öuiti'nlanö$c!)c tijïnngen. Duitschland. Volgens het fransche dagblad Le pays wordt bij het oostenrijksehe kabinet een ontwerp van financiële hervor mingen voorbereid, hetwelk eerlang ter openbare kennis zal worden gebragt. De voornaamste wijziging moet bestaan in de herstelling van den normalen koers van de door den staat erkende waarden, en tot hetverzekeren van dien belangrijken maatregel zou de toevlugt worden genomen, niet alleen tot eene gedwongene leening van 7 of 800 millioen francs, maar bovendien tot eene verhooging van het kapitaal der bank. Men voegt er bij dat de ontwerper van dit financiële plan van Inspruck is ontboden door den minister van financien von Plener, en gelooft verder dat het geheele ontwerp zal worden openbaar gemaakt en als het ware aan de uitspraak der publieke opinie onderworpen, alvorens het door de rege ring wordt bekrachtigd. De Kölnische Zeitung deelt de voornaamste bepalingen mede van de nieuwe organieke statuten, door de oostenrijk sehe regering uitgevaardigd. De attributen, daarbij toege kend aan de provinciale vergaderingen zijn vrij uitgebreid, en het getal leden waarbij zij zullen zamengesteld zijn, is zeer belangrijk. Het kleinste der Kroonlanden zal een bondsdag van 20 afgevaardigden hebben. Gallicie en Boheme zullen worden vertegenwoordigd door 250 leden. De verkiezingen zullen bij cathegorien geschieden, naar de verschillende be langen. en er zullen geene leden zijn, die regtens in de verga deringen zitting hebben, dan alleen de bisschoppen, de rectores magnifici en de president der akademie van wetenschappen. De rijksraad zal worden verdeeld in twee curien, waarvan de eerste is zamengesteld uit eigenaren van groot majoraten, de hooge dignitarissen der geestelijkheid en der regering, en mannen, uitblinkende in kunsten en wetenschappen, allen voor hun leven door den keizer benoemd. De tweede zal wor den verkozen door de provinciale raden en 350 leden tellen. Aldus zamengesteld, zal de raad delibereren zonder de hon- gaarsche leden, zoo dikwijls het onderwerpen geldt, welke Hongarije betreffen en dus alleen voor den hongaarschen land dag blijven. De beraadslagingen zijn openbaar en hetregtvan initiatie lean even goed worden uitgeoefend door de provin ciale raden als door den rijksraad. Men schijnt over het algemeen met deze statuten niet bij zonder ingenomen te zijn, althans naar den eersten indruk te oordeelen. Een telegram uit Pesth, van zaturdag avond 16 dezer, meldt dat de kardinaal vorst-primaat van Hongarije van de Obergerpansde order heeft bekomen om van Z. M. den keizer de handhaving der wetten van 1848 en de bijeenroeping van den bond te Pesth te verlangen. .Frankrijk. Parijs 15 februarij. De brochure van den heer de la Guë- ronnière, getiteld: Rome, Frankrijk en Italië, reeds ver scheidene dagen met belangstelling verwacht, heeft 11. vrijdag het licht gezien. Veertien hoofdstukken zijn meer bepaalde lijk gewijd om, met behulp van aanhalingen uit de diploma tieke stukken, in het licht te stellen hoe het hof van Rome, slecht geinspiveerd en slecht geraden, het middenpunt is geworden van de hartstogtclijkste en meest verblinde legiti- mistische en clericale reactie, tegenover Frankrijk, de moderne denkbeelden en Napoleon III, niettegenstaande de onbetwist bare diensten welke die vorst het bewezen heeft. Eene conclusie wordt niet bepaald uitgesproken, maar moet uit den geest van het geschrift in zijn geheel worden opgemaakt. Na eene breede uitweiding over de bekrompene kuiperijen en kinderachtige omwegen en den stelsel matigen tegenstand, waarmede alle redelijke pogingen om de kerkelijke staten te behouden werden begroetna het schetsen van den ellen- digen toestand waarin het tijdelijk gezag van den paus thans verkeert, en van de voortdurende hoofdigheid der raadslieden, wordt gewezen op het belang van het tegenwoordig Italië voorde beschaving en de orde van Europa. Tot nog toe had dat rijk slechts eene plaats in de geschiedenis, maar thans komt het bij de diplomatie in aanzien, het heeft zelfs den algemeenen toestand van Europa gewijzigd. Engeland heeft het van zijn vasthouden aan de onschendbaarheid der trac- taten van 1S15 afgebragt; Rusland, dat zijn