Mc Ceoroïogische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Maart 1861. Aanmer kingen. Wind. 5 i.1 1 J Laagste 4 a O bC Kracht. SO H 1.1 £5 _2 a -1 1.2 1 1 1 3-a a? dT 1 temporat. en veischil met de hoogste. 17,Zw t.Z. 18 Zw. t. Z. 10 760.6 LI 71-9 3 6 6 5.C 0 64 0 69 4 87 10 4.97 4.0 z 19 Z. t. W. 14- 73 4.6 7 1 0 52 6.42 2 5 20 YV.ZW 10 754-3 7.2 0.78 6 15 1.0 21 Z ZW. 14 7+fiO 5.8 0.67 4 85 6.5 22 ZYVest. 14 754.1 6 0 0 75 5.53il.O •23 Z West. G 761.6 9.0 0.72 6.36|0.ü bewolkt, betrokken, betrokk. buij. bewolkt hei), buij. bewolkt, betrokk. buij. bewolkt. 13uitcnlflni>sfl)f tijïmigcn. Engeland. Londen 22 maart. In de zitting van het hoogerhuis van heden heeft lord Wodehouse, in antwoord op eene vraag van lord Ellen borough gezegd, dat, wanneer Holstein de deensehe voorstellen verwerpen inogt, de vijandelijkheden toch waar schijnlijk niet dan nu verloop van vijf of zes maanden zouden aanvangen. In het lagerhuis heeft lord John Hussel] aan de bevolking van "Warschau lof toegezwaaid wegens de door haar aan den dag gelegde gematigdheid, en voorts ter zake van de syrische aangelegenheid verklaard, dat Engelands staatkunde strekte om de gevaren te voorkomen, die van eene voortdurende inle gering in Syrië onaLche delijk zouden wezen, en dat er hoop bestond op eene regeling van het toekomstig bestuur van den Libanon vóór den afloop van den voor de inlegering gestelden termijn. In de zitting van het lagerhuis van den 1S dezer is zon der hoofdelijke stemming besloten tot de tweede lezing der door het gouvernement voorgedragen bill, strekkende om de postkantoren tevens, onder s rijks waarborgals openbare spaarbanken te doen dienen. Het beginsel dezer voord ragt heeft schier algemeenen bij val gevonden. Rusland. De telegraaf deelt belangrijke berigten uit Warschau mede. Vóór een.ge dagen heeft de heer Mouehauoff, directeur voor de binnenlandscheaangelegenlieden.aan zijne ondergeschikte autoriteiten een vertrouwelijk schrijven doen toekomen, waarbij zij uitgenoodigd worden o.n naauwkeurig acht te slaan op alle onruststokers eti verdachte personen. In die cir culaire welke spoedig ruchtbaar werd wordt gezegd dat het gouvernement hoopte dat de boeren zeiven zich zullen meester maken van alle onrustigen, al waren liet zelfs hunne eigene heeren, om hen aan de bevoegde magt over te leveren. Die taal was. zachtst genomen, zeer on voorzigtigzij schijnt den boeren een ontzaggelijke magt in handen te geven tegen over de grondbezitters, en eerstgenoemden aan te sporen tot verachtelijke bespieding, ja tot misdaden onder het masker eener blinde gehechtheid aan de russisclie regering. Geen wonder dus dat die circulaire in Warschau levendige opschudding verwekte, en de permanente delegatie der bur gerij, gesteund door onderscheidene russische en poolsche aanzienlijken,heeft zich tot \orst Gortschakoif gewend om de intrekking dier circulaire te vragen. Die vorst, heeft aanvan kelijk geweigerd, omdat zulks den val van den heer Moucha- nolr zou na zich slepen, doch eindelijk moeten toegeven, lbj een van St. Petersburg ontvangen keizerlijk decreet wordt de heer Mouehanotf ontheveu van zijne functien. Zoodra dit bekend werd, zijn er in cle geheele stad buitengemeene vreug debedrijven aangevangen, want de afgeireilene ambtenaar stond bekend als het ijverigste en meest gehate werktuig van het regeringsstelsel, dat thans gelukkig in Polen zijn einde schijnt te naderen. Buitschland. W een en 23 maart. De bijeenroeping van een nationaal servisch congres,zamengesteld uit25geestelijken en oUl'eeken, is bij keizerlijk decreet bepaald- In de plaats van een slavo-croatisch stadhouderschap, het welk tot hiertoe bestond te Agram, zal aldaar een keizerlijken raad voor de rijken van Dalmatie, Croatie en Slavonie opge- rigt worden. De Oesterreichische Zeitung berigt dat het russisch gezantschap bij dit hof door zijne regering is gemagtigd tot de officiële verklaring, dat Rusland geheel vreemd isaan het aandeel, hetwelk de inontenegrijnen kunnen hebben in de onrust der naburige gewesten, en dat te dier zake eene krach tige nota is gerigt tot den vorst van Montenegro. Uit het venetiaansche