MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 23. Donderdag 1861. 21 February. v.v.l. W/vV.s V KS Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdag». Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort#, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dezecourantbehoort eenbijvoegsel. Editie van woensdag avond ure. 2lanlv0nbtQtngcn VAN I1ET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBESTEDING. Op zaturdag den 2 maart 1861, des voormiddags ten 11 ure, zal door burgemeester en wethouders der gemeente Arnemui- denten stadhuize aldaar, onder nadere goedkeuring worden aanbesteed Het banen en begrinden van 900 el van den weg tusschen Arnemuiden en Middelburg. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing ten stadhuize voornoemd; de lokale aanwijzing van het werk zal plaats hebben op dingdags 26 februarij eerstkomende. De burgemeester en wethouders C. J. BAARS. De secretaris, J. VAN DER WEELE. 13 innen Umbo cl] c tijbingcn. Middelburg 20 februarij. De verjaardag van Z. M. den koning is gisteren op de ge bruikelijke wijze alhier gevierd, door klokkenspel en het uit steken der vlaggen uit alle publieke en zeer vele particuliere gebouwen. Door het alhier in garnizoen liggend bataillon van het 2e regement infanterie, werd op de groote markt parade gehouden. Ook uit Vlissingen en Goes meldt men ons dat aldaar die dag op gelijksoortige wijze herdacht is. De algemeene collecte ten voordeele der slagtoffersvan den watersnood heeft gisteren alhier opgebragt de som van f 5.958,29^. Het is welligt niet onaardig hierbij op te merken dat buitendien tot zaturdag jl. bij de verschillende alhier gevestigde coramissien, uitsluitend uit Middelburg, was inge komen f 7,268,58i, en zijn geplaatst loten in de 's Graven- haagsche nationale verloting, tot een bedrag van f 1,579, terwijl een aantal prijzen, voor deze bestemd, kleedingstuk- ken enz., zijn ingezonden. Daaronder zijn niet raedegerekend de niet onaanzienlijke giften, regtstreeks toegezonden vóór dat zich hier eene com missie gevormd had. benevens de toezegging der opbrengst eener dames loterij en die van eenïge industriëlen alhier. Te Vlissingen was hetmontant f 1195,33, waaronder begre pen is eene gift van f 20, door mevrouw Bonte, geboren Alexandre, te Douai, tot dat doel beschikbaar gesteld. Te Goes was liet bedrag ongeveer f 1000. Te Zierikzee was de opbrengst f 1400; te Rotterdam f38,000: te 's Gravenhage, met inbegrip van f 18,500 van de koninklijke familie, nagenoeg f 71,000; te Schiedam f3,838,64. Gisteren avond werd alhier in de concertzaal de aangekon digde volksvoorlezing over natuurkunde gehouden, van wege het hoofdbestuur der maatschappij Tot nut van 't algemeen. De spreker, de heer de Gavere, behandelde daarbij het water. Zoo als blijkt uit achterstaand verslag der maandag avond gehoudene zitting van den gemeenteraad te Goes, is het voor stel tot wederinvoering der broodzetting met 8 tegen 2 stem men verworpen. Het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage meldt, dat eene wets voord ragt, betreffterine de afkoopbaarheid der tien den, aanhangig is bij den raad van state. In het regeringsantwoord op het voorloopig verslag der kamer, betrekkelijk het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers, dringt de regering aan op eene spoedige behandeling door de wetgevende magt terwijl zij van hare zijde belooft, de wet spoedig ten uitvoer te doen leggen. Vervolgens berigt zij, dat bij haar overwegingen aanhangig gemaakt zijn, om het personenverkeer tusschen ons land en vreemde rijken, voor zoo verre het gebruik van paspoorten betreft, te vergemak kelijken. Reeds is, als eerste stap tot meerdere vrijgevigheid, opgegeven de verpligting op de buitenlandsche paspoorten tot dusverre ook uitgedrukt, om bet document bij de neder- landsche gezantschappen in den vreemde te doen