öuumlantisrljc tijöingcn. 3rctijömgcn. .kompagnien van de regimenten vesting-artillerie, onder bevel van den majoor Wttewaal van Stoetwegen, van het 3e rege- ruent, in de vlakte van Waalsdorp kamperen, ten einde aan de praktische artillerie-oefeningen deel te nemen. Den ge noemden majoor is de kapitein Wimmer. van het 2e regiment, als adjudant toegevoegd. Verkoopingcn en aanbestedingen. Gisteren is alhier ter verkoop aangeboden een huis en erf, in de Korte Noordstraat, wijk L. no. 105, verk. voor f 1300. Den 10 dezer zijn ter verkoop aangeboden de navolgende bouw-en weilanden als: 1. 1 bund. 55 roed. 40 ell. weiland, gelegen in de gemeente Vrouwepolder, verkocht voor f 1500; 11. 1 bund. 52 roed. weiland, gelegen alsvoren. verkocht, voor f1500; III. 1 bund. 35 roed. 30 ell. idem. gelegen indege meente Grijpskerke, verkocht voor f1500; IV. 2 bund. 40 roed. 80 ell. idem, gelegen in de gemeente St. Laurens, ver kocht voor f 2700V. 2 bund. 38 roed. 00 ell. idem, gelegen in de gemeente St. Laurens, verk. voor f2740; VI. 1 bund. 24 roed. 50 ell. idem, gelegen in de gemeente St. Laurens, verkocht voor f 11 2.5.25; VII. 2 bund. 35 roed. 70 ell. idem, gelegen in de zelfde gemeente, verkocht voor f 2025.25 VIII. een hofsteedje met 2 bund. 15 roed. 80 ell. bouwland, staande en gelegen in de gemeente Serooskerke. verkocht voor f2230. Thcrmomcterstand. 10 april *s av. II u. 40 gr. '11 'smorg. 7 u. 42 „'smid«1.1 u. 50gr. 's av. 11 u. 42gr. 12 's morg. 7 u. 46 "smidd. 1 u. 50 gr. Engeland. Londen 10 april. Het lagerhuis heeft zijne zittingen hervat zonder dat de eerste bijeenkomst eenig belangrijk punt op leverde. De wetsontwerpen betrekkelijk faillissementen en liet meerendeel der bepalingen om de postkantoren tevens als spaarkassen aan te wijzen, zijn aangenomen. De heer Armstrong, de uitvinder en vervaardiger van Engel and s nieuwe artillerie, heeft in de vorige week, terwijl bij aan een gastmaal alhier openlijk het woord voerde, zich over een dezer dagen meermalen besproken vraagpunt aldus uitgelaten ,.Er wordt, als het ware, een geding tusschen de geblindeerde oorlogschepen en het gegroefde geschut gevoerd De groote vraag is, wie van beide de sterkste is. Het is, mijns inziens, nog onmogelijk te beslissen, welke partij ten slotte de sterkste zal worden bevonden, de weerstandskracht der ijzeren scheepspantsers, of de kracht van den kanonkogel; doch ik hel over tot liet gevoelen dat liet kanon teri laatste overwinnaar zal zijn. Voor de scheepsjiantsers is te zeggen, dat holle kogels, welke bestemd zijn om binnen het vijande lijke schip uit tcbarsten of brand te stichten, oj> de pantsers afstuiten en in stukken spatten zullen. Hieruit volgt dat de geblindeerde schepen niet anders dan met massive kanonko gels kunnen worden aangevallen; doch wat baat het, in de wanden dier schepen eenige kleine gaten van regelmatige gedaante te schieten Daardoor zal men ze niet meester wor den. Is liet mogelijk de geblindeerde schepen met geschut te vernielen, dan zal het moeten geschieden met geschut, hetwelk zoo zware massa's ijzer uitwerpt, dat de scheejiswanden daar door worden verbrijzeld en verpletterd. Hiertoe echter zullen kanonnen van veel zwaarder kaliber worden vereischt dan thans worden gebezigd. Het zal mijne taak zijn kanonnen van die grootte te vervaardigenanderen zullen alle middelen moeten zoeken en aanwenden om de schepen er tegen bestand te maken. Doch de schepen met houten wanden zullen ge wis voor het vuur der heden daügsche artillerie onderdoen en definitief moeten bukken. Onze driedekkers, die drijvende kasteelen van hout. zijn volstrekt buiten staat om aan de nieuwe projectielen te weerstaan. Moeten wij op afgelegene scheepsposten nog houten schepen hebben, dan behooren zij althans naar een geheel ander model dan de driedekkers ge bouwd te worden." De regering heeft aan het comité' tot ondersteuning van de noodlijdenden. ten gevolge van den hongersnood in Ind e, alle officiële berigten dienaangaande medegedeeld. Daaruit blijkt dat men op deze ramp reeds lang voorbereid was. Reeds in het begin van februari) werd de kolonel Biard Smith door lord Canningh naar de bedreigde streken gezonden, om te onderzoeken: 1. of, behalve het gebrek aan