MIDDELRURGSCHE COURANT. N°" 30. Zaturdag 9 Maart. C^Vi'"rQx «AOKH, 1861. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te» 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs vau gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. öinncnlauöscijc tijöingén. Middelburg; 8 maart. Wij vernemen dat het comité voor het in junij dezes jaars alhier te houden zesde zeeuvvsch muziekfeest er in geslaagd is om van de volgende personen toezegging te ontvangen tot vervulling der solo-partijen in de onderscheidene uit te voe- rene nornmers, als mevrouw Offermansvan Hove, te Am sterdam, sopraan, de heer C. GÖbbels te Aarweiler, tenor, terwijl eene verdienstelijke dilettante, mevrouw J. van de GraftMisser alhier, welwillend de alt-partij heeft op zich genomen. Men schrijft ons uit 'sGravenhage 7 dezer „Met volkomene zekerheid kan ik u van de zamenstelling van een ministerie nog niets melden, maar wel als zeer waar schijnlijk dat de combinatie in uw laatste nomraer medege deeld, binnen weinige dagen zal tot stand komenzij het dan al of niet met eenige wijziging. „Het schijnt n. 1. nog niet bepaald of de oprigting van een afzonderlijk departement voor openbare werken, tegelijk met de opheffing van de beide departement voor eeredienst, zal verwezenlijkt worden. „Hoewel ik mij niet tot de echo wil maken van de geruch ten, die in de laatste dagen in zoo ruime mate verspreid zijn, en waarvan het eene al ongeloofelijker is dan het andere, wil ik u toch met een enkel woord spreken over den heer Rochus- sen, die zoo als men mij verzekert, werkelijk een tijd lang met de vorming van een kabinet is belast geweest. Terwijl aan den eénen kant zeer veel tegen de waarheid van dit berigt scheen te moeten pleiten, verkreeg het aan den anderen kant toch weder geloofwaardigheid, indien men zich dehoogegunst herinnerde, waarin genoemde heer bij Z. M. staat, getuige den brief des konings aan dien staatsman, opgenomen in de Staats courant. De heer Rochussen zou zich, naar men zeide, met de portefeuille van buitcnlandsche zaken belast hebben; doch voor welk departement ook optredende, zou hij bezwaarlijk voor de tegenwoordige kamer hebben kunnen verschijnen, die hein in december jl. door de verwerping van het budget van koloniën tot aftreding noodzaakte. Het lag dus voorde hand, dat er op de vorming van een ministerie Rochussen eene ont binding der tweede kamer had moeten volgendoch dezen stap zegt men, dat, na de hulde welke die kamer onlangs den koning gebragt heeft, van hooger hand onraadzaam werd gekeurd. „Echte hagenaars, die op de teekenen der tijden en des hofs acht geven, beweerden nog dezen morgen dat het niet zoo spoedig gelukken zou een ministerie zamen te stellen, hetgeen zij opmaakten uit de omstandigheid, dat het bal ten hove, hetgeen dezen avond had moeten plaats hebben, afge zegd was. Het schijnt dat men onbezwaarde harten noodig acht voor een behoorlijk bal. En nu ik toch aan dit onder werp ben, kan ik hierbij voegen.dat de koning gisteren avond het bal bij den belgisehen gezant met IID. tegenwoordigheid vereerd en met mevrouw Dujardin, de gemalin van den am bassadeur, gedanst heeft. Dit was voor het eerst dat Z. M. aan een feest bij den vertegenwoordiger van den koning der belgen deel nam. Ook de koningin was tegenwoordig en nam, na het bal, deel aan het souper. Het zal overbodig zijn hier nog bij te voegen, dat de prinsen en de élite der haagsche maatschappij aan dit feest luister bijzetteden." Jl. dingsdagzijn door den heer mr. P. Hofstede van Son, tot hiertoe substituut-officier van justitie, nieuw benoemd regter in de arrondissements regtbank alhier, voor het provinciaal geregtshof in Zeeland de voorgcschrevene eeden afgelegd in ïaatstgemelde betrekking. Door Z. M. is vergunning verleend tot de uitgifte van nog vijftig duizend loten der algemeene verloting ten voordeele der ongelukkigen door den watersnood, zoo dat het getal loten gebragt zal worden op 50,000. Voortdurend berigten de dagbladen de inzending van be langrijke prijzen voor die verloting, waardoor zich de leden van het koninklijk huis ook hebben onderscheiden. Bij de hier gevestigde sub-commissie moeten ook reeds een aantal prijzen zijn ingekomen, terwijl het getal door haar ge debiteerde loten reeds meer dan 2400 bedraagt. Als eene bijzonderheid meldt het Nieuws- en advertentie blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat bij de loting voor de nationale militie te Neuzen, de