MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 26. Donderdag 1861. 28 Februarij. vUtnkonöigimjm tSinnmlanhscljc tijömgcn. U J Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van écu tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. BERENDMARING De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat, volgens beschikking van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken van den 8 dezer, no. 153,3de af- deeliug, het kanaal van Neuzen in het belang van de in Ne derland en Belgie uit te voeren werken, zal worden afgetapt, van den 1 tot den 15 mei aanstaande. Middelburg, den 14 januarij 1861. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Nliddelburg 27 februarij. In de zitting der tweede kamer van heden is door den heer Betz eene motie voorgesteld, om de werkzaamheden der ka mer te staken, gedurende den tegenwoordigen toestand van het ministerie, na de aftreding van den heer van Ilall. Deze motie is echter met 32 tegen 28 stemmen verworpen. Woensdag was den heer Betz verlof verleend om heden eenige vragen aan het ministerie te rigten, aangaande de rede nen der aftreding van den heer van Hall, en omtrent de voor nemens «Ier overige leden van het kabinet. Hij zeide zich daartoe genoopt te vinden, omdat men zich, zijns inziens, in een eenigzins zonderlingen toestand bevond tegenover dit ministerie, dat gedurende een jaar den naam van een erkend hoofd gedragen heeft, en nu, daar de minister-president zijn ontslag gevraagd en bekomen had, zich zonder den heer van Hall bevond. In deze omstandigheden en in den toestand waarin men verkeerde, die den gang van alle werkzaamheden verlamde en belemmerde, geloofde hij dat de kamer regt had te weten, wat tot die aftreding aanleiding had gegeven, en welke de voornemens der overige ministers waren. Tot aanvulling van het overzigtin ons vorig nommer geleverd, zien wij ons weder in staat gesteld, de opbrengst mede te deelen der algeraeene collecte, op den 19 dezer ge houden ten voordeele van door den watersnood lijdenden, in de volgende gemeenten dezer provincie Baarlandf 59,43£ Driewegen144,45 Eede107,22 Ellewoutsdijk53,60 Hontenisse272.25 Kapelle319,15 Koewacht66,69 Oosterland277,17 Sas van Gent109,94 St. Annaland334,51 Westdorpe124,17* Zaainslag148,66* Het totaal wordt daardoor voorloopig f 61,268,88. Thans ontbreekt nog de opgave der gemeenten Noord- welle, Overslag, Renesse, Serooskerke (Schouwen), St. Jan steen, Stoppeldijk en Zuiddorpe. Een onzer correspondenten te's Gravenhage meldt ons van 26 februarij dat, volgens loopende geruchten, professor Vissering te Leiden, aangezocht om zich met de portefeuille van financien te belasten, daarvoor bedankt zou hebben, en dat er nu ten zelfden einde onderhandelingen zouden zijn aan geknoopt met den heer van Tets van Goudriaan, gewezen minister van binnenlandsche zaken. Wij zijn verzocht mede te deelen dat, als bijdrage in de verloting, door eenige industrieën alhier ten behoeve der noodlijdenden door den watervloed te houden, onder ande ren door een wapenfabriekant te Luik vrachtvrij is inge zonden een fraai bewerkt dubbel jagtgeweer. Men schrijft ons heden uit Goes Gisteren namiddag is bij het dorp Biezelinge (gemeente Kappelle) brand ontstaan, waardoor 4 arbeidersgezinnen in weinige oogenblikken van have en goed zijn beroofd, daar de woningjes in minder dan een kwartier in de asch werden ge legd eene koe en kip zijn hetgevaar ontloopen, maar een varken is totaal verbrand. Aan blussclien viel niet te denken. Of het verbrande geassureerd is, weet men niet. Eene tooneelvoorstelling door het gezelschap Broeder min. van Biervliet, op den 23 dezer te Groede, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood gegeven, heeft opge- bragt f29,63*. Nadat deleden der tweede kamer zaturdag, bij monde van den voorzitter, aan Z. M. den koning hulde en dank hadden gebragt, en Z. M. die op heusche wijze had aangenomen, zeide Z. M. „Gedurende mijn geheele leven zullen de tooneelen van jammer en ellende, die ik heb bijgewoond, niet uitmijn geheu gen gewischt worden maar, mijne heeren, ik zal ook het tegenwoordig oogenblik nimmer vergeten." Z. M. betoonde voorts de meest mogelijke hartelijkheid aan de leden der kamer. De afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal hebben een aanvang gemaaktmethetonderzoek van het wets ontwerp nopens het regt op het zegel, voor zoo veel het han delspapier betreft. Volgens het Dagblad van Zuidholland en'sGravenhage zal het getal ambtenaren bij de staatsspoorwegen worden vermeerderd met eenige officieren van de genie. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft zich, volgens de Amsterdamsche courant, bij adres ge wend tot de regering, om hare ernstige bezwaren kenbaar te maken tegen de vrachtvermindering, welke door den minister van koloniën, in overleg met de Nederlandsche handelmaat schappij, is vastgesteld voor den overvoer der gouvernements producten naar het moederland. De haagsche correspondent van L'indépendance beige voegt bij de mededeeling van die vrachtvermindering, dat de tegen woordige minister zich ook voorstelt om de assurantie dier producten mede geheel te doen vervallen. Het Algemeen handelsblad van gisteren bevat het adres, door de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunde aan de tweede kamer der staten generaal ingezon den, ter uitvoering van het besluit, op de twaalfde algeraeene vergadering ten vorigen jare genomen. In dit stuk, hetwelk vergezeld is van zeer uitvoerige bijlagen, wordt betoogd „dat de thans vigerende medische wetgeving isonwetenschappelijk, onpraktisch, onuitvoerbaar; ja vaak ongerijmd en zoo wel op zich zelve als door telkens zich hernieuwende conflicten tusschen wetten en koninklijke besluiten in stelligen strijd met grondwettige regten, met het staatsbelang zelf en met de openbare welvaart." Met nadruk worth daarom eene spoedige voorziening gevraagd, door volledige, op een be paald stelsel rustende wettelijke regeling. Men verneemt dat een groot aantal kunstschilders zoo te Amsterdam, als te 's Gravenhage en elders toegezegd hebben, stukken in te zenden voor de groote weldadigheids-loterij, die te 's Gravenhage zal worden gehouden. Uit 's Gravenhage, 23 dezer, wordt aan de Nieuwe rotter- damsche courant geschreven Op het oogenblik dat men de aftreding van den minister president en van financien verneemt, wordt heden middag de memorie van beantwoording van dezen minister rondgedeeld omtrent het tarief van regten. In degegeven omstandigheden wordt breedvoerige uiteenzetting van hoofdgedacbteen strek king van dat antwoord schier overbodig. Het ontwerp zal, gelijk het daar ligt, zeker niet in discussie komen. De minis ter, die het verdedigen moet. is afgetreden. Het art. 7 der voordragt (formele visitatie en voorschot in geld van staats wege tot benadering) is in beginsel behouden, maar gesplitst. Het voorschot aan de ambtenaren te verstrekken, is gesteld op 80 pet. van de som, welke volgens art. 263 der algemeene wet van 1822, aan den benaderde moet worden betaald en kan uit 's rijks kas aan de benaderende ambtenaren worden voorge schoten, terwijl art. S bepaalt dat de goederen naar de waarde belast, voor de verklaring der ambtenaren aangaande benade ring, onderworpen zijn aan de visitatie, bedoeld bij art. 192 der algemeene wet. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Algemeen handelsblad Jl. donderdag had in het huis van opsluiting en tuchtiging alhier eene zeer indrukwekkende plegtigheid plaats. De ma- leijer Kassidin, die den daarop volgenden dag in het genot van zijne vrijheid zoude gesteld worden, is door den heer A. Diemont, predikant bij de waalsche gemeente alhier, en tevens leeraar in gemeld gesticht, door toediening van den doop tot christen gevormd en ingeleid bij de nederduitsche hervormde gemeente, zijnde hem daarbij, op zijn uitdruk kelijk verlangen, de namen van Johannes Petrus gegeven. De heer A. van Hasselt, inspecteur der normale scholen in Belgie, lid van de koninklijke belgische academie, heeft tot ondersteuning van de pogingen in Nederland, ook door de groote loterij voor den watersnood aangewend wordende, bij gelegenheid van een feestmaal aan den dichter Jan van Beers, te Antwerpen gegeven, de belgische letterkundigen en kun stenaars uitgenoodigd, de eersten om door verscheiden exem plaren van hunne werken, de anderen om door teekeningen als anderzins, van hunne belangstelling te doen blijken. Dit voorstel heeft het schoonste onthaal genoten. De heer van Hasselt mag zich reeds in eene fraaije verzameling van boeken enz. voor de bedoelde loterij verheugen. De spaansclie akaderaie van archeologie te Madrid, welker eerste sectie zich met de numismatiek onledig houdt, heeft in hare zitting van 3 januarij jl. tot corresponderend lid benoemd den hoogleeraar P. O. van der Chijs. Als eene zeldzaamheid deelt het Handels- en effectenblad mede, dat jl. maandag door een koopman uit Hongarye 63 bongaarsche varkens aan de markt te Amsterdam gebragt werden. Deze dieren onderscheiden zich van de hier bekende rassen daardoor, dat hunue huid in plaats van met borstelhaar, met wol begroeid is; tevens moet de kwaliteit bijzonder goed zijn, aangezien zij tot goede prijzen grif nemers vonden. Aan het britsche monster-stoomschip Great Eastern zijn verschillende verbeteringen daargesteld, en het bestuur is voornemens om in de eerste dagen van april daarmede eenen tweeden pvoeftogt naar Amerika te ondernemen, in de zekere verwachting, dat alsdan de deugdelijkheid van dit vaartuig genoegzaam zal blijken. Benoemingen en besluiten. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Sneek, de heer O. G. Bungenberg, thans commies 2e klasse; tot commies 2e klasse de heer T. Iloijer, thans 3e klasse; tot commies 3e klasse de heer C. Z. van Zandick, thans surnume rair, en tot surnumerair de heer P. J. Werkhoven te Amers foort.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1