n m de 126 zeilvaavtuigen behooren S linieschepen, 25 fregatten, 13 korvetten, 21 brikken, 26 kleinere vaartuigen en 33 trans portschepen. De Seine is wederom buiten hare oevers getreden en heeft onderscheidene kaden overstroomd. I)e scheepvaart was dien ten gevolge gestremd. Ook de Rhone is merkelijk gewassen en de Saöne op verschillende plaatsen huiten hare oevers getreden. Syrië. Een schrijven uit Beyrout van den 11 maart, door L'inde'- pendance beige medegedeeld, meldt dat bij de laatste zitting der europesche commissie in Syrië door Fuad pacha het voor nemen is kenbaar gemaakt, om vóór de opening van den ramadan, welke op den volgenden dag bepaald was, de opperhoofden der druzen, die ter dood veroordeeld zijn wegens deelname aan de moorden van den Libanon hunne straf te doen ondergaan. Dit besluit zou goedgekeurd zijn door al de leden dier commissie, met u?tzondermg van lord Dufferin. De engelsche gemagtigde verlangde, dat het regts- geding bij vernieuwing een punt van onderzoek zou uitmaken en wel door andere regters, omdat, zijns inziens, de eerste be handeling geenszins de noodige waarborgen voor onpartij digheid opleverde. Italic. De interpellatie van generaal Dellamarmora over het ita- liaansche leger, schijnt zaturdag in het italiaansche parlement, volgens latere berigten, nog tot zeer onstuimige debatten ge leid te hebben. De zuiver technische kritiek door den voor- maligen opperbevelhebber van liet sardinische leger in de Krim maakte op (ie vergadering een diepen indruk, welken generaal Fanti zelfs niet kon uitden weg ruimen.' De minister van oor log was op het punt eene nederlaag te lijden, toen generaal Sirtori, naar aanleiding van het lot dat de garibaldische strij ders is ten deel gevallen, een zoo lievigen aanval deed op het gouvernement, dat de verwarring algemeen werd. De verga dering werd daarop tot de orde geroepen, en graaf di Cavour bragt de kabinetswijziging ter sprake, onder opmerking dat men thans den tijd niet kon verspillen met militaire vraag stukken, maar handelen moest. In de zitting van maandag kwam de heer Sirtori, oud gene raal onder Garibaldi, op zijne rede terug, met de verklaring dat hij geenszins de bedoeling had om het italiaansche leger te beleedigen. waarvan hij de vaderlandsliefde en den moed bewonderde. Door den heer Audinot werd het kabinet geïnterpelleerd, met betrekking tot het vraagstuk van Rome. Dat lid ver meende dat het gouvernement van den paus niet alleen on- vereenigbaar is met 's lands vrijheid en onafhankelijkheid, maar ook met het burgerlijk regt van alle beschaafde natiën. Hij vroeg vervolgens of er ook onderhandelingen worden ge voerd mat bnitenlandsche mogendheden, om te leiden tot eene staking der interventie, en welke middelen men het meest geschikt acht om het vraagstuk op te lossen. Graaf di Cavour heeft in antwoord hierop betoogd, dat Italië het regt heeft om Rome tot hoofdstad te hebben. Turyn is dan ook bereid dat offer te brengen, liet hij er op volgen, maar wij moeten naar Rome gaan met toestemming van i Frankrijk en alleen dan. wanneer alle opregte katholieken j zullen overtuigd zijn dat (le kerk, wel verre van daardoor te 1 lijden, er door zal winnen. De minister toonde vervolgens j aan dat de vereeniging van de wereldlijke en geestelijke magt overal een bron van onheilen is geweest. Zoodra wij Rome zullen zijn binnen getreden, vervolgde hij, zullen wij degrootst j mogelijke vrijheid voor de kerk verkondigen. Die vrijheid zal worden voorgeschreven in de italiaansche grondwet. Zij zal j omringd worden door de zekerste waarborgen, en als het hof van Rome volhardt bij zijn verlangen om beide magten te J blijven vereenigen, dan zal het staatkundig pauselijk bewind j aansprakelijk zijn voor de scheuringen, die er uitkunnen voortspruiten. Deze redevoering werd met bijzondere toejuiching door de kamer begroet. Het mag echter niet over het hoofd gezien worden dat de twee belangrijkste vraagpunten wanneer zal men te Rome zijn en welke moeiten worden er aangewend om daartoe te geraken? geheel onaangeroerd