levensmiddelen, nog andere oorzaken bestaan voor de staking van het han delsverkeer tusschen Calcutta en de noordelijke provinciën 2. in welke uitgebreidheid die provinciën door het mislukken van den oogst getroffen zijn3. hoe groot de landverhuizing is; 4. hoe groot de beschikbare voorraad graan is, en 5. welke maatregelen om de ramp te lenigen er thans en eventueel voor de toekomst genomen kunnen worden. Sedert 1837 is Indie door geen zoo geweldigen hongersnood als thans bezocht geworden. De reservevloot. welke thans bij Chatham ligt, bestaat uit vier divisien stoomschepen. De eerste divisie, welke haar geschut aan boord heeft, bestaat uit elf schepen met 202 stuk ken en 1980 paardenkracht. De tweede divisie, die wel is waar geen geschut en proviand aan boord heeft, doch overi gens bijna zeilklaar is, bestaat uit 29 schepen van 8600 paar denkracht en welke 733 stukken geschut kunnen voeren. De derde divisie telt 22 schepen met 310 stukken en 4600 paar denkracht en de vierde, waarvan de machines gerepareerd worden, uit 7schepen niet 277stukken en 2400 paardenkracht. De reservevloot op de Medway bestaat dus in het geheel uit 69 vaartuigen met 1522 stukken geschut. Rusland. Te Warschau hadden in de laatste dagen op nieuw onlusten plaats. Nadat zondag een oploopnogbij tijds was onderdrukt, heeft z;eh maandag weder eene talrijke menigte vergaderd voor het kasteel van den prins-stadhouder. Z:j werd daarop door de militaire magt uiteen gejaagd, doch dit tooneel her haalde zich verschillende malen, telkens met vernieuwde bot singen. Vijf en veertig personen werden b j die gelegenheid in hechtenis genomen, terwijl er tien gedood en even zoo veel gewond werden. Vijf der militairen vonden mede den dood in de schermutseling. De parijsche dagbladpers toont zich b j de beoordeeling dezer zaak zeer verbolgen op het russische bewind. Algemeen schrijft zij de botsingen toe aan de ontbinding der landbouw- maatschappijzij geeft de verzekering dat de bevolking slechts lijdelijken tegenstand bood. zich als martelaar onderwierp toen de troepen tegen haar begonnea te handelen. Zij betwist voorts de juistheid der cijfers van dooden en gewonden, zoo als die in de officiële dagbladen voorkomen, en eindelijk doet zij als het ware hare overtuiging doorschemeren dat het te Warschau gestroomde bloed wel eens door geheel Polen de vaan des oproers zou kunnen doen opsteken, hetwelk Rusland niet dan met ontzaggelijke moeite zou kunnen bedwingen. Alleen het Journal des dëbats beschouwt de zaak anders en zoekt de beweegredenen dezer demonstratie bij de po len, eensdeels in hunne hoojjcom zich nieuwe regten te ver werven, anderdeels in de vrees dat hunne gematigdheid mogt worden gehouden voor zwakheid en tot verdere onder drukking zou kunnen leiden. La patrie deelt eene depêche uit Warschau mede van den 9 dezer, waarbij wordt berigt, dat het garnizoen bij het uitbreken der onlusten, den vorigen avond, bestond uit 32000 man, en dat de militaire overheid reeds alle mogelijke maat regelen had genomen, welke gebruikelijk zijn wanneer men te gemoet ziet eene in staat van belegstelling. De stad was reeds verdeeld in vier militaire afdeelingen, welke ieder onder een afzonderlijk hoofd staan, en het opper bevel zal opgedragen worden aan generaal Chruleff, waarvan het bekend is dat hij de polen weinig genegenheid toedraagt. Latere berigten van 11 dezer melden het volgende: Vorst Gortschakoff heeft bij proclamatie de ingezetenen tot rust vermaand, daar hij anders de stad in staat van beleg zou moeten stellen. De wet tegen rustverstoring is aangeplakt en afgekondigd. De policie heeft verboden zich met stokken die met ijzer beslagen zijn oj> de straat te vertoonen. In den nacht van dingsdag kampeerden de troepen in Warschau. De pleinen en open bare gebouwen zijn door iii.l.taircn bezet. l)e winkels, werkplaatsen en bureaux zijn gesloten. Eene groote volksmenigte doorloopt de straten. Het is verboden stil te blijven staan. Het nationale costuum en de rouwteekenen zijn verdwenen. De dagbladen zijn niet uitgegeven. Onder de dooden en gewonden zijn vrouwen en kinderen. Thans is alles stil. DiiitscSiland. Weenen 10 april. Bij een heden verschenen decreet, wordt de volkomene burgerlijke en