MÏDDELBÜRGSCHE U R A N T. r 42. Zaturdag 1861, 6 April. >VV£IMK.VS*JV. <■- ni)jj •4^'lHUDEt Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advettentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avpnd 8 middelburg 5 april. Wij vernemen dat thans het comité' tot regeling van het in juni) alhier te houden zesde zeeuwsch muziekfeest er ook in is geslaagd zich te verstaan met een dilettant, die zich welwil lend heeft bereid verklaard aan dat feest mede te werken als bas-solist, namelijk den heer inr. G. L. Herckenrath te Rot terdam. De vroeger reeds door ons medegedeelde nommers, welke het programma van dat feest zullen uitmaken, zijn later door het comité nog vermeerderd nietsolo met koor uit Die Mac- cabaër, van L. von Beethoven. Volgens de Goessche courant heeft de verschillende opvat ting of uitlegging vau artikel 1 van het nieuw vastgestelde tarief voor justeerloonen dergewigten enz., bepaaldelijk be treffende de bevoegdheid of verpligting der arrondissements ijkers, aan de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, aanleiding gegeven zich heden tot den minister van binnen- Iandsehe zaken te wenden, met het navolgende schrijven. „L)e kamer van koophandel en fabrieken te Goes, heeft met belangstelling kennis genomen van het koninklijk besluit dd. 20januarij 1SG1 (staatblad no. 4) houdende vaststelling van een algemeen tarief van justeerloonen der gewigten. Doch, aangezien het liaar gebleken is, dat art. 1 eerste zin snede van dat besluit, luidende„De arrondissement»-ijkers der maten e'n gewigten zijn bevoegd de hun ter ijking aange boden gewigten te repareren en te justeren enz." door som mige ijkers in dien zin wordt opgevat, dat zij daartoe niet verpligt zouden zijn, en dien ten gevolge ook weigeren zich met het justeren in te laten: Zoo neemt zij de vrijheid uwe excellentie eerbiedig te ver zoeken om informatie te mogea ontvangen of deze opvatting in de bedoeling ligt van genoemd koninklijk besluit, en zoo neen, zoodanige maatregelen te neroen ofte doen nemen, dat de belangen van het publiek niet afhankelijk blijven van eene uitlegging in deze, die de strekking van het tarief ten eenemale zoude doen vervallen. Wat toch zou het baten om de ijkers de bevoegdheid te verleenen om tegen een verminderd tarief te justeren en te repareren, als zij tevens Jaartoe niet mogten verpligt zijn, in gevallen waar dit door de belanghebbenden wordt verlangd. Het is naar aanleiding van eene deswegens aan de kamer gerigte vraag, dat zij zich genoopt vindt, met den meesten eer bied daaromtrent het gevoelen van uwe excellentie te vragen. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd." Uit Oostburg schreef men ons woensdag Gisteren had in het schoollokaal (lezer gemeente eene soiree niusicule plaats, waarvan de entreegelden, a 40 cents per per soon, strekken moeten ten voordeele van de noodlijdenden door den jongsten watersnood. De opkomst van belangstellenden, zoo uit deze als uitnabu- rige genieealen, was zeer groot, zoo dat men berekent dat omtrent f SO tot bet. genoemde goede doel zullen zijn bijeen gebragt. De loffelijke pogingen van het te dezer gemeente gevestigde muzijkgezelschap Apollo" werden dus weder met een gunstigen uitslag bekroond. De minister van tinancien heeft de aandacht onzer landge- nooten gevestigd op de omstandigheid, dat de nieuw inge voerde belgische pasmunt vau nickel, waarvan de kleur veel overeenkomst heeft met zilver, genoegzaam «Ie zelfde grootte heeft als (le nederlandsche zilveren muntstukken van 25 en 50 cents. Het is dus zaak op zijne hoede te zijn bij de ont vangst van geld, vooral in rolletjes gewikkeld. De 's Gravenhaagscbe nieuwsbode meent te kunnen verze keren dat de leden der tweede kamer van de staten generaal thans tegen dingsdag 23 dezer tot hervatting der werkzaam heden zijn bijeengeroepen. De commissie voor de algemeene verloting ten bate der noodlijdenden door watervloed heeft weder belangrijke ge schenken ontvangen, waaronder voorkomen twee schilderijen van den gunstig bekenden zeeschilder A. Pleysier van Z. K. H. den kroonprins, twee porseleinen vazen van prinses Marie, en eene schilderij van Martin Kuijtenbrouwer, thans te Parijs. De opper-kamerheer en 'k.;> W van «militaire huis des konings hebben bekend gemkakt. dat Z. M. op woensdag 10 april aanstaande, des ochtends te 9£ ure, in het paleis te Am sterdam audiëntie zal verleenen