MIDDELRURGSCHE COURANT. Dingsdag 1861. 19 February. N°- 22. ■I 'v fl Jl\ hfU Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. I De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, I doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Dij deze courant behoort een bij voegsel. Editie van maandag avond 8 ure. ^innrnlanösrije tijöiucjm. Ulidclellburg 18 februari). Door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland zijn in hare zitting van den 14 en 15 dezer, geëxamineerd en bevorderdde heeren M. J. Bybau, tot stedelijk' heelmeester, en de heeren Th. Snoep, E. E. Vleugels Schutter en T. F. Martin, tot stedelijke vroed- meesters. De vermissing der vrouw van den landbouwer Adr. Polder man, onder Sint Laurens, nabij deze gemeente, welke onder zoo geheimzinnige omstandigheden plaats had, heeft eene zeer treurige ontknooping gehad. Zoo als wij, juist drie weken geleden, voor het eerst mededeelden, zou zij volgens opgave van haren man des morgens ten 7 ure de gemeenschappelijke woning hebben verlaten. Eene week later rezen tegen dezen zoodanige vermoedens, door het toen vermeld ontdekken van een met steenen gevuld bedlaken, dat sporen van bloed droeg, in eene sloot achter de hofstede, en meer andere zaken, dat hij voorloopig werd in hechtenis genomen, welk bevel later door de regtbank weru bekrachtigd. De gedetineerde verloor echter geen oogenblik zijne kalme houding en bleef volstrekt ont kennen iets naders omtrent deze geheele verdwijning te weten. De vele nasporingen, door de betrekkingen en anderen voort gezet in en nabij de inmiddels benevens den inboedel in het openbaar verkochte hofstede, waren tot hiertoe verder vruchteloos gebleven. Eindelijk werd zaturdag voormiddag door een arbeider verlof verzocht en bekomen om met eenige anderen weder een naauwkeurig onderzoek in te stellen, en bij het steken in den grond in het karnhok, ter zijde van de karnmolen, stootte hij spoedig en herhaaldelijk in den zelfden omtrek op eenig voorwerp. Eene daarop gevolgde opgraving schonk de ontzettende overtuiging dat zijn vermoeden juist wasmen vond het lijk der vrouw, ongeveer negen palm onder den grond, in nachtgewaad, terwijl de beenen waren aaneen gebonden. Onmiddellijk werd de justitie hiermede in kennis gesteld, en het lijk daarop ten l ure overgebragt naar de kliniek bin nen deze gemeente, in tegenwoordigheid en op last van de heeren substituut-officier van justitie en regter-eoinmissaris belast met de instructie van strafzaken, bijgestaan door den heer substituut-griffier. Inmiddels werd Polderman per rijtuig uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt naar het zelfde gebouw. Eensklaps moet hij daarop gebragt zijn voor het verminkte lijk, en toen begaf den verstokten booswicht zijne tegen woordigheid van geest. Roerloos zonk hij ter neder en viel in onmagt. Tot bewustzijn teruggekeerd, heeft hij, naar men verzekert, na eerst nog te hebben opgegeven liet lijk niet te herkennen, de bekentenis afgelegd den ontzettenden moord op zijne vrouw gepleegd te hebben, en wel door herhaalde slagen op liet hoofd met een ijzeren vuurschop, waarna hij haar ver der in een kussen gesmoord e*n daarna het lijk begraven heeft. Ijzingwekkend zijn deze bijzonderheden, vooral door de omstandigheid dat de onbegrijpelijke bedaardheid van den man velen nog aan zijne volkomene onschuld deed denken. "Wij vernemen dat het visum repertum Yan het lijk is opge dragen aan de heeren A. A. Fokker, L. J. de Marre'een Y. Kevzer, medicinae doctoren alhier. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden ingekomen missivenvaststelling kohier en beschikking recla mes lioofdelijken omslag 1861; voorstel van burgemeester en wethouders nopens de hout'/oodsen der voormalige sociëteit der zaagmolens. Uit Goes wordt ons 16 dezer gemeld Naar ik verneem is door den heer J. W. van Kerkwijk aan Z. M. den koning ontslag aangevraagd als lid der provinciale geneeskundige commissie in Zeeland. Overmorgen wordt hier openbare raadsvergadering gehou den, waarin onder anderen behandeld moet worden het voor stel tot weder invoering der brood zetting, die sedert 1853 was afgeschaft. Zoodra wij daartoe in staat worden gesteld, deelen wij onze lezers het verslag mede. Men schrijft ons uit Schiedam, onder dagteekening van 16 februarij. het volgende Niet zonder reden heeft het verbazing verwekt, dat, toen Z. M. de koning jl. zaturdag over Rotterdam van het tooneel van den watersnood naar de residentie terugkeerde, geene autori teiten alhier aan het station van den spoorweg zijn geweest om Z. M. te complimenterente meer viel dit in het oog, om dat men zich te Rotterdam, te Delft en te'sGravenhage zoo zeer beijverd had, om Z. M. hulde te bewijzen. Gisteren heeft deze zaak dan ook aanleiding gegeven tot discussien in onzen gemeenteraad. De heer Heringa nam het woord en betoogd e, ofschoon het verzuim wel niet tot verwijt kon strekken aan het dagelijksch bestuur, dat men toch niet had gehandeld zoo als wenschebjlt ware geweest; u-ianf ofschoon de burgemeester in het denkbeeld verkeerde dat dé sneltrein niet zou ophou den, was dan toch in allen gevalle de begroeting niet geschied Spreker stelde dus voor, dat de raad ten spoedigste (even als men te Utrecht, Kampen, Assen, enz. voornemens is) een adres van huldebetoon, aan Z. M. zou zenden, waarin vooral eene zinsnede zou voorkomen om het boven vermelde verzuim of misverstand op te helderen. Dien overeenkomstig werd besloten Bij koninklijk besluit van den 3 dezer (Staatsblad no. S), is het maximum van het getal notarissen bepaald, welke voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld, in overeen stemming met de uitkomsten der vierde algemeene tienjarige volkstelling. Daarbij is onder anderen voor de provincie Zeeland vastgesteldin het le arrondissement 16, in het 2e 16, en in het 3e 8, dus te zamen 40 notarissen. Thans bedraagt het getal notarissen in deze provincie voor elk der beide eerste arrondissementen (Middelburg en Goes) 16 en voor het derde (Zierikzee) 11. Het koninklijk besluit van 18 janurrij 1851 (Staatsblad no. 6) is ingetrokken. De districts commissie voorden onderstand van de hulpbe hoevenden door den watersnood te Nijmegen, onder voorzit ting van den heer mr. A. F. C. vanTrojen, heeft, verslag gedaan van hetgeen door haar tot den 14 februarij voor dat gedeelte van Gelderland, aan hare zorg toevertrouwd, is verrigt. In dit verslag wordt gewaagd van de aanzienlijke hoeveel heden levensmiddelen en kleedingstukken, welke naar de in nood verkeerende gemeenten zijn verzonden, en waarvan liet bedrag aan brood alleen ruim vijf duizend ponden beloopt. Ten slotte wordt het volgende gemeld „Het getal der in Nijmegen verpleegden bedraagt 417, waarvan 290 uit Leeuwen, 60 uit Maas-Bommel, 67 uitBeu- ningen en het Schependom (behoorende onder Nijmegen.) Van deze zijn ongeveer 30 op den 12 dezer naar hunne wo ningen teruggekeerd, en bij hun vertrek voorzien van 5 dagen kostgeld, eenig brood, deksel en kleeding. De overige 3S7 zijn in 38 woningen alhier besteed, en worden regelmatig dooi de commissie bezocht. Bij allen heerscht de grootste tevre denheid over hunne verpleging. „De gezondheidstoestand kan gunstig worden genoemd 2S waren er onder geneeskundige behandeling, 1 geboren, 1 overleden, 2 naar de bewaarplaats voor krankzinnigen overgebragt. Drie ziekenhuizen zijn alhier ter dispositie gesteld, waarin