protectoraat over Duitschland heeft opgegeven, bezigt nu zijn invloed slechts tot voorkoming van conflictenPruissen heeft door zijn jong ste votum zijne politiek terug gebragt tot de taak die met zijne belangen overeenkomt; Oostenrijk tracht zich door hervor mingen van zijne nederlagen te herstellen en bepaalt zich tot zelfverdediging; Spanje verwerft zich door vrijheid op nieuw roem. Tot deze groote liberale bewegingen, die zich over geheel Europa uitstrekken, heeft Italië voor een groot deel bijgedra gen. Maar al is Italië vrij, het is daarom nog niet geconsti tueerd; daartoe staat Rome liet in den weg. Zoo lang het noodlottig antagonismus bestaat, hetwelk men heeft opge worpen tusschen magten, wier vereeniging met zoo vele belan gen overeenkomt, zoolang zullen Itaüe en het wereldlijk paus schap ook nooit de vereischten tot hun evenwigt bezitten. Doch als zij zich vereenigen, zal uit dit verbond hunne ge meenschappelijke grootheid te voorschijn treden. Het is even moeijelijk, zich een Italië zonder den paus, als zich den paus zonder Italië voor te stellen. Beide zijn door de overlevering, door de geschiedenis, door den eerbied die elke katholieke natie voor het hoofd der kerk koestert, aan elkaar verbonden. Toen de keizer den strijd tegen Oostenrijk aanving, wilde hij dien bond herstellen. Zoo dat grootsche denkbeeld nog mogt verwezenlijkt worden zouden wij het pausselijk gezag in de moderne maatschappij een zoo verheven invloed zien herwinnen als met zijne roeping overeenkomt. Italië zou de politieke magt zijner onafhankelijkheid voegen bij de zedelijke magt der geestelijke souvereiniteit. „Maar in afwachting daarvan aldus eindigt hetgeschrift zal de keizer, volgens onze overtuiging, in weerwil van al het gebeurde, in weerwil van zoo vele weigeringen, waarmede de edelmoedige bemiddeling van Frankrijk werd beantwoord, in weerwil van zoo vele onregtvaardigheden, welke zijne ver knochtheid niet hebben kunnen uitputten, zijn zwaard te Rome laten om de veiligheid van den paus te beschermen. Getrouw aan zijn dubbelen pligt van door den nationalen wil gekozen souverein en van oudsten zoon der kerk, kan hij Italië niet aan het hof van Rome opofferen, noch het pausdom aan de revolutie overleveren. Kalm als het geweten en het regt van een groot volk, zal hij met geduld het naderend uur afwachten, waarin de pausselijke regering eindelijk de oogen zullen zijn opengegaan over de gevaarlijke bondgenooten, welke haar hunne ondersteuning hebben opgedrongen, onderscheid zal weten te maken tusschen degenen, die alles hebben gedaan om haar in het verderf te storten en degenen, die alles hebben gedaan om haar te redden." De fransche dagbladen behelzen nog niet vele beschouwin gen over deze brochure. Zij houden zich meer met eene ontle ding dan metbespreking bezig, doch zij stemmen allen daarin overeen dat er geen bepaalde conclusie in voorkomt en dat alles nederkomtop de hoop van eene verzoening van den paus met Italië, iets dat men regtstreeks in strijd acht met al het voorgaande en nergens wordt geregtvaardigd, noch de voorwaarden daarvan opgegeven. De regtbank heeft heden uitspraak gedaan in de proce dure, die door de familie Paterson is ingesteld tegen prinsNa- poleon, in zake de nalatenschap van wijlen prins Je'röme Bo naparte. De regtbank heeft de familie Paterson in haren eisch niet ontvankelijk verklaard. De benoeming van den heer Granier deCassagnacdoor het zevende bureau van het wetgevend ligchaatn, heeft de commissie voor het adres van antwoord voltallig gemaakt. Men verzekert, dat sommige leden der commissie gisteren avond eene afzonderlijke bijeenkomst hebben gehouden, waarin om verschillende ligtelijk te bevroeden redenen is be paald, dat men in het adres van antwoord ter zake van Rome. ertrouwen in des keizers wijsheid behoort uit te drukken. De debatten in het openbaar zullen eerst tegen denlaatsten dezer maand kunnen aanvangen. Italic. Van de omstandigheden die tot de overgaaf van Gaëta hebben geleid, zijn thans eenige bijzonderheden bekend. De toestand dier vesting moet in de laatste dagen aller verschrik kelijkst zijn geweest. Gebrek aan ammunitie moge hoofdza kelijk tot de overgaaf hebben doen besluiten, ook