MÏDDELBURGSCHE N°' 45. Zaturdag 13 April. öinnmlnnöscljc tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vikingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,4*0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is '22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avpnd 8 ure. Middelburg 13 april. Bij de kamer van koophandel en fabrieken zijn ontvangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage: 1. een* opgave betreffende handel en scheepvaart van Groot-Brittanje en Ier land gedurende de maand en de twee maanden, geëindigd 28 febrnarij 18G1; 2. een overzigt van den handel te Hamburg in 1860; cn 3. jaarberigt van het Verein für Handelsfreiheit aldaar. Doorden kerkeraad der nederduitscbehervormdegemeente alhier is, even als reeds door verscheidene gemeenten in ons vaderland, een adres gezonden aan de tweede kamer der sta ten generaal, tnei verzoek om herziening der wet op de per sonele belasting voor zoo veel betreft den aanslag voor dienst meisjes van 15 en 18 jaren. In den namiddag van jl. maandag, tussclien 2 en 5 ure. zijn te Colijnsplaat in de kom der gemeente zeven schuren afge brand. De oorzaak is nog onbekend. De brand schijnt liet eerst uitgebarsten b:j den wagenmiiker K., wiens schuur, ge vuld met houten geheel vernield, niet verzekerd was. Ofschoon men ten (j ure den brand meester was, steeg de vlam nog ge durig uit liet hooi iler schuur van den landbouwer F.; behalve de eerste waren alle schuren tegen brandschade verzekerd. Had bij deze gelegenheid in plaats van uit liet noord-oosten de wind uit eene tegenovergestelde rigung gewaaid, dan trad zeker een groot gedeelte van het zoo fraai gelegen dorp gevaar geloopen. (Joesxche courant Bij besluit van 7 dezer heeft Z. M. omtrent het schenken van zilveren medailjes aan genees- of heelkundigen of aan bureaux van vaccinatie, die zich betrekkelijk het meest ver dienstelijk hebben gemaakt met de gratis vaccinatie der min vermogenden,het volgende vastgesteld: Art. 1. Op de eene zijde der bedoelde medailje zal ons borstbeeld staan met liet omschrift Gvil.iel.mvs III. Rex N eerl.. M. 1). L., en op de keerzijde .n eenen krans van eiken en laurierbladen: bene. meret.de. re. i»vblica. «vi. civivm. val.etvdinem. tvetvr. Art. 2. Wij behouden ons voor deze medailje in brons of in zilver, op voord ragt van onzen minister van binnenland- sclie zaken ook te verleenen aan personen of vereenigingen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt door buitengewone zorg voor zieken en gebreklij (lenden of door de bevordering met daden of door geschriften van den algemeenen gezond heidstoestand. Art. 3. Bij de in het vorig artikel genoemde toekenning der medailje. zal in bijzondere gevallen door ons tevens «or den geschonken een klein model dier medailje ter grootte ongeveer van een 10 cent stuk, met vergunning dit op de lin kerborst te dragen aan een blaauw, 18 ned. strepen breed lint met een oranjebiesje aan de randen. Dit lint mag zonder de medailje niet gedragen worden. Z. M. de koning, vergezeld van II. M. de koningin en HM. KK. IIIIde prins van Oranje en de prinsen prinses Hendrik der Nederlanden, zijn dingsdag namiddag ten een ure per extra-spoortrein van de residentie te Amsterdam aangekomen. De hoofdstad had een zoo feestelijk aanzien als zij nog zelden had meest alle lunzen waren met groen en vlaggen versierd, terwijl eene ontelbare volksmenigte op de been was en de grachten nog met schuiten vol toeschouwers waren opgevuld. De Amsterdamsche courant geeft van de ontvangst in de volgende woorden verslag: Aan den trein door den raad van bestuur der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij ont vangen en naar de fraai gedecoreerde wachtkamer der 2e klasse geleid, werd (laar den koning door het stedelijk bestuur, bij monde van den burgemeester de eerste hulde in woorden gebragt, waarop straks de bevolking zelve liet zegel drukken zou door de wijze waarop zij Z. M. ontvingen als in zege praal begeleidde. Met gevoel en hartelijkheid werd 's bur gemeesters toespraak'iïoor Z. M. beantwoord. Amstels mannenkoor, welke vereeniging door vele leden van andere gezelschappen versterkt was, zong den koning liet welkom toe. niet een krachtig lied op muziek gezet door llichard Holeene schoone en welpassende inleiding tot den feestelijken