MÏDDELRURGSCHE COURANT. JV°' 27. Zaturdag 4861. 2 Maart. 2lonlton0tgtngen <3innÉnlanösr!]c lijöinflcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz1, van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt Yoor elke planisiug. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. a )»ni.v T VAN HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAXBESTEDING. Burgemeester en wethouders van de gemeente Wolphaarts dijk 'zullen op vrijdag den 22 maart 1861, des voormiddags ten elf ure, in liet parochiehuis aldaar, publiek, bij enkele inschrijving aanbestedenhet amoveren van eeii woon huis én het bouwen van een nieuw schoollocaal te Wolphaartsdijk. met bijlevering van materialen, waarvan het bestek tegen betaling van f 1 is verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaren F. Kleeuwens zoon te Goes. De aanwijzing in loco zal,plaats hebben op woensdag den 20 maart 1861, des voormiddags ten 10 ure, zijnde nadere inlichtingen te bekomen bij den heer J. Soutendam, civiel ingenieur te Goes. Wolphaartsdijk den 27 februarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. VAN STILIEN. De secretaris, B. DE REGT. Middelburg X maart. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den voormaligen postdirecteur te Vlissingen, 1'. A. D. Schouten. Bij een uitvoerig arrest heeft het hof dezen schuldig verklaard aan de hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde verduistering van gelden, welke hij als réken pligtig en verantwoordelijk 'bestuurder voor het rijk onder zich had. Voor het overige is echter aan genomen dat er allezins verschoonende omstandigheden aanwezig waren, daar geenerlei ontrouw is gepleegd jegens bijzondere personen, maar alleen jegens het hoofdbestuur der posterijen, aan welk bestuur tevens de controle over zijn be heer was opgedragen en bij hetwelk de beschuldigde zich telken reize, op de door hem opgemaakte en ingezondene maandstaten, als schuldenaar voor het in kas gebleven saldo heeft gesteld, zoo dat reeds in de maand mei I860 uit dien ver- antvvoordingstaat bleek dat het onder hem verbleven saldo meer bedroeg dan zijne geheele borgstelling. Bij gevolg moet het te kort geacht worden geenszins te zijn verholen geweest voor dat hoofdbestuur, en kan worden aangenomen dat bij den beschuldigde geen bedriegelijk opzet heeft bestaan tot verduistering van de hem toevertrouwde gelden, maar hij veeleer door zijne benarde huisselijke omstandigheden eens deels daartoe gebragt. en anderdeels later in de vrijwillige herstelling belemmerd is. Op grond van art. 6 der wet van den 29 junij 1854 (Staats blad no. 102) is de beschuldigde derhalve veroordeeld tot eenecorrectionnelegevangenis voor den tijd van een jaar, eene geldboete van f 200 cn in de kosten van het proces. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier i6 ont- vaugen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, een verslag van den handel te Lubeck, gedurende het jaar i860. Thans zijn ook de nog ontbrekende opgaven uit deze pro vincie, betrekkelijk de opbrengst der algeineeue collecte voor le noodlijdenden door den watersnood, ontvangen, als te Noordwellef 150,23^ Overslag17,41^ Renessev101,44 Serooskerke (Schouwen)42, St. Jansteen155, Stoppeldijk76,33 Zuiddorpe115, De collecte heeft alzoo in al de gemeenten van Zeeland op- gebragt f 27,600,12. Hierbij komt het vroeger ingezamelde f34,326,18, voorts hetgeen na de collecte van 19 februarij is ontvangen, te Middelburg f418,221, te Vlissingen f S0,te Zonnemaire (reeds vroeger vermeld) f 100,zoo dat het gezamenlijk bedrag is f 62,524,521. Uit 's Gravenhage wordt ons het volgende geschreven Ik verneem, dat bij de belgische kamer van vertegenwoor digers een wetsontwerp is aanhangig gemaakt, tot het vcr- leenen van concessie voor een spoorweg, die van gewigt zal zijn voor uwe provincie. Ook bij de nederlandsche regering is daarvoor concessie aa^gg^r^gil. cn ik heb grond om te verwachten dat' die verleend za! worden. Het doel is namelijk, een spoorweg aan te leggen, die, van Mechelen uitgaande, naar Neuzen en Breskens zal loopen. De aanvrage om concessie is, namens de spoorwegmaat schappij, die zich met dit doel heeft gevormd, aan den minister van openbare werken in Belgie en aan den koning der Neder landen gedaan door den heer F. J. Bouvvens, architect-inge nieur der stad