MIDDELBURGSCHE C 0 ANT. r 35. Donderdag 1861. 21 Maart. goes Deze couraut verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de aitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post SjdO. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels/J,50, voor eiken regn) daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 20 maart. Gisteren avond werd in de concertzaal alhier de 3e volks voorlezing over natuurkunde gehouden van wege het hoofd bestuur der maatschappij Tot nut van't algemeen. Daarop het bepaalde uur de lector, de heer de Gavere, niet aanwezig was, zou, ten einde de opgekomene hoorders eene geheele teleurstelling te besparen, door den heer F. Nagfglas, secre taris van het departement, in overeenstemming methetplan dat de heer de Gavere zich ook voor dezen avond had voorge steld. eene lezing worden gehouden over gegiste dranken, en wel uit het werk van dr. Johnston: De scheikunde in het dagelijksche leven. Kort nadat daarmede was aangevangen, verscheen onverwachts de heer de Gavere, die zich door om standigheden, van zijn wil onafhankelijk, had verhinderd gezien op het bepaalde uur tegenwoordig te zijn, en nu de reeds aangevangen taak vervolgde. Hij besprak in de eerste plaats de vorming van den alko- liol. Deze ontstaat door gisting; suiker is tot zijne wording onmisbaar en komt daarbij dan ook altijd voor. De gewone staat van gisting is tusschen 30 en 50 graden van den 100 gra- digen thermometer, waarbij zich alkohol vormt, verdund door waterdeelendoor distilleren verkrijgt men sterken alkohol of voorloop. Wanneer bij een mengsel van alkohol en water men beide laat verdampen en overgaan in het vat van het dislilleer-toestel, dan zal in de eerste in dat vat overgaande deelen de meeste alkohol vervat zijndoor herhaling dezer bewerking verkrijgt men zeer sterken wijngeest, hoewel nooit geheel vrij van waterdeelen. Alkohol is iets ligter dan water en sterker van reuk hij drijft boven het water, hetgeen zigt- baar is, als men hem met een of andere kleurstof vermengt.Tot bepaling der gehalte van den alkohol worden alkoholmeters gebezigd. Omtrent het al of niet schadelijke van het gebruik der alkoholische dranken geeft spreker als het gevoelen van sommigen op. dat de eerste werking zich bepaalt tot het zenuwgestel de geest wordt opgewekt en bij matig gebruik het verstand tijdelijk gescherpt; bij menschen, die daartoe vatbaarheid bezitten, volgt ook wel eene opwekking der fantazie en een gevoel van welbehagenlangzamerhand ontstaat echter eene verdoovingdie eindelijk in geheele bewusteloosheid overgaat. Eene andere ziekte der dronkaards openbaart zich door krampen, beven der ledematen enz., en waterzucht is het eindelijke gevolg. De alkoliol-sterkte mag niet minder dan 30 en niet meer dan 60 graden bedragen. Er hebben echter ook daarmede zeer veel vervalschingen plaats, dikwijls met onschadelijke, som tijds echter met zeer nadeeüge of wel hoogst gevaarlijke be- standdeelen, bijv. blaauwzuur in brandewijn en dergelijken. Meermalen zijn deze vervalschingen door den reuk te ouderscheiden. Wanneer zwavelzuur bij alkohol gevoegd is kan men dit opmerken door een scherpen smaak, en vaak verraden zich dergelijke inmengselen door verbastering der oorspronkelijke kleur der dranken. Achteloosheid in de zamenstelling va,n het vaatwerk is mede niet zelden zeer ua- deeligouder anderen komen daarin veelal voor deelen lood. kool, foezel, eene groene stof. bestaande uit koperzuur, enz. De zoogenaamde braakwijnsteen wordt niet zelden in den brandewijn aangetroffen; een middel dat, volgens sommi gen, door vervaardigers en slijters van dranken zou worden ge bezigd, om de drinkers te bekeeren; doch welke vrome bedoe ling al zeer weinig in overeenstemming te brengen is met de geldelijke behingen van hen, die daarin hun bestaan vinden. Omtrent het schadelijke van het gebruik van den brandewijn wil spreker liefst geen eigen oordeel uitspreken; naar het oor deel van sommigen is 1/20 kan (i maatje) daags voor lien, die veel in de lucht zijn of zwaar moeten werken, niet te veel. Hierna ging de heer de Gavere over tot het bespreken van het bier. Deze drank js langer bekend dan de brandewijn en waarschijnlijk afkomstig van de egyptenaren. Bij de oude grieken treft men reeds dranken als ons bier onder verschil lende benamingen, alsgerstendrank van Hippocrates enz. aan. Tegenwoordig is het gebruik zeer algemeen, vooral in koude landen, als Engeland, Duitschland en Belgie. Voorts werd een overzigt gegeven van de bestanddeelen en verschillende bereidingen van het bier. De