bestaan eenige hinderpalen opleverde voor een terugkeer tot den normalen toestand met de heretelling van een geregeld bestuur. Door deze ontbinding zal de regering echter wel niet hebben willen te kennen geven dat zij de diensten niet erkent, door de maatschappij bewezen in het belang der handhaving van de openbare orde. Intusschen hebben een aantal poolsche uitgewekenen te Parijs zich ten ernstigste ontevreden betoond over dezen maatregel, en men wil dat Le constitutional zich binnen kort tot hun kampioen zal opwerpen. Het is verder zeer waar schijnlijk dat de onlusten, die weder te Warschau zijn uitge broken, hun grond vinden iu die opheffing. Althans volgens eene dépêche uit Berlijn, heeft de bevolking zich zondag avond verzameld voor het paleis van den gouverneur, doch toen de inmiddels opgekomen gewapende magt zich op haar verlangen verwijderd had, is de menigte ook, zonder eenig geweld, kalm uiteen gegaan. Te Kalisch hebben ook eenige ongeregeldheden plaats ge had, die echter geenerlei ernstig karakter hadden. De zamenscholmgen te Warschau hebben zich maandag op onderscheidene plaatsen aldaar herhaald. De soldaten hebben op de menigte geschoten, ten gevolge waarvan een aantal per sonen gewond of gedood zijn. Daarop waren dien dag en den volgenden alle straten door militairen bezet. Het Journal de St. Petersbourg deelt thans den gehee- len tekst inede van eene circulaire, onder dagteekening van den 1 april door prins Gortschakoil' verzonden aan Ruslands diplomatieke agenten in het buitenland, om hen in kennis te stellen met de concessien, welke door de keizerlijke ordon nantie van den 2G maart aan Polen zijn toegestaan. Dit docu ment herinnert door zijne geheele inrigting als het ware aan de eerste proclamatie, welke te Warschau door den vorst-ste- dehouder is afgekondigd met betrekking tot hetzelfde onder werp, en de wijze waarop daarin gesproken wordt van de poolsche beweging.kan niet nalaten om weder de gevoeligheid op te wekken van het poo!sch»nationaal gevoel. In den grond echter toont het stuk de goede gezindheid des keizers voor Polen en het ernstige voornemen van de russisclie regering om later de nu reeds verstrekte concessien nog uitte breiden. I9uztsc9ilaatl. Berlijn 6 april. Het gedrag van graaf von Schlippenbach te Palermo wordt, behalye door de Neue preussische Zeitung, door iedereen afgekeurd. Genoemde graaf, officier in pruis sische dienst, had een verlof van een jaar gevraagd, met het voornemen, gedurende dien tijd in Italië te vertoeven. Ten einde beter ontvangen te worden, had hij aan den minister van Inihenlandsche zaken verzocht een officieel karakter te erlan gen en was hij als attaché aan het prnissisch gezantschap te Rome toegevoegd. Van deze positie schijnt de graaf misbruik te hebben gemaakt en het niet beneden zijnen rang en stand te hebben gerekend, als bode en spion van generaal Bosco op te treilen. Dit is de tweede officiële pruissische persoon, die ten voordcele van de oosten rij ksehe staatkunde en de gevallen dynastiën tusschen beide komt. Ditmaal heeft de regering echter verklaard, dat de schuldige zijne straf niet zal ontgaan, indien liet feit bewezen wordt. De kamer der afgevaardigden heeft in beginsel de wen- seheJijkheid van de geheime stemming bij de verkiezing aan genomen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, gedurende de debatten over dat onderwerp, dat de regering zich met dat beginsel niet zal vereenigen. - Thans meldt ook dc half-officiele Preussische Zeitung, dat het den pruissischen gezant, graaf Eulenburg, den 2-1 januarij jl. gelukt is, een handelsverdrag tusschen Pruissen en Japan tut stand te brengen. Intusschen was de japansche regering niet te bewegen, ook een tractaat met het tolverbond te sluiten; zij kon zich van een tolverbond geen begrip vor men, zoo dat haar de zaak verdacht voorkwam. Dien ten ge volge zullen schepen uit de staten van het tolverbond onder pruissische vlag zich naar de japansche havens moeten begeven. Uit Chvistiania wordt berigt, dat liet plan weder is op gevat om het Scandinavische schiereiland door middel van een telegraafkabel te verbinden. Ileeds zijn ten behoeve van eene engelsehe maatschappij de vereischte stappen bij de rege ring gedaan om de daartoe benoodigde concessie te erlangen, welke, naar men verzekert, met een gunstigen uitslag zijn bekroond. De chef der telegraafdienst in Noorwegen zal eer lang naar Engeland