MIDDELBURGSCHE COURANT. r 46. Dingsdag 1861. 16 April. ÜSinnmlanöscljc tijömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te Yoren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Jlattkottöiijittgcu VAN I1ET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AiINBE TERING Op vrijdag den 19 april 1861, des voormiddags ten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11 de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het herstellen der beschadigde boorden van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing geleed worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt te Middelburg, en bij den ingenieur H. S. J. Rose te Neuzen. 's Graveuliage, 2 april 1861. Namens dsn minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Middelburg 15 april. Wij vernemen dat de regter-commissaris, belast met de in structie van strafzaken, vergezeld van den officier van justitie en griffier bij de regtbank alhier, zich gisteren voormiddag naar Zou'telande hebben begeven, tot liet bewerkstelligen eener huiszoeking, welke in verband schijnt te staan tot dezer dagen gepleegde diefstallen. Als resultaat van dat onderzoek zijn gisteren avond twee personen, verdacht van deelname daaraan, voorloopig gearresteerd en overgebragt naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, terwijl dooi de justitie is in beslag genomen eene kist met onderscheidene voorwerpen. In de zaturdag alhier gehoudene vergadering van de Mid- delburfcsche maatschappij van stoomvaart zijn de heeren mr. T. A. Lambrechtsen als directeur, en jhr. mr. J. van Reigers berg Versluys als commissaris herbenoemd. Het dividend over het afgeloopene boekjaar is vastgesteld op 12 per cent. Behalve de reeds in ons nommer van 11 dezer medege deelde legaten, vernemen wij nader dat door mejufvrouw S. P. Meyuers alhier nog bij uiterste wil is vermaakt f 500 aan de commissie Loon voor werk alhier, f200 aan hether- vormd diakonie armbestuur te Arnemuiden, en een gelijke som aan dat te Westkapelle. Door de Nederlandsclie handelmaatschappij zijn weder eenige schepen bevracht, waaronder voor Middelburg het barkschip Ilegina Maris, gezagvoerder S. Ouwehand. Men schrijft ons uit Goes dd. 13 april. Betrekkelijk den in dc voorgaande week te Colijnsplaat plaats gehad hebbenden brand, schijnt vermoeden van kwaad willigheid ontstaan te zijn. Heden hebben de regter-commis saris belast met de instructien van strafzaken benevens de officier van justitie en de griffier der arrondissements regtbank zich in loco begeven tot het doen van onderzoek. Uit Zierikzee meldt men ons van 12 dezer Heden is alhier bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van een kind van het mannelijk geslacht, welke plaats liad op den openbaren weg en wel op een boe renwagen. Eene dienstbode onder Noordgouwe onpasselijk geworden zijnde, was namelijk des avonds op last barer mees teres op een wagen gebragt naar de woonplaats barer ouders te Oosterland, doch gedurende dv overtogt is op bet grond gebied dezér gemeente een zoon geboren. Deze acte toont door haren inhoud, dat hoe volledig ook art. 30 van het bur gerlijk wetboek moge zijn, daarbij toch in dit geval niet is voorzien. Aanstaanden woensdag zal hier een huwelijk worden voltrokken, waarvan de man, gepensioneerd soldaat, vol slagen blind is, en de vrouw slechts één oog heeft. Te Utrecht is donderdag tot doctor in de godgeleerdheid be vorderd de heer P. J. Gouda Quint, van Retranchement, na de openbare verdediging van eene „disputatio exegetico-histo- rica de Jesu Christo 'avafiaqdat is, over de zondeloos heid van Jezus Christus. Omtrent het verblijf der koninklijke familie in de hoofd stad vermelden de amsterdamsche dagbladen dat ITH. MM. de koning en de koningin benevens HII. KK. HIT. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik met gevolg vrijdag, behalve aan het gebouw der Vereeniging voor volksvlijt, al waar door de Hollandsche maatschappij van landbouw bloe- men-tentoonstelling werd gehouden, en eenige kunstverza melingen, een bezoek hebben afgelegd in de lokalen dei- maatschappij Arti et amicitiae, alwaar Herman ten Kate de gasten verwelkomde en door den koning nog hulde werd ge bragt aan de nagedachtenis van den schilder N. Pieneman. Vervolgens heeft Z. M. het lokaal der akademie van beeldende kunsten bezocht en aldaar de cartons der muurschilderingen van de heeren Guffens ca Swerts bezigtigd. Hierna reden de vorstelijke personen naar de Willemstraat, bezochten daarna de zondags- en breischool, gelegen achter de zoogenaamde Coustantiawoningen en werden iïdaar ontvangen door den heer Josua van Eik, bestuurder dezer school. De heerP. N. de Vries verwelkomde daarna Z. M. uit naam van de bewo ners der Willemstraat, en overhandigde een door hen Z. M. aangeboden zilveren beker. ITet concert, vrijdag avond in Felix raeritis gegeven, werd niet door II. M. de koningin bezocht, die wegens ligte onge steldheid ook zelfs het diner ten hove niet bijwoonde. Zaturdag avond woonden de vorstelijke personen de gala voorstelling in den grooten schouwburg bij, alwaar de heer Tjasink den koning in een toepasselijk gedicht toesprak. TIH. MM. de koning en de koningin, Z. K. H. de prins van Oranje en IIH. KK. IIH. de prins en prinses Hendrik hebben gisteren de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijgewoond,onder het gehoor van den heer Hasebroek,die eene leerrede hield naar aanleiding van Openbaringen van Johan nes, hoofdstuk 21 vers. 5,1ste gedeelte„En die op den troon zat, zeideZiet, Ik maak alle dingen nieuw." Van algemeene bekendheid is A. J. Onstee, de eigenaar van het huur- en verhuurkantoor te Amsterdam, die zich onderscheidt door de ontzettende wartaal, welke hij nu en dan als advertentie in de dagbladen plaatst om de aandacht op zijne ondernemingen te vestigen. Die persoon is, te regt of ten onregte, sedert geruimen tijd het voorwerp van dc voorin genomenheid en spotlust der atnsterdammers, zoo zelfs dat men hem de eer heeft bewezen zijn persoon en handelingen te parodiëren in een tooncelstukje, hetwelk onderden naain van Onzin comp. zeer druk wordt opgevoerd en levendig toege juicht, eu waarin het niet ontbreekt aan zeer geestige zetten. Bepaalde zich alles hiertoe, dan zou men het geheel een vrij onschuldig genoegen kunnen noemen, maar de beursbezoekers gingen nog iets verder, en zoo dikwerf Onstee zich op de beurs waagt, ontstaat er een algemeen gedrang en tracht men hem te noodzaken dat gebouw te ontruimen. Dit laatste schijnt vrijdag weder te zijn voorgevallen, en aan burgemeester en wethouders van Amsterdam aanleiding gegeven te hebben om bij publicatie de beursbezoekers uit te noodigen voor derge lijke rustverstoring te waken. Die publicatie moet geen zeer gunstigen indruk gemaakt hebben, en had ten gevolge dat er des avonds op den Dam bij vernieuwing samenscholingen van een groot aantal personen plaatsgrepen. De policie moest, om de orde te bewaren, de hulp inroepen van een detachement dragonders, en ook deze werden genoodzaakt van hunne wapens gebruik te maken. Bij die gelegenheid is een agent van policie verwond en naar het gasthuis overgebragt, terwijl ook eenige burgers kwetsuren ontvingen. De commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten generaal, belast met het opmaken van haar verslag no pens het wetsontwerp betrekkelijk de nationale militie, is zaturdag tot het resumeren van haar rapport vergaderd ge> weest. Zaturdag zijn aan Z. M. den koning, door den tuinier C. Vredenburg te Monster, nieuwe aardappelenin den kouden grond geteeld, aangeboden. Men schrijft aan de Utrechtsche courant dat de verpleging der zieken te Hedel, Driel en Ammerzod'en nog altijd veel geld kost, erheerscht daar typhus, die door hen, die te 's Bosch verpleegd zijn, is