. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den scheepsklerk E. Eeg. Kerk- en sclioolnieuws. Gisteren voormiddag werd de heer G. C. Boomer beves tigd als predikant bij de nederdnitsche hervormde gemeente te Ritthem, door deu consulent, den heer C. A. Kam, te Oost en West-Souburg, met eene leerrede over MattU» XXVlll vers 19#. Des namiddags aanvaardde debevestigde zijne taak, waarbij hij tot tekst had gekozen Matth. XXVlll vers 20. De heer J. van der Meulen, predikant bij de nederduit- sche hervormde gemeente te Arnemuiden, heeft de beroeping naar de gemeente Lollum, klassis Franeker, aangenomen. Degroote kerkeraad der nederdnitsche hervormde ge meente te 's Graven hage heeft donderdag avond uit het vroe ger medegedeelde negental het volgende drietal opgemaakt, zijnde de heeren Posthumus Meijes, te GroningenGunning, te Hilversum, en Vinke. te Rotterdam, en onmiddellijk daaruit tot leeraar beroepen den heer Gunning, te Hilversum. De bijeenkomst van het moderameu van gecommitteer den, tot de bijbelvertaling (N. T.) met de afgevaardigden der vier sectien, aan wie dat werk is toevertrouwd, is, nadat de arbeid, waartoe zii gehouden werd, verrigt was, vrijdag geslo ten. {Ned. staatscourant.) De synodale commissie der nederdnitsche hervormde kerk zal hare voorjaarszittingen op morgen beginnen. Marine en leger. Bij het militair geneeskundig personeel der landmagt zijn de volgende verplaatsingen geschied. Bij het le reg. inf. te Nijmegen, deoffic. van gez. le kl. Christan, van het garnizoen te Goudabij het 4e reg. inf. te Gouda, de offic. van gez. le kl. Lampe; bij het Se reg. inf. te Leeuwarden, deoffic. van gez. le kl. Lourens, van het garnizoen teNaarden; bij het le reg. drag, te Deventer, de offic. van gez. le kl. van Pelt, van het Sc reg. inf. bij het reg. rijdende artill. te Arnhem, de offic. van gez. le kl. Kleinen berg, van het reg. drag.en bij het garnizoen te Leiden, deoffic. van gez. le kl. Verhoef, van het reg. rijdende artill. Utrecktsche courant.) Koionse n De Javasche courant geeft van de overstroomingen de vol gende beschrijving: Soerakarta. Per telegraaf wordt medegedeeld, dat eene hevige overstrooming, veroorzaakt door ophooping van water in de Solo-rivier, te Soerakarta heeft plaats gehad. In den morgen van zatuvdag den 23 februari) bereikte het water zijn hoogste standpunt, zijnde 2 el boven het vroeger hooge Banjer-peil. In het residentiehuis, het telcgraaf-hureau en nog vele andere plaatsen stond het water 6 voethoog. Sedert daalde het water, doch zeer langzaam. De levensmiddelen, welke op de plaats in voorraad waren, zoo mede andere koop waren en het huisraad van rle europeanen,chinezen en inland- sctie prinsen, zijn grootendeels door het water vernietigd. Daarenboven zijn verscheidene menschen en zeer veel paarden en runderen verdronken. In de benoocligde levensmiddelen wordt tegen zeer hooge prijzen door toevoer van buiten voor zien. Soesoehoenan en prins Mangkoe Negoro hebben zich met hunne naaste betrekkingen voor het water kunnen bergen, terwijl de ingezetenen op de daken en bovenverdiepingen hunner woningen een goed heenkomen hebben gezocht. De gevangenen, die 36 uren zonder eten waren gebleven, hebben gepoogd oproer te maken en te ontvlugten. Ten gevolge van doortastende maatregelen van de zijde van den resident, werd echter dit oproer in bedwang gehoudenzijnde de gevange nen tevens van voeding voorzien. Sedert houden zij zich rustig. Van de