De heer C. Cornells, kantonregter te "Weert (Limburg), heeft zich verkiesbaar gesteld als lid van de tweede kamer der staten generaal. De Nieuwe rotterdamsche courant meldt, dat de kamer van koophandel te Rotterdam bij meerderheid van stemmen be sloten heeft over de vrachtvermindering der Nederlandsche handelmaatschappij geen adres aan de regering in te zenden. Volgens het Algen.een handelsblad, is het verslag van de eerste kamer der staten generaal, over het wets-ontwprp no pens de regterlijke inrigting reeds opgemaakt en aan de rege ring medegedeeld, die zich thans met de beantwoording van dit verslag, hetwelk zeer uitvoerig zijn moet, bezig houdt. Zoodra haar antwoord zal zijn ingekomen, verwacht men ook na pasohen de bijeenroeping der eerste kamer, om over dat ontwerp te beraadslagen en eene beslissing te nemen. Den 21 dezer is aan de boogeschool te Groningen bevor derd tot doctor in de beide regten. de heer B. Ermerins, ge- horen te Middelburg, na verdediging van eenige quaestiones juris inaugurales. Een buitengewoon nommer der Rotterdamsche courant van heden bevat een telegram, zondag avond uit Triest ont vangen met tijdingen uit Batavia van 16 februarij. Zij behel zen gcenerlei staatkundig nieuws. De nederlandsche kunstschilder, de heer M. Ktty ten brou wer, die sedert eenigen tijd te (Jompiègne aan de vervaardi ging van verschillende schilderstukken bezig is, welke het keizerlijk verblijf aldaar moeten versieren, heeft, naar men verneemt, een gelijke opdragt van den keizer voor Fontai- nebleau en deTuilerien ontvangen. J1. vrijdag werd door den hooglecraar VrPede. als aftre dend rector-magnificusder utrechtsche hoogeschool, het rec toraat over het akademie-jaar 1861/62 aan zijn opvolger, den hoogleeraar Rovers, overgedragen, met het houden eener redevoering over de noodzakelijkheid voor de vrije staten van Europa, om de beginselen van staats- en volkenregt tegen het geweld en de list der grootc mogendheden moedig te hand haven. Z. K. II. prins Prederik der Nederlanden zal in het begin van april voor eenigen tijd naar Duitschland vertrekken. De Amstenlamsche courant meldt dat het herstellen van een der zes doorbraken, beneden den Meidijk gevallen, \öor f 38,600 was aangenomen; de aannemer had zijne bo gen, maar verlangde ook die van den dijkgraaf. Daar zich nie mand daarvoor ojuleed, is de aanneming in duigen gevallen. De dezer dagen te Amsterdam gehouden bazar ten voor- deele der Vereeniging voor ziekenverpleging heeft, naar wij vernemen, omstreeks zes duizend gulden opgebragt. De Nederlandsche staatscourant van den 21/25 dezer bevat het volgende Volgens nader van den staatsraad commissaris deskonings in Zuidholland bij het ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen berigt, was de gezondheidstoestand der uit de over stroomde streken tc Gormchem verpleegden steeds gunstig. Van het begin der verpleging af zijn ook daar door de zorgen der watersnoodcommissie de meest doeltreffende maatregelen genomen om de gezondheid door zindelijkheid, frissche lucht en goede voeding te bevorderen. Sedert 15 februarij hadden zich onder die verpleegden slechts 2 ziektegevallen voorge daan, van welke één herstellend was. liet zelfde blad behelsde in zijn nommer van vrijdag de volgende opgave; Volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ont vangen berigten waren te 's Hertogenbosch sedert de laatste opgave tot den len maart, van de verpleegden tengevolge der overstrooming. in behaudeling gekomen 16 zieken, van welke 32 aan typhus: overleden 5, hersteld vertrokken 40. Te Ileusden, waar nog 244 verpleegden waren, was de ge zondheidstoestand voldoende. Slechts 3 lijders waren op de ziekenzaal. De pokken breidden zich niet verder uit, en de (vroeger verzuimde) vaccinatie werd inet goed gevolg voort gezet. De verpleegden te Grave genoten eene goede gezondheid en zijn thans allen naar hunne woningen teruggekeerd. Vim Megen, Cuyk, Lith. Bokhoven. Ravensteijn en Beers wordt berigt dat de gezondheidstoestand der verpleegden niets te wensclien overlaat. De commissie voor den