Sumter, benevens oorlogschepen om te waken voor de invor dering der belastingen. Men ziet bij gevolg zeer bloedige botsingen te gemoet, en de redevoeringen, welke de nieuwe president reeds heeft uitgesproken, maken over het algemeen geen zeer gunstigen indruk, daar zij eene weifelende staatkunde schijnen te ver raden. Het congres heeft de opname van Nieuw-Mexico in de unie, met of zonder erkende slaven, zoo als het volk dit ver langt, goedgekeurd. In die zelfde berigten wordt voorts gemeld, dat uiteen door het huis der vertegenwoordigers bevolen onderzoek gebleken is, dat de zeemagt der noord-amerikaansche unie in den laat- stentijd, onder het bestuur van den tot de partij der zuide lijke staten behoorenden minister, op eene onverantwoorde lijke wijze verwaarloosd is, blijkbaar met het doel om het federaal gouvernement buiten staat te stellen om zijn gezag tegenover de staten, die zich zouden afscheiden, te doen gel den. Men heeft namelijk bevonden, dat in januarijjl. van de geheele amerikaansche scheepsmagt slechts twee vaartuigen beschikbaar waren ter verdediging der kust van den Atlanti- schen oceaan, namelijk het stoomschip Brooklyn, van 25 stuk ken, en het stoomschip Relief, van 2 stukken. Het eerstge noemde dezer schepen kan. wegens zijn diepgang, niet zonder gevaar in de haven van Charleston komen, en het laatste had bevel ontvangen om naar de afrikaansche kust te stevenen. Niet minder dan 28 schepen zijn bevonden derwijze onge schikt voor de dienst te zijn, dat hunne herstelling verschei dene weken, ja maanden, zou vorderen. In verschillende stre ken der aarde waven 48 schepen in dienst. De vredesconferentie heeft een gewijzigd ontwerp tot herstel der goede verstandhouding aangenomen. Het maakte nu het onderwerp der beraadslagingen in het congres uit en scheen daar aanvankelijk bijval te vinden. Uit New-York wordt gemeld dat door tegenstanders van den nieuw gekozen president, den heer Lincoln, middelen waren beraamd era hem op zijne reis naar Washington te doen omkomen. Volgens sommigen waren er pogingen gedaan om den spoortrein, waarop hij zich zoubevinden, van eene hoogte te doen neerstorten; volgens anderen, om den trein, of het rijtuig, waarin hij de reis zou doen, door een zoogenaamd helsch werktuig in de lucht te doen springenweder volgens anderen, om hem bij zijne aankomst te Baltimore, of gedu rende zijn oponthoud in die stad, te vermoorden. Zeker is het, dat de heer Lincoln onverwachts, in stilte, en vermomd, met een bijzonderen spoortrein van Harrisbuvg naar Washington gereisd is, zonder, zoo als wasaangekondigd.de stad Baltimore te bezoeken. In den vroegen ochtend van den 23 februarij is hij in welstand te Washington aangekomen. Omtrent de bij zonderheden van den verijdelden aanslag op zijn leven worden nadere opgaven te gemoet gezien. Engeland. Londen 13 maart. In de zitting van het lagerhuis van gis teren avond is het budget van marine in behandeling geko men. en de voornaamste bepaling, welke de effectieve sterkte der zeemagt voor het volgende dienstjaar bepaalt, is in de zelfde zitting zonder ernstige tegenkanting aangenomen. Door de bewindslieden is bij deze gelegenheid op nieuw betoogd, dat inzonderheid de mededinging van Frankrijk.' hetwelk Engeland in magt ter zee op zijde streefde, gebood de britsche marine op eenen ontzagwekkend en voette houden en inzonderheid geblindeerde oorlogschepen aan te bouwen. Dit belette den ministers geenszins, Frankrijk Engelands bondgenoot ie noemen. „Zoo wij met Frankrijk in vriendschap wenschen te blijven," zeide lord Palmerston, „moeten wij zoo sterk zijn dat er geene vrees voor aanval van dien kant kan bestaan. Het is onmoge