vorsten en inlandsche hoofden ondervindt het bestuur de hulp welke zij maar eenigermate verlcenen kunnen. In den nacht van den 2i op den 25 febr. is het water be langrijk afgenomen. De communicatie is daardoor nagenoeg geheel weder geopend. Niettemin verkeeren nog velen, wat hunne voeding betreft, in ecnen voor het oogenblik zorgwek- kenden toestand. Volgens een nader ontvangen berigt is het water op den 2G februarij blijven vallen en geheel afgeloopen. Alom waar be hoefte aan voedsel bestond, is daarin door het bestuur zoo veel mogelijk te gemoet gekomen. Levensmiddelen worden aan gevoerd tegen betrekkelijk billijke prijzen. Het juiste getal der slagtoffers is nog met geene mogelijkheid te bepalen, doch is nu reeds gebleken niet zoo aanzienlijk te zijn als gevreesd werd. De schade aan bezittingen is daarentegen hoogst aan zienlijk. Omtrent deu invloed der overstrooming op de veld gewassen waren nog geene berigten ingekomen. Bagelen. Ook van dit gewest wordt per telegraaf medege deeld, dat aldaar van af den 19 februarij jl. aanhoudende stortregens zijn gevallen, waardoor alle rivieren buiten hare oevers zijn getreden. Bij de meesten bedroeg de rijzing in weinige uren tijds 25 voet. In het district Loana alleen hebben over de 200 menschen, waaronder twee dessa-hoofden, het leven verloren door aardstortingen. De gemeenschap met Kadoe is geheel gestremd. Onder Ledok en in de Zuid-Bage- len zijn alle bruggen bezweken. Slechts e'e'n man is het gelukt van eerstgemelde plaats tijding over te brengen. Ook daar moet het aantal verloren menschenlevensgrootzijn. Dehoofd- plaats Koeto-Ardjo bestaat niet meer! De ondercollecteur aldaar heeft vijf zijner kinderen, alle andere hoofden hunne vrouwen en kinderen verloren. Het water stond in de con troleurswoning 5 voethoog. De telegraaflijn tussclienKoeto- Ardjo en Magelang ligt op vijf plaatsen onder aardstortingen bedolven. De resident heeft met levensgevaar Koeto-Ardjo kunnen bereiken, ten einde den stand van zaken op te nemen. De ellende moet onbeschrijfelijk zijn. Alle sawa's zijn voeten hoog met slijk bedekt, terwijl het gewas geheel is verloren. Door den resident is aan hoofden en ambtenaren, die have en goed hebben verloren, eene maand tractement uitbetaald. De transporten van den aannemer zijn alle verloren. De bevol king en hoofden zijn voor het oogenblik totaal ontmoedigd. Banjoemas. Ook deze residentie is vreeselijk door over- t strooming geteisterd. Volgens een van den resident ontvangen telegram zi jn, voor zoo ver men weet, alle europeanen gered. Bijna alle bevinden zich met den resident op den heuvelenrei, die de vlakte van Banjoemas omringt. Zij hebben alles verloren, doch denken voor het oogenblik slechts aan middelen om in den nood der geringe bevolking te voorzien. De ellende is zóó groot, dat men zich daarvan geen denbeeld kan maken. Debetrokken hoofden van gewestelijk bestuur zijn door de regering aange schreven om onverwijld al bet mogelijke aan te wenden om hulp te verleenen en leniging aan te brengen. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch handels blad ontleenen wij het volgende: Toen wij met de laatste mail de tijding ontvingen dat de vreeslijke ramp van dijkbreuken en overstrooming sommige streken van ons vaderland weder getroffen had, dachten wij weinig haar door eene dergelijke, maar nog ontzettender treur mare te zullen moeten beantwoorden. De hevige en aanhoudende regens, in de laatste weken gevallen, hebben in de residentien Soeracarta, Bagelen en Banjoemaas de rivieren in ongelooflijk korten tijd zoodanig doen zwellen dat zij op vele plaatsen buiten hare oevers ge treden zijn en geweldige'Verwoestingen hebben aangerigt. Nog zijn er slechts per telegraaf berigten ontvangen die na tuurlijk onvolledig zijn, maar toch zijn zij voldoende om een denkbeeld te geven van de verschrikkelijke tooneelen die in de genoemde residentien hebben plaatsgehad, van het aantal verloren menschenlevens, van de bijna onberekenbare schade aan have en goed, van ile niet te beschrijven ellende der bevol king. Het is eene nationale ramp, waarvan op Java geen voor beeld bestaat. In Bagelen is eene geheele stad, Koeto-Ardjo, vernield geworden, eene menigte vrouwen en kinderen omge komen, geheel het gewas verloren gegaan. „In Banjoemaas is de ellende zoo groot, dat men zich daarvan geen denkbeeld maken kan." Op het vernemen dier vreeselijke tijding zijn noch de rege ring noch de ingezetenen van Batavia (van elders mogen wij het zelfde vertrouwen! werkeloos gebleven; beide hebben hun pligt gedaan. Per telegraaf is onverwijld aan de residenten der geteisterde gewesten de meest uitgebreide bevoegdheid gegeven om alle voorloopige maatregelen te nemen die zij ge schikt oordeelen mogten om in den nood van het oogenblik te voorzien. Trouwens, die ambtenaren hebben, zoo ver men weet, reeds dadelijk op uitstekende wijze hunne roeping ver vuld en zich het in hen gestelde vertrouwen waardig betoond, liet lid in den raad van Indie.jhr, mr. H. C. van derWijck, zal morgen naar het tooneel der verwoesting vertrekken, hekleed met de onbeperkte magt om naar bevind van zaken te han delen en hulp te verleenen. Deze maatregel is even lofwaardig als de keuze van den man wien de uitvoering is opgedragen. De ingezetenen van Batavia hebben hem eeue aanzienlijke som gelds ter hand gesteld, om die naar zijn goedvinden te verdeelen. Binnen weinige uren hadden eenige handelaren tot dit doel een bedrag van f37,000 bijéén gebragt. Hoe groot de geleden schade zal zijn, is thans nog bij geen mogelijkheid te berekenen, en hangt grootendeels af van de werking der overstroomingen op de veldgewassen waarom trent geen volledige berigten ontvangen zijn. Toch mag als zeker worden aangenomen, dat die schade slechts bij mil- lioeneu zal kunnen worden geschat. Latere berigtenden 2 maart te Batavia per telegraaf ont vangen, luiden aldus: 200 menschen zijn onder eene aard storting, die op de grenzen der residentien Kadoe en Bagelen heeft plaats gehad, bedolven. Voorloopig is door liet gouvernement de som van acht ton nen gouds ter beschikking van den heer van der Wijck gesteld geworden. De inschrijving der handelaren bedraagt thans f 4-1,000. Het gouvernement zal eene algemeene collecte uit schrijven over NederlandscliIndie; men hoopt dat ook de vermogende chinezen ruim zullen bijdragen. Schepen met levensmiddelen zijn, ter voorziening inden eersten nood, naar de plaats der ramp gezondenook de heer de Bruyn, hoofd ingenieur van ilen waterstaat, zal zich derwaarts begeven om, in overleg met den heer, van der Wijck, het meest noodza kelijke te doen verrigten. Blijkensde officiële opgaven in de Javasche courant is de koffij- en suikeroogst over 18G0 zeer gunstig, die der overige producten voor de europesche markt over het algemeen rede lijk uitgevallen. De stand van het rijstgewas is in de meeste residentien niet ongunstig luidens de berigten. die