watersnood, gevestigd te Grave, heeft voor het droogen der woningen en vooral der bedsteden te Keent, Balgoij en Nederasselt de noodige maatregelen genomen en op die plaatsen geenc zieken aangetroffen. Men leest in de Utrechtsche courant het volgende Sedert eenige dagen hebben zich, niettegenstaande bet slechte weder, onderscheidene wandelaars naar de fabriek van de Rijnspoorweg-maatschappij, bij de eokc-ovens gelegen, begeven ter bezigtiging van een nieuwen reiswagon, ingerigt voor het gebruik van Z. M. den koningDit keurig en doel treffend rijtuig, dat zoo om vinding als zamenstelling allezins de aandacht verdient, is geheel op bovengenoemde fabriek vervaardigd, en in allen deele naar den eisch en met smaak voltooid. liet bestaat uiteen gemakkelijk ingerigten en fraai versierden salon, een klein maar comfortable slaapvertrek, eene zitplaats voor eenige lakcijen, vooren achter een balkon en verdere gemakken; de vertrekken zijn allen door maho niehouten deuren aan elkander verbonden. Uitwendig is deze kolossale reiswagen schoon versierd met de wapens der pro vinciën en het koninklijke wapen, dat boven de beide hoofd ingangen prijkt. De rijks commissie voor statistiek heeft den 12 dezer weder eene gewone vergadering gehouden. Aan het daarvan in de Nederlandsche staatscourant van jl. woensdag medegedeeld verslag ontleenen wij het volgende betrekkelijk de statistiek j van het lager onderwijs en die van de oorzaken des doods en ziekten in de gevangenissen. De subcommissie voor de statistiek van het lager onderwijs had nieuvie tabellen ontworpen, waarin zij had getracht zoo veel mogelijk te beantwoorden aan de wenschen, reeds bij vorige beraadslagingen geuit. Omtrent de wijzigingen, welke zij meende in de van regeringswege ontworjien voorschriften te moeten aanbevelen, was in haar midden doorgaans eenpa righeid van gevoelen. Terwijl in hetalgemeeu zorgvuldig was nagegaan, in welke op2igten grootere eenvoudigheid te be reiken ware dan waartoe die voorschriften zouden voeren, 1 had het onderzoek naar een geschikt middel om den aard en den omvang te leeren kennen van het schoolverzuim der op de scholen opgenomen kinderen haar inzonderheid bezig ge houden. En hoewel zij er niet in had mogen slagen, ook te dien aanzien tot volkoniêtfé eenstemmigheid te geraken, meende zij toch met vertrouwen den uitslag van een vernieuwd overleg te kunnen voordragen. Eén lid bleef er zwarigheid in zien, door middel van cijfers licht te verspreiden over dit onderwerp; doch de meerderheid was nog meer bevestigd in de overtuiging, dat met goed gevolg van de onderwijzers kan worden gevergd, voor zoo veel de dagscholen betreft, hunne afwezige scholieren dagelijks op te teekenen. Inlich tingen, bij hoofdonderwijzers van talrijk bezochte scholen verkregen, hadden de zekerheid doen erlangen, dat dit zeer eenvoudige werk, ter wille der goede orde, reeds wij alge meen zonder bezwaar plaats heeft. Hoe de aanteekening het spoedigst en gemakkelijkst te doen ware, zou, naar het oordeel der subcommissie, veilig aan de onderwijzers kunnen worden overgelaten; alleen zouden de uitkomsten overal in den zelfden vorm behuoren te.worden verzameld. Aan het eind van elke drie maanden kou daartoe een staatje worden ingevuld, dat doet zien, door hoe vele leerlingen een kleiner of grooter gedeelte der gehouden schooltijden is verzuimd. Ook van dit staatje werd het model ter tafel gebragt. De onderscheidene tabellen worden aandachtig onder zocht en met elkander in verband beschouwd, hetgeen van zelf tot menige opmerking aanleiding gaf. De vergadering heeft ten slotte de tabellen met eenige wijzigingen aangeno men en zal die met een toelichtend verslag inzenden aan het departement van binnenlandsche zaken. Voorts is beraadslaagd over het rapport van de heeren Cappelle en Zeeman, betrekkelijk de statistiek van de oorza ken des doods en van de ziekten in de gevangenissen. Naar hun oordeel moet die statistiek uitgaan van het door genees kundigen te houden ziekenregister, waarin van eiken lijder de leeftijd, tic ziekte, de datum van opname, van