MIDDELIH RGSCHE C 0 (PR A N T. Zaturdag 16 February. r 2i. 1861. Deze courant verschijnt addingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tem 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort voegsel Editie van vrijdag avond 8 nre. iJlattkouötginQru VAN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. OPËNItARE A l\BKSTKIiI BTO. Burgemeester en wethouders van Philippine zijn voorne mens op woensdag den G maart 1 SOL. des middags ten twaalf ure, in het lokaal van het gemeentehuis te Philippine, in het openhaar aan te besteden Het verbeteren door begrin- ding van den weg in de Posthoornstraat, over eene lengte van 1098 ellen, loopeude van het dorp totaandebel- gische grens bij den wijk Posthoorn, en het beplanten van dien weg met kanadasche populieren, daaronder begrepen de levering van alle tot dit werk vereischte mate rialen, Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek en voorwaarden, waarop deze aanbesteding zal geschieden, zijn ter secretarie der gemeente voor gegadigden ter lezing nedergelegd, terwijl afschrift van het bestek, mede op franco aanvragen, aldaar verkrijgbaar is gesteld tegen be taling van een gulden. Zullende des morgens 9 ure, op den dag der aanbesteding, de aanwijs in loco plaats hebben, zijnde intusschen nadere inlichtingen te bekomen bij den burgemeester of secretaris der gemeente. Philippine, den 13 februarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, N. KERCKTIAERT, burgemeester'. A. TAELMAN, secretaris. 6tnnmlnitö5cl)c tijïmtjjen. Middelburg 15 februarij. De behandeling van het appèl inde zaak van den wacht meester Nouten en den kapitein Peeters voorliet hoog mili tair geregtshof, is heden ten einde gebragt. Gisteren was de geheele zitting gewijd aan het pleidooi van den advocaat fiscaal. Zijne conclusie strekt tot bevestiging van het vonnis. In een bij ditnommer behoorend bijvoegsel deelen wij het uitvoerig verslag mede der zitting van 11. dingsdag. Het verdient opmerking dat in de circulaire, door den minister voor de zaken van hervormde ©eredienst aan de pre dikanten der protestantsche kerkgenootschappen gerigt, vol strekt niet wordt gesproken van den door Z. M. den koning geopenbaarden wensch, dat het geheele volk met hem en zijn huis, zich dien dag in gebede verhelfe tot den koning der koningen, zoo als het berigt in de Staatscourant te vermoe den gaf. Wij laten de circulaire in haar geheel hier volgen „Bij 's konings besluit van gisteren is de negentiende dezer maand aangewezen als de dag, waarop ten behoeve der dui zenden, d;e ten gevolge van de jongste overstroomingen in nood vcrkeerea, eene inzameling van liefdegiften in alle ge meenten van het rijk zal plaats hebben. „ZijneMajesteit, door eigene aanschouwing den ontzetten- den omvang der eensklaps ontstane behoeften hebbende leeren kennen, beeft gewild, dat overal in het land waar een medelijdend hart klopt, van overheids wege gelegenheid zij om ook de kleinste gift een zekeren weg te doen vinden tot leniging van wezenlijke nooddruft. „Daarenboven is het 's konings wensch, dat deze algcmeene inzameling in de kerken en bedehuizen tijdig aangekondigd worde bij de gewone godsdienstoefeningen. „Plet zal genoeg zijn dezen wensch ter kennis te brengen van de evangeliedienaars der protestantsche kerkgenoot schappen, om hen 's konings bedoeling te doen doorgronden en hen bereid te vinden daaraan bevorderlijk te zijn, opdat dit werk van nationale liefdadigheid door godsdienstigen ernst gekenmerkt worde. „Het is dan ook met vrijmoedigheid dat ik u weleerw. uit- noodig, op den zondag die den dag der inzameling het naast zul voorafgaan, uwe gemeente te willen opwekken, om zoo velen onzer medeburgers, als er plotseling door den water vloed in kommervollen toestand zijn gebragt, met milde gif ten te gedenken." Volgens bij het departement van marine van den schout bij nacht G. Vogelpoot ontvangen brief, gedagteekend Batavia 2 januarij 18G1, had die vlootvoogd den 30 december bevo rens een telegram ontvangend io 'J:u ou«lst aauwczcuden zeeofficier te Soerabaija, luidende DeReinierClaeszen van 10 tot 24 december het eiland Sai- loos, zuidelijke Paternostergroep, zeven groote Magindano- sclie rooverspraauwen, dezelve henevens een rooverskampong vernield en verbrand, 12 stukken geschut, geweren enz. be- magtigd, negen