lijk de vriendschap tusschen twee groote natiën in stand te houden, indien de eene iets van de andere te vreezen heeft." Ons gouvernement schijnt den loop van het tusschen Denemarken en den duitschen bond aanhangige geschil betreffende I-Iolstein en Sleeswijk, met groote bezorgheid gade te slaan en bijzonder voor eene vredebreuk aan dien kant beducht te zijn. Zoo zegt The morning post, lord Palmer- stons orgaan, in haar noramer van eergisteren „Onze corres pondent in Denemarken, die onlangs de meeste deelen van dat land heeft bezocht, zegt dat eene minnelijke vereffening van het geschil met Duitschland er alom levendig wordt ge- wenscht. Dat is ook de wensch van ieder verstandig en wel denkend engclschman; en die wensch is onlangs door onzen minister van buitenlandsche zaken in eene meesterlijke dé pêche, betreffende het geschil tusschen Denemarken en Duitschland, krachtig uitgesproken. „Denemarken heeft reeds getoond dat het allezins tot vrede en verzoening gestemd is, ofschoon zich gereed houdende om zijne regten tot het laatste toe te verdedigenen men mag hopen dat het pruissische kabinet door de gesteldheid van Polen, van Oostenrijk en van Rusland zal genoopt worden om het oor te sluiten voor die uit Denemarken uitgeweken personen, welke ter bevordering alleen van hun eigen belang de duitschers tegen de denen in het harnas zoeken te jagen. „De laatstelijk in Warschau voorgevallen gebeurtenissen zullen waarschijnlijk, meer of minder schielijk, in oosten- rijksch Polen en in pruissisch Polen haren invloed doen ge voelen. Welken loop de gebeurtenissen in Gallicie en Krakau of in het groothertogdom Posen zullen nemen, is nog moeije- lijk te zeggen; doch terwijl russisch Polen van de hoofdstad tot de grenzen in woeling is, en terwijl in oostenrijksch Polen alles voor eenen binnenlandscheu oorlog gereed staat, mag men voor nagenoeg zeker houden, dat Pruissen, hetwelk i het hertogdom Posen in rust te houden heeft, zich nog eens ter dege zal bedenken, alvorens tot openlijke vijandelijkheden tegen Denemarken te besluiten. „De tegenwoordige tijd is bijzonder ongeschikt voor eene herhaling der tooneelen van de jaren 1848 en 1849. Aan de oostzijde van het pruissische groothertogdom Posen bestaat groote gisting en opgewondenheid; en deze zouden ligtelijk tot dat groothertogdom zelf en tot Silezie kunnen overslaan, dewijl aldaar polen, israëlieten en roomsch-katholieken wonen, welke niet bijzonder tevreden zijn met eene regering, die in afkomst en godsdienst nog meer van hen verschilt, dan de holsteiners of sleeswij kers van de denen." Reeds is gemeld dat de beroemde Jenny Lind bij den schouwburg van Covent Garden geëngageerd was; thans verzekert men dat zulks voor de ontzettend hooge som van duizend ponden sterling per week geschied zou zijn. Hoewel het parlement nog naauwelijkseene maand bij een is, zijn in het lagerhuis reeds vier afzonderlijke commis- sien van onderzoek naar de zaken van gewigtige departemen ten van beheer benoemd, namelijk twee naar het beheer der admiraliteit, eene naar de militaire kosten der koloniën en eene met het doel om noodig geachte hervormingen bij het corps diplomatique in te voeren. De ondervinding heeft ech ter geleerd hoe de niet zelden omslagtige werkzaamheden van zoodanige afzonderlijke parlements-commissien dikwijls op niets wezenlijks uitloopen, waarbij komt dat een volgend ka binet zich niet door het oordeel van eene zoodanige commissie, die onder een vroeger kabinet benoemd was, behoeft gebonden te achten, zoo als onder anderen bleek met dat der commissie van IS50 over de buitenlandsche diplomatie, waaraan lord Palmerston, toenmaals een der voornaamste