worden bijzonderheden medege deeld, waaruit men kan opmaken, dat de armee van halie door onze regering buitengewoon versterkt wordt. De liniën van Venetië, met hare 52 werken, die de Lagunen verdedigen, zijn voltooid en alleen de drijvende batterij, die in het arsenaal ligt. moet nog voltooid worden. Vooral bij de artillerie zijn gvoote verbeteringen ingevoerd. Dit. gevoegd bij de omstan digheid, dat de veldtuigmeester von Benedeck de directie van den generalen staf overgegeven heeft en zich nu alleen met hetkoinmando van zijne armee bezig houdt, bewijst, dat de oosteni'ijksehe regering spoedig een oorlog voorziet. Berlijn 22 maart. Dc laatste berigten uit St. Petersburg verzekeren, dat. de keizer besloten had, de aan Polen verleende concessien inbare geheele uitgestrektheid te handhaven, maar dat hij op dezen oogenblik de bepalingen der constitutie van 1815 niet weder in werking wilde stellen. Het gerucht liep weder, dat prins Gortschakoff te Warschau zou worden ver vangen. Belgïe. Het wetsontwerp tot aanneming van fransch gouden geld als wettig betaalmiddel is thans bij den senaat aanhangig, en zijne vaste commissie voor financiële aangelegenheden heeft in hare zitting van woensdag, met vijf stemmen tegen eene, besloten, aan de vergadering de aanneming te ontraden. Frankrijk. Parijs 23 maart. Eindelijk is bij het wetgevend Jigcliaarn de beraadslaging ten einde gehragt ovei; het adres van ant woord oj) de troonrede. De beide laatste zittingen waren ook zeer onstuimig. Eergisteren werd zij grootendeels ingenomen door de rede van den heer Granier de Cassagnac. die riejred actie van het ontwerp verdedigde tegen den heer Jules Favre, die met eenige andere leden een amendement heeft voorgesteld om de fransche bezetting uit Rome terug te roepen. Ilij noemde de staatkunde van Frankrijk zoo wel zuiver katho liek als liberaal deze wil het pausdom zonder misbruiken en de vrijheid der italianen zonder utopien. Zonder dat men op bet oog heeft den paus zijne verlorene bezittingen terug te geven, erkent men toch dat het pausdom voor zijne onafhan kelijkheid Rome en zijn grondgebied noodig heeft. Frankrijks taak, zeide spreker venier. is eene verzoening tot stand te brengen tusschen Turijn en Rome. Gisteren voerde de burggraaf Lemercier nog over hetzelfde onderwerp het woord, en wel tot verdediging der staatkunde van het hof te Rome en ten gunste van de wereldlijke heer schappij van den paus. De minister Biüanlt verdedigde daarop nader de fransche regering en baar doel om het pausdom met Italië te verzoenen. Frankrijk is niet bij magteom zijn wil, noch aan de eene noch aan de andere partij op te leggen, maar wij moeten in Rome op post blijven tol; dat de gelegen heid gunstiger zal zijn om die verzoening geheel te volbren gen. „Wij zijn," aldus besloot de minister, „nakomelingen <ler kruisvaarders; onze soldaten zijn in China en in Syne, in Japan en overal waar hef belang der katholieke godsdienst verdediging eiseht, maar wij zijn ook kinderen van 1780. De fransche vlag moet het geloof en de vrijheid beschermen." Hierop is het amendement van den lieer Favre verworpen met 246 tegen 5 stemmen. Vervolgens werd door den heerÖquiu het woord gevoerd, ten gunste van liet wereldlijk gezag van den paus. Graaf de Morny bestreed andermaal die argumenten en betoogde dat het ontwerp-adres alleen de strekking heeft te verklaren dat de tot hiertoe gevolgde handelwijze een waarborg is voor de toekomst. De kamer heeft vertrouwen in den keizer en draagt Z. M. de zorg op om deze teedere kwestie op te lossen. liet is zoodanig votum van vertrouwen, hetwelk de commissie van redactie zich vleit dat degroote meerderheid der vertegen woordigers gaarne zal uitspreken. Paragraaf' 25 is vervolgens, nadat verschillende amende menten werden ingetrokken, en onder het heerschen van tamelijke verwarring, aangenomen met 161 tegen 00 stemmen, terwijl er de woorden zijn uitgêligt, waarbij melding werd gemaakt van den „wederstand des pausen tegen de wijze raadgevingen van Frankrijk." Men wil dat die 90 stemmen slechts met groote moeite en door allerlei kunstenarijen zijn geworven. Het geheele