MIDDELBURGSCHE r 32. Donderdag '1861, NT. 14 Maart. öinnmlanïr$cf]e tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van adverteatien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertenticn is '22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg; 13 cm a art. De Staatscourant van lieden behelst liet volgende: Het heeft den koning behaagd, bij besluit van den 12en dezer. no. 47. 1. op liet daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ont slag te verleenen aan de heeren mr. J. S. Lotsij. als minister van marine mr. J. A. Mutsaers, als minister voor de zaken der roomsch- katholijke eeredienst professor J. Bosscha, als minister voor de zaken der her vormde en andere eerediensten jhr. J. P- Cornets de Groot van Kraaienburg, als minister van koloniënen jhr. mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland, als mi nister van buitenlandsche zaken respectivelijk. met ingang van den 14en dezer en onder dankbetuiging voor hunne aan Zijne Majesteit en aan den lande bewezene diensten 2. niet aan te nemen het insgelijks aangeboden ontslag door de heeren mr. S. baron van Heemstra, als minister van binnenland- sche zaken jhr. E. A. O. de Casembroot. als minister van oorlog; en mr. M. II. Godefroi, als minister van justitie 3. almede met ingang van den 14 dezer te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van de tweede kamer der staten generaal tot minister voor de zaken der roomsch-katholieke eere dienst, den heer mr. M. P. H. Strens, lid van de tweede kamer der staten generaal tot minister van Hnantien, jhr. mr. J. G. IT. van Tets van Goudriaan. laatstelijk minister van binnenhuidsche zaken tot minister van koloniën, den lieer mr. J. Loudon, funge rend secretaris-generaal bij het departement van koloniën tot minister van marine, jhr. W. J. C. ridder Huyssen van Kattendijke, laatstelijk kapitein-luitenant ter zeeen tot minister voor de zaken der hervormde en andere eere diensten. mr. J. A. Jolles. advokaat-generaaVbij het provin ciaal geregtshof van Noordholland. Bij een besluit insgelijks gedagteekend vanl2dezer, no. 48, lieeft Z. M. nog benoemd tot minister van staat. mr. J. S. Lotsij, minister van marine en als zoodanig me#den 14en dezer eervol ontslagen. De koning heeft goedgevonden, bij besluit van den 12en dezer, no. 46, aan den kapitein-luitenant ter zee, jhr. W.J. C. ridder Huyssen van Kattendijke. op zijn daartoe gedaan ver zoek. eervol ontslag uit de zeedienst te verleenen, ingaande met de dagteékening van dat besluit. Ten gevolge van de benoemingen van liet ministerie, zullen er nieuwe verkiezingen tot leden van de tweede kamer der staten generaal moeten plaats hebben in de hoofdkies- districten: 1. Zwolle, in de plaats van den lieer van Zuylen van Nyevelt; en 2. Roermond, ter vervanging van den lieer Strens. In eene plegtige openbare teregtzitting van de arrondisse- ments regtbank alhier, had lieden voormiddag de installatie plaats van den lieer mr. P. Hofstede van Son, onlangs bij koninkli jk besluit benoemd tot regter in die regtbank. Na een kort woord vangelukwensching door den lieer offi cier van justitie, geschiedde op diens rekwisitoir voorlezing van het koninklijk besluit der benoeming en de acte van eedsafleg ging voorliet provinciaal geregtshof in Zeeland. Daarop rigtte de president, de heer mr. A. P. van Deinse, het woord tot den benoemde. ITij herinnerde dat deze benoeming eenige ver zachting aanbrengt in twee verliezen, welke de regtbank nog steeds betreurt, namelijk van jhr. mr. C. C. A. J. van dei- Straten, die, na gedurende 19 jaren ten sieraad der regtbank verstrekt te hebben, vóór omstreeks 4 jaren, om redenen welke men allezins eerbiedigt, zijn ontslag verzocht, en voorts van den lieer mr. M. F. Lantsheer, die na gedurende 11 jaren als plaatsvervanger en 4 jaren als regter zitting te hebben gehad, onlangs is bevorderd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof alhier. De regtbank mogt zich ten aanzien van den thans benoemden, gedurende de 7 jaren dat hij bij liaar als substituut-officier van justitie geplaatst was, overtuigen van diens kunde, werkzaamheid, ijver en welwillendheid. Spreker maakte den lieer Hofstede van Son intusschen met hoogen ernst opmerkzaam op liet verschillend standpunt, waarop lrj zich voor liet ver- 'j-^al geplaatst zien. Is het toch in strafzaken meer bij zonder "Jle taak van het openbaar minis terie om in het belang der maatschappij zoo veel doenlijk alle bewijsmiddelen van schuld te verzamelen, op den reg ter berust niet minder