zoon van den veerschipper A. Harte, een vrij nommer bpeft getrokken, even als vroeger achtervolgens zijne zes bvcitjic's. Een gelijk geval met .ze- vrijgelotene broeders zou, naar men zegt, daags te voren bij de loting te Hulst hebben plaats gehad. Volgens de Nederlandsche staatscourant bedraagt de op brengst der algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, voor zoo ver daarvan reeds bij het departement van binnenlandsche zaken opgaven zijn ingekomen, in het geheel f 758,977.16$, waarvan fl63.14$ met bepaalde bestemming. Daarin is bijgedragen door het vorstelijk huis te zamen f 65,000 en door H. M. de koningin van Zweden f3000, en voortsin de provincie Noordbrabant f 35,772,27$, Gelderl. f75,670,02$, Zuidholland f 190,752,21 Noordholland f 158,989,64, Zeeland f 27.600,12, Utrecht f 56,031,28$, Friesland f 47,712,59$, Overijssel f 32,779,15, Groningen f 37,719,55$, Drenthe f 13,342,82$, Limburg f 14,497,18. Wanneer men van tijd tot tijd in buitenlandschegeschriften berigten over ons land leest, zoude men niet ongeneigd worden tegelooven.wij nog altijd bij onze naburen beschouwd worden als de chinezen van Europa, ten minste niet beter dan de in woners van hethemelsche rijk bekend zijn.Eene nieuwe proeve daarvan komt voor in de Illustrated london-news van 19 januarij 11. waar van de ramp der overstrooming het volgende te lezen staat, onder het opschrift: Overstroomingen in Hol land. Er hebben in Holland groote overstroomingen plaats gehad, maar de laatste berigten melden, dat zij. hoewel lang zaam, afnemen; een groot deel der bevolking heeft alles wat zij bezaten verloren en zijn in gevaar van koude en honger om te komen; de koning heeft bevolen dat de ongelukkigen van brood uit de militaire bakkerije'v.en dekens uit de magazijnen der garnizoenen zouden voorzien worden. De Baardwijksehe overlaat is nu geheel overstroomd. Het water klom zoo spoe dig. dat in 3 uren de overtogt onmogelijk werd. Verscheidene voerlieden,die de rivier overstaken,moesten hunne vrachten in den loop laten en zich op hunne paarden redden. De verwoesting van den Bommelwaard is nog vreeselijk. De dorpen Iiedel, Ammerzoden. Druel, Kerwyk en andere, over eene oppervlakte van 57000 bunders (220 vierkante mijlen) zijn zoo hoog overstroomd, dat bijna niets dan de nokken der daken van de huizen te zien is. Duizende menschen en honderden koeijen en ander vee staan op de dijken met zeer weinig voedsel onder hun bereik. Te Kerkwyk zijn 300 raen- schen met zeer weinig voorraad in de kerk gevlugt. Om de ramp te volmaken, is te Hedel.de school, waarin vele inwo ners gevlugt waren, afgebrand, waarbij vele menschen het leven verloren. Men ziet hieruit dat volgens de Illustrated london-news, vóór 19 januarij het water reeds viel, dat de berigtgever de tijding dat de Baardwijksehe overlaat werkte, heeft veran derd als of die overlaat een polder of dorp ware, die over stroomd was, dat het dorp Druten herdoopt is in Druel, en dat men zich de moeite niet heeft gegeven om Kerwyk of Kerkwyk als vaste naamspelling aan te nemen. De panjsche Illustration hoewel thans het eigendom eens hollanders, maakt het niet beter men zie slechts zijne beschrijving van de overstroomingen in zijn nummer van 16 februarij. De hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hooge- school te Leiden, W. II. de Vriese. die in 1857 door onze re gering belast is geworden met eerie wetenschappelijke zending naar Nederlandsch Indie, is jl. zondag in het vaderland terug gekomen. Men mag dus verwachten eerlang den uitslag zij ner nasporingen en werkzaamheden aldaar, in verband staande met verschillende deelen van het cultuurstelsel, we reldkundig te zien worden. De Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren deelt mede dat de Nederlandsche handelmaatschappij weder eene aan vrage naarscheepsruimte voor bare gewone beurt-bevrachting heeft gedaan en wel op de onlangs bekend gemaakte voor waarden. Met eene in 'toog loopende letter wordt daarbij echter gevoegd„Het verband op <le uitgaande ruimte is geheel opgeheven." De gemeenteraad van'sllertogenbosch, heeft op voorstel van een zijner, leden bij acclamatie besloten, openlijk dank te brengen aan de leden der commissie voor de noodlijdenden door watersnood aldaar, wegens de gewigtige diensten, en den onvermoeiden ijver ter redding, ondersteuning en verpleging der slagtofFers. De Kölnische Zeitung deelt mede, dat te Bonn eene collecte aan de huizen