MÏDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°- 33. Zaturdag 1861. 16 Maart. ■öinnrnlauösdjr tijömgrn. öuitrnlanïisdtr tijömgrn. «*3?» r-' fiOKS f.' A fl\ Kil£ka Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te voren te* 8 *re. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voqr eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 15 maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, eene ge drukte opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Mannheim, gedurende het jaar 1860. Van een gisteren, laatst van Antwerpen ter reede van Vlissingen aangekomene engelsche schooner, had de gezag voerder met een paar manschappen zich naar den wal be geven om onder anderen vleesch in te koopen. Nadat die aankoop geschied en het vleesch door de matrozen naar de sloep vervoerd was, hield de kapitein zich nog korten tijd in de stad op. Men stelle zich zijne verbazing voor, toen hij zich daarop naar de plaats begaf waar die sloep had aangelegd en haar in de verte reeds met zijne onderhoorigen vertrokken zag. Met behulp van kijkers kon hij nu van den kant waar nemen dat de geheele ekvvipage zich in de sloep begaf en de terugreis naar Antwerpen aannam, terwijl men de schooner geheel aan haar lot overliet. De manschappen waren te Antwerpen aangemonsterd, en hadden aldaar een deel hunner gage, volgens gebruik, in voor schot ontvangen, en op deze wijze wenschten zij zich nu ver moedelijk door desertie te onttrekken aan de dienst, waartoe zij zich hadden verbonden. Uit Vlissingen meldt men ons, dat gisteren bij het ge meentebestuur is ontvangen eene som van f 257, zijnde de opbrengst eener in den Prinsentuin gehoudene loterij voor de noodlijdenden door den jongsten watersnood. Uit 's Ilage wordt ons geschreven Men beweert algemeen dat de heer van Zuylen vanNye- velt niet lang deel van het nieuwe ministerie zal uitmaken, maar voortdurend bestemd blijftoin het ambt van gouverneur- generaal van Nederlandsch Oost-Indie te vervullen. Hij zou zich alleen tot de tijdelijke aanvaarding van de portefeuille van buitenlandsche zaken hebben verbonden, om de zaraen- stelling van het kabinet niet te doen mislukken. Zoodra er een opvolger voor hem zal zijn aangewezen, zal, naar men wil, zijne benoeming tot gouverneur-generaal worden geteekend. Gisteren hebben de nieuw benoemde ministers hunne be trekkingen aanvaard. De aftredende ministers hebben af scheid genomen van hunne ambtenaren, terwijl de nieuw optredende dezen hebben ontvangen. Jl. dingsdag heeft in de vrijmetselaarsloge L'union royale te 's Gravenhage het feest plaatsgehad ter viering van den verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, grootmeester-nationaal dier orde in ons vaderland. Bij deze gelegenheid heeft eene deputatie van 9 leden uit de loge Les amis philanthropes, te Brussel, de belangrijke som van 4030 francs, als opbrengst van een in die loge gegeven concert voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland, in ban den van den grootmeester-nationaal gestort. Aan het hoofd dezer deputatie bevond zich de heer Verhaegen, oud-voor zitter der kamer van vertegenwoordigers in Belgie en groot meester-nationaal in dat koningrijk. Op eene plegtstatige wijze door eene commissie van 7 leden der loge L'union royale van het Hotel de l'Europe afgehaald, werd de deputatie in het midden der talrijk opgekomen broederen geleiden door de verschillende sprekers met de meeste hartelijkheid begroet. De Nederlandsche staatscourant behelst de volgende mededeeiiog: Daar het gebleken is dat, wanneer de dag van het vertrek der pakketbooten van Southampton, door middel van welke de brievenmalen, bestemd naar de nederlandsche oost- en west-indische kolpnien, verzondewn-orden, op maandag in valt, de geregelde overkomst van die brievenmalen somwijlen gevaar loopt door het gemis van aansluiting, ten gevolge van het staken des zondags van de dienst der pakketbooten met welke de bedoelde brievenmalen van hier in Engeland worden aangebragt, zal voortaan het tijdstip der expeditie uit dit rijk in heteven gemelde geval telkens met één dag vervroegd wor den. Wanneer alzoo de 9de of de 17de der maand, zijnde de dag van het vertrek der west-indische pakketbooten, of wel de éde of de 20ste, zijnde die van het vertrek der booten van de oost-indische landmail van Southampton, een maandag is, behooren bij voorbeeld de brieven uit Amsterdam, 's Gra venhage en Rotterdam reeds des donderdags te voren, in plaats van des vrijdags avonds te worden verzonden. Door den minister van binnenlandsche zaken is dp dag voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in de kiesdistricten Zwolle en Roermond, ter vervan ging van de heeren mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt en mr. M. P. H. Strens, bepaald op dingsdag 9 april en de herstemming, des noodig, op den 23 daaraanvolgende. De Nieuwe rotterdamsche courant deelt een telegram mede uit Triest, met tijdingen van Batavia tot 2 februarij. Deze be helzen geen nieuws van aanbelang. Het telegram van de Bataviasche handelsvereeniging luidt als volgt Batavia 2 februarij. Op Java is het rustig. De gouverneur- generaal is van zijne reis naar de Molukkos teruggekeerd. Geen nieuws van eenig belang. Een regeringstelegram, door