togt, die daarop in de reeds door ons gemelde orde aanving. Een kommamlo kavallerie opende den trein. Daarop volgde de helft der eerewacht te paard, onmiddellijk de rijtuigen voorafgaand v-Vu. in bet koninklijk gezin bene vens gevolg gezeten was. "s Konings rijtuig, open en met vier prachtige schimmels bespannen, werd van het zaal gereden. Nevens den koning bevond zich H. M. onze geliefde koningin, en op de voorbank had Z. K. II. de prins van Oranje plaats genomen. Prins en prinses Hendrik waren in een volgend rijtuig gezeten. Achter den hofstoet sloot zich de tweede helft der eerewacht te paard aan. De vier hataillons dienstdoende schutterij volgden, daarna de geregtigden tot het dragen van het metalen kruis lesectie, met eene deputatie van de 2e en 3e sectie, dan descherpschut- tersbond, het studentenkorps, Amstels mannenkoor, de hand boogschutterij en Genoegen zij ons doel, en Concordia. Amstels buksschutterij, twee typografische vereenigingen Voorzorg en genoegen en de Nederlandsche drukpers, koorndragers, en daarop werd de trein door een kommando kavallerie gesloten. De stoet, zich in goede orde en vol opge wektheid tussclien de langs den weg gerangschikte menigte voortbewegende, maakte een treffenden indruk. De verschil lende corporatien waren door hare prachtige banieren goed te onderkennen. Het geheel toonde in alles verscheidenheid en overeens:emming. Ten ruim 1 ure begon de optogt en ten 3 ure bevond zich liet koninklijk gezin op het balkon van het paleis, waarvoor alsnu het geleide defileerde, hetwelk ongeveer een half uur duurde, en hij welke gelegenheid de hartelijke gevoelens, die "vorat en volk bezielden, op nieuw wederzijds op treffende wijze werden geuit. Dank zij de uitmuntende maatregelen, en bovenal den geest van orde, die Amstels burgerij ken merkt. ook zelfs bij de levendigste geestdrift, stoorde geene enkele ongeregeldheid het feest van den dag. De Dam leverde ecu .■cki^rend schouwspel op, er. zoo wel het monument als het paleis waren toepasselijk versiei'ïl. Des namiddags had ten hove een dmer van 70 couverts plaats, waaraan de burgemeester met de wethouders, leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten benevens de kommandanten der eerewacht deel namen. Des avonds was er algemeene illuminatie. Woensdag ver leende de koning reeds audiëntie aan verschillende personen, terwijl II. M. de koningin een bezoek bragtaan het Huis met de hoofden en de Sophia-bewaarscliool. De Amsterdamsche courant vermeldt dat op last van het te Londen verschijnende weekblad The illustrated London news eene teekeiimg is gemaakt van het schouwspel dat de Dam te Amsterdam bij 's konings inlogt opleverde. Heden zal mevrouw Oifennans van Ilove zich op het con cert in Felix Meritis doen hoorei», hetwelk met de tegenwoor digheid der vorstelijke bezoekers zal vereerd worden. Donderdag werd de particuliere andientie bij Z. M. den koning door 160 personen bijgewoond. II. M.de koningin be zocht liet Theatrum anatomicum en het gebouw van het voor malig metselaarsgilde, benevens eenige schilderij-verzamelin gen, de tentoonstelling der Maatschappij van landbouw, en legde eenige bezoeken af. Terwijl de kroonprins de kaval lerie inspecteerde, bezochten prins en prinses Ilendnk de dia mantslijperij van den heer Coster. Ook 1111. KK. HH. de prins van Oranje en Hendrik heb ben receptie verleend. Des avonds had er bij de koningin eene soiree musicale plaats. Uit Amsterdam meldt men ons dat de uitnoodiging door eenige reeders aldaar tot hunne confrères gerigt om geene schepen aan de handelmaatschappij aan te bieden, op de laatst gestelde voorwaarden, door gebrek aan deelneming geen gevolg zal hebben. Volgens de laatste berigten door den commissaris des ko ning in Noord-Brabant omtrent den gezondheidstoestand der verpleegden ten gevolge van den watersnood ingezonden, was liet aantal zieken te's Bosch aanmerkelijk verminderd: terwijl dit getal op den 16en maart bedroeg, waren op den len april 5? lijders in behandeling. In dat tijdsverloop waren 15 zieken opgenomen en 7 gestorven. Het getal typhus-hj- ders is in die 11- dagen verminderd van 61 op 25. Sedert liet begin der verpleging zijn in het groot ziekengasthuis opgeno men 355, hersteld 2 0A en overleden 31- personen onder de laatste zijn 12, die in reeds hopeloozen