gewapend, dat zoodanig geplaatst wordt, dat men het met de meeste gemakkelijkheid op- en neerwaarts kan bewegen, waardoor men een eventuelen vijand zal kunnen beletten 1 onder het schot door te kruipen. Het schip zal eene stoom machine van acht paardenkracht en van hooge drukking ont- vangen, en acht a negen mijlen per uur kunnen afleggen. Denemarken. De staten van Holstein hebben den G dezer hunne buiten gewone zitting aangevangen, welke is bijeen geroepen om te beraadslagen over voorsteilen, uitgegaan van het kabinet van Kopenhagen, ten einde zoo mogelijk te geraken tot eene transactie, waarbij zoo wel hunne grieven als de eischen van den bondsdag te Frankfort bevrediging erlangen. Het is nog onbekend hoe die voorstellen in het hertogdom en in de ver gadering zullen beoordeeld worden, maar volgens de geruch ten zijn ze zoo vrijgevig dat meer dane'éne duitsche staat zich gelukkig zou achten in het genot daarvan gesteld te worden. Het deensche kabinet moet namelijk aan Holstein eene onaf hankelijke magistratuur, vrijheid van drukpers, regt van ver- eeniu-ing, vrijheid van godsdienst, onaantastbaarheid van woningen en personen aanbieden, en verderdeelname aan de regeringszaken der monarchie door tusschenkomst van een verantwoordelijk minister en van een bondsdag, zamengesteld uit twee kamers. Eindelijk zou het aandeel van Holstein in het algemeene budget, bij de constitutie worden bepaald op twee raillioen, in plaats van jaarlijks door de nationale ver tegenwoordiging te worden vastgesteld. Ook de laatste bepa- ling is geheel in het belang van het hertogdom, omdat het daardoor wordt gevrijwaard voor mogelijke kuiperijen. Rusland. Berigten uit St. Petersburg melden, dat op den 25 februarij eene zitting van den rijksraad heeft plaats gehad, in welke de keizer eene zeer uitgebreide redevoering heeft gehouden, en ten slotte, met eene vrij aanzienlijke meerderheid van stem men, een besluit is genomen, hoofdzakelijk inhoudende: „De lijfeigenen bekomen hunne persoonlijke vrijheidde tot dus verre bestaan hebbende betrekkingen tusschen grondheeren en landbouwers zijn ten eenemale vervallen de landlieden bekomen huis en keukentuin in vrijen eigendom, en tegen een door de regering vastgestelden prijs een stuk land tot veld-arbeid." Voor de aanwijzing van het land heeft de rijks raad het vierde gedeelte van hetgeen door de commissie was voorgesteld, aangenomen, te weten, een a. twee dessatinen (8 a 16 morgenper hoofd. Het manifest is reeds, ten bedrage van eenige honderd duizenden exemplaren gedrukt. Het zou den 3 maart zijn afgekondigd, maar men heeft dit ongeraden geoordeeld, uit hoofde de week van het karnaval op dien dag zou heginnen. Men verwacht nu de plegtige uitvaardiging op den elfden maart, op welken dag de groote vasten aanvan gen, en het keizerlijk woord „De lijfeigenschap is in Rusland ten einde" zal worden uitgesproken. Diiitschlaaid. Berlijn 5 maart. De Kreuz Zeitung bevat eene mededee- ling uit Warschau, volgens welke prins Gortschakoffden in houd van het adres der polen naar St. Petersburg heeft gete legrafeerd; het antwoord is naar men zegt ongunstig; de prins wordt wegens zijne toegevendheid gelaakt, terwijl tevens bevolen wordt Warschau in staat van beleg te verklaren. Frankfort 4 maart. Men verzekert, dat Oostenrijk binnen kort eene circulaire nota aan de verschillende regeringen zal zenden, en daarin bepaaldelijk zal verklaren dat het nimmer, en onder geene voorwaarden, den koning van Sardinië als ko ning van Italië zal erkennen. België. Brussel 6 maart. Gisteren is het in de kamer van vertegen woordigers tot stemming gekomen over het aanhangige wets voorstel betrekkelijk de uitgifte van gouden geld als wettig betaalmiddel. Na de verwerping van een amendement, strek kende om periodiek den wettigen koers te bepalen van bui- tenlandsch goud, is art. 1, behelzende dat het fransche goud in zijne nominale waarde als betaalmiddel wordt toegelaten, aangenomen met 61 tegen 42 stemmen. Art. 2, waarbij het gouvernement wordt gemagtigd tot het doen slaan van belgisch goud, ter zelfde benaming en wigt als de fransche munt, is daarna zonder hoofdelijke om vrage goed gekeurd. en het geheele wetsontwerp met een