zal plaats hebben en dat twee derden van de opbrengst aan de noodlijdenden door den watersnood in Nederland zullen gezonden worden; een derde is bestemd voor Rhijn Li uisSen, waar 'bet hooge water mede schade heeft be rokkend. Door de koninklijke koorzangmaatschappij te Brugge is in de afgeloopene maand een concert gegeven, ten gunste der noodlijdenden door den watervloed in Nederland. Daarbij was het orchest uit 150 leden zamengesteld, waarvan om streeks 70 zangers. Geheel de onzuivere ontvangst van 3132.50 francs is aan den nederlandschen gezant te Brussel ter hand gesteld. In L'indépendance beige wordt een brief medegedeeld, aan de redactie van dat blad gerigt door de te Amsterdam gevestigde commissie ter voorziening in de behoeften der overstroomde streken. Daarbij verklaart die commissie, tot dit dagblad hare toevlugt te nemen om openlijk haren dank te betuigen voor de velerlei bijdragen uit Belgie bij haar ingekomen. Door vijf en twintig stuurlieden van haringschepen zijn aan het Koninklijk nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht journalen ingeleverd, de waarnemingen bevattende, welke door hen in I860 ten behoeve der zamenstelling van eene haringkaart gedaan werden. De minister van binnen landsche zaken, daartoe gemagtigd bij koninklijk besluit van 10 maart I860, no. 53, heeft, overeenkomstig het advies van den hoofddirecteur van gemeld instituut, wegens het leveren der beste waarnemingen toegekend eene premie van f 50 aan H. van Luik, stuurman van de Volharding, uitgerust te Vlaar- dingen, en eene van f 20 aan elf andere stuurlieden. De Provinciale geldersche en nijmeegsche courant deelt een brief van den pruissischen minister van der Ileydt mede van 29 januarij jl., waarin deze verklaart, dat de pruissische regering de aansluiting vau de nederlandsche spoorwegen bij Venlo niet zal toestaan vóór dat de aanleg van den spoorweg van Crefeld over Cleef. Nijmegen naar den nederlandschen rijnspoorweg is verzekerd. De Utrechtsehe courant behelst de volgende mededeeling, geteekend Buys Ballot. Toen in de vorige maanden medelijden en zorg ieders hart vervulde, ware het ongepast geweest er op te wijzen hoe de koude in het westen en het oosten veel strenger was dan bij ons. En toch beeft in de kersdagen in Engeland eene koude zich doen gevoelen zoo streng als in ons land. dat toch niet zoo gematigd in klimaat is als Engeland, zoo veel ik weet. nooit is opgeteekend: 15° onder nul van Fahrenheit. In Moskou is drie maal het kwik bevroren geweest, 40° onder Fahrenheit, en in Petersburg was het meermalen nabij. Daar is die hevige koude ook nog voorgekomen, toen de dooi bij ons reeds was aangevangenzoo dat liet algemeen heerschend gevoelen, dat de koude eerst daar en dan hier zich doet gevoelen, even als meermalen, weersproken is. Sterken wind hebben wij zeld zaam gehad, even alsook zeldzaam groote barometer-verschil len, maar nu met den 1 maart begon dat verschil toe te nemen. Tusschen Frankrijk en Engeland was het reeds den 28 febr. gvooter dan van 10 trim,, den 1 maart 15, den 2 14.5. den 3 tusschen Brest en Utrecht 13. Reeds van den 1 maart af konden wij dus op onze hoede zijn, ofschoon toen tusschen Maastricht en den Helder het verschil van 3.5 nog niet de waarschuwende grootte van 4 rnm. had bereikt. Den 2, des morgensten 8 ure, bedroeg het 5.5 min. en in den daarop vol genden nacht deed zich de storm dan ookhooren. Gedurende dien storm klom het verschil nog hooger. Den 3 des morgens bedroeg het nog 7.2 min. Wij hopen. dat. een en ander schip den 1 en 2 maart zich daar door zal hebben laten afschrikken om zee te kiezen, hoewel de barometer overigens niet laag stond, en dat gezagvoerders van schepen, die deze waarschu wing in den wind hebben geslagen, maar dan, zoo als reeds meermalen voorkwam, ook met averij weder binnen moesten vallen, dit openlijk zullen erkennen, opdat in het vervolg anderen zich daaraan spiegelen. Naar men verneemt heeft de zweedsche regering zich tot ons gouvernement gewend, met verzoek om ingelicht te wor den nopens het voorkomen van de besmettelijke longziekte onder de runderen, en van eene besmettelijke ziekte onder de paarden in ons land. gedurende liet jaar 1860, en is de rege ring bezig de daarvoor noodige bouwstoffen te verzamelen. Uit Leeuwarden wordt aan het Algemeen handelsblad ge schreven: De besmettelijke longziekte onder liet rundvee is gedu-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1