vertrekken ter bevordering van dat plan. Men hoopt nog in den loop van het voorjaar de werkzaamhe den aan te vangen. Eberslund in Noorwegen isgekozen als de plaats, waar de kabel het vasteland zal bereiken. Zoodra Zweden en Rusland hunne toestemming geven tot verbinding van dezen nieuwen kabel met den bestaanden tusschen het eiland Gothland en Libau, zal een aanvang met de zaak wor den gemaakt; alleen wanneer deze verbinding totstand wordt gebragt, laat zich een voordeelig resultaat van deze onderne ming verwachten. frankrijh. Parijs fi april. Ons departement van oorlog houdt zich thans zeer bezig met een nieuw soort ran geweer, aan de zamenstelling waarvan de keizer al zijne zorgen wijdt. Som migen zeggen zelfs dat hij er de uitvinder van is. l)it geweer moet. naar de proeven te oordeelen te Vincennes daarmede genomen, buitengewoon ver dragen. L'ami de la religion heeft uit llome de volgende dé pêche van 2 april ontvangen„De oogenblikkelijke bezwij ming die den paus lieden onder het bijwonen der mis in de Sixtijnsche kapel overviel, was het voorteeken eener ligte en voortdurende koorts, die denkelijk van rlieumatischen aard is. l)e geneeslieeren zijn eenparig van oordeel dat dit alles het gevolg is der langdurige eu talrijke vermoeijenissen gedu rende de heilige week ondervonden, en van belette uit waseming." Mevrouw Paterson en de heer J. Bonaparte hebben ge appelleerd van het vonnis door de regtbank der Seine ge- wé zén. I-Iet monument, waarin de stoffelijke overblijfselen van keizer Napoleon I zijn overgebragtheeft 15 jaar arbeids en bijna 7 millioen francs gekost. Bij uitspraak van de regtbank van koophandel van het departement der Seinein de zitting van gisterenis het huis Mirès ontbonden verklaarden zijn de heeren Bordeaux en Richardière met de likwidatie belust. Volgens geruchten moet het in den kabinetsraad van 11. woensdag, waarin de romeinsche kwestie werd ter sprake gebragt. vrij onstuimig zijn toegegaan. Een der ministers moet bepaaldelijk op de onmiddellijke terugroeping der fransche korpsen uit Rome hebben aangedrongen. Daarop ontstond eene zeer langdurige, zeer levendige discussie, waaraan de keizer deel nam en waarin er dringend op werd aangedrongen, dat de terugroeping der troepen in beginsel zou worden aangenomen. Onder de ministers die dit denk beeld bestreden, was er geen die zich zoo krachtig tegen den maatregel verzette als de heer de Thonvenel, naar men zegt niet zoo zeer omdat hij de noodzakelijkheid eener eindelijke ontruiming ontkent, maar omdat hij zich laat beheerschen door zijne geneigdheid om de behoudende partij niet. tegen zich in het harnas te jagen. Op ée'n punt waren al de ministers het eens, namelijk dat er maatregelen moesten genomen wor den om alle publieke manifestation van de zijde der clericale partij op de meest krachtdadige wijze te keer te gaan. Vol gens sommigen zou het zelfs niette verwonderen zijn. als er binnen kort werkelijk bepaalde zeer strenge maatregelen daartoe genomen werden. Terwijl het intusschen nu nog de vraag is gebleven, in welken zin de kwestie der ontruiming van Rome bij die gelegenheid is beslist, schijnt men aldaar wel in te zien. hoe de zaken kunnen en waarschijnlijk zullen loopenalthans het schijnt zich te bevestigen, dater werkelijk uit voorzorg een aantal kostbare voorwerpen van den paus aan boord van eenige schepen zijn gebragt, om naar Spanje, volgens sommigen ook gedeeltelijk naar Oostenrijk, ver zonden te worden. Personen, die verklaren den brief te hebben gelezen, door keizer Napoleon aan prins Murat gerigt, verzekeren dat hij getuigt van groote verbittering bi j den keizer, die den prins in zeer onvriendelijke bewoordingen voor de voeten werpt, dat hij de nagedachtenis zijns vaders heeft gehoond, de staat kunde heeft tegengewerkt van zijnen souverein, die tevens zijn nabestaande is, en bovendien het keizerlijke gouverne ment aan allerlei vreemdeen onbillijke oordeelvellingen heeft blootgesteld. Nog zou de keizer in dien brief prins Murat hebben gemagtigd, om gedurende zes maanden buiten het fransche grondgebied zijn verblijf te houden. Dit laatste, hetwelk beteekent dat de prins voor den tijd van zes maanden uit Frankrijk wordt gebannen, zou vooral van gewigt zijn, als een bewijs dat de keizerlijke regering inderdaad de vorige staatkundige gedragslijn, betredende Italië, verlangt te blijven volgen. Venier zou uit het nu ge beurde moeten worden