Mechelen. De ontwerper stelt zich van die lijn gunstige gevolgen voor. Zij komt aan de Noordzee uit, op een punt dat met geen ander gedeelte van Belgie in verbinding staat. Zij is als het ware eene voortzetting vau den keulschen spoorweg, over Luik, Verviers en Leuven, van Mechelen naar Breskens. en brengt aldus eene regtstrceksehe verbinding tusschen Londen en Keulen tot stand. Bij een enkelen blik op de kaart ziet men dat Londen, Breskens, Mechelen en Keulen op eene regelmatig voortgaande lijn gelegen zijn. Verder worden door de nieuwe lijn de belangrijke fabriekplaatsen in Belgie in nadere gemeenschap met Zeeland, en bij gevolg met Hol land gebragt, terwijl omgekeerd ook deze gewesten voor hunnen handel en verkeer met Belgie voordeel zullen ver werven. Nergens komt de ontworpen lijn iu botsing met bestaande of verkregene regten; zij concurreert met geen staatsspoor weg en met geen particulieren spoorweg, en volgens de verze kering van den ontwerper, bestaan er in hare rigting geene goed georganiseerde openbare of bijzondere inrigtingen van vervoer. De spoorweg zal de nederlandsche grens overschrijden nabij Cliuge en dan een afstand van S uren doorloopen hebben. Het gebied, dat van dit vervoermiddel gebruik kan maken, is een district, rijk in landboiifc' en nijverheid, cn worde ge schat ruim 40S,000 inwoners te tellen. Hierbij komt de be volking van Zeeland, geschat op 140,000 zielen. Verder rekent men veel op de reizigers, die dezen regten weg tusschen Londen en Keulen zullen kiezen. Op nedevlandsch grondgebied loopt de li jn van Cliuge over Hulst, Axel, Neuzen, en over den Brakman naar Breskens. „In dat gedeelte van Zeeland waardoor de spoorweg zou loopen," zegt de aanvrager van concessie, „vindt men geene zoo bevolkte plaatsen als men van Mechelen naar de neder landsche grens aanhoudend aantreft; maar daarentegen is er de landbouw tot den hoogst en trap van bloei gebragtnergens kan men bloeijender velden of rijker voortbrengselen zien. En toch, in weerwil van die omstandigheid, is de prijs der landerijen daar tamelijk laag, ten gevolge van het gebrek aan verkeermiddelen en van de dunheid der bevolking. De nu ontworpen spoorweg zou binnen twee jaren de waarde der landerijen doen verdubbelen in die geheele streek; debunder die thans voor 3000 francs verkocht wordt, zou zeker 6000 francs en hooger gaan gelden. „De voortbrengselen van den bodem, als tarwe, gerst, haver, meekrap, vlas, enz. enz., alsmede de opbrengst der vissche- rijeu, zouuen naar alle groote plaatsen in Belgie kunnen ge zonden worden door middel van dien spoorweg van Mechelen naar Breskens, die omgekeerd al de producten der belgische nijverheid naar Zeeland zou overbrengen. Om van het vele maar e'e'n punt aan te roerende belgische steenkolen zouden in Zeeland weldra den turf en het hout kunnen vervangen, tot groot gerief der talrijke meestoven. Die kolen zouden ook in groote hoeveelheid in het land van Waes kunnen geplaatst worden, alwaar zij nu door de hooge vervoerkosten bijna onverkrijgbaaar zijn voor de middenklasse." Breskens is het eindpunt van den spoorweg. Door middel van eene geregelde stoombootdienst zou men van daar in twintig minuten te Vlissingen kunnen komen, alwaar men gemakkelijke gemeenschap vindt met Middelburg, het eiland Walcheren en een gedeelte van Holland. Breskens en Neuzen, vooral dit laatste, zijn twee veilige havens en bij alle weder toegankelijk. De engelsche stoom- booten zouden te Breskens de naar Duitschland bestemde reizigers en goederen kunnen aanbrengen. Tot nog toe moeten zij de Schelde r.aar Antwerpen opvaren en dan van de haven naar het station en van het station naar Mechelen vervoerd worden. Deze weg. die 8 uren vordert, zou door den nieuwen spoorweg van Breskens naar Mechelen regtstreeks in 1uur worden afgelegd. De lengte van dezen spoorweg bedraagt 90 kilometers en men rekent op eene ontvangst van 2,700,000 francs 'sjaars. Na aftrek der kosten van administratie en onderhoud zou dit 5 pet. intrest en meer dan 5 j>ct. dividend per actie overlaten. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op 11- millioen francs, verdeeld in 28.000 actiën, elk van 500 francs. De maatschappij vraagt geene rentegarantie of subsidie, maar daarentegen twee gunsten 1aan de'belgische regering: de vergunning om te Tamise eene brug*over de Schelde voor den spoorwegen voetgangers te leggen, en daar een tolgeld van voetgangers en vee te mogen heffen 2. aan de nederlandsche regering: afstand aan de maat schappij van de moerassige gronden, waarover de spoorweg tusschen Neuzen en Breskeus moet loopen en die begrensd worden door den Nieuw-Terneuzenpolder, Loovenpolder, Koudenpolder. Philippinepolder, Isabellapolder Inlaag, Cla- rapolder, Kapitalendam-polder, Magdalenapolder. Mariapol- der, Biervliet, Beukélspolder en de nieuwe bedijking van de Hoofdplaat. De maatschappij wenscht die gronden droog te maken en in cultuur te brengen. Uit Colijnsplaat wordt ons gemeld, dat aldaar in den avond van 22 februarij eene soirée litteraire et tnusicale is gegeven in den vorm eener openbare vergadering van het departement Noord Beveland der maatschappij Tot nut van 't algemeen, in het daartoe toepasselijk versierde schoollokaal. Dooi- eenige dilettanten uit Colijnsplaat, Cortgene. Cats en Middelburg werden aldaar onderscheidene voovdragt en gehouden en vocale en instrumentale muziekstukken uitgevoerd. De op brengst, bestemd voor de noodlijdenden door den watervloed, bedroeg f60. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt. dat, blijkens mededeeliug der belgische regering, het belgische lichtschip, liggende in het zeegat de "Wielingen, bij de Paardenmarkt (Wester Schelde), welk lichtschip ten gevolge van den ijsgang in de maand januarij jl. werd wegge nomen, weder is herplaatst. Om een oppervlakkig denkbeeld te geven vaji de behoefte, waarin nog eenen geruimen tijd tot leniging 'van de ramp door den watersnood veroorzaakt, zal moeten voorzien wor den, vermeldt de Utrechtsche courant uit eene haar medege deelde opgaaf de berekening van hetgeen tot dat doel alleen in den Bom meier waard wordt vereischt. Voor voeding van 7000 personen gedurende drie maanden fS0,000; voorliet vee f60,000, dus te zamen eene som van f 140,000, terwijl de districts-commissie op 23 februarij slechts nog f 60Ö0 in kas had. In de dingsdag te Zwolle aangevangen buitengewone ver gadering der staten van Overijssel, die door nagenoeg alle leden werd bijgewoond, is, alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, besloten een adres van hulde aan Z. M. den koning aan te bieden, voor zijne beraoeijingen en edel voor beeld bij den jongsten watersnood. De Hollandsche maatschappij van landbouw heeft weder een wedstrijd van grasmaaiwerktuigen enz. uitgeschreven. Deze zal gehouden worden in de eerste helft van junij 1S61 oj) de gronden van den heer B. A. baron vanVerschuer, in den Haarlemmermeerpolder, f1200 worden beschikbaar gesteld om door de commissie van beoordeeling te worden verdeeld in twee of meer prijzen voor iedere soort, alsgrasmaaijers voor paardenkracht f 500. hooischudders f250. paardenharken f200, voertuigen voor 1 of meer paarden f 150, handgereed schap f 100. Bovendien worden er getuigschriften toegekend. Dadelijk na de beoordeeling worden de prijzen aan de inzen ders der bekroonde werktuigen en gereedschappen ter hand gesteld. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is berigt ingeko men van den lieer thesaurier des konings, dat Z. M. voor het volgende tooueeljaar aan het fvansclie tooneel weder een subsidie van f 20,000 heeft toegekend. Uit 's Hertogenbosch wordt van den 25 februarij aan de Amsterdamsche courant geschreven Heden heeft zich hier ter stede gevormd eene commissie, met het doel pogingen aan te wenden, om door algemeene bijdragen in het geheele land, van hoogstens f 1 en minstens f 0.10, een standbeeld op terjgten, of zoodit beter geoordeeld wordt, den koning eene burgerkroon aan te bieden, ter herin nering aan de door Z. M. bij den watersnood betoonde liefda digheid en edelmoedigheid. In die commissie zijn de heereu jhr. rnr. P. J. Bosch van Drakestein. commissaris des konings in Noordbrabant, eere-voorzitter; G. Buysen. lid van de gede puteerde staten van Noordbrabant, voorzitter air. P. F. van Cooth, griffier der staten, secretaris, en A. van Lanschot, pen ningmeester. De arrondissements regtbank te Arnhem heeft den 27 fe bruarij uitspraak gedaan in de zaak tegen den baron B. en medepligtigen in het. duel op 2 januarij 11., en de twee <luel- lanten schuldig verklaard aan onderlinge verwonding, de ge-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1