de verpligting om die bewijsmiddelen uaa uw keurig aau de wet. te toetsen, en zorg te dragen dat niet door eene preventieve gevangenis buiten hooge noodzaak, een welligt onherstelbaar nadeel worde toegebragt; de reg ter moet de omstandigheden opsporen, die hem ertoe kunnen leiden om niet te straften, en vooral niet uit liet oog verliezen dat het meer de zekerheid is dat men straf beloopen zal, dan wel de zwaarte der straf, welke van de misdaad moet af schrikken. Hiermede verklaarde, hij den heer mr. Hofstede van Son geïnstalleerd als lid der regtbank. De geïnstalleerde betuigde hierop zijnen dank voor de welwillende toespraken, tot hem gerigt door de heeren officier van justitie en voorzitter. ITij verklaarde liet gewigt zijner taak in te zien, vooral omdat hij een man opvolgt die zich aller hoogachting verwierf door zijne bekwaamheid, ijver en minzamen omgang. Hij beval zich aan in de vriendschappe lijke verstandhouding met zijne medeleden en het openbaar ministerie, en rigtte vervolgens ook eenige woorden tot de heeren griffier en substituut-griffier, beneveus de in zeer grooten getale aanwezige leden der balie. De deken der orde van advocaten, de heer mr. Ph. van den Broecke, beantwoordde die toespraak kortelijk uitnaam dier balie, en verklaarde dat men zich gaarne voegt bij de vele gelukwenscliingen jegens den geïnstalleerde en daaraan een woord van dank wenscht te paren voor de aan haar, in zijne vorige betrekking, betoonde welwillendheid en loyaliteit. Het verdient opmerking dat bij deze gelegenheid weder, voor het Jierst na een zeev gry-nimeu t;jd. uit naam der balie de tot liaar gerigte toespraak is beantwoord. Naar men verneemt hebben de heeren van der Weeleen Abée alhier, bij z. exc. den minister van binnenlandsche zaken concessie aangevraagd voor eene omnibusdienst van deze gemeente op Veere. Deze dienst, die onder toezigt eener commissie van ingezetenen uit de beide gemeenten zal staan, belooft eene belangrijke verbetering in de gemeenschap te zullen daavstellen, en zal door het grootere garnizoen, dat laatstgeraelde plaats verkrijgt, in eene toenemende behoefte voorzien. Dagelijks zou er twee keeren uit iedere plaats gelegenheid zijn tot. vertrek, tegen betaling van 35 cents de persoon. Het kapitaal zal worden gevormd door aandeelen van f25, tegen een intrest van 4 pet. en eene jaarlijksclie aflossing. Tegen 1 mei dezes jaars zijn de navolgende verplaatsingen vastgesteld in het personeel cler opzigtevs van den waterstaat, in dit gewest: de heeren J. Schraver van Hoofdplaat naar St. Maartensdijk; J. Kouwenberg van Colijnsplaat naar de pro vincie Gelderland; P. J. Neijt uit Gelderland naar Colijns plaat Th. Heijblom van Kruiningen naar Goes; II. Wakkie van Tholen naar Kruiningen, en P. K. de Graaff van Goes naar Tholen. Uit Goes schrijft men ons, 12 dezer, het volgende Gisteren namiddag omstreeks half vijf ure hadden wij eene hevige hagelbui, vergezeld van donder en enkele bliksemstra len. Kort daarna bleek het dat de bliksem geslagen was in den toren te Kloetinge. Langs het ijzeren kruis daalde hij door den bal en baande zich benedenwaartseen uitweg. Spoe dig bespeurde men brand, waarop in allerijl voorzorgen wer den genomen. Der dadelijk toegesnelde brandweer, versterkt door die uit Goes, mogt het gelukken den brand spoedig meester te worden, zoo dat liet gevreesde onheil nog al geluk kig afliep. De bejaarde landbouwer Reinijnse werd in de consistorie bij die gelegenheid door eene beroerte overvallen en bleef op de plaats doodmen schrijft dit aan den schrik toe. Onder het opschrift: „Yzeren weg van Mechelen op Ter- neuzen," bevat het Nieuws- en annoncenblad van het land van Waes, het volgende, dat wij hier letterlijk overnemen. Zoo wy in ons vorig nummer gemeld hebben, is eene depu tatie van het Land van JVacszaterdag 2 maert, door den heer Minister van openbare werken te Brussel, in gehoor ont vangen. Deze deputatie was zamengesteld uit de gemeente-besturen van St. Nikolaes,Temsche,Beveren, St. Gillis, Stekene, Nieu- kerke, Cruybeke, Meerdonck, Rupelmonde, Kemseke en Clinge. De heer De Smedt van der Meyden, Burgemeester van St. Nikolaes, heeft de deputatie-leden opgeleid, en hun doelwit den heer Minister voorgesteld. liet openbaer nut, welker bestaet voor Vlaenderen en Belgien in het verwezentlyken dezer lyn en de voordeelen welke er van te verwachten zvn, zyn voortreffelykdoor de deputatie wederlegtgeworden; ook is de antwoord van den heer Minister aller voordeeli&st ge weest. Hy heeft zich in de volgende