adres is daarop aangenomen niet 213 tegen 13 stemmen, en zon heden namiddag ten 2 ure Z. M. den keizer worden aangeboden. Gisteren was bet gerucht in omloop, dat de generaal Ci- aldini in aller haast uit het zuiden van Italië naar de oevers van de Mincio ontboden was. Ditgeruchtvereischtechterten zeerste bevestiging. Een ander gerucht, datecliter aanneme lijker is. wil, dat in de zuidelijke havens van Frankrijk vele Garibaldianen scheep gaan, om zich bij hunne korpsen in Italië te voegen. Een door verscheidene parijsche dagbladen medegedeeld schrijven uit Belgrado van den 16 dezer zegt. dat de opstand in het turksche gebied aan de grenzen van Montenegro dage lijks meer en meer veld won en dat ook de onafhankelijke stammen van de Herzegowina de wapenen tegen het turksche gouvernement hadden opgevat, toaar dat het in Bosnië nog rustig was. Te Marseille, wil men dat generaal de Montauban, vol gens de laatste hem toegezondene bevelen, het kommande ment moet op zich nemen over de operatien tegen Cochin- china; dat hij daarbij gelast is met kracht te werk te gaan en tot eiken prijs de hoofdstad te bezetten, opdat de veldtogt zeker beëindigd zij vóór het invallen der hitte. Volgens berigten uit Konstantinopel van 20 dezer heeft de porte het voorstel omtrent eene verlenging der be zetting van Syrië aangenomen. Parijs 24 maart. Heden ochtend deelt de Moniteur mede dat de commissie, aan welke is opgedragen de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede namens het wetge vend ligehaam, gisteren doorZ. M. den keizer ontvangen is. Deze antwoordde daarop in hoofdzaak: „Ik dank de kamer voor de door haar uitgedrukte gevoelens en het in mij gestelde vertrouwen, hetwelk vereerend en vleijeml voor mij is, en dat ik van de andere zijde ineen waardig te zijn door mijn voort durend streven om alle vraagstukken alleen te beschouwen uit het oogpunt van het waarachtig belang van Frankrijk. Tot zijn tijd te behooren, voegde de keizer er bij van het verledene te behouden wat goed is, en de toekomst voor tc be reiden, door het pad der beschaving vrij te maken van de vooroordeelen of de utopien die er aan kleven, dat is het mid del om onze kinderen kalme en voorspoedige dagen na te laten. Hoewel de beraadslaging hevig is geweest, heb ik er geen spijt van, door de groote staatsligcharaen zoo moeijelijke vraag stukken van de buitenlandsehe politiek te zien bespreken. Het land beeft er in vele opzigten nut vandie beraadslagin gen lichten het voor, zonder bet ongerust te kunnen maken." Ten slotte sprak Z. M.„Ik zal mij altijd gelukkig achten het met u eens te zijn. Beide geroepen door de stembus, ge leid door de zelfde gevoelens, zullen wij elkander in de hand I werken tot bevordering der grootheid en van den voorspoed I van Frankrijk." I Het trok de aandacht dat de Moniteur gisteren noch de zamenstelling van de commissie, belast met de overbrenging van het adres, noch de eindstemming over het klerikale amen dement mededeelde. Nu de beraadslaging is afgeloopen en het wetgevend lig ehaam tot zijne gewone kalmte zal wederkeeren, vraagt men zich af, wat het praktisch nut is van de gevoerde beraadsla gingen; welk licht zij hebben geworpen over de vraag stukken van het oogenblik, en welken invloed zij zullen uitoefenen op de toekomst. Er zijnzegt L'independanee beige ontegenzeggelijk wederzijds practische redevoe ringen uitgesproken, maar hoe kundig en dringend de woord voerders van beide kanten zich ook mogen betoond hebben, zij hebben niet kunnen bewerken dat dc ministers, aan welke was opgedragen om namens de regering liet woord te voeren, zich duidelijk hebben verklaard omtrent den tegenwoordigen toestand der onderhandelingen, welke zij voortzet hetzij te Rome, of wel te Turyn, noch om zich te verbinden tot iets bepaalds met betrekking tot de vroeger of later te vinden oplossing voor het romeinsehe vraagstuk. Moet men alzoo vervolgt het zelfde blad uit dit oog punt erkennen dat de discussie geenedadelijke vruchten heeft opgeleverd, het mag tevens niet onikend worden dat zij de groote verdienste heeft van den publieken geest in Frankrijk te hebben wakker geschud, en daardoor alleen kan het niet anders of zij moet weldra vruchten afwerpen. De keizer zeide te regt dat de beraadslaging heeft gestrekt om het volk voor te lichten, terwijl men dit steeds trachtte te verontrusten, en het votum van vertrouwen, dat ten slotte op de regering is uit- gebragt, legt haar grooteen hoogst belangrijke verpligtingen. o]). Moge zij die pligten begrijpen en zonder wankelen ver vullen, zoo als de eer van Frankrijk en de waarachtige belan gen der beschaving dit vorderen. 