slaven, ééne vrouw en twee kinderen bevrijd, één roover opgebragt. Heeft vier gekwetsten en drie gesneu velden van de equipage. Staats courant.) Volgens het Algemeen handelsblad worden er hij het mi nisterie van binnenlandsche zaken de noodige maatregelen beraamd om het kwaad der zoogenaamde Colloquia docta op diploma's, die op een met den geest der wettelijke bepalingen strijdige wijze aan duitsche academiën zijn verkregen, voor goed te doen ophouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot opleiding en oefening van de telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek weder een aantal van hoog stens twintig leerlingen worden toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigtte ontvangen. De gemeenteraad van 'sGravenhage heeft gisteren het voor stel, om de verhoogde subsidie aan den franschen schouw burg dit jaar weder toe te kennen, en Z. M. te verzoeken de geschonken toelaag weder te verleenen, met 16 tegen 15 stem men verworpen. Aan de leidsche hoogeschool werd eergisteren tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer P. J. van der Grijp, van Zierikzee, na openbare verdediging van zijn akademisch proef stuk: één gévafVaifElephaiifluoio. Men verneemt dat de commissie voor de algemeene welda digheids loterij, die te 's Hage voor de hulpbehoevenden ten gevolge der overstroomingen wordt gehouden, reeds de noo dige aanvrage heeft gedaan tot het uitgeven van nog 25UU0 loten, zijnde de eerste 25000 reeds nagenoeg verkocht, terwijl de aanvragen van alle zijden voortduren. Verscheidene dagbladen melden, dat Z. K. IT. prins Frede- rik der Nederlanden de buitengewoon aanzienlijke gift van f 100.000 heeft geschonken voor de hulpbehoevenden door overstrooming. 'eenen rit»elmatigen vorm, geheel uit diktf'e platen van ijzer of staal, overeenkomstig met de engelsche kanonneerhooten, of wel met de in Frankrijk gepantserde schepen, met machines van 250 of meer paardenkrachten, en op den voorboeg met zoogenaamde stoomhamers voorzien, die bij een gewigt van 3000 tot 5000 ned. ponden eenen val van 2 tot 3 ned. ellen bezitten; eene voldoende kracht, om het ijs der rivieren, al is het nog zoo dik, benevens de zwaarste ijsdammen, los te ma ken. Men verbeelde zich eens, dat wij in dit jaar op elke groote rivier met het begin van den dooi zulk een werktuig in bewe ging hadden kunnen brengen. Zou men niet mogen verwach ten, dat daarmede van den mond der rivieren tot aan 's lands grens liet ijs ware los gemaakt en reeds zoo goed als geheel naar zee ware afgedreven, alvorens liet duitsche ijs in bewe ging kwam En ware dan het ongeluk in liet maas-waalsche niet welligt voorkomen?" De waterstand in de Waal is sterk aan het verminderen. Aan de peilschaal in de rivier teekent het thans 1,30 el. Of schoon ook de vloed in den Bommelerwaard zeer vermin- dert, zoo veroorzaakt evenwel de wind sedert drie dagen veel schade aan huizen, schuren en bergen. Vóór vier dagen ge bruikte men, op verschillende plaatsen in Bommel nog booten om naar de huizen te varen, doch thans is men van het kwel water, door de opening tot lossing daarvan, geheel ontheven. De kistingen en dammen, die hier en daar aangebragt zijn. worden nu inmiddels ook opgeruimd. De zware muur, die eenige jaren geleden aan de Kluit, onder Gameren, tot wering van het water tegeu den dijk gemetseld was, is 11. zondag nacht geheel ingestort. (Mg. handelsblad). De heer D. Grothe, directeur van de technische school te Utrecht, vestigt in een artikel in de Utrechtsche courant de aandacht van het publiek op de stoomboot als ijsbreker, en vindt daarin liet eenige redmiddel tegen de gevaren bij sterke vorst en ijsgang, waardoor althans de ongelukken aanmerke lijk zouden kunnen verminderd worden. Wij ontleenen aan zijne beschouwing het volgende „Na de kennisneming van de groote gevaren, waaraan de engelsche expeditie, tot de opsporing van den kapt. Franklin, in de Noordelijke IJszee blootgesteld was, ontstond bij mij, reeds ten tijde van de laatste overstrooming der Betuwe in het jaarl855, de gedachte, of men misschien niet door behulp van krachtige en afzonderlijk er voor gebouivdestoomvaartuigen, voorzien met alle daartoe geschikte hulpmiddelen, het ijs dei- rivieren zoude kunnen wegruimen, en bij gevolg het doorbre ken der dijken voorkomen. „Zooveel