echter nog slechts 1 opgenomen is. De school voor de noodlijdenden is uitnemend ingerigt en wordt thans regelmatig door omstreeks 120 kinderen bezocht. „De toestand der dorpen onder het ressort der commissie is behoorlijk opgenomen. Daaruit blijkt:, dat er teBeuningen en Weurt 13 woningen onbewoonbaar zijn, 39 min of meer beschadigd, 53 huisgezinnen werden daar bedeeld, 211 man nen en 201 vrouwen. Er is voortdurend behoefte aan voeding, maar vooral aan kleeding. waarin regelmatig wordt voorzien. „Te Ewijk worden 286, te Wmssen 232 verpleegd6 a. 7 huizen zijn geheel onbewoonbaar. Ook van daar wordt voort durend aanvraag gedaan tot kleeding en leggingstukken, even als uit bet geheele district Druten. Te Overasselt is weinig schadevan daar waren velen naar Grave gevlugt, doch zijn thans terug gekeerd, en worden van hier van het noodige voorzien. Yan Balgoy zal spoedig nadere opgave van het getal verpleegden gezonden worden, even als uit -Wychen en Niftrik. De commissie aldaar was nog niet in staat het getal der noodlijdenden en dat der beschadigde en vernielde woningen op te geven. Er lieerschte veel behoefte aan voedsel, deksel en kleedingstukken. Aangenaam is het, te kunnen vermelden, dat de districtscommissie alhier door ruime toezendingen van verschillenden coiumissiën hier te lande en van Z. M. den koning en deleden vanlietkoninklijk huis, voortdurend in staat is gesteld, om aan alle aan haar gerigte aanzoeken tot ondersteuning in haar ressort te voldoen. „Behalve zeer aanzienlijke toezendingen van voeding, dek sel en kleeding, waarvan de waarde moeijelijk kan opgegeven worden, is alhier ontvangen eene som van f17168,65, waar van reeds een bedrag van f 12414,18 is uitgegeven. „Voortdurend ondervindt de commissie alhier de meeste ondersteuning, ook van de ingezetenen dezer gemeente, en beveelt zij hare belangen bij vernieuwing aan bij de verschil lende comraissiën voor den watersnood in Nederland. Dit overzigt diene ter overtuiging, dat voor de districtscommissie alhier voor een groot deel moet voorzien worden in het lot der ongelukkigen door den laatsteu doorbraak te Leeuwen, „Moge eene aanhoudende ondersteuning haar in staat stel len deze zoo moeijelijke taak op eene behoorlijke wijze te vervullen." Naar men verneemt, begint het overstroomingswater in het land van Maas en Waal reeds merkelijk te verminderen en zijn reeds verscheidene door den vloed bedolven punten weder droog geworden. Door de sluizen aan de Maas wordt veel water gelost. Ten gevolge van den barden wind van 10 dezer zijn eenige huizen ingestort, en worden vele andere met een gelijk lot bedreigd. Op den 12 dezer hield het koninklijk instituut van inge nieurs te 'sGravenhage de gewone vergadering. Daarin werd onder meerder besproken eene verhandeling over knalgas werktuigen, zoo als die aan boord der schepen de stoomma chines, waarschijnlijk met voordeel, vervangen kunnen, door B. J.Tideman, geplaatst in de Verhandelingen en berigten betrekkelijk het zeewezen en de zeevaartkunde, door Jacob Swart. Bij de daarop gevolgde discussie is aangemerkt dat de heer Tideman vroeger zijn werktuig had uitgevonden da n Lenoir zijn bekend gaswerktuig. Naar men verneemt heeft de aangekondigde reis van de stoomboot Schoonhoven naar de door den watersnood geteis terde streken, jl. donderdag plaats gehad en volkomen aan de verwachting beantwoord. De boot voer ten 6j ure 'smorgens van Rotterdam, ten 1Q£ ure van Brakel, en was ten 2|- ure te Leeuwen. Ten 3^ ure werd de terugreis ondernomen. Dooi de welwillendheid der directie werden de passagiers, wier ge tal vrij aanzienlijk was, in staat gesteld om alles goed waar te

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1