tjuumhntösdjc tijöingen. ridderorden. Vergund aan den luitenant ter zee le klasse jhr. L. H. \V. M. de Stuevs, het dragen der ridderorde 3e kl. van denRooden adelaar van Pruissen met de zwaarden. leger. Op verzoek eervol ontslag met pensioen verleend aan den apotheker 2e klasse van het leger in Oost Indie J. F. Gröne. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 24 dezer: P.C.Bouman, jm. 31 j. met P. Leunis, wed. van F. Jansen, 28 j. P. J.M. Gerstein, weduwn. van H. Koomjians. 51 j, met L. Senten, jd. 49 jaren. Vlissingen, van 16 tot 23 febrüarij. Bevallen: E. M. van der Brugge, geb. Goudsblom, d. E. Dommisse, geb. Kindt, z. J. Romijn, geb. Slager, z. B. de Leef, geb. Cohen, z. W. Hendvikse, geb. Naerebout.d. B. Va- leggia, geb. Hemmekam, z.W. J. M. Becker.geb. van Kelkho ven, d. J.M. Boogaard, geb. Hutchison, z. W. J. Bekker, geb. Hardewijnse,z. J. M. van Vlaanderen, geb. Bavetz. C. Hu- vers. geb. van Vlaanderen, (doodgeb.) z. M. C. Braber, geb. Verhoek, dochter. OverledenII. F. Paap. 4 m. z. B. C. Waller, man van J. M. van Graafeiland, 51 j. F. J. Asart, 19 m. d. H. C. de Waeij, man van Maria Souvé, 59 j. W. Snijders, man van W. Broe- derharts, 70 jaren. Goes, van 16 tot 23 febrüarij. BevallenM. Siepman, geb. Zandee, d. K. de Munck, geb. Zandee, d. A. M. Timans, geb. Verbeek, z. M. vanHoroe.geb. Noorthoeve, d. (levenloos). OverledenM. Noorthoeve. vrouw van L. van Hove, 33 j. G. van den Hart, d. 2 j. A. Blitz, cl. lij. W. Swart, z. 7 d. Zierikzee, van 16 tot 23 febrüarij. Bevallen: G. Lemson,geb. Jasperse, d. M. M. van Wan- roy, geb. Hosiers, z. J. Pino, geb. Vooren. d. D.J. C. Thee- wis.geb. van Acker.d. en 1 (levenl.) z. C. de Jonge, geb. Ale- man, zoon. Overleden J. C. Put, man van A. Graveleijn, 58 jaren. Tliermozneterstand. 25 febr.'s av. 11 u. 42 gr. 26 's morg. 7 u. 40 'smidd. 1 u. 46gr. 's av. 11 u. 40 gr. 27 's morg. 7 u. 38 'smidd. 1 u. 40 gr. Engeland. Londen 26 febrüarijLord Palraerston heeft onlangs in het lagerhuis op eene vraag van den heer Liddell geantwoord, dat het ministerie van koophandel een maatregel in gereedheid brengt, om het aanleggen van een grooter aantal noodhavens te bevorderen. Gisteren avond gaf lord John Russell, op eene inter pellatie van den heer Edwin James, te kennen dat omtrent de verlenging der bezetting van Syrië nog geen vast besluit was genomen. Hij voegde daarbi j dat Turkye geenszins tegen zoodanige bezetting had geprotesteerd. Dit berigt komt alzoo genoegzaam overeen met de verklaring van het fransche Journal des de'bats, dat, met handhaving van het status quo, de zittingen der parijsche conferentie over deze aangelegen heid voor zes weken zijn verdaagd. Door de Court of common pleas is eergisteren eene onderzeesche telegraafmaatschappij schuldig bevonden aan het doen beschadigen (inslaan van een spijker in een der dra den) van den telegraafkabel, die door eene andere maat schappij in de maand september 185S, tusschen Engeland en Zandvoort was gelegd, en waardoor onkosten ten bedrage van 7 a 8000 p. st. waren berokkend. De som der schadevergoe ding is nog niet bepaald. Rusland. St. Petersburg 24 febrüarij. In het Journal de St. Peters- bourg wordt eene dépêche van den vorst Gortschakoft"aan den russischen gezant te Parijs openbaar gemaakt, waarbij deze wordt gemagtigd om aan de conferentie over de syrisehe aangelegenheden deel te nemen, en waarin o. a. gezegd wordt dat Rusland de verlenging van de inlegering der fransche troepen in Syrië zal ondersteunen, en dat, bijaldien