sterkte is over het algemeen op 100 deelen bier 70 deelen water andere soorten 90 a 05 deelen water, bij enkele slechts 5Q deelen water. De kenmerken van goed bier zijn over het algemeen helderheid, een zeer fijn en digt schuim, de reuk min of meer aromatisch en de smaak zuiver bitter. De gebreken bepalen zich hoofdzakelijk tot verzuren, troebel worden, eene afschei ding der verschillende bestanddeelen, verslaan, door het ver lies van alkohol, ten gesöjge van ongesloten Yaten, en zoo meer. Ook bij het bier nebben vervalschingen plaats, die deels zijn te onderkennen en weg te nemen, doch ten deele niet gemakkelijk worden opgemerkt. Omtrent de werking van het bier is het oordeel zeer ver schillend. Onder anderen wordt de onverschilligheid der duitschers voor de politiek geweten aan het gebruik van bier, veel aardappelen en het gemis van opwekkende muzijk. Deze bewering klinkt echter vrij zonderling, daar menig volk bij veel minder gebruik van bier en aardappelen en bij veel meer opwekkende muzijk, nog oneindig minder sympathie voor politiek aan den dag legt. De in het bier vervatte alkohol brengt natuurlijk de dronken makende eigenschap van dezen drank met zich. Volgens sommige geneeskundigen veroor zaakt het veelvuldig gebruik den steen, terwijl anderen juist in dat gebruik een voorbehoedmiddel tegen die kwaal rnee- nen te moeten zien. Aan de audere algemeen in gebruik zijnde dranken, als koffij, thee en dergelijke, liet de beperkte tijd niet toe, de aan dacht nog te wijden. De indruk, door deze lezing te weeg gebragt, is - meenen wij verre van zoo gunstig als die van wege de maatschappij ten voriger. jure hiergehouden. Bovenal is het te bejammeren dat het tijdverlies, zij het dan ook onwillekeurig, oorzaak was dat het onderwerp slechts vlugtigkon behandeld worden en geen der voorgenomene proeven ter opheldering is uitge voerd. Uit Vlissingen meldt men ons Maandag namiddag had hier een droevig ongeval plaats. Zekere Walrave, op het plein der hoofdwacht in den top van eenen boom bezig zijnde om dien te snoeijen, had het ongeluk daar uit te valley, met dat gevolg dat hij nog dien zelfden avond overleed. Te Breskens heeft dezer dagen een betreurenswaardig onge luk plaats gehad. Een soldaat van de daar in garnizoen liggende kotnpagnie van het 2e regement infanterie, terug- keerende van eene begrafenis, bij welke gelegenheid door een peloton gevuurd was, maakte in de kazerne zijn geweer schoon, hetwelk alstoen bleek niet ie zijn afgegaan en plotseling ont brandde, waardoor een ander in zijne nabijheid doodelijk getroffen werd. De bedrijver van dezen onwilligen manslag is naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt. Uit Amsterdam schrijft men ons 19 dezer Gisteren heeft de vergadering van reeders, waarover ik u vroeger geschreven heb, plaatsgehad. Vier en dertig amster- dainsche en eene rotterdamsche reeilerij wareu vertegenwoor digd. Ben ik wel onderrigt, dan zou eenparig besloten zijn, voor de eerstvolgende bevrachting geene schepen aan te bie den, in de hoop dat men dit als een wenk zal beschouwen, dat de reederijen werkelijk bij die vrachten niet kunnen bestaan. Enkele amsterdamsche reedersdie niet ter vergadering waren verschenen, zullen echter de schepen op de nieuwe con ditiën wel aanbieden, terwijl vooral in Rotterdam zeer weinig eensgezindheid schijnt te bestaan. Voeg daarbij nu Dord recht, Schiedam, Middelburg, Alblasserdam euz., die, doordien de tijd ontbrak, zich daarmede in contact te stellen, geheel vrij zijn gebleven, en het wordt meer dan waarschijnlijk dat de maatschappij, voor deze maand althans, genoegzame scheepsruimte bekomen zal. En later?valt waarschijnlijk het geheele kaartenhuis (de eensgezindheid der vier en dertig reederijen) in een. Het valt moeijelijk de menschen op den duur tot wachten op te wekken. d. b. De Goessche courant meldt, dat te midden der gure voor- jaarsstormen enkele ooijevaars in die omstreken tot hunne nesten zijn terug gekeerd, welke lenteboden met genoegen in het vooruitzigt op zachter weder worden begroet. De staatsraad, commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft autorisatie verleend tot uitbreiding van het getal der loten voor de groote loterij, welke te'sGravenhage zal worden gehouden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood en wel met honderd duizend zoodat het ge tal van de loten voor die loterij alsnu zal worden gebragt op 250,000; zijnde aizoo tienmaal meer dan het oorspronkelijk aangevraagde en ingewilligde getal. Wij vernemen dat alleen door de hier gevestigde subcom