staatkundige gelijkheid van pro testanten en katholieken uitgesproken. De rijksdag te Praag heeft het besluit genomen om eene algemeene amnestie bij den keizer aan te vragen. Volgens een berigt uit Triest, voorkomende in de Augs- burger algeineine Zeitung, hebben de gemeenten van Ojiper- en Beneden-Spitza en van Obrodovich zich onder worpen aan den vorst van Montenegro. Ten gevolge hiervan zou Montenegro in het bezit geraakt zijn van eene haven aan de Adriatische zee, die het sinds lang gevvenscht heeft. liet berigt voegt er bij, dat hierdoor de illyrische driehoek open is voor eiken inval, de positie der turken ondragelijk en Dal- matie en de Slavonische provinciën van Oostenrijk ernstig be dreigd zouden worden. Frankrijk. Parijs 10 april. Le pays maakt melding van de verzending door Engeland van troepen naar Malta en verbindt die voor zorgsmaatregelen aan eene mogelijke verlenging van de fran- sche bezetting in Syrië. Het gouvernement had, in den strijd tusschen de in- landsche vorsten van Abbissinie, partij voor koning Negusheh gekozen, en was bezig met diens hulp Frankrijks invloed aan de westkust der Roode zee te vestigenhet had daar zelfs reeds eene haven, met name Adolis, verkregen. Thans is te Parijs berigt ontvangen dat Negusheh door zijnen mededinger den keizer Theodorus, verslagen, gevangen genomen en wreedaardig gedood is. De fransche akaderaie houdt zich ernstig bezig met de vraag aan wien zij den grooten tweejaarlijkschen prijs van 2Ü,0U0 fr. zal toekennen. Drie kandidaten komen ernstig in aanmerking: mevrouw Dudeffant (Georges Sand) en de heeren Jules Sicnon en Henri Martin. De eerste had aan vankelijk warme voorstanders, maar het schijnt aan de ge strenge moralisten gelukt te zijn dien ijver te doen bekoelen. De stemmen bleven dus verdeeld tusschen de beide laatstge noemden, ofschoon van vele zijden ernstige aanmerkingen tegen de politieke rigting van de werken dier heeren zijn ge maakt. In de algemeene vergadering zal nu eene beslissing moeten vallen en welligt vindt Georges Sand daar nieuwe advokaten voor hare zaak. De grensscheiding tusschen Frankrijk en Sardinië is thans voor goed geregeld. Den 7 maart hebben de commissa rissen der twee landen, graaf Rayneval en de heer Caratti de Cantogno. de grenslijn vastgesteld en de overeenkomst des betreffende onderteekend. De ratificatie volgde den 16, en eergisteren werd het tractaat in den Moniteur afgekondigd. Den 6 dezer is de brug over den Rijn bij Kehl plegtig voor de communicatie open gesteld, en daarmede de verbin ding van het fransche niet het duitselie spoorwegnet voltooid. De spoortreinen zullen nu van Parijs zonder oponthoud regt- streeks tot "Weenen kunnen doorrijden. De minister van open bare werken van Frankrijk heeft de plegtigheid niet bijge woond. Zijne afwezigheid baarde eenig opzien en was eene teleurstelling voor degenen welke gaarne een vredespellend verschijnsel zouden willen zien in de overbrugging van den stroom, die het fransche en het duitsche grondgebied van een scheidt. B j het feestmaal stelde de voorzitter der spoorweg-maat schappij van het oosten van Frankrijk eenen toast in op den groothertog van Badenhij hoopte, dat de eendragt tusschen Frankrijken Duitschland ook door de nieuwe communicatie zou worden bevorderd, en dat de draaibruggen, welke uit ach terdocht aan de twee uiteinden der vaste brug zijn aangebragt, nimmer zouden worden afgedraaid. Daarop bragt de badensche minister von Weitzel eenen feestdronk aan den keizer der franschen. Een badensch ingenieur, die de brug heeft helpen houwen, de heer von Kageneck, is bij deze gelegenheid tot ridder van het fransche legioen van eer benoemd. Turkye. Berigten uit Konstantinopel van 3 dezer schilderen den toestand weder als zeer onrustbarend af. Er moet een ont zettend geldgebrek heersclien. De pachas van Scutari en Janina hebben strenge bevelen gekregen om de onlusten tegen te gaan, welke als het ware ieder oogenblik in ltumelie worden te geinoet gezien. Italic. In den senaat heeft de heer Vacca dingsdag de ministers geïnterpelleerd omtrent het romeinsche vraagstuk. Volgens hem bestonden er twee uiterste partijen, die de oplossing daar van bemoeijelijkten, de ultramontanen en de overdreven liberalen. II