de confe rentie nuttig oordeelen mogt het bezettingskorps in Sy rië dooi' troepen van andere mogendheden te versterken, de russische gezant daartegen geenerlei bedenking moet opperen. Volgens eene telegrafische dépêche uit Shanghae van 5 januarij, wordt bij het op 14 november tusschen Rusland en China gesloten verdrag aan eerstgenoemden staat het kustland tusschen den Amoer en den Turnen afgestaan. Naar men verzekert, heerscht op dit oogenblik bij den adel eene niet geringe opgewondenheid, ten gevolge van de emancipatie der lijfeigenen. De adel schijnt thans op zijne beurt voor zich politieke hervormingen te verlangen en op eene constitutie aan te dringen. Tot de kringen van den zelfden liberalen adel behoort prins Muvavieff, die nu benoemd is tot gouverneur van Polen, ter vervanging van generaal Gortschakoff, die de betrekking van president van den keizerlijken raad zal aanvaarden. Dultscliland. Weenen 22 febrüarij. Naar men verneemt, zullen koning Frans II en zijne gemalin, op hunne reis naar Oberfranken in Beijeren, hier eenige dagen vertoeven, en schijnt er bij den hier aanwezigen binnen- en buitenlandschen adel plan te be staan, om hun bij die gelegenheid bijzondere blijken van hulde te brengen. Ook de keizer moet hun nog militaire onderschei dingen hebben toegedacht voor hunne dappere houding bij de verdediging van Gaëta. Er is bevel naar Hongarye gezonden, om de werken aan de vestingen zoo veel mogelijk te bespoedigen, zoo dat thans ook des nachts bij fakkellicht daaraan wordt gearbeid. Weenen 26 febrüarij. Gisteren heeft Z. M. de keizer de organieke statuten geteekend, houdende regeling der verte genwoordiging van het keizerrijk met de daaraan verbondene regten. Er zullen dus voor het vervolg twee kamers zijn eene kamer der heeren, en eene kamer der volksvertegenwoordigers. De afgevaardigden zullen bij verkiezingen worden aangewe zen. Deze maatregel laat echter de constitutie van Hongarye geheel onaangeroerd i Omtrent den aard dier verkiezingen is echter nog niets zeker bekend, en algemeen werd het er voor gehouden dat zij niet regtstreeks zullen geschieden, daar de regering gezind bleef om de vertegenwoordigers te doen aanwijzen door de provin ciale staten. In dat geval hebben de nieuwe maatregelen wei nig beteekenis. Berlijn 24 febrüarij. In het atelier van professor Drake is thans het model van een kolossaal ruiterstandbeeld voor het belangstellend publiek ten toon gesteld, hetwelk dezer dagen door den genoemden bekwamen beeldhouwer is vol tooid. Het stelt onzen koning voor en is bestemd om zoo spoedig mogelijk in brons te worden gegoten en op de spoor wegbrug over den Rijn te Keulen geplaatst te worden. In de gisteren gehoudene zitting van het huis der heeren is het wetsontwerp, betreffende de verlaging der Rijn- tollen, met schier algemeene stemmen aangenomen. Frankrijk. Parijs 22 febrüarij. Naar verzekerd wordt, zijn een aantal fransche bisschoppen voornemens zich openlijk met den in houd van het geschrift van den heer Dupanloup te vereeni gen. maar hebben ze beter geacht de hiertoe strekkende ver klaring niet te gelijk met dat geschrift, maar later openbaar te maken. Dezer dagen is de aartsbisschop van Rennes uit Rome in zijne diocese teruggekomen. Hij is aan het spoorwegstation door eene volksmenigte, welke op drie duizend personen be groot wordt, ontvangen met de kreten levePiusIX! leve de priestervorstDit tooneel herhaalde zich voor het aartsbis schoppelijk paleis. De prelaat vertoonde zich toen op