mede gebragt. Te Bommel, waar uit Amster dam over Rotterdam nog steeds vele bezendingen aankomen, zijn nog 300 noodlijdenden aanwezig, dezer dagen zouden echter 200 vertrekken, en zoodra de loodsen te Gameren ge reed zijn, zullen ook de laatsten naar hunne woonplaatsen terugkeeren. De tijd, Noord-Hollandsche courant, deelt een uitvoerig protest mede van de kerkvoogden in Nederland, tegen eene onlangs verschenen brochure van den heer mr. J. B. baron van Hugenpoth tot den Berenclaauw, ten titel voerende De kloosters in Nederland in 1861. Volgens het werk van baron van ITugenpoch zijn er thans in ons land 39 mannen- en 137 vrouwenkloosters, met 3003 leden, 815 mannen 21 SS vrouwen. Daarvan zijn 85 kloosters in Noord Brabant met 1580 leden, in Limburg 34 met 703 leden, in Gelderland 16 met 189 leden, in Zuid Holland 12 met 157 leden, in Noord Holland 10 met 181 leden, in Utrecht 6 met 67 leden, in Overijssel 5 met 62 leden, in Zeeland 3 met 27. leden, in Friesland 3 met 20 leden, in Groningen 2 met 17 leden. De kloosters in de provincie Utrecht zijn alle vrouwen kloosters, waarvan 1 te Utrecht met 15,1 te Amersfoort met 15,1 te Montfoort met 14.1 te Maarsseveen met 14,1 te Wijk bij Duurstede roet 5, cn 1 tc Rijsenbarg met 4 leden. Thans is door den heer Ch. Wiener, te 's Gvavenhage de medaille voltooid van wijlen den heerE.W. van Dam van lsselt. Het beeld stelt den man voor in de kracht zijns levens en is genomen naar eene lilhographie van den heer Couwenberg. Z. M. beeft den minister van binnenlandsche zaken gemag- tigd tot het uitloven en vervolgens toekennen van premien van f 15 aan de eigenaars van koeijen. welke natuurlijke pok ken hebben en door de eigenaars tijdig genoeg ter beschikking worden gesteld van de provinciale commissien van genees kundig onderzoek en toevoorzigt, om daarvan door haar bruikbare stof te kunnen nemen. De Amsterdamsche courant meldt, dat niet alleen The illustrated loudon news maar ook de parijscheL'illustration een teekenaar naar Amsterdam had gezonden om eene schets van den intogt des konings te doen maken, terwijl het Ne- derlandsch magazijn ook zijnen lezers eene voorstelling van dat indrukwekkend schouwspel zal geven. De heer Piepers, lid van den raad van loezigt op de spoor wegdiensten, is te Maastricht aangekomen, belast met het in stellen van een onderzoek naar het ongeluk dat op de liju van Aken-Hasselt heeft plaats gehad. Volgens The west african herald van 26 februarij 1861, wa ren op de kust van Guinea reeds 200 personen met goed ge volg ingeënt van de koepokstof aan den gouverneur Nagtglas toegezonden. {Ned. staatscourant.) Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie bij het 3e regement tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de Ie luitenant D. W. van Winsheym, van lietreg. grenadiers en jagers; bij het 4e reg., tot majoor, de kapitein der le kl. J. D. de Roov, van het 3e regeinent. Gesteld op pensioen, op verzoekde majoor K. W. A. von Leschen, van het 3e regement infanterie, ad f 1300de luite nant-generaal jhr. C. D. P. Singendonck, inspecteur van het wapen der artillerie ad f3000, en hem ouder dankbetuiging tevens op verzoek eervol ontheven van zijne betrekkingen als gewoon lid van het comité van defensie en als lid van de spe ciale commissie van inspectie over het militair onderwijs. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschcn lceuw.de luitenant-generaal jhr. C. D. P. Singendonck, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst. Vergund het dragen der onderscheidingsteekenen van kom mandeur der orde van den II. Gregorius den groote aan A. J. baron von ITövell tot Westerflier en Wezeveld, en van de rid- derorde van het Legioen van eer van Frankrijk aan den kapi tein ter zee 11. van Voss. kommanderende Zr. Ms. stoomfre- gat De admiraal van Wassenaer.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1