de Staatscourant medegedeeld dd. Batavia, 2 februarij 1861, luidt: „De gouverneur-gene raal is van zijne reis naar de Molukken teruggekeerd. Lord Elgin wordt omstreeks den 6 hier .verwacht. Geen ander bij zonder nieuws." De koning-groothertog heeft aan den beeldhouwer Eugène Lacomblé eu aan den landschapschilder L. Hanedoes, beide te 's Gravenhage, het ridderkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Zoo als men weet is eerstgenoemde de vervaar diger van het beeld, op het graf van Tollens, te Rijswijk op- gerigt. Door den zelfden beeldhouwer is thans, volgens de dag bladen der residentie, een borstbeeld vervaardigd van den onlangs overledenen bisschop van Haarlem, F. J. van Vree. g Het transportrijden van de trein-compagnie der te Utrecht in garnizoen zijnde artillerie, tot het vervoer van goederen voor de watersnoodlijders, is gestaakt. ïn 't geheel zijn 157 wagenvrachten door de artillerie van daar gegaan. De Koninklijke akademie van wetenschappen, afdeeling letterkunde enz., hield maandag te Amsterdam eene gewone vergadering, waarbij 21 leden tegenwoordig waren. In die zitting zijn door onderscheidene commissien rapporten uit- gebragt; zoo als: voor de uitgave der charters van Holland en Zeelandvoor de uitgave van een vervolg op van Loon, en wegens de werkzaamheden der commissie tot opsporing van overblijfselen der oude nederlandsche kunst. Uit allen bleek dat de werkzaamheden in goeden gang waren het vervolg op van Loon zal weldra ter perse gaan. De heer Leemans deed eene mededeeling wegens nieuw ontdekte muurschilderingen in de kerk te Driel (Bommelerwaard), en de heer Janssen gaf nader berigt betreffende de uitgaven der oudste vaderlandsche monumenten. Benoemingen en besluiten. lkgek. Benoemd tot inspecteur van het wapen der kaval- lerie, Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, luitenant-generaal bij het leger. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 3e regement tot kapitein der 3e kl., de le luit.-adjudant F. J. G. W. Leers. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij de infanterie in Oost-Indie, de 2e luitenant IT. W. Genger van het 7e rege ment infanterie. koninklijke militaire akademie. Op pensioen "-esteld met den rang van luitenant-generaal, ad f 2400, de generaal- majoor J. Scheltus, gouverneur dier akademie. Benoemd tot generaal-majoor en gouverneur dier akademie, de kolonel van den staf der artillerie J. P. C. van Overstraten, thans kommandant dier inrigting. departement van koloniën. Benoemd tot secretaris generaal de heer J. P. Feith, thans referendaris. Verleend den rang van raad adviseur aan den adviseur jhr. I. J. Ram melman Elsevier, jr., oud gouverneur van Curasao. Benoemd tot raadadviseur de heer N. C. Mulder, thans referendaris. Bevorderd tot referendaris de hoofdcommiesen H. T. Krabbe en jhr. F. E. M. van Alphentot hoofdcommies de commie- sen J. W. F. van Hoorn en G. H. J. E. Boswel. nederlandsche bank. Benoemd tot mede-directeur de heer Jan van Ileukelom. onderwijs. Pensioen verleend o. a. aan L. P. Douw, ge wezen hoofdonderwijzer te Nieuw- en St. Jooslaud, ad f 248. Kerk- en schoolnieuws. Maandag avond is tot predikant bij de waalsch-hervorrade gemeente te 's Gravenhage beroepen de heer Gagnebin, pre dikant bij .de wi\al«ch-hervormde ge-neente te Amsterdam. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Hoorn heeft, ter vervulling der vacature, ont staan door het op zijn verzoek verleend eervol ontsla» aan den lieer B. L.Verweij, het navolgende twaalftal predikanten (alphabetisch) opgemaakt, als de heeren: D. Beeckman, te Joure; S. Essenius Greef, te Ammerstol; C. P. Hofstede de Groot, theol. dr., te Dwingelo; J. P. van der Horst Lzn., te Aartswoud; E. J. W. Kocb, te Wormerveer; M. E. van der Meulen L. Czn., te Neede; F. C. A. Pantekoek, te Charlois; F. Rauwenhoff, theol. dr., te Zalt Bommel; J. W. D. Roëll A. Czn., te Ter HeijdenF. W. O. Rogge, te Oud- en Rood kerk L. H. Slotemaker, theol. dr., te Maartensdijk, en J. M. Vorstman, theol. dr., te Renswoude. De schaarschheid van het onderwijzend personeel voor de lagere scholen blijkt uit het jongste nornmer der Bijdragen voor opvoeding en onderwijs. Daarin komen niet minder dan 100 aanvragen voorhulponderwijzer, ruim 70 vakante posten van hoofdonderwijzer en eenige van hoofdonderwijzeres voor. Tot het vergelijkend examen had op 8 plaatsen slechts één sollicitant zich aangeboden. Het Algemeen handelsblad meldt dat alleen de rijks kweekschool voor schoolonderwijzers te 's Hertogenbosch in den loop van dit jaar zal kunnen worden geopend. Die te Groningen en Haarlem zullen eerst later in werking treden. Verkoopiagen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden een huis met stal en erf, in de Lange Geere, wijk K no. 317 en 318verk. voor f 640. Tlier mornet erstaml. 13 maart's av. II u. 36 gr. 14 's morg. 7 u. 36 'smidd. 1 u.46gr. 's av. 11 u. 38 gr. 15 's morg. 7 u. 44 "smidd. 1 u. 48 gr. Amerika. Volgens bij Reuters agentschap te Londen ontvangene berigten uit Washington, van den 2 dezer, liep aldaar het gerucht, dat de eerste regeriugshandeling van den president Lincoln zou bestaan in het zenden van versterkingen naar

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1