vóór de overstrooraingen ingezonden zijn. Thans zal daarin waar schijnlijk eene treurige wijziging komen. Van de buitenbezittingen valt niets belangrijks te melden van de oproerige negorijen op Cerara hebben de meeste zich onderworpen, en geen nieuwe rustverstoringen hebben plaats gehad. Daarentegen schijnt het er in Japan voorde vreemdelingen zeer slecht uit te ziende secretaris van het amerikaansche consulaat, de heer Heusken, een algemeen geacht man, is le Jedo vermoord geworden, en dit heeft een zoodanigen schvik te weeg gebragt dat al de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, met uitzondering van dien der Vereenigdc Staten, Jedo hebben verlaten en naar Yokohama de wijk hebben genomen. liet is nog onzeker of voor die overhaaste retraite een voldoende grond bestond, maar dit is zeker dat de europesche ingezetenen van Japan de toekomst met be zorgdheid te gemoet zien (men zie een particulier schrijven van Kanagawa onder onze plaatselijke berigten). Op den 1G februarij. des avonds, is te Japara en te Soera- baya eene ligte aardbeving waargenomendie zich ook te Singapore heeft doen gevoeleu. Ook meldt men dat twee vul kanen op Java, de Raöng en de Oengarang, teekenen zouden geven van meer dan gewone werkzaamheid. In de residentie Soerabaya, afdeeling Grissee, heeft weder een hevige brand gewoed, waardoor een aantal kampongs zijn injde asch gelegd. De benoeming van den heer Cornets de Groot tot minister van koloniën heeft hierbij weinigen teleurstelling verwekt; men had geen regt van dit ministerie eene betere keus te ver wachten. Welke kleur die heer ook in Nederland moge heb ben aangenomen, op Java was hij reactionair, en men stelt er weinig vertrouwen in zijne tegenwoordige vrijzinnigheid. Doch van meer gewigt is het voor Nederlandscli Indie te ver nemen wie de opvolgeï van den heer Pahud zijn zal; delaatste berigten die wij uit Nederland ontvingen spraken van den luitenant-generaal J. van Swieten, andere eorrespondentiën stelden de benoeming van den heer van Zuylen van Nyevelt als bijna zeker voor, welke keuze bij velen toejuiching vin den zoude. Het stuit ons gevoel een zoo somber overzigt met vrolijke tijdingen te besluiten, en wij willen daarom slechts met een woord mededeelen dat Batavia door de goede zorgen der directie van de ijs-societeit weder van ijs is voorziendat een opera-gezelschap van Mauritius binnen een paar maanden Uier wordt verwacht, en dat signov Robbio. een leerling van Paganini, ons op zijn vioolspel zal vergasten. Batavia. Ten vervolge op het voorkomende in ons noramer van 24 december 1859, no. 103, kunnen wij thans mededeelen dat liet gouvernement de uitgave heeft goedgekeurd van de vier laatste kaarten van den atlas Van Nederlandsch-Indie, vervaardigd eerst door wijlen den kapitein-luitenant ter zee P. baron Melvill van Carnbe'e en later door den kapitein der genie W. F. Versteeg. Deze atlas bevat dien ten gevolge zes tig kaarten, waarvan 25 stuks door den baron Melvill van Carnbe'e en 35 door den kapitein Versteeg zijn te zamen gesteld. Men schrijft ons van Kanagawa „Naauwelijk achttien maanden zijn ev sedert de in werking treding der trataten met Japan verloopen, en reeds doen zich onrustbarende verschijnselen voor, die ons doen vreezen dat het verkeer met dat verwijderde rijk op den duur niet vriend schappelijk zijn zal, ja zelfs zijn wij een tijdperk van crisis ingetreden, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Dat