viseren. Overigens verklaart de regering met genoegen te zien, dat bet hoofdbeginsel der voordragt door verre de meeste leden is goedgekeurdterwijl zij ten slotte in eene wederlegging treedt van meer bijzondere bedenkingen, tegen de voordragt geop perd, en hier en daar kleine wijzigingen, op grond dier beden kingen toelaat. Bij de memorie is gevoegd een ontwerp van den algemeenen maatregel van inwendig bestuur, bepalende de inrigting van schepen voor landverhuizers besterad. __jr De raad van bestuur van het Koninklijk instituut van ingenieurs heeft, daartoe door Z. M. den koning uitgenooiligd eene prijsvraag van den volgenden inhoud uitgeschreven Er wordt verlangd een ontwerp van een stelsel van vlugt- heuvels, hoofdzakelijk geschikt voor de lage landen langs onze hoofdrivieren, bevattende tevens de beschrijving en be grooting van eenen vlugtheuvel met bijbehoorende inrig- tingen, geschikt tot berging van menschen, vee en goederen bij overstroomingen, en zulks voor gemeenten of dorpen van 500 tot 3000 inwoners. Bij dit ontwerp zal moeten getracht worden de voorgestelde vlugtheuvels dienstbaar te maken tot berging van dij lesmaterialen, en moet daar worden aan getroffen al hetgeen, vooral in de eerste oogenblikken, dienstbaar kan zijn tot verzorging en verpleging van de vlugtelingen, ten tijde van ijsgang en hoog opperwftter. De ingenomene gronden en gebouwen moeten in rustige tijden zoo veel mogelijk tot nuttige einden beschikbaar blijven Men verlangt verder, dat het ontworpen stelsel, in bijzon derheden uitgewerkt, worde uiteen gezet, met toepassing op ten minste twee van de meest aan overstrooming bloot gestelde streken van ons vaderland. De antwoorden moeten vóór ljulij e. k. vrachtvrij inge komen zijn. Kerk- en schoolnieuws. Nadat ook bij de roomsch katholieke gemeente alhier op den 2 dezer berigt ontvangen was van het overlijden van den bisschop van Haarlem, F. J. van Vree, werden op den 4 dezer voorloopig te zijner nagedachtenis twee gelezen missen in de kerk gehouden, nadat daags te voren aan de gemeente van dat treurig sterfgeval was kennis gegeven. In den avond van maandag en den morgen van dingsdag, 18 en 19 dezer, zijn op eerst gemelden dag ten zes ure de Met ten en den daarop volgenden dag ten S ure de Laudes voor den overledene gezongen, gevolgd door de solemnele requiem. Het altaar en de nis waren geheel in rouwfloers gehuld, en laatstgeraelde versierd met doelmatige tropheën, terwijl op iederen kandelaar het bisschoppelijk wapen was aangebragt. Voorts werd in de kerk geplaatst het fertretrum (lijkbaar), dat rijk georneerdwas, en waarop staf. myter en stool met wa pens prijkten, welke laatsten de inscriptie droegen1 Tim. VI vers 20, Deposition custodi (bewaar het u toevertrouwde pand). Deze diensten werden door een zeer talrijk publiek bijge woond, dat van zijne hooge belangstelling <1 eed biijkem Benoemingen en besluiten. regterlijke magt. Benoemd tot regter in de arrondis- sements regtbank te Middelburg, mr. P. Hofstede van Son, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank; tot substituut-officier van justitie bij dearrondissements regtbank te Middelburg,tar. JCohen, thans substituut-officier van jus titie bij de arrondissements regtbank te Goes, en tot substi tuut-officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Goes. jhr. mr. L. F. van Panhuys, thans griffier bij het kan- tongeregt te Vlissingenen tot griffier bij het kantongeregt te Vlissingen, mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, thans advocaat en regter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-regtbank te Amersfoort. ridderorden. Benoemd in de orde van den Nederland- schen leeuw, tot ridder grootkruis, de heer mr. J. S. Lotsij, minister van marine. Tot ridders, de heerenB. J. Mutsaers, lid van gedeputeerde staten van Noordbrabant te Tilburg; mr. J. C. R. van