welwillende woorden uitgedrukt „liet openbaer nut der ontworpene lyn, Mynheeren is my bewezen door uwe afveerdiging zelve, die ten zeiven einde gedaen is als die van Klein-Braband. Het is grondig dat uwe bevolkingen zich aen die lyn verkleven, want ik waei deer de voordeelen die ze voor dezelve zoude teweeg brengen. Nog- tans, Mynheeren, vooraleer die lyn toe te staen, moet ik de zelve aen dekamer afvragen, en. al vorens er my toe te wenden, moet ik een administratief onderzoek by de Gemeentenen by de Koophandelkamer openen. Uit een grondig onderzoek kan vloeijen dat 's lands intrest my belet die lyn toetestaen als ook dat Belgie belang heeft dezelve te vergunnen. Dit is, Mynheeren, uwe bewering en ik vraeg niets beter dan, door de besturing der zaek geleid, daerover metU Ed. te konnen overeenstemmen, en alsdan zal het Staetsbestuerniet alleen de concessie doen maer nog door alle zyne middelen tot de uitvoering der lyn aenporren. Nu, vooraleer tot ditnoodige onderzoek over te gaen, moet ik eisschen dat de compagnie my eenigzins hare krachten van uitvoering betoone, 'tis daer de eenige conditie die ik haer stel om tot de vlytige vervulling der administrative formali teiten over te gaen." Vervolgens heeft de deputatie aen den Minister de magtige namen, op welke de compagnie zich steunt, bekend gemaekt. De Minister is hierover ten uiterste te vrede geweest, en heeft verzocht dat hem schriftelyk de bekentents hunner medewer king ge worde. De deputatie heeft denzelfden dag nog in verhandeling geweest met den heer Lancelot, zaekgelasten der compagnie Bauwens; deze heeft stellige verzekeringen gegeven dat in weinige weken aen het verzoek van den heer Minister gemak- kel vk en volledig zal worden voldaen. Wij wenschen onze Gemeenten geluk over den iever hunner Gemeente-besturen, en wy zien met vreugde den goeden uit val van hun oogwit te gemoet. Verders zullen wy onze lezers naauwkeuiïg met den voortgang der zaek, in courant houden. Men schrijft ons uit Amsterdam 10 dezer: De voorlezingen van den heer Busken ITuëtover de neder- landsche letterkunde, ook hier gehouden, zijn ten einde ge- bragt.Uwutrechtsche correspondent geeft daarvan te getrouwe resumés dau dat ik mij geroepen ach te, hoewel ik bijna alle lezingen heb bijgewoond, er u verslag van te doen. Het kan echter zijn nut hebben, te weten hoe deamsterdamsche letter kundigen over die lezingen oovdeelen; daarom wil ik u dit met een enkel woord melden. De heer Huët, die zich mogt verheugen in een, wel is waar niet zeer groot, maar met regt uitgezocht auditorium (Potgie ter, Alberdingh Thijm, Schimmel, de Genestet. Zimmerman en vele andere zeer bekwame letterkundigen, verscheidene geleerden en beschaafde kooplieden, ook vooral niet te verge ten, een tamelijk aantal dames waren er eiken avond te vin den) heeft zonder twijfel van het begin tot liet einde zijn publiek weten le boeijen; hij heeft blijk gegeven van veel over net tijdperk, dat hij behandelde, gelezen te hebben; hij heeft eene aangename, bescheiden voordragt, hoewel hij de taal lang niet onberispelijk uitspreekt; hij heefteen groote mate van vernuft, maarzoodra het „maar" verschijnt, vertoont zich de keerzijde der medaillemaar dat vernuft zelf staat bij hem al te dikwijls de waarheid in den weg. en wat mij, die met het meeste genoegen zijue theologische stukken in De gids gelezen heb, zeer is tegengevallen diepte ontbreekt bijna geheel. Hij vertelt aardig, hij blijft ook in zijne lezingen verdienstelijk novellist; als kunstkriti- kus heeft hij echter minder verdienstehet eerste is wel vol doende om een publiek te amuseren, doch het laatste is een bepaald vereischte om eene periode onzer litteratuurgeschie denis goed te beschouwen. Dit is de meening van vele letter kundigen alhier. x. Men schrijft ons uit Utrecht, 12 dezer De behandeling door het hoog militair geregtshof van het appél tegen het vonnis van den zeekrijgsraad te Vlissiugen, waarbij een marinier ter zake van moed willigen manslag was vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, eerst op heden bepaald, is wegens ongesteldheid van den president acht dagen uitgesteld. Door de heeren jhr. mr. W. Six, secretaris der rijkscom missie voor de statistiek, en II. J. Bool, commies bij liet minis terie van binnenlandsche zaken, is de medewerking dei- regering verzocht voor de uitgave van een staats-almanak. Reeds hebben zij de toezegging van alle officiële opgaven en inlichtingen, daartoe vereischt, bekomen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1