missie reeds 2117 loten zijn verkocht. De Ncderlandsche staatscourant van gisteren bevat het volgende uittreksel uit eenen brief van den luitenant-kolonel Nagtglas, gouverneur der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, ontvangen bij het ministerie van binnenland- sche zaken. „St. George d'Elmina, 9 februarij 1S61. „Ik heb de eer gehad te ontvangen het schrijven van 5 december 11., strekkende ten geleide van drie haarbuisjes met koepokstof, bestemd om daarmede de inenting onder de negers te beproeven. [Deze stof was daartoe afgestaan door dr. Kiehl, president der provinciale geneeskundige commissie in Zuidholland, te 's Gravenhage, en verkregen door de vaccinatie met de stof uit de natuurlijke pokken van eene koe.] „Het is mij hoogst aangenaam te mogen berigtcn dat de verkregen resultaten buitengewoon gunstig zijn, daar de in enting is geslaagd, en er thans genoegzame stof aanwezig is van pokken van de tweede generatie, om op ruimer schaal de vaccinatie te kunnen voortzetten. „Alsnu is eene uitkomst verkregen waarnaar men, zoo wel hier als in de engelsche bezittingen ter kuste, jaren lang te ver geefs had gestreefd. Ik betuig dan ook ten zeerste mijnen dank voor de verstrekte vaccinestof, mij aanbevelende, in het belang der afrikaansche bevolking, voor eeue toezending van andere in het voorjaar." De Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren behelst het volgende Van Batavia wordt ons met de meeste zekerheid herigt.dat de gouverneur-generaal Pahud den dag van zijne terugkomst uit de Molukkeu, het besluit heeft geteekend, waarbij de directeur der cultures Umbgrove gelast word t om al de suiker contracten te sluiten met die ondernemers, die hebben doen blijken van hunne adhaesie aan de publiek gemaakte voor waarden. Het oponthuud in die zaak moest veroorzaakt zijn door den directeur der cultures, die het euvel duidde dat inde algemeene grondslagen niet meer notitie was genomen van zijn rapport en de wagenvrachten, die hij als hoofd der in dei- tijd benoemde commissie heeft ingezonden, en daarom de zaak nu op allerlei wijzen tracht tegen te werken. liet Algemeen handelsblad bevat eene lijst der verschil lende ministers, die sedert de proclamatie van 21 maart 1349 (staatsblad no. 7). betreffende de aanvaarding der regering door Z. M. Willem 111, achtervolgens de onderscheidene de partementen van algemeen bestuur hebben geleid. Wij zien uit deze opgave, dat met bijberekeniug van hen, die tijdens de afkondiging der publicatie van 21 maart 1S-49 in functie waren, gedurende het twaalfjarig tijdvak datdaarna is voorbijgegaan, niet minder dan twee en zeventig benoe mingen van ministers hebben plaatsgehad, dus gemiddeld zes benoemingen 'sjaars, Na die afkondiging zijn drie en zestig benoemingen gedaan, waarvan zeven en twintig terwijl jhr. rar. A. G. A. ridder van Rappard, en zes en dertig terwijl jhr. mr. F. L. W. de Koek de betrekking van directeur van het kabinet des konings ver vulde,waartoe laatstgenoemde in januarij 1S5geroepen werd. Onder de benoemingen komen de heerenmr. F. A. baron van Hall en mr. J. A. Mutsaers vier maal, mr. P. P. van Bosse, mr. L. A. Lightenvelt en mr. M. P II. Strens drie maal, en E. C. U. van Doorn, mr. S. baron van Heemstra, jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard, mr. H. van Sonsbeek, mr. D. Donker Curtius, jhr. J. F.van Spenglcr,jhr. mr. J. IET. Nedermeijev ridder van Rosenthal, baron Forstner van Dam- benoy, E. B. van den Bosch. mr. J. S. Lotsv. mr. J.P.P. baron van Zuylen van Nijevelt en jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan twee maal voor. zoo dat de twee en zeventig benoemingen zich binnen den kring van acht en veertig personen hebben bewogen. Er zijn hier in de jongst verloopen twaalf jaren in het ge heel geweest drie en zestig verschillende ministers; vijf voor financien, acht voor buitenlandsche zaken, negen voor justitie, zeven voor binnenlandsche zaken, vijf voor roomsch katho lieke, acht voor hervormde eeredienst, negenjvoor marine, vijf vooroorlog en zeven voor koloniën. Uit Zwolle wordt aan de Amsterdamsche courant geschre ven dat aldaar tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal is gesteld mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt, onlangs afgetreden miuister van buitenlandsche zaken en vroeger gevolmagtigd minister bij de hoven van Turkye en Griekenland De Rotterdamsche courant meldt dat van al de lijnen der ontworpen staats-spoorwegen de eerste sectien reeds zijn uit gebakend.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1