gelijk aantal stemmen als art. 1. Het thans tot wet verheven voorstel is ingediend door den heer Barthelemy Dumortier en vond een hevigen bestrijder in den minister van financien. Of laatstgenoemde hierin nu eene reden tot aftreding zal zien, wordt echter betwijfeld. Terwijl de oorlogsmarine nagenoeg geheel te niet is ge gaan, heeft het gouvernement vau de kamer eene som van J ,500,000 francs aangevraagd voor het bouwen van twee oorlogschepen. De centrale afdeeling heeft met vijf van de zeven stemmen besloten aan de kamer de verwerping dezer Yoordragt voor te stellen. Zij heeft nagenoeg eenstemmig ge oordeeld, dat eene oorlogsmarine voor Belgie geene behoefte was, en in allen gevalle, zoo zij werkelijk nut zou doen, veel grootere uitgaven zou vereischen dan het gouvernement thans voordraagt. Frankrijk. Parijs 5 maart. DeMoniteur van heden behelst een rapport van den minister van justitie aan den keizer, over de zaak van den heer Mirès. De minister spreekt daarin van de te dezer zaak in omloop gebragte geruchten men verhaalde dat Mirès zich door zijne mildheid zou hebben weten te verzekeren van de bescherming van lieden, magtig genoeg om hem voor de verdiende straf te vrijwarener werd beweerd dat het kwaad zoo algemeen en zoo groot was, dat de regering besloten zou hebben de zaak te onderdrukken, en liever de schuldigen straffeloos te laten blijven dan een schandaal te veroorzaken, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn. Deze ge ruchten zijn, volgens den minister, zoo kwetsend voor de eer der justitie, dat hij het noodzakelijk oordeelt ze onder de aan dacht des keizers te brengen. De minister voegt er bij Men mag niet dulden dat aan het gouvernement het voornemen toegedicht worde, om den sluijer te werpen over handelingen, die de volle gestrengheid der strafwet verdienen. Hi j herinnert de woorden des keizers, die reeds bij den aanvang dezer zaak bevolen heeft dat het regt zonder aanzien despersoonszijnen loop moest nemen, en berigt dat de instructie met zorg en ge duld wordt voortgezet, dat men zich daarbij door geene hin derpalen laat afschrikken, en dat de justitie in elk geval hare taak getrouw zal vervullen. Bij het wetgevend ligchaam zijn een aantal amende menten ingekomen, waaronder er zijn. waarbij de wensch geuit wordt, dat de kamer den inval in het koningrijk dei- beide Sicilien door eene armee, zamengesteld uit revolution- naire bestanddeelen, afkeuren zal. Daar tegenover staat een ander amendement, waarin de wensch wordt geuit, dat de wijze beginselen der niet-interventie eindelijk eens op Rome toegepast zullen worden en dat de fransche troepen door hun vertrek Italië meester van zijn lot zullen laten. In La patrie leest men betreffende het gebeurde te Warschau eenige regelen, die opmerking verdienen, omdat zij voorkomen in een blad, dat nu en dan het gevoelen der fransche regering te kennen geeft. Dat blad zegt: „Wat in dez^nationale beweging treft, is de eenstemmigheid in het pro test, alsuiede de eenstemmigheid in het besluit om het terrein der wettelijkheid niet te verlaten. Wat wil die zoo belang wekkende poolsche bevolking, welke sedert zoolang de edel ste en levendigste sympathie in de wereld verwekt? Verlangt zij eene omwenteling? Voorzeker neen. Zij eischt den terug keer tot de staatsregeling, welke bij de tractaten van 1S15 haar geschonken, door Europa opliet weener congres gewaar borgd en sedert 1831 geschorst is. Een adres in dien geest is aan den keizer opgezonden. Men mag hopen, dat de jeugdige souverein, die sedert zijne troonsbestijging reeds veel gedaan heeft in het belang der liberale begrippen, voor Poiens smeek bede niet doof zal blijven. Wat te Warschau is gebeurd, ;s geen oproer dat in bloed gesmoord wordt. In de politiek kan men de smartkreten niet smoren. En te Warschau is het niet een opgestaan volk dat wraak roept, maar eene bevolking die geregtigheid eischt." De aangekondigde brochure van Louis Veuillot. De paus en de diplomatie, is verschenen. Aan het slot van het ge schrift heeft hij den brief opgenomen, waarbij de minister de Persigny afwijzend beschikt oj) zijn verzoek om vergunning tot de oprigthig van een nieuw blad. De navolgende zinsneden, voorkomende