er zich moeijelijkheden zouden voordoen, het was meer dan waarschijnlijk, men gaat meestal zoo geleidelijk niet over van een toestand van afsluiting tot een toestand van relatief verkeer. Maar steeds hadden wij gehoopt dat de kracht en de wijs heid der japansche regering middelen zouden weten te bera men, om dien ondergang ten minste zonder bloedvergieting te doen plaats grijpen. liet is hier de plaats om getuigenis van onze zijde af te leg gen, of wij ons feitelijk tegen de zeden en gewoonten of de wetten des lands vergrepen hebben, en wij aarzelen niet te verklaren dat het gedrag der vreemdelingen, gedurende hun verblijf in Japan, met eenige enkele uitzonderingen, zich door -groote gematigdheid gekenmerkt heeft. Waarom, door wie en waarvoor dan die moorden, die ach tereenvolgens onschuldige of wel verdieustelijke europeanen komen treffen Eerst worden twee gezagvoerders van schepen, nederlan- ders, in de straten van Yokohama omgebragt, daarna treft een dergelijk lot twee russische zeeofficieren, en eindelijk wordt een man die zich bij alle natiën, die met dit rijk in be trekking staan, verdienstelijk had gemaakt, de jeugdige Ileus- ken, wreedaardiglijk te Yeilo afgemaakt. Is het zwakheid van den kant der regering die zulke misda den niet beletten kan of ziet zij met verborgen welgevallen die gruweldaden aan, die het gevolg zijn eener poliiieke ge dragslijn? En het antwoord op deze vragen is eenvoudig: al deze handelingen, die beperkende bepalingen, die subtiliteit, dat uitstel, zijn de krampbewegingen van een despotiek ge zag, dat zich wanhopig aan het aloude stelsel vasthoudt en daarmede moet vallen of overwinnen. Reeds zijn de gevolmagtigden van Engeland, Frankrijk en Nederland naar Yokohama teruggetrokken, en hebben hun door de tractaten aangewezen standplaats verlaten. Die stap, zekerlijk wel overwogen, is het begin van een veranderden toestand van zaken, waarbij alle vraagstukken die thans nog hangende zijn, zullen moeten worden opgelost. Welke gevol gen die sta)) zal hebben, welke maatregelen door twee groote mogendheden zullen genomen worden, wij kunnen het zelfs niet gissenmaar vurig hopeu wi j dat Nederland zich op waar dige wijze moge aansluiten om niet alleen de getrouwe en algeheele nakoming der tractaten te verkrijgen, maar tevens ook om het leven en de reeds vrij uitgebreide handelsbelangen zijner landgenooten te verzekeren." De bekende James Brooke, zich noemende radja van Sarawak, die laatstelijk geruimen tijd in Engeland doorbragt, is den 8 februarij in gezelschap van nog eenige heeren, die te zamen het bestuur van Sarawak uitmaken, van Singapore naar zijne bestemming vertrokken. Meteorologische waarncmlngeB, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. April 1861. "Wind. 71 O. NO. NO.t.N. N. NO. O. NO. O. NO. NO.t.N. N. oost. Barometer I bijO"- a 1° if to 3* 1-3 a S.-S C/3 3 770.1 9.4 0.71 6.44'0.0 773.3 9.7 0.68 6.26 O.C 776.5 7.3 0.63 5.17 0.0 776.7 7.6 0.66 5.4C 0.0 774.1 11.6 0.58 6.01 0.0 771.9 8-2 0.87 7.37 0.0 769.5 8.4 0.87 7.47 0.0 Laagste temporat, en verschil met de hoogste. Aanmer kingen Thcrniomctcrstand. 12 april *s av. 11 u. 44 gr. 13 's morg. 7 u. 44 'sraidd. 1 u. 48 gr. 's av. 14 's morg. 7 u. 4G 's midd. 1 u. 49 's av. 15 's morg. 7 u. 44 's m itld, 1 u. 49 gr. bewolkt, betrokken, ligt bewolkt, bijna helder, bijna helder, dik betr. heij. betrokk. heij. 11 u. 4Ggr. 14 u, 43

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2