getuigen, zich na zijne optreding weinig bekreunde. Riüglaiul. Een telegram uit Warschau van den 13 dezer, deelt mede dat keizer Alexander door tusschenkomst van den gene raal baron van Meyendorff zijn antwoord heeft doen toeko men op het tot hem gerigte adres door een aantal polen. Yoor zoo vermen uit de natuurlijk korte telegrafische mededeeling kan opmaken, bestaat bij den czaar het voornemen om eene soort van autonomie aan Polen toe te kennen, door de instel ling van een rijksraad, waarvan graaf Zamoyski voorzitter zou ziju. Die graaf is een der meest populaire mannen van het geheele land. en voorzitter van de maatschappij van landbouw, die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld om de rust te hand haven bij de jongste gebeurtenissen. Alle officiële handelingen zouden geschieden, in naam van den koning van Polen. Een door La patrie medegedeeld berigt van den vorigen dag, meldt het volgende Het nationale comité had zich eergisteren bij prins Gort- schakoff'begeven, met zijn president, den generaal-inajoor Pau- lucci aan het hoofd, en vroeg mededeeling van de dossiers der gearresteerde personen, én copij van de verschillende aan de troepen en autoriteiten gegeven bevelen. Prins Gortschakoff heeft aan dit verzoek voldaan, terwijl hij daarbij echter deed uitkomen, hoe groot deze zijne concessie was. De kas van de poolscbe bank is naar de citadel overgebragt. Sedert drie dagen kwamen gedurig versterkingen te Warschau aan. Den 27 februarij bedroeg het garnizoen slechts 5000 manden 11 was dit cijfer tot 20,000 man geklommendoch deze troepen waren in de kazernen geconsigneerd en er was geene botsing te duchten. Men verzekert dat de prins stede houder in het door hem naar Petersburg gezonden rapport erkent, dat de tegenwoordige beweging zich tot alle provin ciën en alle klassen der poolscbe bevolking uitstrekte, doch dat zij den vreedzamen weg niet zou verlaten. Een door het dagblad van Krakau verbreid gerucht, dat de russische regering acht millioen uit de poolsche bank had doenligten om die tot militaire maatregelen van bedwang aan te wenden, wordt nergens bevestigd. Duitschland. Weenen 10 maart. Het schijnt dat de regering het bepaalde voornemen heeft opgevat om de vloot buitengewoon uit te breiden. Dit geschiedt, naar men onderstelt, ten einde de marine zoo sterk te maken, dat zij zich met voordeel met de sardinische vloot kan meten. Niet slechts worden in alle havens nieuwe oorlogsbodems aangebouwd, maar de regering heeft de noodige stappen in Engeland gedaan om ook daar een aantal schepen te doen timmeren. Intusschen vermeent men dat de sardinische regering niet stil zit, maar dat ook zij met kracht aan de uitbreiding der vloot werkzaam is. De financiële commissie houdt eiken avond vergadering. Voornamelijk zijn twee punten in behandeling geweest en uitvoerig besproken. Het eene punt is, dat de banlc moet likwideren en opgelost worden, terwijl hare bevoegdheden zouden worden overgedragen aan in onderscheidene provin ciale hoofdsteden op te rigten banken, als in Pesth, Praag. Lemberg en Triest. De discussie over dit punt is nog niet gesloten, maar het wordt door de meerderheid der commissie ondersteund. Het tweede voorstel, dat als aangenomen kan worden beschouwd, bestaat in de overname van den waarborg der staatsschuld door de afzonderlijke landdagen. De staats schuld zou over de verschillende provinciën worden verdeeld en wel naar den grondslag van de belastingen, welke opge- bragt worde,n en door de afzonderlijke landdagen gewaar borgd zijn. De minister van financien heeft zich reeds met dit voorstel vereenigd. -- In Hongarye zijn thans de verkiezingen der leden