in (le inleiding en in het begin van het vijfde hoofdstuk, doen den geest kennen, in welken de hoofdbestuurder en redacteur van het opgehe ven dagblad LTmivers zijne brochure heeft geschreven „Het komt er weinig op aan, of de paus, nadat hij eenvou dig bisschop van Rome is geworden, daar ter stede meer of minder grondgebied zal bezitten; of de ingang \an het Vati- caan, nadat deze de ingang der catacomben is geworden, door een fransch soldaat of dooreen piemoiUeesch soldaat zal wor den bewaakt; of de gevangene deze, dan wel gene gevange nis zal bijwonen. Deze zoogenaamde beslissing van het han gende vraag-tuk, welke reeds is voorgesteld door de heeren About, Cay la en andere publicisten van dien stempel, issleehts een voorbijgaand middel om tusschentijds de publieke aan dacht bezig te honden. Men moet het wezenlijke vraagstuk duidelijk stellen, oin te kunnen komen tot de wezenlijke op lossing. Geraakt Rome eenmaal op de eene of andere wijze, door het middel der onteigening, buiten het bezit van den paus, waarna ook weldra de wereld zonder paus zal zijn, dan blijft nog altijd een groot vraagstuk onbeslist, en dat wel het voor naamste aller vraagstukken, waarmede de heer de la Guéron- nière zich volstrekt niet heeft bezig gehouden. Wat wordt er namelijk van Frankrijk, van Rome en van Italië wat wordt er van de wereld, zonder het pausdom Thans plaats ik mij op den laatsten trap, welke het doel van het streven der revolutie is, en alzoo veel verder dan graaf cli Cavour met zijne kleine op de hersenschimmige beginselen van Mazzini gegronde berekeningen ooit heeft willen komen, en dan stel ik mij dien nieuwen toestand voor oogen, in wel ken het menschiiom zich niet heeft bevonden sedert de rege ring van Nero de wereld zonder het pausdom En wat nu zou er in de wereld geschieden, indien het mis drijf werd volvoerd en de paus uit de wereld gedreven Om dit te weten, is het voldoende dat men het oog slaat op de we reld, gelijk die was in den bloeijenden tijd, toen de paus niet bestond. De wereld vóór den paus. de wereld zonder den paus, is niets meer of minder dan het heidendom." Aan het slot zijner brochure geeft de heer Veuillot te ken nen, dat hij zeer goed weet. dat zijn geschrift niets zal uitwer ken. en onbeantwoord zal worden nedergelegd. naast zoo vele andere, die hebben moeten strekken tot verdediging van het zoo zeer verguisde hoofd der kerk. maar «lat hij heeft willen sjireken, om zijne stem te voegen bij de weinige protesten, welke worden vernomen, thans nu de leugen zegevierend het hoofd opsteekt. In de gegevene omstandigheden moet, vol gens den heer Veuillot, elke christen voor oogen houden, dat de verrader van de waarheid niet alleen hij is, die haar krenkt door geveinsde taal, maar ook bij die schroomt om haar vrije lijk en openlijk te verkondigen. Op eene particuliere scheepstimmerwerf nabij Toulon zijn, onder leiding van ingenieurs der keizerlijke marine, twee geblindeerde fregatten voor rekening van het sardinische gouvernement gebouwd en reeds te water gelaten en op den zelfden voet zullen nog twee vaartuigen van die soort voor de sardinische vloot, welke vijf zulke schepen zal moeten bevatten, worden gebouwd. Het Journal de Constantinople, van het gebeurde met het bankiershuis Mirès gewagende, zegt dat de nieuwe turk- sche leening daarin zoo goed als niet betrokken is. Volgens berigten uit Marseille ziet men aldaar dagelijks I eene menigte der vroegere vrijwilligers van Garibaldi, en. daaronder vooral vqfjl engelschen aankomen, om naar Italië i scheep te gaan. j Parijs 7 maart. Gisteren zijn de vijfde toten metde tiende paragrafen van het adres van antwoord door den senaat be handeld en aangenomen. Daarbij is goedgekeurd een amen dement, behelzende verwijzing op de inlijving van Savoye en Nizza „naar aanleiding van een tractaat, hetwelk bekrachtigd werd door den volkswensch." Op eene vraag van den kardinaal Mathieu, betrekkelijk de beschuldigingen tegen de fransche troepen in Syrië nu en dan uitgebragt. dat zij de maronieten oogluikend bloedige wraak laten nemen, antwoordde de minister Billault dat het gouvernement het tijdstip niet geschikt acht om overeen onderwerp waaromtrent de onderhandelingen