1 dalie. De volgende zamenstelling van een nieuw ministerie is door graaf di Cavour jl. zaturdag medegedeeld aan de kamer van volksvertegenwoordigers: di Cavour. presidenten minister van buitenlandsehe zaken en marine; Fanti. oorlog; M.nghetti, binnenlandsche zaken; Cassinis, justitie; Desauctis, onderwijs; Natoli, handel en landbouw; Bastogi, financiën: Peruzzi, openbare werken Niutta, minister zonder portefeuille. De minister voegde er bij dat het ministerieel programma geenerlei verandering beeft ondergaan. De zelfde zitting der kamer was door groote opgewondenheid gekenmerkt, en wel ten gevolge der interpellation van den generaal Dellamarmora omtrent de organisatie van het leger. Na zeer lievige beraad slagingen ging de kamer over tot de orde van den dag. Door den senaat is het wetsontwerp tot vaststelling dei- formule voor de openbare acten enz. met 74 tegen 1 stem aan genomen. Door den heer Sforza werd er bij jlie gelegenheid krachtig op aangedrongen dat de regering Frankrijk aanspore om zijne troepen uit Rome terug te trekken. De italiaansche dagbladen berigten dat de overgave van Civitella del Troiilo op bevel van den koning van Napels heeft plaats gehad, en dat het bevel aan het garnizoen dier sterkte is overgebragt door een adjudant van koning Frans, vergezeld door twee officiereu van het italiaansche leger. 3fdt!Ïünqfrt Sedert 20 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor AntwerpenLibertas. gez. Fulles. Berdianski Christine Mat/iilde, ge z. Hansen. HeiligenhafenA vial, gez. lladdinhs, Londen. En sedert 2 dezer: Frederik. gez. Wahlstein, Livorno: Ment tiran. gez. Sherritf, Sevilla; Tigress, gez. Rya. Callao; Betford Lass, gez. Ellis, IFilliam. gez. W. Golding. Pacijie, gez. Worl'orth. allen van Londen Energie, gez. Ranisch, Baltimore; Idalia. gez. "Watson, Mclda. gez. Cole, beiden van Gibraltar; Agorle, gez. Arrigunagd. Hava- nah; Gcöruder, gez. Wegener, Messina; Anna iifeta, gez. Schumacher, Van Antwerpen gekomen, naar zee vertrokken Catharina, gez. Nichans, Maria, gez. Butter, Gehina. gez. Otjes. Jantina, gez. Douwes, allen.op avontuur; Remden, gez. Persoon, Bremen; Man.ia.ma, gez. I-Iumnieland, Stavanger; J. S. Martin, gez. Mart.n, Grimsby; Burgemeester Bunergez. Fretwurst, Memel; Trial, gez. Forestal, BostonPcnus, gez. Didron, Shields; Prospero. gez. Baschn, Rostock. Adam. gez. Gastunga, Santander; Jenny. gez. Garrovich, Jacob et IP es ter veld, gez. Anderson, beiden naar New öastle; Dolphin (si.), gez.Trost,Expert.gez. Servant.beiden naar Londen; Eugene, gez. Hegewmz, Liverpool; Mary, ge/..**Wadswortli. Lyn n; Rochester, gez. Paster. Getle; Jne. Alphonse. gez. Garant, Bil bao; Anna Maria. gez. Heijen, Bergen Juliette, gez. Terhec, Telegraph, gez. Hagglund, beiden naar Cadix; La ton agez. Farruw, Sunderland; Lizzie, gez. Bennet, SpanjeMathial, gez. Saratoga, Iresgez. Renting, beiden naar Havanna; Ernst Jacob, gez. Mademann, Port Save -, Ann Beer. gez. Han son, Alicante; J. U.. gez. Almïnaque. St. Ander; Seflon. gez, G reeves, Londen; Ernest, gez. Glullegndt, BilbaoDuchesse de Brabant, gez. van der Have. Konstantingo. Van Gent. ge komen, naar zee vertrokken: Margaretha Alida. gez. Duin, tPitfielmine. gez. Meyer, beiden op avontuur; Ida Cornelia, gez. Schench. Bergen. Den 24 dezer is van Veere naar zee gezeild het bark schip Susanna Elizabeth, gez. C. Ouwehand, van Middelburg via Newcastle naar Batavia. tjanbclsbcrigtcn. M c el< r a p prtjze n Rotterdam 25 maart. Er werd heden weder weinigjgevéiid de prijzen waren iets vaster, doch de omzet gering.- Men noteert goede onbéïoofde f26 a f27.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3