aan commissie», civiele en mi litaire autoriteiten, officieren en militairen, en op donderdag 11 april, te9j- ure, aan particulieren. Volgens de laatste, door de Nederlandsche staatscourant van gisteren medegedeelde berigten van den gezondheidstoe stand der overstroomden in Gelderland, door den staatsraad, commissaris des konings, ingezonden, liet die toestand teWa- mel, evenwel zonder invloed op de sterfte, nogal tewenschen over. ten gevolge van de natte koude bij het niet wegvallen van het water. Men trachtte daarin verbetering te brengen door ruime uitdeeling van brandstof en door andere van die aanbevolen maatregelen. Te Bommel waren, niettegenstaande de ijverige zorg der commissie, ernstige ziekten met ongunstigen afloop onder de kinderen niet zeldzaam. Te Hedel nam het getal der zieken en het typheuse karak ter af. De overige berigten der gemeentebesturen waren alle gunstig. Volgens ingekomen opgaven waren er te 's Her togen boseh den 27 maart nog in verpleging 234 van de door den waters nood uit den Bommelerwaard ge vlug te personen, waarvan er 56 wegens ziekte in het groot zieleen-gasthuis verpleegd wer den. Thans is andermaal een der oppassers uit die stad bij de mede verzorging dier noodlijdenden aan de typhus overleden, zijnde dit, behalve de heer J. A. de Booyjr., de derde persoon die zijn leven liet, ten gevolge zijner bemoeijingen met de noodlijdenden, terwijl nog 4 anderen ter naauwernood den dood zijn ontkomende laats;-: win thans aan de beterhand. Jl. dingsdag is men begonnen met het transporteren der gedetineerden uit de strafgevangenis van Woerden naar Leeuwarden. lederen dag zullen er vijf gevangenen overge- bragt worden. Aangaande het personeel der beambten is nog niets bekend. Waar men verneemt zal er in de volgende week aan de koninklijke akademie te Delft, een buitengewoon examen worden gehouden voor oost-indische ambtenaren. Voor de arrondissements regtbank te Dordrecht zijtijl. dingsdag twee zaken behandeld, als een gevolg van ingediende aanklagten door den heer A. Vogelsang, burgemeester van Oud Beijerland. Daarbij stonden te regt: 1. de heer dr. J. W. E. de Man, lid van den gemeenteraad, (er zake van het in eene beslotene zitting van dien raad aan den burgemeester toevoe gen van beleedigende uitdrukkingen, en 2. de heer P.Leeuwen berg WBz., wethouder te Heinenoord, beklaagd van hoon en beleediging tegen den zelfden burgemeester, door een inge zonden artikel in de Rotterdamsche courant. Het openbaar ministerie rekwireerde schuldigverklaring van beiden, en veroordeeling van den eerste tot eene maand gevangenisstraf en van den tweede tot f 25 boete, cn ieder in de kosten. De uitspraak werd acht dagen uitgesteld. De eerstgenoemde beklaagde droeg zelf zijne verdediging voor, welke zoo heftig was dat hij herhaaldelijk tot de orde werd geroepen. Dc tweede werd verdedigd door den heer inr. H. C. Verniers van der Loeff, advocaat te Rotterdam. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Alsnog ter zake der 2e bonische expeditie op 6 december 1859 benoemd tot ridder der Militaire Wil lemsorde 4e klasse, de wachtmeester bij het regement oost- indische kavallerie P. van Bergen. Vergund het aannemen en dragen der volgende door Z. M. den keizer van Oostenrijk toegekende decoratien als: het kommandeurskruis der orde van Frans Jozefaan den heer W. C. von Schierbrand, kolonel-directeur der genie en in specteur van het korps sapeurs van het leger in Nederlandsch Indie; en aan den heer C. vanderMoore, resident van de Preanger regentschappen; liet ridderkruis der derde klasse van den IJzeren Kroon: aan jlir. H. W. L. de Koek, le luitenant bij het regement oost-indische kavallerie en adjudant van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie-, het ridderkruis der orde van Frans Jozef aan de heerenG. Was- sink, chef over de geneeskundige dienst in Nederlandsch Indie; E. Netscher, gouvernements-secretarisiu Nederlandsch Indieen J. Munnich, laatstelijk lid van het collegie van boedelmeesteren te Batavia, thans met verlof naar Nederland, besturende leden van bet Bataviaasch genootschap van kun sten en wetenschappen; cn jhr. inr. D. A. Junius vanHemert, vroeger resident van Batavia, later directeur der middelen en domeinen op Java, thans met verlof in Nederland; mitsgaders aan radhen udipati Wh a Nata Koesoema. regent van Bau- dong;en het Gouden Kruis van verdienste