het balcon, en verklaarde dat de priestervorst onder de zware be proevingen van dezen tijd onwankelbaar bleef. Het schijnt zeker te zijn, zegt een bij Le constitutionnel ontvangen schrijven uit Toulon, van 21 dezer, dat de expedi tie tegen Cochin-China met de hulpmiddelen der fransche zeemagt alleen zal worden ondernomen. De infanterie en artillerie van de marine, behoord hebbende tot de chinesche expeditie, en de landingstroepen van het eskader, een totaal van 3000 man uitmakende, en geene andere troepen zullen tot de operatien tegen Cochin-China worden gebezigd, die on der het bevel van den generaal de Vassoigne staan. Een ad judant van dien generaal is dezer dagen te Toulon aangeko men en vertrekt eerstdaags naar Alexandrie; hij moet, naar gezegd wordt, de instructien overbrengen voor de zamenstel- ling van het kleine legerkorps, hetwelk de troepen van den vorst van A®am, die het fransche garnizoen te Saigon steeds geblokkeerd houden, tot reden moet brengen. Onder de geestelijkheid is het gerucht verspreid, dat er eene brochure van den heer Thouvenel zal verschijnen, die tot voltooijing van die van den heer de la Guéronnière moet strekken. Daarin zou de noodzakelijkheid van een congres over de romeinsche kwestie worden aangetoond. In afwach ting daarvan zou Frankrijk zich jegens de overige mogend heden verbinden de fransche bezetting te Rome te doen voortduren. Herhaaldelijk is dezer dagen verzekerd, dat drie of vier personen, als betrokken in de zaak van Mirès, gearresteerd waren. Het heeft zich evenwel nog niet bevestigd, even min als het gerucht, dat Mirès in de gevangenis pogingen zou hebben aangewend om zich van het leven te berooven. Naar hetgeen men intussclien verder verneemt, moet bij een schrijven aan den keizer hebben gezonden van niet minder dan 23 bladzijden, waarin hij zijn toestand blootlegt en een beroep doet op Z. M. welwillendheid. Dit geschrift moetdoor den prins de Polignac bij den keizer, in eene daartoe aange vraagde particuliere audiëntie, zijn ingediend. Dat alles behoort evenwel nog slechts tot de geruchten. Ook zegt men dat de heer Baroche, minister zonder portefeuille, die in den ministerraad op de arrestatie van Mirès heeft aangedrongen, later van den keizer vernomen heeft, dat zijn (Baroches) eigen zoon in de zaak gecompromitteerd is, ten gevolge waar van eerstgemelde den keizer zijn ontslag als minister en pre sident van den staatsraad aanbood, hetgeen Z. M. echter geweigerd heeft aan te nemen. Op de gisteren gehouden receptie der drie groote staatsligchamen en hooge ambtena ren ten hove, liep het onderhoud grootendeels over Mirès, maar welke middelen ook in het werk werden gesteld, om van de ministers en magistraten iets naders omtrent de zaak te vernemen, het was alles vruchteloos. De officiële wereld scheen daaromtrent opzettelijk een strikt stilzwijgen in acht te willen nemen. Intusschen schijnen sommige inlichtingen daarin overeen te komen, dat de boeken van Mirès geregeld waven bijgehouden, en de staat der kas minder onrustbarend is dan men aanvankelijk meende. Doch het is en blijft moeije- lijk uit alle geruchten het ware te ontdekken. Gisteren avond zeide de heer Benoit Champy, president van de regtbank van eersten aanleg, openlijk in den salon van prinses Mathilde „De keizer heeft besloten algeheele vrijheid van handelen te laten aan de regterlijke instructie tegen den lieer Mirès, zelfs al waren daarin leden van zijne familie of personen uit zijne omgeving gewikkeld." De heer