j wilde dat Rome aan de italianen teruggegeven, en de onafhankelijkheid en vrijheid der kerk verzekerd zou worden door het wereldlijk gezag van den paus af ie schaffen. Ten aanzien van Napels meende lij dat de rust in dat rijk niet verzekerd kan worden, tenzij men liet te Rome bestaande broeinest van zatnenzvveringen vernietigde. In antwoord op deze interpellatie verklaarde de heer diCa- vour, dat de regering ten aanzien van Rome geene andere dan zedelijke middelen kon gebruiken. I-lij erkende dat het na- pelsche vraagstuk met het romeinsche in naauw verband stond, en dat eene oplossing van dit laatste ook die van het eerstgemelde medebragt; dat liet voor de rust in de zuidelijke provinciën noodzakelijk was dat de tweespalt tusschen kerk en staat ten spoedigste wierd weggenomen. De regering zou den krachtigste maatregel aanwenden om de wanordelijkhe den in Napels te onderdrukken, maar hij erkende dat het beste middel daartoe gelegen zou zijn in de oplossing van liet ro meinsche vraagstuk, en voegde er bij, dat de hoop welke hij dienaangaande in de andere kamer uitgedrukt had, niet was verminderd. Ten slotte werd met bijna eenjiarige stemmen het volgende voorstel van den heer Matteucci aangenomen„De senaat, vertrouwende dat de verklaringen van het gouvernement omtrent de volledige en eerlijke toepassing van het beginsel der godsdienstvrijheid Frankrijk en de geheele katholieke wereld zullen overtuigen, dat de vereeniging van Rome met Italië moet plaats hebben, onder verwaarborging der waar digheid en onafhankelijkheid van de kerk en haar opper- hoofcl, gaat over tot de orde van den dag." Op eene interpellatie omtrent de geruchten aangaande den afstand van het eiland Sardinië aan Frankrijk antwoordde de heer di Cavour met eene betuiging van verbazing en met eene stellige ontkentenis. In het parlement heeft woensdag de heer Bvofferio de regering geïnterpelleerd over de vervolgingen waaraan liet garibaldiaansch comité te Genua heeft bloot gestaan. De heer Minghetti, de minister van binnenlaudschezaken, heeft echter aangetoond dat het ingestelde onderzoek volkom en wettig was ei» veroorzaakt door de verkregene aanwijzingen van ongeoorloofde aanwervingen, waartegen de regering ten strengste waken wil. Een door den heer Brofferio daarop voorgestelde motie van orde is verworpen. Wat die motie inhield, meldt de tele graaf echter niet. Vervolgens is door den lieer Ricasoli aan gekondigd dat hij maandag de regering wenscht te interpel leren met betrekking tot de voornemens van het gouvernement ten opzigte van het zuidelijk leger en zijn opperhoofd. Omtrent de onverwachte overkomst van Gar.baldi naar Turyn, verzekert men thans dat zij alleen is ondernomen ten gunste van zijne oude officieren, liet schijnt verder niet waar te zijn dat hij o. a. den generaal Nino Bixio uit Parijs heeft ojigeroepen, maar in tegendeel heeft hij hem aangeraden bij zijne betrekkingen te blijven. Volgens berigten uit Napels doen zich nog altijd en op verschillende punten reactionnaire bewegingen voor, en in de laatste dagen hebben er arrestatien plaats gehad van eenige manneu in bourbonsche uniform. Het is thans uitgemaakt, dat Garibaldi het mandaat van afgevaardigde aanvaardt, hem door de stad Napels opgedra gen en dat eerst door hem geweigerd is. In een brief aan zijne kiezers, door een der italiaansche bladen thans openbaarge maakt. maakt hij zijn voornemen bekend om zitting te nemen in de kamer van afgevaardigden. Het blad voegt er bij, dat de ex-dictator de regering zal interpelleren over de venetiaansche kwestie. Men verneemt dat de sardinisclie regering eene radi cale wijziging zal brengen in haar verdediginga-stelsel aan de Mincio en de Po. Deze maatregel is een gevolg van de bijeen komst van verschillende generaals, die den 6 dezer te Turyn heeft plaats gehad, en bewijst dat men ook daar voortgaat met het nemen van militaire maatregelen. Sedert II dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen; Hildagez. Lindberg, Go.hen- burg; Castor, gez. Salvatore Azzopardi, Falmouth; Marie Anne, gez. Colin, Ronaldes,gez. Gielcr, beiden van Requejade. -- Den 10 dezer is van Veere naar zee gezeild, de schoo-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2