zijn gelaten cn dc minister zelfs zijne hoop of denkbeeld te dier zake niet heeft laten doorschemeren. Jl. vrijdag, den verjaardag van de gedenkwaardige da gen van Venetië, heeft te Turijn de onthulling van het ter eere van Daniël Manin opgevigte monument «laatsgehad. Een aantal personen was daarbij aanwezig; allestaatsligchamen en corporatiën waren door deputatiën, en de fransche dagbla den Le siècle en L'opinion nationale door de heeren Havin, Louis Jourdan. Taxille Delord en Felix Mornaud vertegen woordigd. Te 4£ ure viel het omhulsel. Het monument stelt het beeld voor der republiek van Venetië in staande houding met een palmtak in dc regterhand met de linkerhand leunt het op een medaillon, waarop het borstbeeld van Manin is uitge houwen. De geestdrift was zeer groot, en daverend deden zich de kreten „Leve Italië, leve Venetië! Leve Maninhooren. Voor ecnigen tijd werd gewaagd van eene brochure van den heer Massimo d'Azeglio, waarin voorgesteld wordt om Florence tot hoofdstad van Italië te verheffen. Het denkbeeld heeft echter geen bijval gevonden bij de italianen, cn zelfs de toskaners waren er niet mede ingenomen. De rede ligt voor de handFlorence eenmaal tot hoofdstad van Italië verheven, zouden zij hunne hoop op het bezit van Rome zoo goed als vaarwel moeten zeggen. Intusschen wordt thans uit Parijs aan L'indépendancc beige geschreven, dat graaf di Cavour, na den raad ingewonnen te hebben van koning Victor Emma nuel, zich met genoemd denkbeeld vereen igd heeft en naar de verwezenlijking daarvan zou streven. Hij moet daartoe bewogen zijn door verschillende motieven, zoo als door den wcnsch om,den keizer der franschen geene moe ij el ij kh eden in zijn eigen land te berokkenen, sedert hij tot het besef geko men is dat het bezit van Rome in Frankrijk zeer veel tegen stand ontmoet, en ook door de overtuiging dat de verwezen lijking van de hoop der italianen zoo veel moeijelijkheden oplevert, vooral ten gevolge van den hardnekkigen tegenstand des pausen, dat daaraan redelijkerwijs niet gedacht kan worden. Het spreekt van zelfs dat wij het berigt mededeelen zoo als wij het vinden. L'indépendance beige zelve gelooft volstrekt niet aan zoodanige verandering in di Cavours ziens wijze. Die staatsman, zegt het blad, is daartoe te veel verlicht, veel te positiefwant door Flovencetothoofilstad te verheffen, zou men slechts zijne onmagt te kennen geven en afstand doen van het beginsel der italiaansche eenheid. Het bezit van Rome, zegt L'inde'pendance categorisch, is noodzakelijk voor Italië. Naar luid van een ander geruchtheeftmen eene combinatie bedacht met het doel, om den paus en de italianen beide te bevredigen. Die combinatie zou daarin bestaan, dat Rome tot eene soort van republiek gemaakt zal worden, met bepa ling, dat zij levens afgevaardigden naar het italiaansch parle ment zal zenden. De belastingen, die te Rome geheven worden, zouden voorts ten hate van dèn paus blijven, terwijl de pro vinciën, die zich van het pauselijk gezag onafhankelijk ver klaard hebben, tevens eene jaarlijksche bijdrage ten behoeve van den paus, bij wijze van civietedijst, zouden verstrekken. Volgens een door La patrie vermeld berigt uitRorne zou in het aldaar den 18 dezer gehouden consistorie gehandeld zijn over de vraag, of het raadzaam was met Sardinië inschik king te treden, maar zou de meerderheid zich daar tegen hebben verklaard. Tevens zou den paus, naar dat berigt, door sommige kardinalen aangeraden zijn Rome te verlaten, maar zou zijne heiligheid verklaard hebben te Rome te zullen blijven, zelfs in geval het fransche garnizoen van daar vertrok. Acctijöiiujcn. Den 27 dezer is te Newcastle on Tync aangekomen, het barkschip Susanna en Elisauelh,gez. C. Ouwehand. van Veere. Sedert 25 dezer is ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen4 Brüder, gez.Voss, Hamburg. Als bijlegger op de zelfde reede gearriveerd de engelsche brik Unanimiliy, gez. Bainbridge, komende van Londen, bestemd voor Rotterdam met eene lading rijst; zal de reis binnendoor vervolgen. ijcmödsbmQtcn. Graanmarkten. Amsterdam 27 maart. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f37}. Lijnolie op zes weken f 30£. Prijzen van eflectcn. Amsterdam 27 maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappi Rusland. Oblig. 17(J8/1816 dito dito 1855, 6de dito Aand. spoorweg Leening 1S60 Polen. Schatkistobligatien Spanje. Obligatien dito binnenlandsch Certilic. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Wcener metalliek dito amsterdamschc dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien 3 45 dito nieuwe3 44* Grenada, dito14-fJ Venezuela, dito2* Illinois. dito7 92* Mexico. dito3 23 Londen, 26 maart, ten 12 ure. Consols 92. Weenen, 26 maart, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 64.80. Parijs, 26 maart. (slotpr.)4A pct.compt. 3pet. 68,10 2fpct. 3 4 -H 133* 5 102 A v H 5 93* 6 183} 89* 4 76* 3 41J 3 401 5 64 5 47 2è 3 567 Sntjqcmöcu stukken. Het ontstaan des levens. Dezer dagen werd mij, door een mijner kennissen, een der laatste nummers des vorigen jaars van uw veel gelezen blad ter lezing gezonden, bevattende een stuk, getiteld „Het ont staan des levens," waarmede ik mij echter nietkan vereenigen, en ik gevoelmij gedrongen ookhier despreukte doengelden audi et alteram partem. Zoo als de schrijver zegt. zijn het de onderzoekingen van Pouchet.die hij eenigzins nader voor het publiek wil loelichten. Zonder echter op de a'utoritcit ten dezen aanzien van den heer Pouchet iets te willen afdingen, leze men evenwel een artikel van Leon Fleury in een der eerste nummers van de Progrès (vervolg der Clinique européenne). tome I. Ik acht het van minder gewigthierbij te blijven stilstaan, zegt dr. Giltay (Tijd schrift voor geneeskunde), daar aan ieder, die de gevolgtrek kingen vau Pouchet aan de gezonde rede wil toetsen, hare onjuistheid zal blijken. Men noemt het hypothetisch ontstaan van individuen door nieuwe schepping, in tegenoverstelling van de ouderlijke voort planting, het oorspronkelijk ontstaan, generatio aequivoca, s. spontanea, heterogenie. Daaronder moet men echter niet ver staan, een geboren worden van organismen uit niets, noch dat elementen eq verbindingen van de zoogenaamde onbewerk tuigde natuur zich naar verkiezing tot levende organismen kunnen zamenvoegen. Maar tegenwoordig noemt men oorspronkelijke voortplan ting slechts de omzetting van een mengsel van die bewerk tuigde en onbewerktuigde ligchamen, die aan het dierlijk ligchaam eigen zijn. Daar nu, eigenlijk gezegd, ook bij de ouderlijke voortplanting, het tot nieuwe vorming dienende gedeelte van een individu niets anders is dan zulk eene ver menging, zocht men heteigenlijke moment van onderscheiding van de oorspronkelijke voortbrenging slechts in de negatieve omstandigheid, dat bij haar de bedoelde omzetting van stof niet als zoodanig een integrerend bestanddeel uitmaakt van een levend individu van gelijke organisatie als dat, het welk nieuw geschapen moet worden, doch uit willekeurige bronnen voorkomt, door willekeurige verhoudingen bijeengebragt is (Physiologie van Funcke). Het valt niet te ontkennen, dat de proeven van Cienkowski, zelfs Cohn's belangrijke waarne mingen, over de vorming der empusa musci, volgens welke bij de vliegen na den dood, in hunne ligchaamshoke zich eene zeer eenvoudig georganiseerde zwam zoude ontwikkelen door hem empusa musci genoemd, even zoo bij de zijdewormen het inwendig ontstaan eenerzwam, debotrytisbassiana. welke de oorzaak zou zijn van de bekende doodelijke ziekte der zijdewormen, „de rnuscardine" een overwegenden grond ten voordeele der generatio aequivoca uitmaken, doch als regt- streeksche bewijzen voor deze niet kunnen gelden. Reed:; Tulasne heeft in zijne ontdekking omtrent de generatie-wis seling bij de brandzwammen, de waarde hiervan zeer doen verminderen;maar vooralPasteurteRijssel (zieTijdschriftvoor geneeskunde, dr. Giltay, Generatio aequivoca). een der scherp zinnigste natuur- en scheikundigen van onzen tijd, heeft het onderzoek der generatio aequivoca opgevat. Hij heeft op eene zekere wijze aangetoond, dnt er in