toestand weiden ingebragt. De gezondheid der overige verpleegde noodlijdenden mag overigens zoo wel te 's Bosch als te Megen. Beers en Heusden gunstig genoemd worden. Iu de laatste plaats waren reeds S5 personen niet goed gevolg gevaccineerd. Volgens berisrt van den staatsraad commissaris des konings in Zuid-Holland,zijn de te Gorihchem verpleegde vlugtelingen uit den Bommeierwaard alle naar hunne woonplaatsen terug gekeerd, met uitzondering van eene in het gasthuisgeblevene zieke. Ned. Staatscourant Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzovg 1 maart 1861, en door de Nederlandsche staatscourant medegedeeld, luidt „Midden-Ja va in gvooten rampspoed, ten gevolge van eene tot dusver ongehoorde overstrooming. Groot verlies aan meu- sclienlevens, eigendommen en veldgewassen. Gepaste maat regelen zijn genomen. Water afnemende op 28 febrnarij. Ofschoon de zaken vc-rbeteren is de ramp groot. Geen levens van europeanen te betreuren." Het telegram van de Bataviasehe handelsvereniging is van den volgenden inhoud: Batavia 2 maart. Op Javalieerscht de meest gewenschte rust. Er beeft eene vreesselijke overstroom ing plaats gehad in Solo, in Bagelen en in Banjoemaas, waardoor eene onbere kenbare schade is te weeg gebragt. Een aantal menschen als ook vee zijn daarbij omgekomen. Het gouvernement en de bevolkingen zijn met elkander ijverig werkzaam om gezamen lijk de noodige bulp aan te brengen. Maandag avond werd in het huis van arrest te Brielle bin- uengebragt de persoon van Slavero Christio, geboren te Napolis di Romania, en als matroos dienende op het koop vaardijschip Kortenaer. beschuldigd van ten zijner mak kers, in de herberg van Hendrik Koster te Hellevoetsluis, den neus te hebben afgeheten. Die neus, op cognac geconserveerd, is als stuk van overtuiging te Brielle ter griffie gedeponeerd. De lieer Madier Montjau van Brussel hield jl. dingsdag te Rotterdam de tweede zijner eonfe'rences litte'raires, waar van de opbrengst strekt ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed. Ilij had thans tot onderwerp gekozen den dichter Alfred de Musset. De arrondissementsregtbank te Dordrecht heeft woensdag uitspraak gedaan in de zaken contra den heer dr. J. W. E. de Man, lid van den gemeenteraad van Oud-Beijerland, en den heer P. Leeuwenburgh W.Bz., wethouder te Hei- nenoord, van welke zaken door ons breedvoerig gewag is gemaakt. De regtbank heeft beide beklaagden schuldig verklaard. In de zaak van dr. J. W. E. de Man heeft de regtbank be slist, dat art. '17 der gemeentewet alleen regt heeft om zijne meening te uiten over behandeld wordende zaken, doch anders li iet, vooral ook na het woord niet bekomen te hebben, wes halve de regtbank dr. de Man veroordeeld heeft tot 15 dagen gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, alsmede in de kosten. In de tweede zaak heeft de regtbank den lieer Leeuwenburgh, met vrijspraak op de vier overige punten, ter zake van te laste legging van onopregtheid en van verwaar- loozmg van ambtspligten, veroordeeld in eene geldboete van f 1UU en de kosten. Bij het spoorweg ongeluk op den weg van Aken op Maas tricht, waarbij eene dame gedood werd, heeft de lieer P. Re- gout jr. den arm gebroken, terwijl de graaf d'Amsemburg van Gulpen en de burgemeester van Beek, de heer Lemmens, min der ernstig zijn verwond. ISciioctsiïngcn en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon de lieeren I.T.Philips en F. J. Behr.commissarissen van polieie te Amsterdam en tc 's Gravenltage. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uit gaande regten en accijnsen te Poppe de heer A. A. van dei- Baan, thans hoofdcommies op de linie te Coevorden. leger. Benoemd tot kommandant van de Koninklijke militaire akademie, den majoor O. II. Kuyck, van liet regement veld-artillerie, wordende hij, in verband daarmede, tevens overgeplaatst bij den staf van liet wapen der artillerie. Marine en leger. Blijkens een bij liet departement van marine ontvangen telegram, zijn de fregatten met stoonivermogeu Evertsen en Zeeland, behoorendc tot het nederlandsche smaldeel, onder 'nevel van den schout bij nacht II. Wipff', den 2en dezer ter reede van Spitliead aangekomen. Alles was wel aan boord. Gedurende de zomermaanden zullen bij afwisseling vier

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1