aanhangig zijn, thans in den senaat uit te weiden. De conferentie te dier zake komt eerlang weder bijeen, en er is alle reden om te hopen dat het mandaat, thans aan Frankrijk opgedragen om Syrië te bevredigen, zal verlengd worden. Intusscben gelooft de minister dat aan de verspreide lasterlijke geruchten geen geloof mag worden geslagen. In de zitting van heden is onder andeven ook bet amende ment ten gunste der wereldlijke heerschappij van den paus in beraadslaging gebragt. Uitnaam der groote meerderheid van de commissie van redactie, heeft de heer Casabianca het woord gevoerd tot bestrijding van dat amendement. Hij drong daarbij aan. dat de senaat vertrouwen stelle in de rege ring. en hield staande dat noch de commissie, noch het gou vernement er aan denken om den oppersten kerkvoogd der katholieken te verlaten. Het amendement werd daarentegen ondersteund door de heeren de Bourqueney, de Padoue en Barthe. Laatstgenoemde rigtte daarbij tot Sardinië het verwijt, dat het de raadgevingen van Engeland opgevolgd en die van Frankrijk in den wind geslagen had. Ook in den heer Baroche. minister, president van den raad van state vond het amendement een bestrijder. Deze betoogde dat het adres voldoende is, terwijl door niets het vermoeden bevestigd wordt dat onze troepen uit Rome zullen worden terug ontboden, maar het tegendeel duidelijker schijnt te blijken. Het amendement is ten slotte verworpen met 79 tegen 01 stemmen, en daarop werd de zitting verdaagd. In diplomatieke kringen verzekert men dat de gezanten van Oostenrijk en Rusland aan den minister van buiten- landsche zaken Thouvenelopheldering hebben gevraagd over sommige zinsneden der rede van prins Napoleon in den senaat, welke hun voorkomen als eene strekking te hebben, die vftor de rust van Europa in de toekomst minder bevredi gend zou zijn. Het is met zeer waarschijnlijk dat Rusland hiertoe zal overgegaan zijn, maar het ware verklaarbaar dat de oostenrijksche gezant. wiens land van zoo nabij is betrokken bij deze zaak, en wel omdat zijne politiek en rege ringsdaden niet gespaard werden door den prins inlich tingen vroeg. De minister van buitenlandsche zaken zal hem echter niet veel anders of meer hebben kunnen zeggen dan hetgeen de heer Billault reeds in den senaat heeft verklaard, namelijk dat de fransche regering alleen verantwoordelijk is voor hare eigene handelingen en het gesprokene door hare officiële agenten, en geenszins voor de zienswijze, welke door de leden der vertegenwoordiging of van den senaat worden uiteen gezet. Italic. Volgens berigt uit Rome en Turyn, door L'inde'pendance beige medegedeelil, is men daar vrij stellig in de verwachting dat de sardiniers niet lang meer toeven zullen om Rome te gaan bezetten, en algemeen houdt men zich overtuigd dat de voorgenomen reis van prins Napoleon naar zijnen schoon vader koning Victor Emmanuel, welke thans zou bepaald zijn op het einde van maart, het signaal zal worden van nieuwe incidenten, die allezins ongunstig zullen zijn voor de pauselijke regering. Men verneemt dat al de benden, die de detachementen van het sardinische leger in de Abruzzen de handen vol werk gaven, in de pauselijke staten terug getrokken en op bevel van koning Frans II ontbonden zijn. 3tTti)ïmu3{,n. Volgens telegrafisch berigt is heden ochtend het kofschip Catharina, gez. J. Pander, van Newcastle naar hier besterad, bij Wassenaar gestrand. De equipage is gered. Éjtxnüelsbmgten. Overzigt der weck. Rotterdam S maart. De aanslag der voorjaars koffij-veiling, bestaande uit ruim 462,000 balen, heeft geen merkbaren invloed uitgeoefend.de prijzen zijn gedrukt, zonder die evenwel lager te kunnen noemen. Rijst met zeer onbeduidenden handel in gepeld ongepeld iets lager. Thee stil. In specerijen niets omgaande. Graanmarkten. Amsterdam 8 maart. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 3SJ. Lijnolie op zes weken f31. Oostburg 6 maart. v De aanvoer van granen was heden niet zoo groot a]s Voor gaande weken. en er bestond weder goede vraag tót Vorige prijzen, voor drooge tarwe en goede gerst. Puike tarwe komt weinig voor en men kocht bij gebrek daaraan ook de mindere

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3