andere ram pen drongen daartoe, o. a. de beschadiging der vesting, het ontstaan van typhus en het gebrek aan levensmiddelen. Deze waren nog wel niet totaal uitgeput maar bestonden nagenoeg uitsluitend uit gedroogde groenten, spek en kaas. De slechte voeding moet, even als de onreinheid der vesting^ waarvan treffende voorbeelden worden verhaald, tot de verspreiding der ziekte hebben bijgedragenonder de slagtoffers daarvan waren ook twee generaals. De berigten stemmen overigens overeen in het vermelden van den moed en geestkracht, waarmede de verdediging plaats had. De koninklijke familie heeft zich in den morgen van den 14en aan boord van de Mouette ingescheept en is naar Terra- cine overgebragtde leden van het corps diplomatique heb ben de stad met een spaansch fregat verlaten. Een voorstel door den generaal Cialdini aan den koning gedaan, om ge bruik te maken van een italiaansch oorlogschip, dat vroeger aan de napelsche marine had behoord, was van de hand ge wezen. De koning, die reeds den volgenden dag te Rome was aangekomen, zal daar vermoedelijk slechts eenige dagen blij ven en alsdan met een spaansch oorlogschip van Civita-Vec- chia naar Triest en vervolgens naar Munchen reizen. Bij zijne aankomst te Rome is de koning, van zijne gemalin vergezeld, aan het quirinaal afgestapt en ontving onmiddellijk een be zoek van den paus, dat met een tegenbezoek werd beantwoord. Koning Victor Emmanuel heeft thans ook den generaal Bonin, als buitengewoon gezant van den koning van Pruissen, belastom hem officieel de troonsbestijging van Willem I mede te deelen, bij zich ontvangen. De sardinische buitengewone gezant, generaal Lamarmora, is te Berlijn mede zeer welwil lend ontvangen, doch men gelooft dit meer aan diens persoon dan aan staatkundige oorzaken te moeten toeschrijven. Te Napels hadden bij het vernemen der capitulatie illu- minatien en andere feesten plaats. Ook te Milaan hield men vreugdebedrijven en kondigde het gemeentebestuur eene publicatie af, in opgewondene bewoordingen, welke be sluit met de leusleve de koning van Italië Bcctijöingm. Den 16 dezer is van hier vertrokken en den 17 te Huil aangekomen (30 uren reis) het schoonerschip Catharina Eli sabeth, gez. T. D. de Ruiter. fijanörlsbmgtm. We ckrapprijzen Rotterdam IS februarij. Voor meekrap bestond heden een flaauwe markt; goede onberoofde noteert men f 28 en puike f 29. Graanmarkten. Amsterdam 18 februarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes wekqn f 39|. Lijnolie op zes weken f31 Rotterdam IS februarij. Tarwe was heden 30 en rogge 10 cent lager; overigens onveranderd. Axel 16 februarij. Tarwe f9,35 af 10,25; Rogge f6,55 a f7,Wintergerst f5,95 af 6,25; Zomer dito f 5,35 a f5,60; Haverf3,25 a f 4,20Paardeboonen f 6,55 a f 7,45Bruineboonen f 7,45 a f 10,25; Groene erwten f7,45 a f 10,25Gele dito f7,45 a f 9,35; Graauwe dito f8,40 a f 10,25. Boekweit f 6.S0 af 7,10, per mud. Prijzen van efFecten. Amsterdam 18 februarij. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 179S/1S16 Certific. Hope co dito dito 1S55, 6de serie. dito Aand. spoorweg Leening 1860 Polen. Schatkistobligatien Spanje. Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe Grenada, dito Venezuela, dito Illinois. dito Mexico. dito 2^ pet. 3 4 5 4 63J 76 9Si 102} 933 oOj 1S9| 69 ij 401 47) 41 j 64} 4Si 22} >79 52} «A 45Ï 14! 2US 90} Londen, 16 februarij ten 12 ure. Consols 92£. Weenen, 16 febr. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 65,30. Parijs, 16 febr.(slotpr.) 4| pet. compt. 3 pet. 68.20 Prijzen van coupons cn losbare obligatien. Amsterdam 14 februarij. Metalliek f 19,70Napelsche fDiverse engelsche in f 11,75 Engelsche Russen f 11,75; Fransche f 53,62$ Belgische f55,87Pruissische f 35,87jSpaansclie piasters f;Spaansche coupons per fr. fHamb. Russen f34,Russische in zilveren roebels f33,87è; Poolsche in fl. f26,S7i; Nationale metalliek f 27,60Dollars f tDrliïaïJigljciiX Sedert de laatste opgave is ten behoeve van de noodlijden den door watersnood ontvangen: bij den heer R. W. van Lijndenvan d. J. Z. f 2van den heer predikant bij de herv. gem. te Biervliet, bedrag eener inschrijving f72,93,uiteen

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3