afgeleid, dat de gouvernementen te Parijs en te Turyn het eens zijn geworden omtrent hetgeen verder zal behooren te geschieden dat de minister di Cavour zich onvoorwaardelijk heeft vereenigd met al de door keizer Napoleon III gestelde voorwaarden, en de laatstgemelde sou verein den genoemden bewindsman niet langer in zijne ver dere ontwerpen zal dwarsboomen. Parijs O april. Door den Moniteur wordt eene circulaire medegedeeld van den heer Delangle, minister van justitie,aan de procureurs-generaal, betrekkelijk de roomsch katholieke geestelijken die in woorden of geschriften in het openbaar en onder de uitoefening hunner ambtsbediening verbodene onderwerpen behandelen. Sommigen hunner, voorbij ziende dat de roeping van den priester bestaat in het waken voor liet godsdienstig onderrigt hunner gemeente, berispen de hande lingen van de regering, terwijl zij wantrouwen en afkeuring opwekken voor de staatkunde des keizers. Anderen ontzien zich niet den persoon des keizers aan te tasten en hem te over laden met schandelijke aanvallen. Wederom anderen ver breiden ongerustheid onder de memchen. door te wijzen op geheel ingebeelde ongelukken. De minister herinnert dat de misbruiken van dien aard strafbaar zijn volgens de artikelen 201 en 201 van bet wet boek van strafregt, bij welke artikelen soortgelijke overtre dingen worden strafbaar gesteld met gevangenis en verban ning. Ilij voegt er bij dat, wanneer die bepalingen voor alsnog niet dadelijk zijn toegepast, zij daarom toch niets van hunne kracht hebben verloren. Het gouvernement zou aan zijne roeping te kort komen, wanneer het zijne toevlugt daartoe niet nam tegen stelselmatige vijandelijkheden. Bij gevolg worden de procureurs-generaal door den minis ter gelast om zich verslag tc doen geven van alle overtredin gen. en om telken reize wanneer de feiten wettig bewezen zullen zijn, de bedrijvers daarvan, wie zij ook zijn mogen, aan den bevoegden regter over te leveren, liet is tijd aldus be sluit de minister dat gelijkheid voor de wet wederom alge meen besta. Volgens ontvangene tijdingen uit Cocbin-Cliina zou bijna de geheele expeditie, welke een groot aantal fransche troepen overvoert om den met behulp der Spanjaarden reeds aangevangen veldtogt voort te zetten, op den 13 februarij aldaar zijn aangekomen. Weder is er sprake van een nieuw manifest, thans af komstig van don Juan de Bourbon, laatst overgebleven broe der van den graaf de Montemolin. In dit stuk, hetwelk gerigt is tot de spaansche dagbladpers, protesteert de schrijver tegen de verachtelijke insinuation, waarbij hij is besehuidigd niet vreemd te zijn aan den plotselingeu dood zijner beide broe ders en zijner schoonzuster. En hoewel hij zich den wettigen erfgenaam van den troon noemt, legt hij dc verklaring af dat hij de kroon alleen wil ontvangen uit handen van het volk, wanneer dit hem haar opdraagt bij algetr.eeue stemming, en dat hij alleen zou wenschen te regeren om eene zeer liberale staatkunde te volgen. Italië. Het gerucht, hetwelk reeds onlangs eenigen ingang vond, is bij vernieuwing doorgebroken, en meer dan ooit vindt het aanhangers, dat namelijk Frankrijk en Rusland het eens zouden geworden zijn om Oostenrijk te bewegen tot een af stand van Venetië, tegen vergoeding van ander grondgebied in het oosten. Volgens ééne lezing had Engeland, zonder er zich regt- streeks tegen te verzetten dat daartoe stappen teWeeneu werden gedaan door de vercenigde kabinetten van Parijs en St. Petersburg, eenvoudig geweigerd er deel aan te nemen. Volgens eene andere mededeeling, zou de regering van dat land er zich tegen verzet hebben in het belang van Turkye, en niet met het eenige doel om Italië voor het vervolg tegenover Oostenrijk te steunen, maar om de verdeeling van het turk- sche rijk, zelfs in spijt van den wederstand van Engeland, later gemakkelijk te maken, zou Frankrijk met zulk een bijzonde ren spoed de militaire wapeningen voortzetten, waaraan dat rijk zich in den laatsten tijd overgeeft. L'indépendance beige, die deze geruchten mededeelt, doet zulks onder alle voorbehoud, te meer omdat het berigt tegen gesproken is, hetwelk ten grondslag schijnt te liggen aan at deze redeneringen, namelijk dat de fransche regering, door tusschenkomst van den heer de Moustier, reeds aan graaf von Rechberg geheime voorstellen zou hebben gedaan betrekke lijk den afstand van Venetië tegen vergoeding van ander grondgebied aan de Adriatische