van den landdag in vollen gang. In sommige plaatsen worden zij bij dusgenaamde acclamatie benoemd. In de meeste hecht men aan de verkiezingen een protest tegen het benoemen van afgevaardigden naar den rijksdag te Weenen, en tegen het deelnemen aan de beraadslagingen van den landdag in eene andere stad dan in Pesth, terwijl de vergadering, volgens de keizerlijke verordening, in Ofen behoort bijeen te komen. In den landdag zullen de protestanten sterker worden vertegen woordigd, dan men aanvankelijk vermoedde. In afwachting, dat de regering zal toegeven, heeft de stedelijke raad van Pesth reeds zalen in gereedheid laten brengen voor de bijeen komsten van het hoogerhuis en van de afgevaardigden. De benoeming van den baron vou Lichtenfels tot president van den staatsraad maakt over het geheel een zeer goeden in druk. Hij behoorde tot de bekwaamste redenaars der min derheid in den voormaligen rijksraad. Weenen 13 maart. Aartshertog Reinier is benoemd tot cu rator der akademie van wetenschappen. Het gemeentebestuur van Fiume heeft besloten zich bij adres te wenden tot den keizer, om te vragen dat die stad bij vernieuwing tot Hongarye worde gevoegd en vrij gesteld van het afvaardigen van leden naar den landdag in Croatië. Voorts is het besluit genomen om voorshands de betaling van belas tingen te staken. Berlijn 13 maart. Gisteren zijn in het huis der heeren de be raadslagingen aangevangen over de wetsvoovdragt betreffende het aangaan en ontbinden van het huwelijk. Dat dit onderwerp zeer de belangstelling tot zich trok, bewezen de met hoorders opgevulde loges en tribunes. Ook de kroonprins woonde de geheele zitting bij, welke vier en een half uur duurde. De dis- cussien waren echter grootendeels slechts herhalingen van de ten vorigen jare gevoerde, en leverden geen nieuwe gezigts- puuten op. Als een bewijs, dat sommige redenaars hunne argumen ten op zeer zonderling terrein zoeken, mag worden aange voerd de rede door den heer von Kleist-Retzow. Nadat hij in eene lange uitweiding was getreden over den strijd voor korten tijd gevoerd tusschen de drusen en de maronieten, over de moordtooneelen in Italië en het verjagen van den koning van Napels, zeide hij, dat het opheffen van de kerke lijke inzegening van het huwelijk, om daarvoor hetburgerlijk huwelijk in de plaats te stellenten gevolge zou hebben, dat de vrouw weldra een veel lager standpunt in de maatschappij zal bekleeden dan thans het geval is in Pruissen. Tot staving van dit gevoelen leest hij eenige plaatsen voor uit een fransch geschrift, waaruit blijkt dat in Frankrijk, waar het burgerlij k huwelijk reeds zoo vele jaren bestaat, in fabrieken en andere werkplaatsen aan kleine vrouwen de voorkeur wordt gegeven omdat zij minder spijs tot hare voeding behoeven dan ande ren. wier ligchaam meer is ontwikkeld, terwijl nog daaren boven echtbreuk aldaar bijna tot regel is geworden. Wel is waar was de wetgeving op dit punt in de Rijnprovinciën geheel en al overeenkomstig met die van Frankrijk, maar hierbij moest in het oog worden gehouden, dat die voor Pruis sen slechts als uitzondering mogt gelden, dewijl het een over blijfsel was van het vreemde juk, waaronder dat gedeelte des lands eenmaal had gezucht, maar niet ingevoerd door de wettige autoriteit. Het eenige resultaat dezer zonderlinge rede is geweest, dat de lachlust der leden er herhaaldelijk door werd opgewekt. Heden is het reeds tot eene stemming gekomen over het hoofdbeginsel der regerings voordragt, namelijk de alleen geldigheid van het burgerlijk huwelijk. Na dat de daartoe betrekkelijke bepaling met groote meerderheid van stemmen

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2