Ganesco, voormalige redacteur van Le cour- rier du dimanche, heeft verlof bekomen om naar Parijs terug te keeren. Parijs 26 febrüarijGisteren is in den senaat door den pre sident Troplong voorlezing gedaan van het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Dit uitvoerige stuk heeft niet veel oorspronkelijks. De daarin uitgedrukte gevoelens over de handelingen der keizerlijke staatkunde, zoo wat het binnenland als het buitenland betreft, voldoen niet aan de verwachting welke men van de bekwame hand des voorzitters meende te mogen koesteren. De steller is er meer op uit ge weest om de overeenstemming tusschen den senaat en het gouvernement te constateren, dan wel om het gevoelen der meerderheid van die vergadering uit te drukken, omtrent be paalde handelingen der fransche staatkunde en zelfs omtrent vraagstukken welke de keizer vrij duidelijk in de troonrede aanroerde. Ten aanzien van het romeinsche vraagstuk neemt het adres ongemeene reserve in acht. Inderdaad schijnt er uit te spreken eene gunstige gezindheid voor de wereldlijke heer schappij van den paus, maar deze ligt als het ware geheel verscholen onder de volledige goedkeuring der keizerlijke politiek voor wat het verledene betreft, en een onbegrensd vertrouwen in Napoleons handelingen voor de toekomst. Het outwerp-adres van het wetgevend ligchaam zal, naar men wil, geen juister uitgedrukt karakter vertoonen. Welligt zal dat stuk morgen worden openbaargemaakt, maar het kan niet in beraadslaging komen dan na dat van den senaat, en dus niet vóór de eerste dagen vau maart. Men rekent op een groot aantal redevoeringen van ver schillende personen. Alle leden scherpen hunne wapenen, want de brochure van den lieer de la Guéronnière schijnt in de plaats van eend ragt, verdeeldheid gezaaid te hebben. Zij die den paus ongezind waren, zijn geenszins tevreden gesteld, en de klerikalen zijn woedend. Alleen de getrouwe aanhan gers der keizerlijke politiek schijnen eigenlijk volkomen ge rust; zij willen in alles zich verlaten op de wijsheid des kei zers, op zijne liefde voor Italië, op zijnen eerbied voor de godsdienst en den paus. i Italic. Volgens berigten uit Turyn van den 21 dezer zal het gouvernement eerstdaags eene som van zestig millioen francs aanvragen voor het aanleggen eener krijgshaven te Spezzia, alsmede een buitengewoon crediet voor het aanschaften vau eenige geblindeerde fregatten. Evenwel lieeft het, naar gemeld wordt, besloten de voorgenomen geldleening nogeenigen tijd uit te stellen. Tot dus verre vereenigde graaf di Cavour bij zijne por tefeuille van buitenlandselie zaken ook die van marine. Naar men verneemt zal thans, ten gevolge van het belang dat de italiaansche marine heeft en van de uitbreiding die ze zal erlangen, een afzonderlijke minister voor dezen tak van open bare dienst benoemd worden. Het Giornale di Roraa verklaart in een artikel, dat de pauselijke regering de verantwoordelijkheid, welke de heer de la Guéronnière in zijne brochure op haar laadt, van zich afwerpt. Het blad voegt er bij, dat de brochure gelijke arti kels bevat als de vorige brochures van dien aard. De pause lijke allocutien en de dépêches van den kardinaal Antonelli hebben daarentegen genoegzaam aangetoond, op wie de ver antwoordelijkheid van de betreurenswaardige gebeurtenissen in den kerkelijken staat rust. Blijkens eene mededeeling van het officieel dagblad van Rome) vau 16 febrüarij, wordt de aanleg van spoorwegen op

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2