herstel, van vertrek en van overlijden worden ojigeteekend. Elk gevan gene moet bij zijne aankomst door den geneeskundige worden onderzocht, en van den uitslag dient eene korte aanteekening te worden gemaakt. Het ziekenregister levert de gegevens, welke, tot een ziektestaat vereenigd, leeren hoe vele perso- nen aan de onderscheidene ziekte vormen waarvan de voornaamste opgenoemd en met de overige tot een negental groepen vereenigd zijn behandeld werden, het zij voor de eerste maal in het jaar, het zij bij herhaling inet de zelfde of met eene andere ziekte. De hierin gelegene onderscheiding I van zieke personen en ziektegevallen is ook in het oog te houden bij de rangschikking naar den leeftijd. Het meer of minder voorkomen der gevallen van bepaalde ziektevorrnen, in elk kwartaal, alsmede hun afloop en hun duur, moeien even zeer uit den ziektestaat blijken; terwijl in de toelichting bijzonder wordt oplettend gemaakt op sommige hier vooral gewigtige ziekten of oorzaken van ziekte en dood, zoo als krankzinnigheid, alcoholisme, zelfmoord. Een afzonderlijke sterftestaat, in overeenstemming met den ziektestaat ingerigt. en waarbij zoo veel mogelijk de op het statistisch congres te Parijs aangenomen lijst is gevolgd, leert nog nader kennen welke ziekten de talrijkste offers ma ken, hoe die naar leeftijd en saizoen in verschillende mate doodelijk afliejien en. door korter of langer ziek zijn vooraf gegaan werden. Met inachtneming alzoo der algemeene invloeden van leef tijd. geslacht en jaargetijde op de veelvuldigheid, den aard en den duur van het ziek zijn, zalmen de meer bijzondere en plaatselijke oorzaken nader ontdekken en waarderen kunnen. De behoorlijke kennis der ziekte- en sterfteverhouding in elke gevangenis, hare onderlinge vergelijking in dat ojizigt, zal zeker tot betere beoordeeling en tot verbetering dier zamcnle- ving dienen. Voorts werd er in het rapport op gewezen, hoe uitstekend geschikt de bevolking der gevangenissen, die overal uit eene afgesloten groep van lieden van ongeveer gelijksoortigen toe stand en klasse bestaat, geacht moet worden, om het voor werp van naauwkeurigestatistische waarnemingen te zijn, die waarschijnlijk ook in ruimeren kring niet zonder vrucht voor de medische statistiek zullen wezen. Deze beschouwingen, waarmede de vergadering zich heeft vereenigd, zullen aan den minister van justitie worden mede gedeeld. De Rotterdamsche courant meldt nader omtrent de domein goederen in het land van Cuyck, bekend onder den naam van goederen van St. Agatha, dat de huur der kloosterheeren aan het rijk niet zoo als vroeger opgegeven is f3000 per jaar, maar slechts f 1700 bedraagt, en zij nog f 1300 aan lasten en onderhoud van gebouwen uitgevenvoor dezen spotprijs heb ben zij echter niet alleen de vroeger genoemde 247 hunders grond, met woningen en tienden, maar zoo als nu blijkt, nog twee buizen in Nijmegen en eenige perceelen land in Limburg in gebruik. Men geeft als eenige nog noemenswaardige reden der vrij gevigheid op, dat de kruisheeren vroeger van prins Willem I en prins Maurits milde toezeggingen hebben verkregen voor het gebruik dezer goederen, toenmaals tot de vorstelijke heer lijkheden behoorende, thans staats-eigendom. Itestoeiningen cn besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de le luitenant b:j het 3e regement artillerie in Belgie A. G. Nieaise, ordontiansofücier van koning Leopold. Vergund aan den heer E. de Havtog, componist, thans te Parijs, het dragen der Leopolds orde van Belgie. departement van koloniën. Op verzoek eervol ont slag verleend aan den adjunct-commies A. C. de Meyier. Tijde lijk eervol ontslag met wachtgeld onder dankbetuiging ver leend, aan den referendaris J. A. Bogaard, belast met de verificatie der administratie van het koloniaal werfdepot. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der ge meente Aardenburg P. S. Reepmaker. geneeskundig toe voorjugt. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. W. van Kerkwijk, apotheker te Goes, alslicl der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland. po lij eu besturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan C. Hollander, als gezworen van den polder vier bannen van Dniveland. Benoemd tot dijkgraaf van den Muijepolder L. Groenewegen Lz. zremagt. Bevorderd de officier van gezondheid 3e klasse II. L. Reedcr. tot 2e klasse. poLictE. Benoemd tot commissaris van polieie te Nijme gen, A. Beydals, thans inspecteur van polieie te 's Gra ven hage. leger. Benoemd bij het 3de regement dragonders: tot ridmeester van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den Isten luitenant K. W. H. Goetz. van het korps; tot lsten lui tenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant J. C. Wilbrenninck, mede van het korps. Kerk- schoolnieuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het beroep van den heer B. J. C. Mosselmans naar 's I-Ier togen bosch, heeft de kerkeraad der hervormde gemeente te Assendelft, classis Haarlem, het volgend twaalftal van predikanten ojnjemaakt: de heeren D. J. van Aalst, te Nieuw Piellevoet; W. II. van de Sande Bakhuyzen, te Herwijnen; J.T. A.van Dorp. te 1 Hoornaar; S. Essenius Greeft', te Atnmersto!P. PI. Hugen- lioltz jr., te Hoendevloo K.T. Koeh, te Veessen; G. J. van Lakerveld, te Vierlingsbeek; W. Mijsberg. te Benibuizen A. R. Ruitenschild, theol. doctor te OestgeestL. PI. Slote- maker, theol. doctor te MaartensdijkC. G. Slotemaker, te Cats, en J. M. Vorstman, theol. doeior le Renswoude. De kerkeraad der hervormde gemeente te Broek en Waterland, heeft vrijdag avond uit het vroeger vermelde twaalftal van predikanten bet navolgende zestal gekozen, de heeren II. de Jager, te Eemnes Buiten A. P. G. Jorissen, te Purmerland; J. W. D. Roëli, te ter Heyden; L. PI. Slotemaker, theol. doctor te Maartensdijk; W. Snellen, te Odijken J. A. Visser te Ark el. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse C. J. Smith, wordt met den 16 der volgende maand van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam overgeplaatst op het wachtschip te Nieuwediep. Met I april aanstaande zal de officier van administratie le kl.C. J. Vos. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Nieuwe diep, worden vervangen door den officier van administratie le klasse C. Verbrug; terwijl aan eerstgemelden officier de betrekking van ekwipagemeester van 's rijks iverf te Amster dam zou worden opgedragen. [Alff. handelsbl.) iBurgerlsjkc stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging, den 24 dezer: A. Baljeu, jm. 30 jaar. met j. Janse.jd. 20 jaar. Vlissingenvan 16 tot 23 maart. Gehuwd: P. Weiland, jm. 36 j. met II. Siegers, jd. 41 j. J. van Dijk, jm. 27 j. met J. P. Canbier. jd. 22 j. Bevallen W. M. Scheejiers, geb. Polij, d. P. .7. Julianus, geb. de Lange. d. A. 11. Klaysen, geb. van den Bergen, d. F. Le Roy, geb. Jilleba, d. A. Schenk, geb. Brobbel, d. D. C. Azpeslagh, geb. Belderok. z. J. M. Kohlbrugge, geb. Marx, z. M. Fiegen, geb. de Vries, (1. (doodgeb.) M. Ver bergt, geb. van der Kuyl, (1. Overleden: E. M. Gerard, jm. 42 j. I. L. Walrave, man van P. Hancwinkel, 42 j. Goes, van 9 tot 23 maart. Bevallen; S. de Jongh, geb. Mange, z. K, Cappelle. geb. Verdood, z. P. S. van Liere. geb. Merison, d. J. M. Hochart, geb. Gerequierre, d. M. M. de Witte, geb. Kien, d. L. Dirkse, geb. Hogevheide, z. (levenl.) Overleden S. Mange, vrouw van J. de Jongh. 40 j. J. de Jongh, z. 2 d. J. Sandee, man van J. ICole. 77 j. Zierikzee, van 16 tot 23 maart. Bevallen S. II. van Kloeten geb. Frenk, d. G. Conmon geb. Elenbaas, d. W. de Clercqgeb. van der Jagt, z. (levenl.) J. van den Nood geb. Bakker, z. A. 1. Aagemeijer geb. Gud- de, z. M. van Krieken geb. van der Valk. z. M. van Erp geb. van den Ende, d. Overleden P. J. Toenbreker, man van II. Staal. 45 j. G. I. Schoenmaker, z. 2 j. J. Bolijn. z. 5 m. M. Lochraans, d. 2 j. J. Cannoo, man van M. de Paape, 62 j. ThenHometerst.Tnd. 22 maarts av. 11 u. 40 gr. 23 'smorg. 7 u. 41 ,,'smidd. 1 u.5 Lgr. 's av. 11 u.42gr. 24 's morg. 7 u. 40 's tnidd. 1 u. 58 's av. 11 u. 49 25 morg. 7 u. 44 'sraidd. I u. 51 gr.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2