moet een ieder duidelijk zijn, dat de zwaarste ijs- dammen onzer rivieren, bij het zoo genaamde pakijs der Pool- zee vergeleken, van geringe beteekenis zijn. En van de zware dubbel gebouwde en in de tussclienruimte met kurk gevulde engelsche schepen is er geen door de hevige botsingen met de ijsbergen verbrijzeld. Men zou dus zeker met goede gronden kunnen verwachten, dat dergelijke vaartuigeu ook tegen het rivierijs wel bestand kunnen wezen. „Volgens mijne overtuiging hebben stoomvaartuigen van Men meldt ons uit 'sGravenhage, dd 13 februarij, het volgende „Uit de dagbladen zult gij gezien hebben, welke eene on waardige mystificatie men te 's Hertogenbosch tegen ver scheidene achtenswaardige ingezetenen gepleegd heeft, door hun verdichte brieven toe te zenden, houdende hunne benoe ming tot ridders van den nederlandschen leeuw of de Eikenkroon. De justitie is echter de bedrij vers op het spoor behalve de twee die te 's Hertogenbosch gearresteerd zijn, is hier ook de medepligtige in hechtenis genomen, die de brie ven in de residentie op de post heeft geworpen. Men wil, dat de daders vervolgd zullen worden wegens aanranding van de waardigheid des konings. „De heeren, die jl. zatunlag de eerewacht te voet uitmaak ten. bij gelegenheid van des konings intogt, zullen aan hun nen k,i»un-',audarit. den heer WjthUvstot aandenken een prachtig album met hunne handteekemngen aanbieqen." Betrekkelijk de in bovenstaande correspondentie bespro kene brieven leest men in de Utrechtsche courant: „Den 11 dezer maand is door de regtbank te's Hertogen bosch verleend regtsingang. met bevel van gevangenneming tegen W. Cord e wee» er, koopman in manufacturen te 's Bosch, ter zake van valschheid door het, ten name van den heer directeur van het kabinet des konings. doen litho graferen van brieven, waarbij werd berigt, dat het Zijne Ma jesteit den koning had behaagd zekere personen, wier namen later met de pen zijn ingevuld, te benoemen tot ridders of kommandeurs der orde van den nederlandschen leeuw en eikenkroon, en welke brieven door gezegden Cordeweener aan L. D. Simons te 's Gravenhage zijn opgezonden, ten einde die van daar per post aan de verschillende daarbij aangeduide personen te verzenden, en die dan ook op 4 Februarij te 's Hage op de post gedaan en op 6 februarij aan hunne adres sen te 's Hertogenbosch bezorgd zijn. In den nacht van den 11 op 12 dezer is dat bevel door de policie ten uitvoer gelegd en nog in dien zelfden nacht is de steendrukker Demeline, als medepligtige aan boven omschreven valschheid, op regter- lijk bevel in verzekerde bewaring gesteld." Een onzer arasterdamsclie correspondenten schrijft ons onder dagteekening van 12 dezer: Bij gelegenheid dat heden een 2.1 tal schepen door de Neder- landsche handelmaatschappij zijn bevracht, werd aan de ree- derijen een treurig nieuws medegedeeld, en wel dat voor taan over de retourvracht de vijftien per cent voor avarij ordinair en kaplaken niet meer zullen worden berekend. Zoo er nog iets noodig ware om onze reeds kwijnende reederijen te smoren, dan zou het dezen maatregel zijn. Wij bezitten ecneschoone koopvaardijvloot, en de meeste onzer bodems leveren de ladingen beter uit dan vreemdelin gen. Het valt echter niet te ontkennen, dat de schepen in den laatsten tijd allen (met weinig uitzondering) geld verlo ren hebben, dat ook zelfs in betere tijden, scheepsaandeelen geen gewenscht artikel waren. Wat is daarvan het gevolg? Dat in de laatste jaren wel vele schepen zijn verkocht, doch bijna geene bodems zijn ge bouwd. De verkochte schepen zijn ten deele gesloopt, ten deele in de vaart gebleven, dewijl men ze voor een zoo geringe som heeftkunnen meester worden, (lat men de hoop koesterde met het kleine kapitaal nog wat te kunnen verdienen. Meer en meer dus zal onze vloot uit oude schepen bestaan en het zal niet lang duren of de schoone reputatie zal verloren zijn, terwijl de uitlevering der indische productie veel te wenschen zal overlaten. De ondervinding heeft toch geleerd, dat geene voorzorgen, geene expertises in staat zijn. vooral wanneer de schepen jarig worden, tegen lekkaadje of beschadiging te vrij waren. De reederijen, die door de ongekende laagte dei- vrachten op Java geheel moedeloos waren geworden, hadden

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1