zee of den Benéden Donau. Die tijding blijft echter niet onwaarschijnlijk. Zelfs zij die het bezit van Venetië onontbeerlijk achten voor de zekerheid der regering van het huis Habsburgen van geheel Duitseh- land, erkennen dat er een tijd komen zal, dat voorstellen om van dat gewest af tc zien. al of niet tegen vergoeding, aan de oostenrijksehe regering zullen moeten worden voorgelegd in het belang van Europa, en als die eemuaal werden verworpen, is een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië weder onvermijde lijk. Die toekomst ligt onmiskenbaar vóór ons, sedert den vrede van Villafranca, en die overtuiging geeft dan ook de beste verklaring voor de wapeningen van Frankrijk en de steeds levendige onrust der publieke opinien. Aan de kamer is een wetsontwerp aangeboden, waarbij fondsen worden bestemd ter aanmoediging van de scherp- schutterijen. De regering schijnt dus van have zijde deu strijd vaardigen geest der natie te willen wakker houden. - De generaal de la Marmora heeft zijne demissie alleen ingetrokken onder beding dat zijn legerkorps aan tie Mincio op (iü.UOUU man gebragt, la Rocca di Brescia versterkten een geretrancheerd kamp aan den oever der rivier aangelegd zou worden. In het laatst der vorige week zijn te Turj-n herigten uit het modeensche en uit de Abruzzèn ontvangen, volgens welke zich in de landstreken weder gewapend verzet tegen clenieuwe orde van zaken voordeed. Deze berigten vonden ook onder de vrienden eu bewindslieden eenig geioof. Een lid van den senaat van Sardinië, die in deze verga dering langen tijd de conservatieve begrippen voorgestaan en algemeene achting verworven heeft, de markies de Brignole Sales, heeft in de vorige week zijn ontslag uit <le betrekking genomen onder verklaring, dat (Ie handelingen van het gou vernement en de vestiging van het koningrijk Italië met zijne politieke en godsdienstige beginselen in volslagen strijd waren en dat hij daarom niet langer lid van de vergadering kon zijn. Garibaldi is te Turyn bij koning Victor Emmanuel ten gehoore geweest. Men had in de dagbladen aangekondigd, dat hij door den minister di Cavour was ontboden. II j heeft zich gehaast om dit openlijk tegen te spreken. Hij schijnt der menigte te hebben willen te kennen geven, dat bij zich uit eigene beweging naar Turyn beeft begeven om den staat van zaken daar te lande op te nemen. liet verdrag van 21 maart 1S60. waarbij Savoye eu Nizza door Sardinië aan Frankrijk zijn afgestaan.behelst eene bepaling, volgens welke de inwoners dier gewesten naar verkiezing onderdanen van Frankrijk konden worden of onderdanen van Sardinië konden blijven, en een jaar tijds hadden om eene keuze tc doen. Thans wordt, uit Nizza ge meld dat allen verkozen hebben fransche onderdanen te zjn. met uitzondering van eenige weinige personen, wier particu lier belang door het afbreken der betrekking met het snrdini- sclie gouvernement al te zeer zou benadeeld worden. Volgens een berigt uit Chambcry werd aldaar verzekerd dat SifeüÜ ingezetenen van Savoye verkozen hadden de hoeda nigheid van italiaansch burger te behouden. Een groot aantal uitgeweken Venetian en. die in het sardinische leger hadden dienst genomen en wier diensttijd dezer dagen verstreken was. hebben, ondanks den aandrang van het sardinische gouvernement, geweigerd op nieuw btj dat leger dienst te nemen. Volgens schrijven uit Genua zou liet aantal dier weigerachtigen wel 15,000 bcloopen. De eigen lijke reden der weigering werd niet opgegeven. Telegrammen uit Napels van den 7 dezer behelzen het berigt dat den vorigen dag iu de omstreken dier stad eene reactionnaive beweging dreigde uit te barstendoch nog juist bij tijds door de nationale garde is onderdrukt. Men wil dat generaal Bosco zich sedert een vijftal dagen weder in liet ge heim te Napels bevond, om zich aan het hoofd te stellen van die beweging, doch ile policie zou hem op het spoor zijn geko men en daardoor tot de ontdekking zijn gebragt van eene zamenzivering, die uitgebreide vertakkingen had. zelfs in de provinciën. Die ontdekking heeft verder aanleiding gegeven tot veelvuldige arrestatien waaronder verschillende priesters en bourbonsche officieren. Voorts zou in den nacht vanz.atuv- dag op zondag een verborgen depót van wapenen citnuimu- nirie in de stad zijn ontdekt. De hondingder.bëvoli^ti^jiy walt in de zelfde berigten zeer geroemd.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3