met de Kroon, aan de; heeren: dr. F. W. Junghuhn, inspecteur, bestemd tot natuurkundige nasporitigen in Nederlandsch Indie; S. van Deventer Jz., vroeger assistent-resident van Buitenzorg, thans resident van Baiijoemas; J. van Vollenhoven, vroeger con troleur der 3e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures in de residentie Preanger regentschappen, thans controleur der 2e klasse bij dien tak van dienst in de residentie Pasoe- roean en lid van de Natuurkundige vereeniging in Neder landsch Indie; en A. G. C. Visscher van Gaasbeek, laatstelijk assistent-resident van Bandong (Preanger regentschappen,) thans met verlof in Nederland. marine. Pensioen verleend aan den eervol ontslagen secretaris-generaal bij het departement van marine D. G. Muller ad f 3413. en aan den eervol ontslagen magazijnmees ter der marine te Willemsoord H. J. van Es ad f 1566. Kerk- en schooiuieuws. Gisteren is in een der lokalen van het ministerie der her vormde eeredienst enz. liet moderamen van gecommitteerden tot de vertaling van het Nieuwe testament met de afgevaar digden van de vier sectien waaronder het werk verdeeld is, bijeengekomen, ten einde zich onderling over hetgeen er tot dus verre reeds verrigt is te beraden, voornamelijk ter bevor dering der meest mogelijke eenparigheid zoo in het vertalen zelf als in al den overigen arbeid. {Ned. staatscourant.) Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen berigt, is Zr. Ms. schroefstoom.«chip Haarlemmermeer, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse P. Koning, den 24 januarij jl. in de Tafelbaai (kaap de Goede Hoop) binnen- geioopen en heeft op den 31 dier maand zijne reize naarOost- Indie vervolgd. Zr. Ms. schroefstoomschip Reteh, onder bevel van den luite nant ter zee der le klasse jhr. H. P. de Koek, bestemd naar Oost-Indie, is den 15 februarijjl. almede in de Tafelbaai bin- nengeloopen. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee F. R. Toe Water, is den 26 maart jl. te Port Mahon aaugekomen. Aan boord van die drie schepen was alles wel. Een nader bij het departement van marine ontvangen tele gram meldt, dat laatstgenoemd stoomschip in den morgen van den 2 dezer in goeden staat te Cartagena is aangekomen. De minister van oorlog heeft de chefs vau de verschil lende legerkorpsen gemagtigd om eenige onder-officieren te doen opleiden voorde betrekking van 2en luitenant-kwartier meester voor het leger in Oost-Indien. Kolomen. Volgens berigten uit Paramaribo, van 25 februari), in liet Dagblad van Zuidholland en 'sGravenhage van 3 dezer mede gedeeld, is tot voortzetting der ten gevolge van het over lijden van den commissaris des konings ror. L. Metman, ge staakte werkzaamheden betreffende de mvoeringeener nieuwe wetgeving in de nederlandsche vvest-indisehe koloniën, bij koninklijk besluit van den 2 december jl. no. 66, onder an deren in substantie het volgende bepaalddat de gouverneur van Suriname aan de door hem ingestelde commissie, om wij len 's konings commissaris voor de invoering der bedoelde wetgeving voor te lichten en ter zijde te staan, na met een lid van den kolonialen raad te zijn aangevuld en onder voor zitting van een aan te wijzen lid, de hervatting en eindiging zal opdragen van al wat tot voorbereiding der invoering van de nieuwe wetgeving noodig is, doch door het overlijden van inr. L. Metman nog niet of niet geheel was tot stand gebragt datde heerrnr. H. M. vanAndel, als secretaris aan wijlen 'sko- nings commissaris rar. Metman toegevoegd, in die hoedanig heid bij gemelde commissie werkzaam zal blijven; dat de voordragten van de commissie, nadat hierop de koloniale raad zal zijn gehoord, aan het opperbestuur zullen worden opge zonden dat van de door de commissie ten aanzien der nieuwe wetgeving en der daarmede in verband staande reglementen en besluiten in te dienen voordragtcn, afschriften zullen worden gezonden aan den gouverneur van Curasao en onder- hoorigheden, om door een aldaar te benoemen commissie te worden onderzocht, waarna zij ook van daar, met de beden kingen, aan het opperbestuur zullen worden opgezonden, en dat zoodra de werkzaamhedeu te Paramaribo zullen zijn afgeloopen.de heer rar. II. M. van Andel zich naar C&ra^ao zal begeven en zich aldaar zal stellen ter beschikking van den gouverneur dier kolonie en de door dezen ingestelde com-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1