der Bilt, lid van gedeput. staten van Zeeland te Goes; A. Perk, lid van de provinciale staten van Noordhol land te Hilversum; W. C. A. Staring, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage; C. J. Bolten, hoofdingenieur van den waterstaat der le kl. te Leeuwarden; J. J. A. Waldorp, ingenieur van den waterstaat der le kl., te 's Gravenhage; mr. B. C. Cau. voorzitter van de centrale directie van Schouwen, BurghenWestland, te Zierik zee G. C. B. Suringar, hoogleeraar in de faculteit der genees kunde, te Leyden; C. G. Cobet, hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren, te Leyden; P. Har ting, hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde te Utrecht; W. Muurling, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid te Groningendr. J. H. Kroon, inspecteur van het lager onder wijs in Gelderland, te Zutphendr. R. C. Bakhuizen van den Brink, archivaris van het rijk. te 's Gravenhage; C. G. Wit- huys, te 's Gravenhage; dr. J. P. Heije, te Amsterdam; J. W. Schlimmer, directeur der landbouw-kolonie Nederlandsch Mettray op Rijsselt bij Zutphendr. J. B. Molewater te Rot terdam dr. R. Westerhoff te Warffumen H. A. de Bloeme, kunstschilder te 's Gravenhage; mr. C. M. Wintgens, presi dent van het provinciaal geregtshof in Limburg; mr. G. Schimmelpenninck J7... vice-president van het provinciaal geregtshof in Noordholland; mr. G. D. Ribbius. advocaat- generaal bij bet provinciaal geregtshof in Overijssel; jhr. mr. J. M. van Beyraa, officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Leeuwarden; mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, regter in de arrondissements regtbank te 's Heurto- genbosch mr. E. Scheidius, auditeur-militair in de 2e mili taire afdeeling te Arnhemmr. E. J. van Eeden, griffier der arrondissements regtbank te Utrecht, mr. D. Tieboel Sie- genbeek, vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen te Leyden; F. de Wildt, directeur van de grootboeken der nationale schuld en agent van het ministerie van financien te Amsterdam; J. Spoor, betaalmeester van 's rijks schatkist in het arrondissement BredaT. G. Versfeit, referendaris bij het departement van financien; jhr. mr. W. Quarles van Ufford. referendaris van de lekl. bij den raad van state; jhr. air. R. J. Schimmelpenninck, kamerheer in buitengewone dienst; den referendaris bij het departement van marine J. Z. Burnet; den kapit. ter zee S. Faber Huys den kapit.-luit. ter zee P. A. van Rees: de luits. ter zee dor 1© kl. P. Toutenhoofd en K.F. R. Andrau, en den luit. ter zee der 2e kl. J. B. A. de Jong; D. J. Mackay, predikant bij de nederduitsclie hervormde gemeente te Amsterdam; J. Tide- man, hoogleeraar bij de kweekschool der godgeleerdheid voor de remonstranten te Amsterdam; P. Jas, predikant bij de nederduitsclie hervormde gemeente te 's Gravenhage; J. P. Deppen, bisschop van Samos. in partibus infidelium en adjutor van den aartsbisschop van Utrecht en den apostoli- schen administrateur van het bisdom van 's Hertogenbosch te Haarenjhr. L. J. II. ridder de van der Schueren, refe rendaris bij het departement voor de zaken der roomsch katholieke eeredienst; J. T.llodewijk. nederlandsch consul te Luiden en voor Oost-Friesland; C. N. Stibolt, neder landsch consul te Christianiade heer L. Heukensfeldt Slag hek, nederlandsch consul-generaal te Livorno; Weiter, leer- aar der hervormde gemeente te St. Petersburg; en Alexander von Sybel, directeur der dusseldorfsche transportverzekering maatschappij den offic. van gez. der 2e kl. van de zeemagt J. A. Visscber. Bij besluit van den IS februarij 1861, heeft Z.M.,tot beloo ning der genen die zich sedert het begin der expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling vanBorneo,daarbij of bij hetdebar- queraent in de Kapoeas-rivier, op den 28 april 1860 hebben

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1