de lucht talrijke en ver schillende ligchaampjes zijn, die, met de lucht iti eenegistbare vloeistof gebragt, alleen de verschijnselen der zoogenaamde generatio spontanea voortbrengen, hetgeen men daardoor be wijst. dat, zoo men inde zelfde gistbare vloeistof, onder de zelfde omstandigheden de zelfde lucht brengt, maar bevrijd van deze ligchaampjes, geen verschijnsel hoegenaamd van generatio spontanea zich vertoont. Dat dus hij afwezigheid van een levend gennen geene organisatien ontstaan in het te onderzoekene vocht. De resultaten van den arbeid van Pasteur, hij bekent het, waren eerst onzeker of tegenstrijdig. Hij verzekert dat, of schoon hij zich in veel strenger voorwaarden geplaatst heeft dan Pouchet. hij toch schimmels in de gisting zag ontstaan van eene vloeistof, die in ballons bevat was, die gedurende de koking goed gesloten waren en daarna gevuld met eene lucht die uit eene porseleinen buis kwam, die totroode gloeihitte ver warmd was, en wel terwijl de ballons onder het kwik geopend waren. Schwann bewees reeds dat in eene gegloeide lucht iets gemist wordt, dat in de gewone lucht eene voorwaarde ople vert voor organisatie; welke dat agens was, is daardoor niet opgehelderd: alleen genoemde Pasteur heeft ons door zijne onderzoekingen hieromtrent meer licht gegeven. FLj onder zocht de lucht, liet deze door schietkatoen gaan dit met stof bezwangerde katoen lost hij op, het bezinksel hiervan wascht hij af, en onderzoekt het verder chemisch. De amyluin lig chaampjes die er in gevonden v. orden (door Pouchet reeds ontdekt), worden door sterk zwavelzuur opgelost, maar andere van organischen aard en vorm blijven over. Hij heeft op drie erlei wijzen bewezen, dat het die ligchamen zijn. die dekieinen der plantaardige en dierlijke producten daarstellen. Ineen balon van 30U cc. brengt Pasteur 100 a 150 cc. albumineus suikerwater, bevattende 10 gr. suiker, 100 gr. water en 0,2 a 0.7 gr. gist van bier. De hals van den ballon heeft gemeen schap met eene tot roode gloeihitte gebragte platinabuis. Na de vloeistof 2 a. 3 minuten gekookt te hebben laat hij ze be koelen. De ballon met gegloeide lucht gevuld, wordt gesloten en in eene ruimte van eene temperatuur van 28 gr. C. a 32 gr. C. geplaatst. Gedurende eenigen tijd blijft het vocht onveranderd. Na eenige weken brengt hij den ballon (de punt altijd gesloten) door eene buis van caoutchouc in verbinding met een toestel, bestaande uit 1. eene dikke buis van glas, in welke een klein stukje buis van geringe doorsnedeaan beide eindenopen, door de grootere buis kunnende heenglijden. en een gedeelte bevattende van een klein katoenen propje met het stof der dampkringslucht gevuld2. een buis in den vorm van J vau drie kranen voorzien een dezer kranen heeft gemeenschap met de luchtpomp, een andere met de rood gloeijende platina buis, de derde met de straks vermelde dikke buis. Na de kraan, die met de platinabuis verbonden is,gesloten te hebben, wordt het luchtledig gemaakt; hierna wordt die kraan geopend, zoo dat nu gegloeide lucht kan binnentredendit geschiedt eenige malen de kleine buis met katoen is dus geheel gevuld met ge gloeide lucht, maar heeft het stof der lucht behouden. Pasteur brak nu door de caoutchouc heen, de punt van den ballon schoof het kleine buisje met katoen er in, sloot de ballon en bragt hem weder inde bovenvermelde temperatuurhet ge beurde hierbij altijd dat er bacterium en schimmels ontston den in de vloeistof van den ballon. Omtrent dit experiment ..-orden de volgende bijzonderhe den opgegeven 1. Organische voortbrengselen beginnen zich altijd na 24 a 36 uren te vertoonen. 2. Zij zijn van den zelfden aard als die, welke men waar neemt bij gewone dampkringslucht. 3. Het zijn niet altijd de zelfde, zoo als dit ook niet bij ge wone lucht plaats heeft. Ten einde zich te overtuigen of het schietkatoen hierbij niet eenigzins in het spel komt. heeft hij asbest geuomen, waar mede hij evenwel de zelfde resultaten verkreeg, echter niet wanneer zij gegloeid was.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3